۱۰:۱۹ - ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - 16 November 2017
کد خبر: ۴۷۶۶۲
در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد:
عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی با اعلام اینکه اعضای هیئت رئیسه شورای مرکزی جهت بازدید و کمک رسانی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه مستقر شده اند، گفت: بحث تجزیه و تحلیل فنی و آسیب شناسی این زلزله از نظر سازه، معماری و تاسیسات، در دستور کار ما قرار گرفته و برنامه ریزی کرده ایم تا در دوسه روز آینده این وظیفه را انجام دهیم.
مصالح غیراستاندارد و اجرای نامناسب، عامل تخریب‌ها/ طراحان و ناظران این ساختمان‌ها نمی‌توانند پاسخگوی وجدان خود و جامعه باشندمجید جی افرام در گفت‌وگو با «صما» افزود: هیئت رئیسه شورای مرکزی با همکاری سازمان نظام مهندسی استان کرمانشاه یک ستاد بحران تشکیل داده ایم و کمک های سازمان های نظام مهندسی استان ها را در اینجا جمع آوری و برنامه ریزی می کنیم تا به دست نیازمندان واقعی برسد.

ریزش ساختمان های فلزی و بتنی در اثر اجرای نامناسب

وی در عین حال با ابراز تاسف از حجم وسیع خرابی ها در مناطق زلزله زده اظهار داشت: متاسفانه در تمامی انواع ساختمان ها شاهد خرابی هستیم، اما ساختمان هایی که متوسط اصول مهندسی هم در آنها رعایت شده بود، پایداری خود را حفظ کرده بودند و حداقل از این لحاظ که بتوانند جان ساکنان خود را در برابر زلزله حفظ کنند، موفق بوده اند.

این مسئول ادامه داد: اما متاسفانه در بعضی از ساختمان های فلزی، اسکلت فلزی در اثر جوش های نامناسب و ساختمان های بتنی در اثر اجرای نامناسب فروریخته بودند که البته تعداد این ساختمان ها نسبت به ساختمان هایی که پایداری خود را حفظ کرده بودند بسیار کم بود.

جی افرام با بیان اینکه بیشتر ساختمان های فروریخته جزو ساختمان های قدیمی بوده که اصول مهندسی در آنها رعایت نشده بود، ادامه داد: در ساختمان های تازه ساخت، بیشتر دیوارهای جانبی و دیوارهای میانی فروریخته بودند اما اسکلت پابرجا بود.

وی در پاسخ به اینکه کوتاهی کدام عوامل اجرایی موجب این تخریب ها شده و مهندسان در این زمینه چه قدر مسئولیت دارند گفت: اگر بررسی کنیم، مهندسان نمره قابل قبولی گرفته اند. یعنی ساختمان هایی که طی 10، 15 سال گذشته ساخته شده اند، بسیار کم دچار آسیب های جدی منجر به خسارت شده اند. اما اکثر آنها در قسمت دیوارهای جانبی و میانی دچار مشکل شده اند.

عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی در عین حال تاکید کرد: با این همه می شد وضعیت بهتر از این باشد و به نظر می رسد که عدم رعایت استانداردها در مصالح به کار رفته و اجرای نامناسب توسط عوامل اجرایی در این تخریب ها دخیل بوده اند.

یک درس آموزنده برای جامعه مهندسی

جی افرام همچنین با بیان اینکه بر اساس یک بررسی میدانی اجمالی اکثر ساختمان ها پایداری خود را حفظ کرده اند، درخصوص وظایف مهندسان در این راستا اظهار داشت: با توجه به وقوع این حوادث، در بخش ساخت و ساز مهندسان باید بر اساس رسالت فنی، حرفه ای، اخلاقی و قانونی خود عمل کنند.

وی ادامه داد: تاکید ما بر این است که هر کدام از این ساختمان ها که دچار مشکل شده، ممکن است همان ساختمانی باشد که هر مهندسی طراحی و نظارت آن را بر عهده داشته و اگر این ساختمان همان ساختمانی بوده باشد که ما آن را طراحی و نظارت کرده ایم، حالا نمی توانیم در برابر وجدان خود و جامعه پاسخگو باشیم.

این مسئول سازمانی وقوع این اتفاقات را یک درس آموزنده برای جامعه مهندسی برشمرد و تصریح کرد: بنابراین باید بیش از پیش به اصول مهندسی و رعایت اخلاق حرفه ای و اجرای ضوابط و مقررات ملی توجه داشته باشیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در حال حاضر مهندسان به این مسئله توجه بسیاری می کنند خاطرنشان ساخت: مشاهده می کنیم که در فضای مجازی خود مهندسان اذعان دارند که باید بسیار بیشتر از گذشته به وظایف قانونی و حرفه ای خود عمل کنند و روی این مهم تاکید ویژه ای دارند.

عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی در پایان با انتقاد از وضعیت امداد رسانی در مناطق زلزله زده گفت: اگرچه امدادرسانی ها هم در سطح گسترده ای انجام می گیرد، اما مدیریت و توزیع خوبی انجام نمی گیرد و به خصوص در روستاهای دورافتاده، اقلام و مایحتاج آنطور که باید به دست نیازمندان واقعی نمی رسد. از طرفی با توجه به اینکه طی یکی دو روز آینده امکان بارندگی و سرما وجود دارد، زلزله زدگان نیازمند چادرهای ضدآب هستند که در حال حاضر کمبود بسیار شدیدی است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar