۱۱:۲۰ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 05 December 2017
کد خبر: ۴۷۹۱۱
سیستم ساختمانی (SABS (Saebi Alternative Building Systemتوسط مهندس ناصر صائبي، مخترع ایرانی مقيم امريكا به ثبت رسیده است.
سیستم پلیمری مقاوم‌ساز ساختمان به ایران رسیدبه گزارش «صما» این سیستم نوین که از لایه پلی استایرن منبسط شده (EPS) تشکیل شده، به عنوان يك هسته مهم در همه اعضای ساختماني شامل ديواره ها، كف و سقف به کار گرفته می شود.

سیستم SABS با يك لايه اسپري شده از مخلوط دقيق ماسه، سيمان، الياف شيشه و ديگر افزودني ها كه هر دو، يعني لايه

پلي استايرن منبسط شده و ملات اسپري شده يك پوسته ساختماني را ايجاد مي كنند، تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش ساختمانی SABS قابليت اجرا وساخت در تمام شرايط آب وهوایي را دارد و از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول مربوط به لايه پلي استايرن منبسط شده كه به عنوان هسته با ضخامتي از2 اينچ تا 16 اينچ (51 ميليمتر تا 406 ميليمتر) و با دانسيته 16 كيلوگرم برمترمكعب تا 24 كيلوگرم برمترمكعب تولید می‌شود که البته وابسته به طراحي سازه و نيازهاي عايق كاري محل است. قسمت دوم نیز شامل يك پوشش بتن تقويت شده با ضخامت 25/0 اينچ تا 2 اينچ ( 4/6 تا 51 ميليمتر) و با مخلوطي از سيمان پرتلند نوع 3، ماسه سيليكا، الياف شيشه اي مقاوم در برابر قليا و افزودني هاي مجاز می‌شود.

سیستم پلیمری مقاوم‌ساز ساختمان به ایران رسید

اين سيستم ساختماني مزاياي بي شماري براي معماران، سازندگان و مالکان ساختمان ها دارد که به برخی از آنها در زیر اشاره می‌شود:

1- وزن سبک: بيشتر حجم اين سيستم را پلي استايرن منبسط شده تشكيل مي دهد كه در حدود 95.8 درصد آن هوا است و بنابراین این سازه با وزن هر متر مربع در حدود 2/34 كيلوگرم تولید می‌شود.

2- عايق حرارتي وصوتي

3- مقاوم در برابر زلزله

4- 100درصد قابل بازيافت(سازگار با محيط زيست)

سیستم SABS موفق به دریافت تائیدیه‌های ICC و ASTM از آمريکا شده است .همچنین این سیستم نوین ساختمانی در مناطق مختلفی از امریکا، چين، افريقا و... اجرا شده که به عنوان يك ايده مناسب براي كشورهاي در حال توسعه شناخته شده است. اين در حالی است که سیستم SABS در ايران جهت دريافت استانداردهای مورد نياز ارائه شد و امید می‌رود با توجه به وضيعت خانه ها در روستاها و مناطق زلزله خيز ايران به عنوان يك استراتژی نوین مورد استفاده قرار گيرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar