۰۹:۲۸ - ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 20 November 2017
کد خبر: ۴۷۶۹۱
رئیس نظام‌مهندسی لرستان در گفت‌وگو با«صما»:
صما- در اثر زلزله مهیبی که هفته گذشته در استان های غربی کشور به وقوع پیوست، تعداد زیادی از ساختمان ها تخریب و بر سر ساکنان آنها آوار شد.
مسکن مهر فدای قیمت پایین قراردادها شد/ ریزش ساختمان‌ها در پی غفلت از سازندگان ذیصلاح و مقررات ملیدر این بین اگرچه ریزش ساختمان های قدیمی و غیرمقاوم دور از ذهن نبود؛ اما ریزش ساختمان های مسکن مهر که تنها چند سال از ساخت آنها سپری شده و انتظار می رفت که سرپناه امنی باشد برای ساکنان این خانه ها که عمدتا از اقشار ضعیف جامعه هستند، مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد و این مسئله با توجه به گستردگی مسکن مهر در شهرهای کشور اهمیت بیشتری پیدا می کند.

مصالح ساختمانی غیراستاندارد، عدم طراحی‌ مطابق با مقررات و آیین‌نامه‌ها، اجرای ضعیف، جنس نامناسب زمین و لایه‌ بندی، استقرار ساختمان ها بر روی گسل و بی توجهی به محل قرارگیری آنها در اراضی دارای استحکام کافی ازجمله ایراداتی است که به مسکن مهر مناطق زلزله زده وارد است و کارشناسان هشدار می دهند که برای جلوگیری از خسارت های آتی، باید هر چه سریعتر برای ارتقای سطح کیفی و مقاومت مسکن مهر سایر شهرها چاره اندیشی شود.

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان با اشاره به عوامل موثر بر ریزش ساختمان ها در زلزله اخیر گفت: در خصوص دلایل این اتفاق می‌توان به مواردی از قبیل عدم به‌کارگیری سازندگان ذیصلاح مسکن و ساختمان و عدم رعایت مقررات ملی ساختمان در صنعت ساخت‌وساز کشور اشاره کرد.

امیر محمد امیری در گفت ‌و گو با «صما» همچنین در پاسخ به اینکه دلایل اصلی ریزش ساختمان‌ها در پروژه های مسکن مهر چه بوده است و در این راستا مهندسان چه وظایفی بر عهده‌ دارند، تصریح کرد: در خصوص دلایل ریزش ساختمان‌های مسکن مهر باید گفت، با توجه به اینکه قیمت قرارداد این واحدها با پیمانکاران پایین بوده است، از مصالح نامرغوب و غیراستاندارد در ساخت این پروژه ها استفاده شده است.

وی با بیان اینکه عدم نظارت مستمر و کافی بر ساخت این واحدها منجر به بروز این اتفاق‌ها شده است، تاکید کرد: ماده 4 قانون نظام‌ مهندسی و کنترل ساختمان، بر این موضوع تاکید دارد ‌که اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی به آن دسته از امور فنی در بخش‌های ساختمان و شهرسازی مستلزم داشتن صلاحیت حرفه ای است، اما متاسفانه قانون به ‌طور کامل اجرایی نمی شود.

امیری همچنین با ابراز تاسف از اینکه ساخت و سازها در دست افراد غیرمتخصص است عنوان کرد: متأسفانه بخش عمده صنعت ساخت ‌و ساز کشور در دست سودجویان این حوزه است که بدون بهره بردن از الزامات مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی، فقط در جهت بهره جویی بالای اقتصادی خود در این بخش مشغول به فعالیت هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان با انتقاد از روند موجود و فراهم بودن بسترهای فعالیت این افراد سودجود در صنعت ساختمان یادآور شد: تاکنون هیچ ارگان نظارتی و اجرایی نتوانسته به‌ طور جدی در این راستا با این قبیل از سازندگان برخورد داشته باشد. بنابراین رویه موجود منجر به خسارت های فراوان مالی و معنوی به بهره بردان نهایی یعنی عامه مردم شده است.

انتهای پیام/

کد خبر:0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar