۱۳:۰۰ - ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - 14 November 2017
کد خبر: ۴۷۶۳۰
«صما» بررسی می‌کند:
صما- لحظاتی بعد از وقوع زلزله 7.6 ریشتری کرمانشاه بود که خبرهایی از تخریب فاز دوم بیمارستان اسلام‌آباد غرب که یک سال قبل افتتاح‌شده بود شنیده شد.
پاسخگوی تخریب بیمارستان نوساز در زلزله کرمانشاه کدام سازمان است؟/ به‌دنبال مقصر معلوم می‌گردیم/ پای مهندسان پروانه‌دار هم در میان است

به گزارش «صما» یکشنبه‌شب زلزله به بزرگی 7.6 ریشتری شهرهای مختلف استان کرمانشاه را لرزاند در این میان بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و عمومی آسیب جدی دید و باعث تأسف و تأمل بسیاری از شهروندان شد. اما موضوع تاسف‌بار تر تخریب بیمارستان اسلام‌آباد غرب بود که تنها هفت ماه از افتتاح آن می‌گذرد.

لحظاتی بعد از وقوع زلزله 7.6 ریشتری کرمانشاه بود که خبرهایی از تخریب فاز دوم بیمارستان اسلام‌آباد غرب که یک سال قبل افتتاح‌شده بود شنیده شد. فاز اول این بیمارستان با قدمت بالای 30 سال داشته و متعلق به دهه 60 همچنان برقرار و بدون آسیب بوده و اما فاز دو این بیمارستان با تخریب بیش از 50 درصدی روبرو شده است.

پیمانکار بیمارستان باید پاسخگو باشد

در این میان حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در خصوص تخریب فاز دوم این بیمارستان معتقد است قصوری در ساخت‌وساز این بیمارستان شکل‌گرفته است.

وی تأکید می‌کند: اگر بعد از زلزله این بیمارستان فرونمی‌ریخت 23 نفر در این بیمارستان فوت نمی‌شدند بنابراین پیمانکار این بیمارستان باید ازلحاظ فنی پاسخگو باشد. در این میان وزیر بهداشت نیز مکرراً اعلام کرده است مقصران ساخت بیمارستان‌های ناایمن باید به دستگاه قضایی معرفی شوند.

سازمان نظام‌مهندسی در ساخت‌وساز پروژه‌های دولتی دخالت ندارد

در این میان رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان کرمانشاه بابیان اینکه فاز دوم بیمارستان تازه تأسیس اسلام‌آباد غرب از دولت نهم و دهم شروع بعد از توقف 4 ساله 30 درصد باقی‌مانده پروژه ساخت بیمارستان در دولت یازدهم تکمیل شد. گفت: ازآنجایی‌که بیمارستان‌ها از بودجه‌های عمرانی استفاده می‌کنند تحت نظر نظام فنی و اجرایی ساخته‌شده و سازمان نظام‌مهندسی در ساخت و نظارت آن دخالت ندارد.

علی‌اصغر همتی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: سازمان نظام‌مهندسی سازمانی غیردولتی است که نمی‌تواند در پروژه‌های دولتی دخالت کند؛ بنابراین نظام فنی و اجرایی با استخدام پیمانکاران منتخب خود این پروژه‌ها را انجام می‌دهند.

وی درنهایت گفت: البته به نظر می‌رسد در ساخت‌وساز این بیمارستان اغماض صورت گرفته و مصالح استفاده‌شده در این پروژه مناسب نبوده است البته امروز اکیپی از مهندسان برای بررسی بیشتر این موضوع به اسلام‌آباد غرب ارسال‌شده تا تحقیقات بیشتری در این خصوص انجام بگیرد.

پروژه‌های دولتی نیز توسط مهندسان پروانه‌دار ساخته می‌شود

در همین زمینه سخنگوی کمیسیون عمران با نادرست خواندن گفته‌های رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان کرمانشاه مبنی بر عدم دخالت نظام‌مهندسی گفت: درست است سازمان نظام‌مهندسی به‌صورت مستقیم در این پروژه‌ها حضور ندارند اما نظام فنی و اجرایی از مهندسانی استفاده می‌کند که دارای پروانه مهندسی از سازمان نظام‌مهندسی هستند.

صدیف بدری بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: طراحی و اجرای پروژه‌های دولتی توسط پیمانکارانی انجام می‌شود که دانش‌آموخته مهندس هستند؛ و پروانه صلاحیت از این سازمان رادارند.

وی بابیان اینکه به‌هرحال این تقسیم‌کارها مانع ابراز تأسف از وضعیت موجود نمی‌شود گفت: اگرچه سازه‌های مابعد از زلزله رودبار از وضعیت مطلوبی برخوردار است اما این تخریب‌ها برای جامعه که هدف‌گذاری‌های مطلوبی برای صدور خدمات فنی و مهندسی دارد برازنده نیست.

سخنگوی کمیسیون عمران همچنین گفت: تخریب این میزان سازه‌ها مناسب کشور ما نیست اما نباید انگشت اتهام را تنها به‌سوی سازمان نظام‌مهندسی بگیریم همه ارگان‌ها در این میزان خسارت سهیم هستند و نباید ارگانی را مقصرتر از ارگان دیگر ببینیم.

وی درنهایت گفت: نباید قضاوت‌های ما در خصوص ساخت‌وساز قرض ورزانه و مقایسه‌ای با خسارت‌های کشور عراق باشد تحلیل این موضوع نیازمند بررسی‌های کامل علمی از نوع زلزله‌شناسی و قصورات احتمالی باشد.

پاسخگوی تخریب بیمارستان نوساز در زلزله کرمانشاه کدام سازمان است؟/ به‌دنبال مقصر معلوم می‌گردیم/ پای مهندسان پروانه‌دار هم در میان است

باید قبول کنیم سازه‌های ما مشکل‌دارند

در همین زمینه بهرام عکاشه پدر زلزله‌شناسی ایران با نادرست خواندن گفته‌های سخنگوی عمران مجلس در خصوص بهبود وضعیت سازه‌های کشور گفت: درست است که میزان این زلزله ازنظر وسعت و شدت بسیار قوی بوده اما زلزله‌های ژاپن ده‌ها برابر قوی‌تر از این زلزله بود و تاکنون هیچ‌گاه خسارتی به این میزان نداشته‌اند.

وی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: باید قبول کنیم سازه‌های ما ازلحاظ اجرایی، نظارتی و مصالح ساختمانی مشکلات عدیده‌ای دارند. حال زمان آن رسیده که با مقصر کردن یکدیگر موضوع به این بزرگی را فیصله ندهیم و باید تا دیر نشده وضعیت سازه‌های خود را اصلاح کنیم. به‌هرحال این میزان تخریب رزومه مطلوبی برای ساخت‌وساز کشور نیست.

عکاشه بابیان اینکه خدا رو شکر ما سازمان نظام‌مهندسی را در سال 74 ایجاد کردیم خاطرنشان کرد: بدون تردید دامنه این حوادث بدون حضور سازمان نظام‌مهندسی شدیدتر می‌شد.

پدر زلزله‌شناسی ایران بابیان اینکه باید شناخت کافی از محدوده‌های زمین‌شناسی در کشور داشته باشیم. گفت: آن چیزی که در ساخت‌وسازهای ما اهمیت چندانی ندارد همین زمین‌شناسی و مطالعات خاک و گسل است. به عقیده بنده ریشه این حوادث بیشتر از نبود مطالعات جامع است.

وی درنهایت گفت: این زلزله فرصت مناسبی است تا بر اهمیت مطالعات قبل از ساخت سازه داشته باشیم. هر منطقه ایران به لحاظ گستردگی گسل‌ها نیازمند مطالعات متفاوت بوده و باید هزینه‌های مطالعاتی را مبحث غیرضروری قلمداد نکنیم.

خواستار حضور پررنگ‌ سازمان نظام‌مهندسی در پروژه‌های دولتی هستیم

در همین زمینه نایب‌رئیس سابق سازمان نظام‌مهندسی کشور بابیان اینکه مشکل پروژه‌های عمومی و دولتی ناشی از عدم حضور مستقیم سازمان نظام‌مهندسی است، گفت: پیمانکارانی که از سوی نظام فنی و اجرایی انتخاب می‌شوند ممکن است فاقد صلاحیت باشند؛ در اصل پیمانکار تیم خود را انتخاب کرده و تعیین می‌کند که چه کسی در پروژه حضور داشته باشند.

علی فرج زاده‌ها بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: اجرای تمام پروژه‌های دولتی و شبه‌دولتی بر عهده نظام فنی و اجرایی و تمام پروژه‌های خصوصی بر عهده سازمان نظام‌مهندسی است؛ بنابراین قصورات در پروژه‌های دولتی یا شبه‌دولتی بر عهده سازمان نظام‌مهندسی نیست، البته ما خواستار حضور پررنگ سازمان نظام‌مهندسی در پروژه‌های دولتی هستیم و این مورد در بازبینی قانون سازمان نظام‌مهندسی دیده‌شده است.


پاسخگوی تخریب بیمارستان نوساز در زلزله کرمانشاه کدام سازمان است؟/ به‌دنبال مقصر معلوم می‌گردیم/ پای مهندسان پروانه‌دار هم در میان است

مصالح بی‌کیفیت عامل تخریب‌ شدید در زلزله کرمانشاه

وی بابیان اینکه آنچه در پروژه‌های تخریب‌شده زلزله کرمانشاه مکرراً دیده می‌شود ناشی از عدم استفاده از مصالح ساختمانی باکیفیت است، گفت: تا زمانی که عزم جدی برای مقابله با ورود مصالح ساختمانی بی‌کیفیت وجود ندارد این نوع معضلات نیز در جامعه قابل‌مشاهده است.

فرج زاده‌ها گفت: ورود حجم بالای مصالح ساختمانی بی‌کیفیت به‌صورت قاچاق درد کنونی پروژه‌های ساختمانی است که باید با این معضل به‌صورت جدی مقابله شود و این درحالی است که صنعت ساخت و ساز کشور با معضل به کارگیری مصالح غیراستاندارد دست به گریبان است.

مدیرکل دفتر فنی‌و مهندسی سازمان تأمین اجتماعی با اعتقاد به اینکه جان و مال بهره برداران با چرتکه بساز به فروش‌ها ارزیابی می‌شود، افزود: متاسفانه بسازندگان فاقد صلاحیت به دنبال کسب سود بیشتر از مصالح غیر استاندارد و ارزان استفاده می‌کنند.

وی بابیان اینکه سازمان نظام‌مهندسی در مقوله مصالح ساختمانی مقصر نیست گفت: نظارت بر کیفیت مصالح باید از درون کارگاه‌ها و به‌صورت روتین انجام شود، البته حضور ناظر مقیم هم می‌تواند تأثیر موفقی در پروژه قلمداد شود.

مدیر کل دفتر فنی‌و مهندسی سازمان تأمین اجتماعی در پایان گفت: نمودار تخریب بناها در زلزله‌های مختلف کشور، بیانگر رشد کیفیت بناها است؛ اما سؤال اینجاست که آیا وضعیت کنونی، مطلوب جامعه مهندسی و کشور است؟ بدون تردید هرگز. کشور ما با پیشینه‌ پربار مهندسی و مهندسان توانمند و فوق‌العاده‌ای که در عرصه ساخت‌وساز دارد باید برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت ساخت‌وسازهای کشور اقدام کند.


انتهای پیام /

کد خبر:0227

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
0
0
این کمسیون عمران خیلی پرته
یکی بهش بگه پروانه صلاحیت مهندسی رو وزارت راه و شهرسازی صادر میکنه نه سازمان نظام مهندسی
کلا اظهار نظر ها پر از ایرادات ناشی ناآگاهی ها است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
0
0
سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگو باشد که همین طوری گرید 5 ابنیه کیلویی به افراد فاقد مدرک دانشگاهی میدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
0
0
خرید و فروش مدرک مهندسی برای رتبه بندی شرکت های عمرانی در سازمان برنامه و بودجه به اوج خود رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
0
0
کاهش بودجه عمرانی دولت = مقصر اصلی است
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
0
0
در روزهایی که شرکت‌های واگن سازی داخلی در رکود هستند و هر روز تعدیل نیرو دارند، آقای وزیر با شرکت کره‌ای برای تولید واگن قرارداد امضا میکند! وزرای برند همگی عاشق برند خارجی هستند!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar