۱۱:۰۱ - ۰۹ آذر ۱۳۹۶ - 30 November 2017
کد خبر: ۴۷۸۴۶
گزارش «صما»ازسومین جلسه کمیته همایش ساختمان‌پایدار،مصرف بهینه‌انرژی:
صما- سومین جلسه کمیته همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی جهت تدوین شیوه نامه های اجرایی آیین نامه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، دیروز در کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.

مباحث مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود/ تشکیل واحد انرژی در سازمان‌های نظام مهندسیسومین جلسه کمیته همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی جهت تدوین شیوه نامه های اجرایی آیین نامه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، دیروز در کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.

نظام نامه تشکیل کمیسیون انرژی به سازمان ها ابلاغ می شود

در همین رابطه رئیس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: در راستای بازنگری مقررات ملی ساختمان در سه حوزه ممیزی انرژی، تعبیه سامانه های کنترل و رده بندی انرژی، بعد از تصویب آیین نامه، سه کارگروه فعال کردیم.

احمدرضا طاهری اصل در گفت وگو با «صما» افزود: به دلیل اینکه می خواستیم دستاوردهای این کارگروه ها را در همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی ارائه کنیم، جلسه مشترکی برگزار شد که این کارگروه ها گزارش خود را ارائه کنند.

وی افزود: در این جلسه مشترک که با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، کارگروه اول در خراسان رضوی گزارشی از عملکرد این کارگروه شامل اصلاحاتی در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان ارائه داد. همچنین تعریفی از ممیزی انرژی در چهار سطح ارائه و مقرر شد که این روش های ممیزی انرژی و سطوح ممیزی انرژی در مبحث مقررات ملی جایگزین شود.

طاهری اصل در ادامه اظهار کرد: چگونگی تایید صلاحیت ممیزین انرژی مطرح شد و شیوه نامه ای ارائه و مقرر شد که کارگروه روی شیوه نامه تایید صلاحیت و شیوه نامه ممیزی انرژی کار کند و نقطه نظرات نهایی را برای جلسات بعدی ارائه نماید. همچنین قرار شد که کارگروه مقاله ای را هم تحت عنوان فعالیت خودشان در همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی ارائه کند.

وی افزود: کارگروه دوم در اصفهان هم گزارشی در رابطه با بازنگری مقررات ملی ساختمان در موارد مربوط به بحث انرژی ازجمله مباحث 2، 4، 14 و 16 و یا مباحثی که باید به مقررات ملی اضافه یا از آن حذف شود، ارائه کرد. همچنین گزارشی درباره تجهیزاتی که برای سامانه های کنترلی خود نیاز داریم، ارائه شد.

طاهری اصل یادآور شد: در ادامه درخصوص جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر در ساختمان ها بحث و مقرر شد که یک مقاله کلی درخصوص نحوه کاهش پیک مصرف انرژی الکتریکی و فسیلی و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیردر ساختمان ارائه و سپس مقرر شد آن دستاوردها را در قالب سه پنل در همایش ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه مباحث 4، 13، 14، 15، 16، 17، 19 و 22 مقررات ملی ساختمان جزو مقرراتی هستند که باید مورد اصلاح و بازنگری مناسب قرار گیرند گفت: در مبحث 22 باید سطوح ممیزی انرژی، شیوه ممیزی انرژی و چگونگی دستیابی به صلاحیت ممیزی انرژی تعرف شود و اینکه ارزیابان و صحه گذاران در فرآیند و ارتباط بین بهینه سازی مصرف انرژی و بازرسی های دوره ای از ساختمان، باید در کجا قرار بگیرند.

این مسئول در ادامه با اعلام اینکه در حال حاضر نظام مهندسی هفت استان دارای کمیسیون انرژی هستند افزود: ما نظام نامه تشکیل کمیسیون انرژی و راه اندازی واحد انرژی را در کمیسیون انرژی شورای مرکزی تهیه کرده ایم و این نظام نامه بعد از بررسی هیئت رییسه، در دستور کار شورای مرکزی قرار گرفته است. در جلسه آتی شورای مرکزی، نظام نامه تشکیل کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست و نیز تشکیل واحد انرژی استان ها تصویب و به سازمان ها ابلاغ می شود.

وی در پاسخ به اینکه جامعه مهندسی تا چه حد نسبت به مصرف انرژی در ساختمان ها حساسیت نشان می دهند گفت: خوشبختانه جامعه مهندسی یک قدم جلوتر از قانون و مقررات حرکت کرده و مهندسان متقاضی برگزاری دوره های ممیزی انرژی و حتی مدرسی انرژی هستند و برای برگزاری این دوره ها به ما فشار می آورند.

طاهری اصل خاطرنشان کرد: ما نیز مصوبه 30 مهرماه را که مربوط به آیین‌نامه اجرایی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها است، به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که مهندسان ما را در مسیر بهینه سازی مصرف انرژی همراهی کنند.

پیوند همایش به آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف

همچنین معاون دفتر مقررات ملی ساختمان درخصوص این جلسه گفت: از آنجایی که می‌خواستیم «همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» ساماندهی شود و به صورت هدفمند کار خود را ادامه دهد، تصمیم بر این گرفته شد که بخشی از برنامه‌های همایش را به آیین‎ نامه اجرایی ماده 18 قانون صرفه‎جویی در مصرف انرژی پیوند بزنیم.

رضا شیخ انصاری در گفت وگو با «صما» ادامه داد: در این آیین‎نامه‎، چند ماموریت برعهده وزارتخانه و دستگاه‎های دولتی قرار می‌گیرد که ازجمله آنها ارائه بسته تشویقی برای کسانی است که ممیزی انرژی در ساختمان خود را انجام می‎دهند و در جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی کار می‌کنند.

شیخ انصاری گفت: طبق این بسته، اگر ساکنان اقداماتی را برای کاهش مصارف انرژی خود انجام دهند، استحقاق تشویق در پرداخت برخی هزینه‌های انرژی مصرفی خود را دارند و یا از جرایمی که در اجرای تبصره ماده 18 قانون به آنها تعلق می‌گیرد، معاف می‌شوند. چون اگر فردی ممیزی انرژی را در ساختمان خود انجام ندهد و به آن حدی نرساند که بعدا پیش‎بینی خواهد شد، ممکن است مشمول یکسری جرایم شود که البته هنوز آیین‌نامه آن تصویب نشده و در مراحل تدوین است.

وی در ادامه درخصوص راهکار تاثیرگذاری بسته‌های حمایتی عنوان کرد: برای اینکه این بسته‌های حمایتی تاثیرگذار باشد، باید صلاحیت اشخاصی که قرار است کار ممیزی و ارزیابی انرژی را انجام دهند، برآورد شود. از طرف دیگر سه ماه مهلت داده شده که بعد از ابلاغ این آیین‌نامه، بازنگری در مقررات ملی ساختمان انجام شود و در جهت رسیدن به ساختمان سبز و رعایت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بعضی از مباحث مقررات ملی ساختمان باید بازنگری شود.

شیخ انصاری در ادامه تصریح کرد: به همین دلیل قرار شد یکسری کمیته‌های تخصصی با هماهنگی دستگاه‎های اجرایی و صاحب‎نظران حرفه ساخت‎وساز راه‎اندازی و ساماندهی شود و در عین حال­ از ظرفیت همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی هم استفاده کنیم و همزمان کمیته‌ها فعالیت خود را شروع کنند و مجموع اقدامات انجام شده در این زمینه در پنل‌های تخصصی به حیطه نقد و بررسی گذاشته شود.

وی با اعلام اینکه پیش‌بینی شد یکسری کمیته برای کارگروه هایی ازجمله کارگروه بازنگری مباحث مقررات ملی، کارگروه فرآیندها و صلاحیت‎ها تشکیل شود، افزود: این جلسه در مرکز تحقیقات و شورای مرکزی تشکیل شد تا گزارشی داشته باشیم از عملکرد کمیسیون انرژی شورای مرکزی در زمینه اقداماتی که در راستای ساختمان‌های سبز و ممیزی انرژی انجام داده‌اند.

شیخ انصاری افزود: در این جلسه خراسان رضوی گزارش فعالیت خود در رابطه با شیوه‌نامه پیش‌بینی بهینه‌سازی مصرف انرژی و معاینه فنی موتورخانه‌ها را ارائه داد. همچنین استان اصفهان پیش‌نویسی برای بحث مرتبط با بهینه‌سازی و صرفه‎جویی انرژی ارائه کرد.

وی یادآور شد: از طرف دیگر ساختمان‌هایی که توسط دوستان ما در خراسان رضوی مورد ارزیابی قرار گرفته، نتایج آن به صورت مقالات پوستری منعکس و حتی‌المقدور مزایای استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر مثل خورشید و باد در قالب پنل‌های تخصصی و پوستر در حاشیه همایش ارائه شود.

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان خاطرنشان کرد: روی بازنگری مباحث مقررات ملی هم بحث و مقرر شد تغییراتی در مباحث 4، 14، 16، 19 و 22 انجام و بازنگری شود و بعد از ارائه پیشنهادات، شکل پنل‌های تخصصی تا هفته آینده مشخص شود.

یادآور می‌‍شود سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی با همکاری سه‌جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان ،سازمان نظام‌مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در 20 و 21 آذرماه در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار خواهد شد.


انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar