۱۴:۱۲ - ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - 04 December 2017
کد خبر: ۴۷۹۰۱
در آستانه برگزاری همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی:
صما- عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در نامه‌ای به محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، خواستار پیش‌بینی ردیف اعتباری در لایحه بودجه سال 1397 برای اجرایی شدن آیین نامه اجرایی صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان ها (موضوع ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی) شدند.
نامه‌نگاری دو وزیر به نوبخت/ آخوندی و زنگنه خواستار تخصیص اعتبار برای اجرای آیین‌نامه انرژی شدند+نامهبه گزارش «صما» در آستانه برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار مصرف بهینه انرژی، آخوندی و زنگنه به منظور اجرای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، عملیاتی شدن آیین نامه مذکور را از سازمان برنامه و بودجه مطالبه کردند.

لازم به ذکر است در این آیین نامه ابتدا یک فرصت سه ماهه به مجموعه وزارت راه و شهرسازی داده شده که درباره مباحث مقررات ملی ساختمان تجدیدنظر لازم را در رابطه با صرفهجویی در مصرف انرژی بهعمل بیاورد.

همچنین آیین‌نامه اجرایی صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها بعد از این فرصت سه ماهه، به دستگاههای اجرایی و دولتی دو سال فرصت میدهد که ساختمان‏های خود را ممیزی کنند و بعد از آن هم سه سال به آنها مهلت میدهد که تمهیدات لازم را برای تعبیه تجهیزات مرتبط با صرفهجویی در مصرف انرژی در سامانههای خود نصب کنند.

بر این اساس با توجه به اینکه در آیین‌نامه جدید، بستههای تشویقی هم پیشبینی شده، برای اجرایی شدن آن به منابع اعتباری و تسهیلات لازم نیاز است که در فرآیند تدوین لایحه بودجه سال 97 منابع موردنیاز آن باید دیده شود.

متن نامه وزرای نفت و راه و شهرسازی به رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر نوبخت، معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور

به استناد ماده 4 آیین نامه اجرایی صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان ها (موضوع ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی) مصوب جلسه 30 مهرماه 96 هیات محترم وزیران، کلیه دستگاه های اجرایی موظفند حداکثر ظرف 2 سال پس از ابلاغ مقررات ملی ساختمان، نسبت به ممیزی انرژی و تعیین وضعیت ساختمان اقدام و برنامه های اجرایی را برای بهبود عملکرد مصرف و رسیدن به حد الگوی مصرف انرژی تهیه و ظرف مدت 5 سال از ابلاغ آیین نامه، نسبت به انجام اصلاحات ساختمانی و تعبیه سامانه های کنترلی لازم اقدام کنند.

با عنایت به موارد پیش گفته و به استناد تبصره 1 ماده 4 آیین نامه یاد شده مبنی بر پیش بینی منابع مالی مورد نیاز برای اجرا در بودجه سنواتی، خواهشمند است دستور فرمایید اقدام مقتضی برای درج در لایحه بودجه سال 1397 کل کشور (اعم از درج اعتبار در لایحه پیش بینی تبصره متناسب، ردیف مربوط یا موافقت نامه مرتبط به عمل آید.

یادآور می‌شود سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی با همکاری سه‌ جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان ، سازمان نظام ‌مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در 20 و 21 آذر ماه در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار خواهد شد.

نامه‌نگاری دو وزیر به نوبخت/ آخوندی و زنگنه خواستار تخصیص اعتبار برای اجرای آیین‌نامه انرژی شدند+نامه


انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar