۱۲:۳۶ - ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - 02 December 2017
کد خبر: ۴۷۸۶۸
با حضور وزیر راه و شهرسازی:
صما- قرارداد تولید ۴۵۰ واگن ریل‌باس میان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و کنسرسیوم ایرانی-کره‌ای متشکل از شرکت ایریکو و هیوندای روتم امروز در حضور وزیر راه و شهرسازی منعقد شد.
قرارداد تولید۴۵۰ واگن ریل‌باس بین ایران و کره جنوبی نهایی شد/ اشتغال‌‌زایی و کاهش آلودگی دستاورد استفاده از ریل‌باس‌هابه گزارش «صما» امروز 11 آذرماه قرارداد ساخت ٤٥٠ دستگاه واگن مسافرى ریل بأس با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سعید محمد زاده مدیرعامل راه‌آهن کشور و جمعی از مدیران ارشد کره جنوبی و اعضای شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان در ساختمان وزارت راه و شهرسازی نهایی شد.

راهکاری برای معضل آلودگی

عباس آخوندى، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه امضاى قرارداد ساخت ٤٥٠ دستگاه واگن مسافرى ریل بأس گفت: امروز قرارداد مهمى توسط راه‌آهن براى خرید ٤٥٠ دستگاه واگن امضا می‌شود که این قرارداد به ارزش ٧٢٠ میلیون یورو خواهد بود.

او در ادامه بیان کرد: این قرارداد به مشارکت کره جنوبى و شرکت ایریکو ایران به مرحله اجرا درخواهد آمد که دوره این قرارداد 6.5 ساله خواهد بود.

آخوندى اظهار داشت: قرارداد قبلی براى ١٥٠ دستگاه بود که براى ٤٥٠ دستگاه دیگر در حال انعقاد قرارداد هستیم و در پایان قرارداد ٦٥٠ واگن فعال خواهیم داشت و می‌توان گفت این اقدام گام بسیار مهمى در جهت اجراى برنامه ششم توسعه خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازى افزود: در آستانه زمستان هستیم که با مسایل محیط زیست مواجه خواهیم شد و براى حل این مشکل در کلان شهرها باید بخشى از حمل و نقل جاده اى که به صورت خودروى شخصى انجام مى شود به سمت ریل منتقل شود که این امر باعث فراهم شدن ظرفیت ٧٠ میلیون مسافر به صورت سالانه خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: این اقدامى است که باعث ورود فناورى جدىد و اشتغال در ایران خواهد شد که براى یک هزار نفر اشتغال مستقیم، یک هزار و ٧٠٠ نفر اشتغال غیر مستقیم در مرحله بهره ورى ٢ هزار اشتغال را فراهم خواهد کرد.

آخوندى گفت: این قرارداد گام بسیار مهمى در حوزه حمل و نقل مسافرین و انتقال مسافرین از جاده به ریل خواهد بود.

تولید ریل‌ باس‌ها از طریق فاینانس کره‌ای تامین خواهد شد

همچنین سعید محمد زاده مدیر عامل راه آهن کشور در مراسم امضای قرارداد تولید 450 واگن ریل باس با بیان این‌که سیاست دولت حرکت به سمت استفاده از حمل‌ونقل ریلی به جای حمل‌ونقل جاده‌ای است، اظهار کرد: برای امضای قرارداد امروز یکسال مذاکره انجام شده تا به این ترتیب ظرفیت قطارهای حومه‌ای کشور را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که منابع مورد نیاز قرارداد تولید ریل‌ باس‌ها از طریق فاینانس کره‌ای تامین خواهد شد، افزود: با این قرارداد ظرفیت 70 میلیون صندلی در قطارهای حومه‌ای ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: ارزش قرارداد تولید 450 دستگاه ریل باس 720 میلیون دلار و زمان اجرای آن 78 ماه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که اولین ست ریل باس 18 ماه آینده تحویل راه‌آهن می‌شود و مالک ریل باس‌ها دولت است، گفت: پیش نویس شرکت حمل‌ونقل حومه ای نهایی شده و احتمالا طی ماه جاری با امضای وزاری راه و کشور و رییس سازمان برنامه و بودجه اساسنامه ابلاغ شود.

به گفته محمدزاده، این شرکت 100 درصد دولتی خواهد بود امام برخی عملیات ریلی که قابلیت حضور بخش خصوصی داشته باشد به آنها واگذار می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar