۱۰:۴۲ - ۰۵ آذر ۱۳۹۶ - 26 November 2017
کد خبر: ۴۷۷۸۴
ادامه واکنش‌ها به حملات لفظی علیه نظام‌مهندسی در گفت‌وگو با«صما»:
صما- واکنش ها به حملات لفظی نماینده مجلس کماکان ادامه دارد. در یک موضع گیری جدید چند تن از روسای نظام مهندسی استان‌ها و نیز یک کارشناس مسکن به اظهارات این نماینده مجلس واکنش نشان دادند.
لعنت فرستان مغایر با شان نمایندگی است/ اتهام به نظام‌مهندسی بدون سند و مدرک بوددر تازه‌ترین موضع گیری‌ها یک کارشناس مسکن عنوان کرد اگر نماینده ای نسبت به عملکرد سازمان نظام مهندسی معترض است بهتراست به جای لعنت و نفرین فرستادن از جایگاه قانونی خود برای اصلاح فرآیندها بهره بگیرد.

همچنین روسای نظام مهندسی ساختمان استان‌های سیستان و بلوچستان و نیز قزوین در اظهار نظرهای جداگانه ای تاکید کردند که نماینده مجلس محق نیست در صحن علنی مجلس بدون هیچ مدرک وسندی نظام مهندسی ساختمان را به فساد متهم کند.

اتهام زنی به سازمان نظام مهندسی بدون سند ومدرک

در این زمینه کامبیز نرماشیری –رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه نماینده مجلس در نقد سازمان‌های نظام مهندسی می‌بایست با مدرک و سند اظهار نظر کند درعین حال تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان براساس قانون نظام مهندسی ازسال 74 راه اندازی شده است و با گذشت بیست سال اززمان فعالیت این سازمان،عملکرد آن درحوزه صنعت ساختمان قابل دفاع است.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس اگرنسبت به عملکرد فعالیت نظام مهندسی شائبه دارند می توانند نسبت به تحقیق و تفحص ازاین سازمان اقدام کنند تاکید کرد: عملکرد سازمان نظام مهندسی در وجوه مختلف قابل دفاع است اما اگر نمایندگان به عملکرد این سازمان شک دارند می توانند از طریق تحقیق وتفحص این سازمان را مورد بررسی قرار دهند.

نرماشیری تاکید کرد: اما اینکه نماینده‌ای بدون ادله کارشناسی و صرفا برپایه استنباط شخصی خود به سازمان نظام مهندسی حمله کند و نسبت به کلی‌گویی های غیرمنطقی در صحن علنی مجلس اقدام کند این امر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سیسستان و بلوچستان در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه کاهش آمار قربانیان زلزله کرمانشاه در قیاس با سایر زلزله ها بیانگرآن است که عملکرد سازمان نظام مهندسی مطلوب بوده است خاطرنشان ساخت: اگر نماینده ای معتقد است که درسازمان نظام مهندسی فساد رخنه کرده است باید این ادعای خود را با سند ومدرک اثبات کند.

وی درباره اینکه نماینده مجلس خمین تاکید کرده است که اساسا سازمان نظام مهندسی باید حذف شود تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی براساس قانون ایجاد شود و حذف آن هم ازمسیر قانون می‌گذرد.

نمایندگان مجلس باید دغدغه ملی داشته باشند

اما درهمین حال عباس وثیق نیا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین درگفت وگو با «صما» ضمن اظهار تاسف از اینکه یک قانون گذار با ادبیات خاصی سازمان نظام مهندسی را مورد هجمه قراردهد درعین حال تاکید کرد: متاسفانه بی‌اطلاعی نماینده مورد نظر از وظایف وتکالیف قانونی سازمان نظام مهندسی باعث شده است که اینطورسازمان نظام مهندسی را مورد آماج حملات خود قراردهد.

وی گفت: این نمانیده مجلس تصور می کند که ناظر بیمارستانی که در زلزله کرمانشاه فرو ریخت و سبب فوت جمعی از هموطنانمان شد سازمان نظام مهندسی بوده است این درحالی است که مسئول ناظر نظام مهندسی نبوده است و اساسا ایشان قائل به تفکییک بین مسئولیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان ونظام فنی اجرایی کشور نیست.

وثیق نیا تاکید کرد: نماینده مجلس درحالی سازمان نظام مهندسی را زیر سوال برده است که هنوز این سازمان درهیچ دادگاه صالحه ای محکوم نشده است و بنابراین سازمانهای نظام مهندسی استان‌ها و نیز رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی کشور جهت استیفای حقوق مهندسان حتما اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی تاکید کرد: جایگاه نمایندگی جایگاه ملی است و باید نمایندگان دغدغه های ملی داشته باشند وبنابراین انتظارمی روند که درجهت این مسیر گام بردارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین همچنین درباره موضع گیری نماینده مجلس در برابر مکالمه تلفنی یکی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و استفاده از لفظ ملعون برای سازمان نظام مهندسی گفت: به نظرمی رسد که نمایندگان مجلس باید سعه صدر بیشتری داشته باشند و این نوع موضع‌گیری نماینده مجلس در برابر آقای دکتر جهانبخش بیانگرآن است که نماینده محترم مذکور می‌بایست در اخلاق و رفتارهای خود بازنگری کند.

به جای لعنت فرستادن به فکر راهکار باشیم

دراینباره سلطان محمدی کارشناس مسکن با بیان اینکه جامعه توسعه یافته اصولا جامعه ای که دارای نهادهای توسعه یافته تراست تاکید کرد: جوامع مدرن مبتنی بر توسعه یافتگی با راه اندازی نهادهای مختلف عموما سبب کاهش هزینه ها و نیز افزایش کارآیی فعالیت های اقتصادی می شوند.

وی با بیان اینکه ازاین منظر راه اندازی سازمان نظام مهندسی که وظیفه اش تنظیم روابط حرفه ای مهندسان است لازم است ومی بایست از فعالیت این تشکیلات استقبال کرد درعین حال تاکید کرد: عملکرد تاریخی سازمان نظام مهندسی ساختمان مبین آن است که این سازمان درحوزه ساختمان سازی و نیز فعالیت مهندسی عملکرد قابل دفاعی داشهت است وبا این رویکر اگر نماینده ای شکوه یا گلایه ای به این سازمان دارد نباید کلیت وماهیت این سازمان را زیرسوال ببرد و نگاه حذفی به این سازمان داشته باشد.

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه نگاه حذفی به سازمان نظام مهندسی ساختمان سبب عقب گرد به گذشته می شود تاکید کرد: اگر مشکل یا نقاط ضعفی در عملکرد سازمان نظام مهندیس وجود دارد این مساله ریشه در قوانینی دارد که در مجلس به تصویب رسیده است.

وی گفت: به عنوان مثال ریشه برخی از ناکارآمدی سازمان نظام مهندسی ساختمان در نظام کنترل ساختمان نهفته است که باعث شده است سازمان نظام مهندسی ازکارآمدی لازم برخوردار نباشد.

سلطان محمدی با تاکید براینکه بهتراست نمایندگان مجلس به جای لعنت فرستادن به سازمان نظام مهندسی ساختمان به وظایف نمایندگی خود عمل کنند تاکید کرد: به عنوان مثال نمایندگان اگر واقعا به عملکرد سازمان نظام مهندسی معترض هستند می‌توانند پیشنهادات خود را به کمیسیون عمران مجلس دهند و درجهت اصلاح بهینه امور گام بردارند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر این نماینده مجلس معتقد است که در سازمان نظام مهندسی ساختمان فساد وجود دارد، باید به جای اظهارات احساسی، به دنبال راهکار قانونی باشد تا از این رهگذر گلوگاه های فساد شناسایی و سازمان نظام مهندسی در جهت بهبود سوق داده شود.

سلطان محمدی درهمین حال تاکید کرد: انتظارمی رود که نمایندگان مجلس درعمل مشکلات را شناسایی ونسبت به رفع آنها اقدام کنند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar