۰۹:۱۴ - ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - 02 December 2017
کد خبر: ۴۷۸۵۰
مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در گفت‌وگو با «صما»:
مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان درخصوص انتقادات وارد به متولی‌گری وزارتخانه ها و سازمان های متعدد در حوزه انرژی گفت: تعدد نهادها و وزارتخانه های متعدد در بخش انرژی مسئله‎ساز نیست، مسئله این است که ما هنوز باور نکرده‌ایم بحرانی به نام بحران انرژی وجود دارد.
راهکار تامین اعتبار برای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها/ بحران انرژی را هنوز باور نکرده‌ایمحامد مانی فر در گفت‌وگو با «صما» با بیان این مطلب افزود: موضوع این است که ما هنوز جایگزین برای انرژی‎های فسیلی پیدا نکرده‌ایم و از انرژی‌های تجدیدپذیر بهره‎ای نبرده‎ایم و به همین دلیل محیط‌زیست را با چالش مواجه می‎کنیم. به طوری که با تولید مستمر گازهای گلخانه‌ای، دمای زمین را به‌طور مرتب افزایش می‎دهیم و آلاینده‎های متعددی را به واسطه مصرف انرژی به سمت محیط‌‎زیست روانه می‎کنیم.

وی تاکید کرد: اعتقادی به این موضوع ندارم که چون تعداد نهادهای فعال در حوزه انرژی زیاد است، پس نمی‎توان کاری انجام داد. درواقع ما هنوز به این باور نرسیده‎ایم که برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی اقدامی بکنیم.

مانی فر با اشاره به اینکه نهادهایی مثل وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی و... خود دست‎اندرکار بخش انرژی هستند گفت: هر کدام از این نهادها به نحوی در حوزه انرژی دست دارند. برخی از آنها تولیدکننده انرژی و بعضی دیگر هم مصرف‎کننده انرژی هستند. بنابراین ایرادی به فعالیت آنها وارد نیست.

این مسئول ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی به دلیل سیاست‏گذاری‎هایی که برای تولید یک ساختمان می‏کند، طبیعتا باید در بخش مصرف انرژی مراقبت‎های لازم را انجام دهد و دستورالعمل‌های لازم را بنویسد. وزارتخانه‌های نفت و نیرو هم به عنوان تامین‎کنندگان انرژی، باید در این حوزه ورود کنند. جالب اینجاست که حتی باوجود تعدد این نهادها هنوز به باور درستی در بخش انرژی نرسیده‎ایم و لذا این موضوع چندان مشکل‎ساز نیست.

وی افزود: هرچند ما هنوز نتوانسته باشیم به سیاست‎های واحدی برای این موضوع برسیم، ولی یکی از مهم‎ترین مسائل، ترویج و آموزش مصرف صحیح انرژی است که عملیاتی نشده است. از طرفی هم انرژی همچنان به‎قدری ارزان است که صرفه‎جویی در مصرف آن، تاثیر زیادی در سبد هزینه‎های زندگی مردم ندارد.

منابع مالی موردنیاز برای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها

مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان همچنین در پاسخ به اینکه منابع مالی مورد نیاز برای بهینه سازی انرژی در ساختمان ها چگونه باید تامین شود، بر ضرورت اصلاح نظام ساخت‎‎وساز در کشور تاکید کرد و گفت: هر فردی که ساخت‎وساز انجام می‌دهد، باید تلاش کند که از مصالح استاندارد و روش‎های مناسب برای ساخت‎وساز استفاده کند که همه این موارد در دستورالعمل‌ها و مباحث مقررات ملی ساختمان وجود دارد و در این بخش نمی‎شود منابع مالی خاصی برای بحث انرژی پیش‌بینی کرد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: اما اگر منظور ایجاد مشوق‌هایی برای این امر مدنظر است، مسلما پیش بینی مشوق‌هایی برای بهینه‌سازی انرژی بسیار موثر است و این مشوق‎ها بعضا باید تشویقی و یا از جنس بازدارنده که به قیمت حامل‎های انرژی برمی‎گردد، باشد.

مانی فر تشریح کرد: یعنی ما اگر مصرف متوسط انرژی برای یک مترمربع ساختمان را در اقلیم‎های مختلف در نظر بگیریم و بعد به کسانی که کمتر از آن مصرف می‎کنند، سوبسیدهایی ارائه کنیم، طبیعتا این رویه تشویق مناسبی برای مصرف‎کننده خواهد بود. از طرفی هم باید ساختمان‌ها را به سمتی ببریم که خود تولیدکننده انرژی باشند و طبیعتا آن انرژی را هم باید خریداری کنیم.

وی با ارائه یک مثال اظهار داشت: در حال حاضر در بسیاری از کشورها ساختمان‎ها به جای اینکه لامپ را روشن کنند، خاموش می‎کنند. چون از طریق خاموش کردن لامپ‌ها آن مقدار انرژی را که قرار است مصرف کنند، وارد شبکه کرده و از این راه درآمدی را برای خود ایجاد می‌کنند.

مانی فر در پایان خاطرنشان کرد: این گونه اقدامات دشوار نیست و بیشتر نیازمند فرهنگ‌سازی، معرفی و ورود تکنولوژی‌های جدید به این عرصه و همچنین یک اقدام و عمل مناسب برای این امر است.

یادآور می‌‍شود سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی با همکاری سه‌جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان ،سازمان نظام‌مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در 20 و 21 آذرماه در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار خواهد شد .

انتهای پیام/

کد خبر:0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar