۰۹:۴۳ - ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - 04 December 2017
کد خبر: ۴۷۸۹۰
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درگفت‌وگو با «صما»:
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: بندر چابهار یک پروژه استانی یا منطقه‌ای نیست این طرح به دلیل مزایای مختلف می‌تواند یک طرح ملی و فرا ملی محسوب شود.
توسعه سواحل مکران در دستور کار دولت قرار گرفته است/ تاکید برارتقای 8 درصدی GT دریاهابه گزارش «صما» محمد شکرچی زاده در حاشیه افتتاح فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار با بیان اینکه افتتاح فاز نخست بندر چابهار اتفاق بسیار شگرفی در بخش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور است گفت: کشور ما در سواحل مکران ظرفیت بزرگی برای توسعه کشور دارد و نباید در این خصوص اغماضی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه بندر چابهار می‌تواند مبنایی تو سعه دریا محور را در کشور تقویت کند. گفت: با افتتاح فاز اول توسعه بندر

چابهار هزار و 700 متر بر طول اسکله و همچنین ظرفیت پهلوگیری کشتی‌ها در طول سال از 2.5 میلیون تن به 8.5 میلیون تن ارتقا پیدا کرده که با تکمیل کل این پروژه، این ظرفیت ارتقای بیشتری خواهد داشت.

شکرچی زاده گفت: از آنجایی که عمده برنامه‌های توسعه کشور خشکی محور بوده و توجه کمتری به ظرفیت دریا داشته‌ایم سهم دریا در کشور رقمی کمتر از 1.5 درصد GT است که این مورد می‌تواند تا 8 درصد ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه افزایش 8 درصدی GT دریا یک اقدام دست نیافتنی نیست خاطر نشان کرد: در حال حاضر کشور ما با داشتن 5 هزار کلیومتر مرز آبی یکی از مهمترین کشورهای منطقه در خصوص اقتصاد مبتنی بر دریا به شمار می‌رود که این مورد با احداث پس کرانه‌های مناسب و افزایش خطوط ریلی می‌تواند به شکوفایی خود برسد.

شکرچی زاده همچنین با بیان اینکه حمل و نقل ترکیبی گام مهمی در توسعه شقوق مختلف کشور است خاطر نشان کرد: به همین علت دولت توسعه سواحل مکران در دستور کار قرار داده است.

وی همچنین با بیان اینکه توسعه مکران می‌تواند تأثیرات بالقوه‌ای درافزایش ظرفیت جمعیتی جنوب کشور داشته باشد، عنوان کرد: در حال حاضر ما در مناطق جنوبی کشور با کمبود جمعیت روبرو هستیم که با افزایش جذابیت‌ها و اشتغال می‌توانیم به دستاورد مهمی در تعادل و توازن جمعیتی در این مناطق دست ‌یابیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در نهایت گفت: بندر چابهار یک پروژه استانی یا منطقه‌ای نیست این طرح به دلیل مزایای مختلف می‌تواند یک طرح ملی و فرا ملی محسوب شود و با تکمیل تمام ظرفیت‌های این بندرمی‌تواند به دستاورد بزرگ دست پیدا کنیم.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar