۱۲:۴۵ - ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - 07 December 2017
کد خبر: ۴۷۹۳۳
عضو کمیسیون انرژی اتاق‌بازرگانی درگفت‌وگو با«صما»:
عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه مصرف بالای انرژی در بخش تولید یکی از معضلات بزرگ جامعه است، گفت: مصرف بی رویه و اتلاف انرژی محدود به بخش خانگی و ساختمان ها نیست.
مصرف بالای انرژی در بخش تولید، یک معضل بزرگ است/صاحبان تکنولوژی‌های فرسوده جریمه شوندمرتضی معصومی در گفت‌و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: تولیدکنندگان باید با واردات تکنولوژی های روز و به کارگیری آنها در بخش تولید، به کاهش مصرف انرژی و ذخیره سازی آن در بخش تولید روی بیاورند.

وی با تاکید بر اینکه باید مزیت هایی برای تولیدکنندگانی که در فرآیند تولید محصولات خود به مصرف کمتر انرژی توجه می کنند، در نظر گرفته شود، اظهار کرد: از طرف دیگر باید برای آن دسته از تولیدکنندگانی هم که تولیدات آنها به دلیل فرسودگی تکنولوژی ها و تجهیزات، به صرف انرژی زیادی نیاز دارد، به صورت عکس عمل شود تا آنها ترغیب به نوسازی تجهیزات خود شوند.

دبیر انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی ایران با اشاره به نقش اثرگذار بخش خصوصی در کاهش مصرف انرژی ادامه داد: برای نمونه اگر محصول پروفیل یو پی وی سی با 200 درجه حرارت تولید می شود، تولید این محصول با آلومینیوم یا آهن به 800 درجه حرارت نیاز دارد و بدیهی است که باید تولیدکنندگان به سمت استفاده از تکنولوژی های روز حرکت کنند.

به مصرف بالای انرژی جرایمی تعلق بگیرد

معصومی در عین حال درخصوص راهکارهای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها عنوان کرد: ما در حال حاضر به تغییر رویکرد در بخش انرژی نیاز داریم و مردم به عنوان مصرف کننده انرژی باید در نحوه مصرف خود تغییر رویکرد بدهند.

وی با بیان اینکه در این تغییر رویکرد دو بحث مطرح است، افزود: رویکرد اول بحث فرهنگ سازی و دیگری اجبار قانونی است که اگر این دو راهکار همزمان با هم انجام شود، به ذخیره سازی و کاهش مصرف انرژی دست پیدا می کنیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران همچنین با اشاره به اینکه قیمت انرژی می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در بهینه سازی مصرف انرژی باشد، تصریح کرد: اگر به مصرف بالای انرژی جرایمی تعلق بگیرد، می تواند در این زمینه موثر واقع شود و از طرف دیگر اقدامات فرهنگی در این مسیر لازم است تا تغییر رویکرد انجام شود.

معصومی در همین حال تاکید کرد: اگر تقاضا به سمت ذخیره سازی انرژی پیش برود، همه مردم موظف می شوند که در بخش های مختلف ساختمانی به استفاده از قطعاتی روی بیاورند که به کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها کمک کند. پس اجبار قانونی و فرهنگ سازی در این بخش جزو الزامات است تا مثل دیگر کشورها، مردم ما هم به صرفه جویی در بخش انرژی روی بیاورند.

یک راه برای کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در کشورهای دیگر مردم صرفا به خاطر بالا بودن قیمت انرژی صرفه جویی نمی‌کنند و درواقع فرهنگ صرفه جویی در بین آنها نهادینه شده است گفت: پیشنهاد می‌شود که مسئولان امر برای تشویق مردم به کاهش مصرف انرژی در کشور، مصرف‌کنندگان را به سه گروه A، B و C تقسیم و به این طریق کف و سقف میزان مصرف انرژی در ساختمان‌ها را مشخص کنند.

وی در این رابطه تشریح کرد: با این روش می توان برای گروه C که کمترین میزان مصرف انرژی را در ساختمان های خود دارند، مبلغ انرژی را بسیار ارزان حساب کرد و در مقابل برای گروه A که مصرف بالای انرژی دارند، به صورت تصاعدی و جهشی، قیمت انرژی را گران کرد و این قبیل سیاست ها می تواند در کاهش مصرف انرژی بسیار اثرگذار باشد.

دبیر انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی ایران با بیان اینکه اجرای چنین طرحی می تواند در جهت حمایت از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه نیز موثر باشد گفت: علاوه بر این می تواند کنترل مصرف در بخش انرژی ایجاد کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: وقتی تغییر در تقاضا ایجاد شود، مصرف زیاد انرژی اهمیت زیادی برای ساکنان پیدا خواهد کرد و تمامی سازندگان مسکن به این فکر می افتند که محصولات و مصالحی را به کار ببرند که باعث کاهش و ذخیره سازی مصرف انرژی شود.

یادآور می‌‍شود سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی با همکاری سه‌جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان ،سازمان نظام‌مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در 20 و 21 آذرماه در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar