۰۹:۲۳ - ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - 15 November 2017
کد خبر: ۴۷۶۴۴
«صما» بررسی می‌کند:
صما- وقتی فلسفه وجودی سازمان های نظام مهندسی ساختمان را از مسئولان این نهاد حرفه ای می پرسیم، حرف های قشنگی می زنند.
جامعه مهندسان در سوگ ساختمان های ناایمن/ زلزله دیکته‌های مهندسان را تصحیح کرد

وقتی فلسفه وجودی سازمان های نظام مهندسی ساختمان را از مسئولان این نهاد حرفه ای می پرسیم، حرف های قشنگی می زنند. آنها می‌گویند بعد از وقوع زلزله رودبار و منجیل و حجم عظیم تلفات و خرابی ها در اثر این زلزله، برای جلوگیری از تکرار این حوادث تلخ در کشور، سازمان های نظام مهندسی شکل گرفتند تا به ترویج ساخت و سازهای مهندسی و اصولی در سطح کشور بپردازند.

به گزارش «صما» کارنامه کاری بیش از دو دهه فعالیت سازمان های نظام مهندسی هم از دیدگاه مسئولان این سازمان ها موفق و درخشان ارزیابی می‌شود. چرا که آنها در طول این 22 سال فعالیت تا حد زیادی توانسته اند کیفیت ساختمان ها را ارتقا ببخشند و کیفیت و مقاومت ساختمان هایی که امروز احداث می شود، اصلا قابل مقایسه با پیش از تاسیس نظام مهندسی ساختمان نیست.

حداقل انتظاری که پس از شنیدن این حرف ها به ذهن خطور می کند، آن است که این موضوعات در واقعیت نمود پیدا کند و ساختمان های ما در برابر هر گونه حوادثی مثل زلزله از مقاومت قابل قبولی برخوردار باشند و حداقل بتوانند جان ساکنان و بهره برداران خود را در هنگام وقوع چنین حوادث طبیعی حفظ کنند؛ نه اینکه خانه ای که قرار بوده به عنوان سرپناه ساکنان باشد، حالا آواری باشد و بر روی آنها فروبریزد. همانطور که در کشوری مثل ژاپن حتی در صورت وقوع زلزله هایی با قدرت بالا، نه تنها تلفات جانی به دنبال ندارد، بلکه حتی ساختمان ها هم سرپا می ایستند.

جامعه مهندسان در سوگ ساختمان های ناایمن/ زلزله دیکته‌های مهندسان را تصحیح کرد

ساختمان مقاوم، یک انتظار ایده آل گرایانه

البته روی سخن ما صرفا با سازمان نظام مهندسی ساختمان نیست. عملا آنچه امروز در نظام ساخت و ساز کشور اتفاق می افتد و اقداماتی که در این حوزه انجام می گیرد، با ساختمان های مستحکم و مقاوم در برابر حوادث فاصله بسیاری دارد.

جالب اینجاست که صحبت از ساختمان های ایمن و مقاوم در این کشور، یک صحبت ایده آل گرایانه و دور از دسترس است. وقتی از ساخت و ساز مقاوم حرف می زنیم، گویا از رویای دور و درازی می گوییم و اظهارات مسئولان نهادهای متولی در این بخش به گونه ای حق به جانب در این بخش عنوان می شود که حتی حس عذاب وجدان را هم در مخاطبان ایجاد می کند که ظاهرا با توجه به کمبودهای و ضعف های موجود در کشور –که هیچ گاه تمامی ندارد- نباید انتظار داشته باشند تا نهادهای متولی بتوانند توقعات آنها را در این بخش برآورده کنند؛ توقعاتی که در کشورهایی که حقوق شهروندی و انسانی مردم در درجه اول اهمیت قرار دارد،­ توقعات فراآرمانی محسوب نمی شود و جزو حقوق اولیه هر شهروندی است.

اردیبهشت‌ امسال زمین‌لرزه‌ای کوچک‌تر از زلزله اخیر غرب کشور ، خراسان شمالی را لرزاند. آن زمین‌لرزه با ٥,٧ ریشتر، ساختمان‌های مسکن مهر بجنورد را به‌ شدت تخریب کرد و حالا زمین‌لرزه‌ای به‌ مراتب سهمگین‌تر با ٧.٣ ریشتر، دومین پروژه مسکن مهر را در سرپل ذهاب استان کرمانشاه هم به خاک نشاند. ساکنان مسکن‌مهرنشین‌ آن‌ قدر نگران‌اند که آرام‌آرام آغاز به تخلیه مسکن‌های مهر کرده‌اند.

امروز شمار زیادی از هموطنان ما به دلیل سهل انگاری در ساخت و سازها زیر خروارها خاک خوابیده اند و بدیهی است که اگر هر کدام از نهادها و عوامل اجرایی، احساس مسئولیت بیشتری در ساخت این ساختمان ها می کردند و منافع ملی را بر منافع سودجویانه شخصی خود ترجیح می دادند، با این شمار تلفات روبه رو نمی شدیم.

ساخت و ساز مقاوم وظیفه است،­ نه لطف!

ساختمان هایی که چند سال قبل تحت عنوان مسکن مهر ساخته می شد، بدون اینکه بررسی و ارزیابی دقیق از هزینه ساخت ساختمان های کیفی و مقاوم به عمل بیاید و صرفا دستاویزی برای عده ای از مسئولان وقت شده بود که اسم آنها به عنوان یک دولت موفق در جهت حمایت از قشر ضعیف و کم درآمد جامعه مطرح بشود، هم اکنون کوچکترین مقاومتی نه تنها در برابر زلزله و حتی کوچکترین لرزش ندارند.

حالا کجا هستند آن مسئولانی که زمانی صدای انتقادات و اعتراضات کارشناسان را در نطفه خفه می کردند و با تعصب و از روی ناآگاهی از طرحی دفاع می کردند که در آن هیچ گونه برآورد دقیق و درستی از یک ساختمان مقاوم و ایمن و مهندسی ساز انجام نشده بود. درنهایت هم خانه هایی تحویل مردم داده شد که حالا بسیاری از ساکنان آنها فرار را بر قرار در این خانه ها ترجیح می دهند.

البته نمی توان گفت همه مسکن های مهر فاقد کیفیت قابل قبول هستند؛ تعدادی از این پروژه ها هم در سطح مناسبی از نظر کیفیت احداث شده اند، اما به هر حال باید گفت که در این بخش هم اقدام شاخصی انجام نشده و به عبارتی وقتی یک گروهی از عوامل و نهادهای اجرایی مسئولیت ساخت و ساز را برعهده می گیرند، ناگزیر ساخت و ساز ایمن و مقاوم مسئولیت مهمی است که بر عهده آنها است و بابت این ساخت و ساز ایمن نباید انتظار تشویق داشته باشند!

جامعه مهندسان در سوگ ساختمان های ناایمن/ زلزله دیکته‌های مهندسان را تصحیح کرد

زلزله دیکته های مهندسان را تصحیح کرد

آنچه مسلم است کیفیت ساخت وسازها نباید فدای قیمت و هزینه ساخت شود. اگر همه دست اندرکاران صنعت ساختمان به این باور می رسیدند که اگر در حین ساخت و ساز، به ازای استفاده از مصالح ایمن و مقاوم، اجرای صحیح، استفاده از خدمات مهندسی واقعی و... درصد ناچیزی به هزینه های ساخت اضافه کنند؛ اما درنهایت ساختمانی که تحویل می دهند از معیارهای یک سازه محکم و مقاوم برخوردار باشد،­ امروز بسیاری از هموطنان ما که در اثر زلزله اخیر جان خود را از دست دادند، زنده بودند.

با کمال تاسف باید گفت که دیگر کار از کار گذشته، اما مشابه این ساختمان ها و مسکن های مهری که در سطح کشور با کیفیت پایین ساخته شده، کم نیست و بسیار اسفبار است که بگوییم درصورت وقوع یک زلزله دیگر در سایر مناطق کشور، دوباره و باز هم باید شاهد تکرار این حوادث تلخ باشیم.

حالا تنها کاری که نهادهای متولی از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان های نظام مهندسی و جامعه مهندسان می توانند به منظور رعایت اخلاق حرفه ای انجام دهند، تشکیل تیم های کارشناسی جهت بررسی و بازرسی از ساختمان هایی است که در اثر این زلزله تخریب شده است تا از این طریق بتوانند ایرادات و خطاهای خود را در بخش اجرا و نظارت تشخیص دهند و سعی کنند تا در ساخت و سازهای آتی حداقل از تکرار این مسائل جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar