۱۰:۴۵ - ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - 07 December 2017
کد خبر: ۴۷۹۳۱
بسته خبری پنج شنبه‌های«صما»:
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی مهمترین اخبار حوزه های صنعت راه ومسکن را در اختیار مخاطبان این حوزه قراردهد.
گاف وزیربهداشت درباره مقصریابی بیمارستان سرپل‌ذهاب/ ماجرای مکاتبه وزرای راه و نفت با نوبخت/ تشریح تکالیف راه‌آهن در برنامه ششم توسعه/ پاسخ انبوه‌سازان به اظهارنظر رجبی درباره آیین‌نامه کنترل ساختماندر هفته ای که گذشت اظهار نظر غیرکارشناسی وزیربهداشت درباره مقصریابی بیمارستان سرپل ذهاب، نامه درخواست پول آخوندی و زنگنه از سخنگوی دولت، پاسخ انبوه سازان به اظهارات رییس شورای مرکزی نظام مهندسی کشور، تشریح تکالیف راه‌آهن در برنامه ششم توسعه و.... مهمترین اخبار حوزه صنعت راه ومسکن بوده اند که مشروح آنها به شرح ذیل می آید:

گاف وزیر بهداشت درباره مقصریابی بیمارستان سرپل ذهاب

دراین هفته اظهار نظر غیرکارشناسی وزیر بهداشت درباره مقصریابی بیمارستان سرپل ذهاب ونشانه گرفتن انگشت اتهام تقصیر به سمت سازمان نظام مهندسی با واکنشهایی ازسوی جامعه مهندسی مواجه شد.به گزارش خبرنگار ما بی اطلاعی وزیر بهداشت درباره تقسیم مسوولیت‌ها درنظام ساخت وساز باعث شد که ایشان تصورکند مسوولیت نظارت بیمارستان‌ها با سازمان نظام مهندسی است این درحالی است که اساسا مسوولیت نظارت بربیمارستانها،مراکزدولتی و... برعهده نظام فنی اجرایی وزارتخانه راه وشهرسازی است. دراین برنامه خبری وزیر بهداشت با بیان این‌که بیمارستان اولین سرپناه و محل مراجعه مردم است و متاسفانه در زلزله تخریب می‌شود، گفت: این نشان می‌دهد که نظام مهندسی ما دچار مشکل است و رفتار و اخلاق ما تنزل پیدا کرده و آسیب دیده است. در منطقه زلزله زده نزدیک ۲۸ سد داشتیم که هیچ کدام آسیب ندید و ترکی به آن وارد نشد.به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در یک برنامه خبری افزود: وزارت راه و شهرسازی ناظر داشت و می‌توان گفت خجالت آور است و ظلم بزرگی است و انتظار داریم دستگاه قضایی از این حوادث به سادگی نگذرد. در این زمینه شکایتی مطرح کردیم تا بقیه حساب کار خود را بکنند؛ زیرا بیمارستان برای روزهای این چنینی ساخته می‌شود. مشکل جدی ایجاد شد و کسانی بودند که اگر بیمارستان نمی‌ریخت، شاید معلولیت کمتری پیدا می‌کردند. وی همچین درباره اقدامات وزارت بهداشت در زلزله کرمانشاه و وضعیت بهداشت و درمان منطقه گفت: زلزله فعلا نقاط مختلف کشور را رها نمی‌کند و امروز نیز برای تعدادی از هموطنان اتفاقاتی افتاد. نقش وزارت بهداشت در این مواقع حیاتی است و به خصوص در ساعت‌های اولیه باید حضور داشته باشیم و فکر می‌کنم در حد توان‌مان چه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و چه در اورژانس کشور از لحظات اولیه حضور داشتند.وی افزود: بیش از هفت هزار مصدوم را در کمتر از ۲۰ ساعت منتقل کردند. اورژانس کشور نقش بسیار خوبی داشت و ۱۵۰۰ عمل جراحی نیز در تهران و البرز و همدان و کردستان انجام شد. همکاران ما در بیمارستان‌های کرمانشاه بالغ بر ۴۸ ساعت نتوانستند استراحت کنند.وی با اشاره به اهمیت بهداشت مناطق زلزله زده، بیان کرد: بحث بهداشت منطقه نیز بسیار مهم است و متاسفانه ۶۲ خانه بهداشت و ۲۲ مرکز جامع سلامت تخریب شد. از پایان هفته اول همه مراکز در کانکس‌ها مشغول ارائه خدمت هستند و در مورد دام و احشام نیز اقدامات لازم به کمک سازمان دامپزشکی انجام شده است. فصل بیماری‌های واگیر و آنفولانزا است که واکسن نیز تزریق شده و به نظر می‌رسد شرایط قابل قبولی حاکم است.

نامه درخواست پول آخوندی و زنگنه از نوبخت

دراین هفته رییس مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی با بیان این‌که ایران ۳ برابر کشورهای در حال توسعه انرژی مصرف می‌کند، از نامه‌نگاری وزاری نفت و راه و شهرسازی با رییس سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان‌های دولتی خبر داد . محمد شکرچی‌زاده در نشست خبری سومین همایش ساختمان پایدار مصرف بهینه انرژی اظهار کرد: مقوله مصرف انرژی برای کشور مهم است و اتلاف قابل توجهی در ساختمان‌ها انرژی هدر می‌رود که ارزش افزوده‌ای را برای ما به همراه ندارد.وی با بیان این‌که میزان مصرف انرژی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر 2.5 تا 3 برابر است، اظهار کرد: در صورت تداوم روند کنونی مصرف انرژی، کشورمان طی سال‌های آینده تبدیل به واردکننده انرژی می‌شود.وی با بیان این‌که خوشبختانه در ماه اخیر آیین‌نامه اجرایی ماده 18 قانون اصلاح مصرف انرژی برای ساختمان‌های دولتی تهیه شد، تصریح کرد: برای سال آینده باید ذی‌حساب‌ها و مسئولان دستگاه‌های مالی هزینه‌های انجام این کار را پیش بینی کنند. در این راستا 30 آبان‌ماه امسال وزرای نفت و راه و شهرسازی در نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه درخواست کرده‌اند اعتبار مورد نیاز برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی در نظر گرفته شود.شکرچی زاده یادآور شد:پیش‌بینی شده بود منابع مالی برای بهبود مصرف انرژی تامین شود در این راستا 2 سال برای ارزیابی و 5 سال برای اجرا تعیین شده و دولت برای خودش آنرا تکلیف کرده است.وی با بیان این‌که توان مهندسی ما برای انجام این کار کفایت نمی‌کند و سازمان نظام مهندسی ساختمان باید مهندسان را برای این کار آماده کند، اظهار کرد: برخلاف مباحث دیگری مانند زلزله، دانشجویان درباره مفهوم انرژی اطلاعات کافی ندارند.وی ایجاد اشتغال را یکی از اثرات بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی عنوان کرد و افزود: اگر در کشورهای خارجی مصرف انرژی مدیریت نشود، هزینه پرداخت شده برای انرژی از میزان اجاره ساختمان هم بیشتر خواهد شد.رییس مرکز تحقیقات راه،‌مسکن و شهرسازی استفاده نامناسب از مصالح برای نما را دلیل آتش سوزی چندماه پیش ساختمانی در لندن عنوان و ابراز امیدواری کرد برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها از مصالح استاندارد استفاده شود.شکرچی زاده با بیان این‌که حدود 27 میلیون ساختمان در کشور داریم که سالانه 500 تا 600 هزار دستگاه به این تعداد اضافه می شود، ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبار، بتوان موضوع مصرف بهینه انرژی را در ساختمان‌های ساخته شده و در حال ساخت به جای خوبی برسد.

تهران دیگر ظرفیتی برای ساخت و ساز ندارد

درهفته ای که گذشت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شهر تهران دیگر ظرفیتی برای ساخت و سازهای وسیع ندارد افزود: باید در بازنگری طرح تفصیلی به ابعاد کیفی بیشتر توجه کنیم؛ چیزی که در طرح تفصیلی فعلی به آن کمتر توجه شده است.مهدی حجت در بیست‌ و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در ارائه گزارشی از وضعیت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: ما دو راه پیش رو داریم یکی آنکه از وضعیت نابسامان شهر تهران که به وجود آمده گلایه کنیم یا اینکه به دنبال این باشیم که چگونه از این منجلاب خارج شویم و برای آن راهکارهایی تعیین کنیم که من به دنبال دومی یعنی راهکارهایی برای خروج از وضعیت موجود هستم.وی افزود: مساله تغییر رویکردی که باید در مناطق شهرداری تهران به عنوان مجریان سیاست‌های شهری اتفاق بیفتد را برای مناطق مطرح کرده‌ایم. قطعا برای آرمان‌های ارتقای کیفیت زندگی مردم شهر تهران تحقق عملی این راهکارها اجتناب‌ناپذیر است.معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه هر یک از مناطق شهر تهران دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند، افزود: باید به تفاوت‌های هر منطقه با سایر مناطق توجه ویژه‌ای داشته باشیم و بدانیم وقتی در مورد یک منطقه صحبت می‌کنیم، در حقیقت درخصوص ویژگی‌های متفاوت منطقه یعنی نوع کسب و کار، سطح تحصیلات و... باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم. البته در کنار این خصوصیت‌های متفاوت همه افراد از مردم شهر تهران هستند. باید درک کنیم هر یک از مناطق چه آورده های مثبت و منفی دارند.حجت ادامه داد: در حال حاضر معاونان شهرسازی ما در مناطق گرفتار اضافه طبقات هستند که ربط مستقیمی به کیفیت زندگی مردم آن منطقه ندارد و. توجه به زندگی جاری مردم باید اتفاق بیفتد.وی تاکید کرد: توجه نباید تنها به جنبه‌های کالبدی شهر منحصر شود. باید ببینیم آنچه که اتفاق می‌افتد چیست و هر یک از آنها را به دقت مورد توجه قرار دهیم.

پاسخ انبوه‌سازان به اظهارات رییس نظام مهندسی کشور

دراین هفته دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در واکنش به سخنان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره آیین‌نامه کنترل ساختمان گفت: "این‌که بگوییم آیین‌نامه به نفع طیف خاصی نوشته شده صحیح نیست".فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: فکر می‌کنم اطلاعات درستی درباره اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان به ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور داده نشده است.وی با تاکید بر این‌که آنچه به نظر ما به عنوان اهداف آیین‌نامه مذکور دیده شده این است که تمام کسانیکه در فرآیند صنعت ساختمان فعالیت کنند باید افراد صاحب صلاحیت باشند،‌ تصریح کرد:‌ سازندگان هم به عنوان جزیی از فرآیند ساخت و ساز باید بر اساس آیین نامه صاحب صلاحیت باشد.وی با انتقاد از برخی اظهارات مبنی بر این‌‌که "آیین‌نامه کنترل ساختمان " به نفع سازندگان است،‌ افزود: نباید در این قبیل مسائل ایجاد شکاف کنیم،‌ قانون با صراحت در خصوص صلاحیت حرفه‌ای افراد سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان نظام کاردانی را تعریف کرده است. وی در عین حال با بیان این‌که به جاهایی از آیین‌نامه کنترل ساختمان هم نقد داریم، اظهار کرد: به نظرم سه سال تمام متخصصان دور هم نشستند و در خصوص این آیین‌نامه نکات‌ و فراز و فرودها را بررسی کردند، این‌که بگوییم -آیین‌نامه کنترل ساختمان- به نفع طیف خاصی نوشته شده صحیح نیست.دبیر کانون سراسری انبوه سازان همچنین درباره اعلام عدم آمادگی شهرداری برای قبول مسئولیت، گفت: سازمان شهرداری‌ها تریبون دارند و می‌توانند اظهارنطر رسمی خود در این رابطه اعلام کنند.پورحاجت با اشاره به بخشی از سخنان دیروز رییس سازمان مهندسی ساختمان مبنی بر این‌که در آیین‌نامه کنترل ساختمان منافع بهره‌بردار رعایت نشده است، افزود:‌ اساسا متوجه نشدم اشاره ایشان به چیست، در آیین‌نامه کنترل ساختمان حقوق بهره‌برداران دقیقا رعایت شده است.وی با یادآوری این‌که حدود 25 سال از عمر قانون نظام مهندسی می‌گذرد اما در این مدت برای پاسخگویی و تضمین کیفیت از ظرفیت قانون استفاده نشده است، اظهار کرد: از سوی دیگر این‌که بگوییم آیین‌نامه کنترل ساختمان به نفع سازنده نوشته شده، باید به این نکته توجه شود که بهبره‌برداران و سازندگان نیز جزو مردم هستند.وی با طرح این پرسش که آیا تاکنون در قانون منافعی دیده شده بود که با آیین نامه مذکور منافعی عده‌ای به خطر بیفتد یا برای کسی منافعی ایجاد شود، افزود: اگر قبول کنیم مسکن و تولید مسکن به عنوان مهم‌ترین و اساسی ترین در سبد خانوار است در بحث تضمین کیفیت و پاسخگویی، قانون نظام مهندسی کاربرد لازم را نداشته است. این در حالی است که در آیین‌نامه ظرفیت‌های درون دیده شده که خلاء‌های قانون نظام مهندسی برطرف خواهد کرد.

تشریح تکالیف راه‌آهن در برنامه ششم توسعه

درهتفه ای که گذشت معاون امور مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه در برنامه ششم توسعه تکلیف بزرگی بر عهده راه‌آهن کشور گذاشته‌شده است گفت: در قانون برنامه ششم توسعه تکلیف شده است که راه‌آهن ایران باید ۲۰ درصد سهم جابجایی مسافر از کل حمل‌ونقل مسافر در بخش حومه و بین‌شهری را عهده‌دار باشد.تشریح تکالیف راه‌آهن در برنامه ششم توسعه/ ایمنی برند اصلی راه‌آهن برای حمل‌ونقل بار و مسافر استمیرحسن موسوی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: برای دستابی به این هدف علاوه بر انجام اقدامات بسیار بزرگ در اصلاح، نوسازی و تامین زیرساخت ها برای افزایش کیفیت و کاهش مدت‌زمان سفر برای مسافران پروژه برقی کردن راه‌آهن تهران را در برنامه ها قرار داده ایم.موسوی بابیان اینکه در طی شش‌ماهه نخست امسال راه‌آهن، در بخش مسافری و باری و مسدودی خط، عملکرد خوبی داشته است گفت: این امر به دلیل تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های کارکنان بوده است هرچند که علی‌رغم رشد در شاخص‌های ذکرشده، به دلیل ظرفیت‌های راه‌آهن از برنامه پیش‌بینی‌شده عقب هستیم.معاون مسافری راه‌آهن گفت: در سال جاری 13 میلیون مسافر توسط قطارهای حومه‌ای و بین‌شهری جابجا شده است که رشد 5/3 درصدی نسبت به مدت مشابه قبل دارد.وی ادامه داد: برنامه پیش‌بینی‌شده برای جابجایی مسافر در سال جاری 27 میلیون نفر است که هرچند تاکنون رشد 5/3 درصدی هم در قطارهای حومه‌ای و هم‌قطارهای بین‌شهری نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل داشته‌ایم اما تعداد جابجایی مسافر 13 میلیون مسافر در سال جاری بوده است.معاون مسافری راه‌آهن با اشاره به مصوبه تأسیس شرکت قطارهای حومه‌ای زیر نظر شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: این اقدام موجب توسعه حمل‌ونقل ریلی و ایجاد خطوط مستقل حومه‌ای می‌شود تا در این بخش نیز شاهد رشد مسافران حومه‌ای باشیم. تکمیل خطوط قطارهای حومه ای تهران مانند گرمدره و پرند جز جز پروژه هایی است که روند اجرایی مطلوبی دارد.موسوی با تأکید بر تحول جدی در بخش راهبری ناوگان مسافری گفت: در این بخش به دنبال این هستیم که مشتریان از زمان نیت انجام سفر توسط حمل‌ونقل ریلی شرایط سفر را از طریق تسهیل نحوه اخذ بلیت، تأمین امکانات متناسب باسلیقه‌های متفاوت در ایستگاه مبدأ، بین‌راهی و مقصد فراهم کنیم.

غیبت مجری ذی‌صلاح، منشا اتلاف انرژی در ساختمان‌ها

دراین هفته دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان بتن سبک سلولی ایران ( CLC) با انتقاد از عقب ماندگی کشور در حوزه به کارگیری تجهیزات و فناوری های نوین موثر در کاهش مصرف انرژی ساختمان ها گفت: مشکل بزرگ ما در این حوزه آن است که سازمان استاندارد قدرت واقعی خود را در کشور ندارد.خوشنویس در گفت‌وگو با «صما» با اشاره به اینکه موازی کاری در حوزه ارائه گواهی و تاییدیه فناوری ها و مصالح نوین زیاد است افزود: متاسفانه سازمان استاندارد تنها مرجع ما در بخش استاندارد مصالح ساختمانی نیست و این در حالی است که باید تنها مرجع ما برای تایید مصالح و تجهیزات باشد.وی در ادامه با بیان اینکه بروکراسی در بخش استاندارد مصالح زیاد است تصریح کرد: بقیه ارگان ها و نهادها مثل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که برای مصالح نوین جواز صادر می کنند، باید زیرمجموعه سازمان استاندارد به عنوان یک نهاد مرجع و مشخص در این زمینه شوند.خوشنویس در عین حال با انتقاد از ضعف آشنایی و فرهنگ سازی در حوزه کاربرد فناوری های نوین ساختمانی عنوان کرد: این مسئله هم باز به قدرت سازمان استاندارد برمی گردد که این سازمان از قدرت بیشتری برخوردار شو د و بیشتر از قبل این مهم را مطاله و پیگیری کند.این تولیدکننده همچنین بیان کرد: چندی پیش اگرچه در پی پیگیری سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران مبنی بر اینکه تمامی مصالح ساختمانی باید دارای مهر استاندارد باشد، بخشنامه ای در این راستا صادر شد، اما در حال حاضر عملا آنچه اجرایی می شود، مطابق با این بخشنامه نیست و بسیاری از مصالح ساختمانی بدون مهر استاندارد تولید و استفاده می شود.

سهم ۲۰ درصدی ایران از تلفات جانی زلزله در جهان

درهفته ای که گذشت قائم مقام خانه عمران از سهم ۲۰ درصدی ایران در تلفات جانی ناشی از وقوع زلزله در دنیا طی ۵ دهه اخیر خبر داد و گفت: برخی سازندگان برای رقم ناچیزی ایمنی ساختمان ها را زیر سئوال می برند.به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسن علی مجبوریان در نشست خبری با موضوع «ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله» با بیان این‌که طی 5 دهه اخیر به واسطه وقوع زلزله‌ حدود 470 هزار نفر در دنیا کشته شده‌اند، اظهار کرد: این در حالی است که به دلیل وقوع زلزله طی 50 سال اخیر حدود 114 هزار نفر در کشورمان جان خود را از دست داده‌اند.وی با بیان این‌که 20 درصد تلفات جانی زلزله متعلق به ایران با جمعیت یک درصدی در دنیاست به نوساز بودن ساختان‌های تخریب شده در زلزله اخیر کرمانشاه اشاره و تصریح کرد: ساختمان تقریبا بزرگترین صنعت کشور بوده و به لحاظ گردش مالی در رتبه اول قرار دارد.وی گردش مالی بخش ساختمان را 90 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای ایجاد شغل در این بخش باید سالانه حدود 25 میلیون تومان هزینه شود، اما در سایر صنایع به طور میانگین باید بالغ بر 60 میلیون تومان برای ایجاد شغل هزینه شود.قائم مقام خانه عمران مهم‌ترین هدف اصلی صنعت ساختمان را احداث خانه‌ای امن عنوان کرد و با اشاره به عملکرد نامناسب ساختمان‌های فلزی در برابر زلزله گفت: از سوی دیگر کیفیت کم بتن، شکست اتصالات و آرماتوربندی نامناسب از عمده ایرادات ساختمان‌های بتنی است.مجبوریان با یادآوری این‌که آیین‌نامه 2800 برای ساختمان‌های با اسکلت بتنی یا فلزی راهکارهایی برای ارتقای کیفیت دارد اما در عمل کاری در این زمینه انجام نمی‌شود، اظهار کرد: باید در این زمینه راهکارهایی ارائه شود که همه در آن ذی‌نفع باشند و فروشنده و خریدار از ایمنی ساختمان مطمئن باشند.وی طراحی، اجرا، نظام مهندسی، مصالح و .... را از جمله نقاط ضعف صنعت ساختمان کشور دانست و گفت: باید از نگاه‌های بخشی در این بخش پرهیز کنیم و با یک دید فرابخشی فضای مناسبی را برای مشارکت در حوزه ساختمان کشور فراهم کنیم.وی با تاکید بر این‌که راهکارها باید به صورت برد-برد تنظیم و ارائه شود، تصریح کرد: باید از راهکار "سایمن" (ساختمان ایمن) در ساخت و سازها استفاده کرد و به مقوله‌های کنترل در زمان اجرا و صحت سنجی طراحی توجه ویه شده و مورد بررسی قرار گیرد.حمید ادیبی، مدیرعامل خانه عمران نیز در این نشست با بیان این که در زلزله اخیر استان کرمانشاه سقف و ستون ‌پروژه های مسکن مهر تخریب نشد و فقط برخی دیوارهای آن فرو ریخت، اظهار کرد: اگر در زلزله‌ای سقف سالم بماند یعنی حداقل‌های استاندارد در ساخت و ساز رعایت شده است.

تشریح آخرین وضعیت احداث ساختمان جایگزین پلاسکو

دراین هفته رییس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه عده‌ای فشار می‌آورند تا غرفه داران را در ساختمان باقیمانده از پلاسکو مستقر کنیم در حالی که این بنا ناایمن است، گفت: با طولانی شدن فرایند ارائه مجوز‌ها برای احداث ساختمان جدید پلاسکو اخیراً نامه‌ای را درباره تعیین تکلیف ساختمان پلاسکو به آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ارسال کردیم.محمد سعیدی‌کیا با اشاره به آخرین وضعیت احداث ساختمان جدید پلاسکو، اظهار کرد: در حال حاضر برخی‌ها فشار وارد می‌آورند که بنیاد اجازه دهد تعدادی از غرفه داران ساختمان پلاسکو در بنای باقی مانده مستقر شوند، اما ساختمان باقیمانده از پلاسکو صدمه دیده است و ایمنی ندارد و بنیاد هم به عنوان مالک نمی‌تواند مسئولیت آن را بپذیرد.وی ادامه داد: ساختمان پلاسکو مجموعاً دارای ۶۰۰ واحد است که قبل از انقلاب آقای القانیان سرقفلی تمام این واحد‌ها را به مردم واگذار می‌کند و آقای یزدانی با وضع موجود این ساختمان را خریداری می‌کند، بنابراین بنیاد مالک جسم ساختمان است و مالک بهره‌برداری از ساختمان نیست و تمام واحد‌های این ساختمان مالک سرقفلی و بهره‌بردار داشته است و البته عرصه این ساختمان متعلق به بنیاد مستضعفان است.سعیدی‌کیا با بیان اینکه بنیاد مستضعفان این آمادگی را دارد که از زمان صدور مجوز ساخت، ساختمان جدید پلاسکو را در طول دو سال احداث کند، گفت: اخیرا هم برای طراحی و معماری ساختمان جدید پلاسکو فراخوانی برای اخذ ایده منتشر شد که این فراخوان ۳۰ هزار بازدید کننده داشته است و ۹۲۰ نفر برای ساخت این ساختمان ایده‌های خود را ارائه داده‌اند. مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی هم این بود که برای احداث ساختمان جدید از ایده‌های مردم استفاده شود.وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه مدرسه ژاندارک در نزدیکی ساختمان پلاسکو واقع شده، میراث فرهنگی محدودیت‌هایی را در احداث ساختمان پلاسکوی جدید مطرح کرده است. طبق طرح تفصیلی شهرداری تهران اجازه احداث بنای با ارتفاع قبلی را در این منطقه نمی‌دهند این در حالی است که حقوق مکتسبه‌ای وجود دارد، ولی به هرحال ۶۰۰واحد در ضلع شمالی و جنوبی ساختمان در ۵ و ۱۶ طبقه مستقر بودند،اما حالا باید این تعداد واحد را در تعداد طبقه کمتری از قبل جای دهیم.رییس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: خوشبختانه بنیاد مستضعفان زمینی را تحت عنوان «پارکینگ اکبر» در کنار ساختمان پلاسکو در اختیار دارد و پیشنهاد بنیاد این است که از این اراضی برای ساختمان جدید استفاده شود. مجموع این اراضی به بیش از ۸ هزار متر مربع می‌رسد که البته ساختمان ۵ طبقه شمالی نیز باید تخریب و جمعاً بعنوان یک ساختمان جدید، احداث شود.سعیدی کیا با اشاره به برگزاری مسابقه معماری برای انتخاب بهترین ایده طراحی ساختمان جدید به ایلنا گفت: قرار بر این است که بهترین ایده طی یک مسابقه انتخاب شود و هیأت داوری برای آن تشکیل شده که افراد صاحب نام و متخصص در این زمینه در این هیات حضور دارند و تمام پیشنهادات و ایده‌ها برای احداث ساختمان جدید توسط این افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

توسعه سواحل مکران در دستور کار دولت قرار گرفته است

درهفته ای که گذشت رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: بندر چابهار یک پروژه استانی یا منطقه‌ای نیست این طرح به دلیل مزایای مختلف می‌تواند یک طرح ملی و فرا ملی محسوب شود.به گزارش «صما» محمد شکرچی زاده در حاشیه افتتاح فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار با بیان اینکه افتتاح فاز نخست بندر چابهار اتفاق بسیار شگرفی در بخش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور است گفت: کشور ما در سواحل مکران ظرفیت بزرگی برای توسعه کشور دارد و نباید در این خصوص اغماضی صورت بگیرد.وی با بیان اینکه بندر چابهار می‌تواند مبنایی تو سعه دریا محور را در کشور تقویت کند. گفت: با افتتاح فاز اول توسعه بندرچابهار هزار و 700 متر بر طول اسکله و همچنین ظرفیت پهلوگیری کشتی‌ها در طول سال از 2.5 میلیون تن به 8.5 میلیون تن ارتقا پیدا کرده که با تکمیل کل این پروژه، این ظرفیت ارتقای بیشتری خواهد داشت.شکرچی زاده گفت: از آنجایی که عمده برنامه‌های توسعه کشور خشکی محور بوده و توجه کمتری به ظرفیت دریا داشته‌ایم سهم دریا در کشور رقمی کمتر از 1.5 درصد GT است که این مورد می‌تواند تا 8 درصد ارتقا پیدا کند.وی با بیان اینکه افزایش 8 درصدی GT دریا یک اقدام دست نیافتنی نیست خاطر نشان کرد: در حال حاضر کشور ما با داشتن 5 هزار کلیومتر مرز آبی یکی از مهمترین کشورهای منطقه در خصوص اقتصاد مبتنی بر دریا به شمار می‌رود که این مورد با احداث پس کرانه‌های مناسب و افزایش خطوط ریلی می‌تواند به شکوفایی خود برسد.شکرچی زاده همچنین با بیان اینکه حمل و نقل ترکیبی گام مهمی در توسعه شقوق مختلف کشور است خاطر نشان کرد: به همین علت دولت توسعه سواحل مکران در دستور کار قرار داده است.وی همچنین با بیان اینکه توسعه مکران می‌تواند تأثیرات بالقوه‌ای درافزایش ظرفیت جمعیتی جنوب کشور داشته باشد، عنوان کرد: در حال حاضر ما در مناطق جنوبی کشور با کمبود جمعیت روبرو هستیم که با افزایش جذابیت‌ها و اشتغال می‌توانیم به دستاورد مهمی در تعادل و توازن جمعیتی در این مناطق دست ‌یابیم.رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در نهایت گفت: بندر چابهار یک پروژه استانی یا منطقه‌ای نیست این طرح به دلیل مزایای مختلف می‌تواند یک طرح ملی و فرا ملی محسوب شود و با تکمیل تمام ظرفیت‌های این بندرمی‌تواند به دستاورد بزرگ دست پیدا کنیم.

نقش موثرجشنواره نشان تعالی HSE در ارتقای ایمنی

دراین هفته رییس هیأت مدیره انجمن های صنفی کارگری مسئولین حفاظت فنی ، ایمنی و بهداشت کار کشور با بیان اینکه برای تحقق بهداشت ایمنی در کارگاه های ساختمانی باید وزارت راه زیرساخت‌های لازم را فراهم کند درعین حال برنقش موثر جشنواره نشان تعالی HSE درارتقای ایمنی تاکید کرد.رییس هیأت مدیره انجمن های صنفی کارگری مسئولین حفاظت فنی ، ایمنی و بهداشت کار کشور با بیان اینکه برای تحقق بهداشت ایمنی درکارگاه های ساختمانی باید وزارت راه زیرساخت‌های لازم را فراهم کند درعین حال برنقش موثر جشنواره نشان تعالی HSE درارتقای ایمنی تاکید کرد وگفت: باتوجه به حجم بالای حوادث ناشی از کار درکارگاه های ساختمانی لازم است که وزارت راه در جایگاه یک سازمان بالادستی دراین زمینه ورود پیدا کند وزیرساخت‌های لازم را جهت تحقق این مهم فراهم کند.ابوالفضل اشرف منصوری -رییس هیأت مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی کارگری مسئولین حفاظت فنی ، ایمنی و بهداشت کار کشور-ضمن بیان مطلب فوق درگفت وگو با صما و همچنین با ابراز خرسندی بابت ورود وزارتخانه راه وشهرسازی به موضوع HSE و با تاکید براینکه تاکنون فقط وزارتخانه تعاون، کارو رفاه اجتماعی دراین موضوع ورود پیدا کرده است خاطرنشان ساخت: باتوجه به اینکه متولی ارم ایمنی و بهداشت کار،وزارتخانه تعاون،کارورفاه اجتماعی است،ازاین رو ورود وزارتخانه راه وشهرسازی به این موضوع باعث خرسندی است.وی با تاکید براینکه آمارحوادث کارگاه های ساختمانی درقیاس با سایر حوادث کار به مراتب بیشتر است خاطرنشان ساخت: باتوجه به اینکه آمار وقوع حوادث ساختمانی نظیر سقوط کارگران از ارتفاع ویا سقوط اشیا از ارتفاع بالا وقابل توجه است ازاین رو می بایست زیر ساختهای لازم برای افزایش سطح ایمنی کارگاه های ساختمانی را فراهم کنیم.رییس هیأت مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی کارگری مسئولین حفاظت فنی ، ایمنی و بهداشت کار کشور با یادآوری اینکه در تامین ایمنی کارگاه های ساختمانی ارکان مختلفی نظیرشهرداری های،سازمانهای نظام مهندسی، اداره های کل راه وشهرسازی ،وزارتخانه کار و..مسوولیت دارند اظهارداشت : اما با توجبه اینکه جایگاه وزارتخانه راه وشهرسازی دراین حلقه ،نقش نظارتی و بالادستی است،لذا این دستگاه می بایست تمهیدات لازم برای الزام ایمنی درکارگاه های ساختمانی را اجرایی کند.وی درباره موضوع ایمنی کارگاه های ساختمانی در مباحث مقررات ملی ساختمانی ،ضمن ضعیف ارزیابی کردن این مباحث گفت:به عنوان مثال یکی ازاین مباحث،مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان است که به نظرمن یکی ازضعیف ترین مباحث است که باتوجه به این امر لازم است که حتما این مبحث مورد بازنگری وبه روزرسانی شود و شرح وظایف عوامل اجرایی صنعت ساختمان به طور کامل تشریح شود.

شهرداری‌ها برای نوسازی بافت فرسوده توجیه نیستند

درهفته ای که گذشت عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت استفاده از مصالح ساختمانی تاکید کرد که شهرداری ها برای نوسازی بافت فرسوده توجیه نیستند.غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به ساختمان های نوساز فرسوده، بیان داشت:متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که مسئولان شهری و کشوری به حاشیه نشینی توجه بیشتری دارند و نتیجه آن توسعه افقی شهری است که منجر به افزایش هزینه‌های ایجاد زیرساخت شهری در کشور از جمله توسعه شبکه آب و فاضلاب، گاز، برق و غیره می‌شود.عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تسهیلاتی که در قوانین دیده شده است باید به سمت اصلاح بافت‌های فرسوده رفت، ادامه داد: با بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده می توان چهره شهر را از فضاهای فرسوده و نامناسب نجات داد.نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها علاقه ای به احیای بافت‌های فرسوده ندارند، بیان داشت: باید شهرداری‌ها را تشویق کنیم که صاحبان املاک فرسوده را به صورت تجمیعی به سمت احیا هدایت کنند، برای انجام این اقدام بانک‌ها تسهیلات خوبی در نظر گرفته‌اند اما به نظر می رسد که شهرداری‌ها در این زمینه توجیه نیستند و نمی‌دانند چنین امکاناتی وجود دارد.وی تاکید کرد: این در حالی است که اگر شهرداری‌ها توجیه شوند به خوبی می توانند شهرها را به سمت توسعه عمودیببروند و مانع توسعه افقی که هزینه بر است شوند.این نماینده مجلس با اشاره به نحوه تامین مصالح ساختمانی، گفت: در ایران مصالح ساختمانی با طی فرایند بسیار سختی فراهم می شود چرا که مصالح ساختمانی جزو ثروت‌های ملی کشور محسوب می‌شود و باید به نحوه مصرف ثروت‌های ملی نظارت دقیق صورت گیرد که هرز و هدر نرود.جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه به لحاظ کیفی و کمی ثروت ملی در بخش ساختمانی هدر می رود، بیان داشت: بنابراین انتظار می رود که ساختمان ها به نحوی ساخته شود که ما بتوانیم از سازه‌ها استفاده مطلوب و بلند مدتی داشته باشیم، این نکته در کشورهای دیگر به درستی رعایت می شود.

مباحث مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود

دراین هفته سومین جلسه کمیته همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی جهت تدوین شیوه نامه های اجرایی آیین نامه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، در کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.سومین جلسه کمیته همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی جهت تدوین شیوه نامه های اجرایی آیین نامه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، دیروز در کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.در همین رابطه رئیس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: در راستای بازنگری مقررات ملی ساختمان در سه حوزه ممیزی انرژی، تعبیه سامانه های کنترل و رده بندی انرژی، بعد از تصویب آیین نامه، سه کارگروه فعال کردیم.احمدرضا طاهری اصل در گفت وگو با «صما» افزود: به دلیل اینکه می خواستیم دستاوردهای این کارگروه ها را در همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی ارائه کنیم، جلسه مشترکی برگزار شد که این کارگروه ها گزارش خود را ارائه کنند.وی افزود: در این جلسه مشترک که با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، کارگروه اول در خراسان رضوی گزارشی از عملکرد این کارگروه شامل اصلاحاتی در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان ارائه داد. همچنین تعریفی از ممیزی انرژی در چهار سطح ارائه و مقرر شد که این روش های ممیزی انرژی و سطوح ممیزی انرژی در مبحث مقررات ملی جایگزین شود.طاهری اصل در ادامه اظهار کرد: چگونگی تایید صلاحیت ممیزین انرژی مطرح شد و شیوه نامه ای ارائه و مقرر شد که کارگروه روی شیوه نامه تایید صلاحیت و شیوه نامه ممیزی انرژی کار کند و نقطه نظرات نهایی را برای جلسات بعدی ارائه نماید. همچنین قرار شد که کارگروه مقاله ای را هم تحت عنوان فعالیت خودشان در همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی ارائه کند.وی افزود: کارگروه دوم در اصفهان هم گزارشی در رابطه با بازنگری مقررات ملی ساختمان در موارد مربوط به بحث انرژی ازجمله مباحث 2، 4، 14 و 16 و یا مباحثی که باید به مقررات ملی اضافه یا از آن حذف شود، ارائه کرد. همچنین گزارشی درباره تجهیزاتی که برای سامانه های کنترلی خود نیاز داریم، ارائه شد.طاهری اصل یادآور شد: در ادامه درخصوص جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر در ساختمان ها بحث و مقرر شد که یک مقاله کلی درخصوص نحوه کاهش پیک مصرف انرژی الکتریکی و فسیلی و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیردر ساختمان ارائه و سپس مقرر شد آن دستاوردها را در قالب سه پنل در همایش ارائه کنیم.

ابلاغ ویرایش جدید پنج مبحث از مقررات ملی ساختمان به مناطق 22 گانه شهرداری تهران

درهفته ای که گذشت با صدور بخشنامه ای از جانب معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ویرایش جدید پنج مبحث از مجموعه مباحث بیست و دو گانه مقررات ملی ساختمان به مناطق 22 گانه شهرداری تهران ابلاغ شده است .ابلاغ ویرایش جدید پنج مبحث از مقررات ملی ساختمان به مناطق 22 گانه شهرداری تهرانبه گزارش صما به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، محمد ابراهیم دادسرشت مدیر کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و عضو اصلی «شورای تدوین مقررات ملی ساختمان» گفت: مباحث مطروحه که با حضور نماینده شهرداری تهران طی دوره چهار ساله به تصویب رسیده است، شامل مباحث «حفاظت ساختمانها در مقابل حریق»، «طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمانها»، «عایق بندی و تنظیم صدا»، «پدافند غیر عامل و تأسیسات بهداشتی» است که توسط معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به کلیه مناطق و شهرداری های تهران ابلاغ شده است.وی در ادامه افزود: مقررات ملی ساختمان مجموعه ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی در مباحث طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی و بهره برداری از ساختمان است که به منظور تأمین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه وضع می گردد و بر طبق ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، وزارت راه و شهرسازی وظیفه تدوین مقررات ملی ساختمان را به عهده دارد.وی با بیان این که اعضای «شوراي تدوين» ، که توسط وزیر محترم راه و شهرسازی انتخاب و انتصاب می شوند، اساتید و صاحب نظران برجسته مرتبط با رشته ساختمان هستند و با مقتضيات كشور از نظر علمي، فني و اجرايي آشنايي كامل دارند و يا داراي سابقه تدوين مطالب فني و تأليفات واجد ارزش علمي در زمينه تخصصي رشته خود هستند.دادسرشت خاطر نشان کرد: این شورا وظیفه نظارت بر تهیه و هماهنگی بین مباحث از حیث شکل، ادبیات، حدود و دامنهی کاربرد دارد و با تشکیل‌ «کمیته‌های تخصصی» شرایط لازم برای تدوین این مقررات را ایجاد می کند.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar