۰۹:۰۸ - ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 17 December 2017
کد خبر: ۴۸۰۳۰
گزارش «صما» از پنل نقش فناوری‌های نوین در بهره‌وری انرژی ساختمان:
صما- در جریان برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی پنل «نقش فناوری‌های نوین تأسیسات الکتریکی و مکانیکی در بهره‌وری انرژی در ساختمان» برگزار شد.
صما-3مزیت اجرای ساختمان هوشمند / نبود اطلاعات کافی مهم‌ترین مشکل در حوزه خدمات انرژی استاین پنل با محوریت کاربردهای اینترنت اشیاء در نگهداشت هوشمند سیستم‌های تهویه مطبوع، ساختمان‌های هوشمند و بهره‌وری انرژی، موج استارت آبی و تحول در بازار بهره‌وری انرژی در ساختمان، کاربرد سیستم‌های گرمایی ترکیبی خورشیدی در ساختمان برگزار شد.

به گزارش «صما» این پنل با ریاست شهرام دلفانی؛ رئیس بخش تأسیسات مکانیکی و الکتریکی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی و با حضور محمد مصطفوی؛ رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان مرکزی و رئیس گروه تخصصی مکانیک سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور، کرمی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی، احمد فضلی؛ کارشناس ارشد تأسیسات شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و معاون مدیر طرح افزایش کارآیی موتورخانه‌ها برگزار شد.

مزایای اجرای ساختمان هوشمند

در ابتدای این پنل تورج بطحایی از انجمن شرکت‌های خدمات انرژی ایران در خصوص کاربرد اینترنت اشیاء در نگهداشت هوشمند سیستم‌های تهویه مطبوع بابیان اینکه در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی در مورد فواید و امکانات خانه هوشمند شده است گفت: به‌عنوان فناوری‌های کامل و ارزان، ارتباطات بی‌سیم افزایش‌یافته و طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی در حال گسترده‌تر شدن هستند.

بطحایی گفت: یکی از زمینه‌های رشد سریع اینترنت اشیاء، خانه‌های هوشمند، شامل دستگاه‌های هوشمندی است که کاربردهایی نظیر اتوماسیون خانه، کنترل روشنایی، آب‌وهوا، دستگاه‌های سرگرمی، سلامتی و ایمنی را در خود جای‌داده است که با استفاده از فن‌آوری‌هایی مانند بلوتوث، وای فای، زیگبی و ... با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. حضور این دستگاه‌ها تا پایین‌ترین سطوح زندگی خصوصی مردم منجر به تولید و انتقال حجم وسیعی از اطلاعات مهم و خصوصی می‌شود و چالش‌های عمده‌ای در حوزه امنیت، صحت و محرمانگی اطلاعات به وجود می‌آورد.

وی گفت: خانه هوشمند محل تجمیع کاربردهای مختلف تجهیزات و تعامل آن‌ها با یکدیگر است. این دستگاه‌ها به‌منظور ساخت زندگی سالم، ایمن و با راحتی بیشتر به وجود آمده‌اند. کاربری‌هایی مانند کنترل روشنایی، کنترل لوازم‌خانگی، دستگاه‌های ایمنی، سامانه‌های نظارت تصویری، دستگاه‌های کنترل سلامتی و دستگاه‌های تهویه مطبوع ازجمله این موارد است.

وی همچنین گفت: توانمندی سامانه کنترل هوشمند گرمایشی ساختمان علاوه بر کنترل‌های سیستم‌های تهویه مطبوع مانند ترموستات، اجزای مکانیکی فردی، مانند محرک‌های کنترل‌کننده دمپر، می‌توانند به‌طور مستقیم از طریق IoT کنترل شوند. این اجازه برقراری ارتباط دیجیتالی بدون نیاز به یک پانل کنترل جداگانه را می‌دهد.

بطحایی با ارائه پاورپوینتی در خصوص این مقاله گفت: تجربه نشان داده است که یکپارچگی سیستم‌ها می‌تواند بین 30 تا 50 درصد مصرف انرژی را صرفه‌جویی کند.

این کارشناس گفت: از مزایای اجرای ساختمان هوشمند می‌توان به برقراری ارتباط بین سیستم‌های مستقل، کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی، کاهش عامل‌های انرژی مانند برق و آب است.

قراردادهای مبتنی بر عملکرد انرژی نقطه عطفی در حوزه تجارت انرژی است

در ادامه همین پنل احمد فضلی معاون مدیر طرح افزایش کار آیی موتورخانه‌ها در خصوص برنامه‌های کسب‌وکار و تجارت در مقوله انرژی مباحثی را ارائه داده و اشاره‌ای به قراردادهای مبتنی بر عملکرد انرژی داشتند.

وی در ابتدای ارائه خود گفت: در قراردادهای مبتنی بر عملکرد، شرکت‌های خدمات انرژی سرمایه‌گذاری موردنیاز برای اجرای راهکارهای صرفه‌جویی انرژی را انجام داده و عایدی خود را از محل صرفه‌جویی کسب خواهند کرد. لذا اجرایی شدن این قراردادها، نقطۀ عطفی در زمینۀ مدیریت مصرف انرژی، به‌خصوص در بخش ساختمان‌های اداری و دولتی کشور خواهد بود.

فضلی بابیان اینکه دولت به‌جای عرضه و تولید بیشتر در حوزه انرژی غیر مولد به دنبال سیاست مدیریت تقاضا در بخش غیر مولد است گفت: زمانی که این مدیریت ایجاد شود با خرید انرژی صرفه‌جویی انگیزه مصرف‌کننده برای صرفه‌جویی ارتقا پیدا می‌کند؛ و بازار بهره‌وری انرژی با رویکرد اشتغال مولد، کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و افزایش تولید تجهیزات راندمان بالا ارتقای پیدا می‌کند.

وی گفت: خرید انرژی صرفه‌جویی شده در کشورهای توسعه‌یافته سابقه 15 ساله دارد و کشور ما نیز برای اولین بار خرید انرژی صرفه‌جویی شده با حمایت وزارت نفت و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت دنبال می‌کند.

فضلی گفت: ذی‌نفعان این پروژه مصرف‌کننده‌ها، دولت و محیط‌زیست است.

وی در ادامه با اشاره به تفاوت صرفه‌جویی و کارآیی، صرفه‌جویی را محصول رفتار مصرف‌کننده و کارآیی را محصول یک فناوری که باعث شده مصرف انرژی کم شود دانست و گفت: قراردادهای عملکرد مبتنی بر کارآیی نقطه عطفی در حوزه تجارت انرژی است.

مهمترین مزایای مانیتورینگ انرژی در ساختمان

در این پنل علی محمد میرشمس دبیر و عضو هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های خدمات انرژی ایران با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان «ساختمان هوشمند و بهره‌وری انرژی»، پس از ارایه یک تعریف کامل از ساختمان هوشمند و مزایای آن تاکید کردند هوشمندسازی ساختمان ها نقش اساسی در بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش حامل‌های انرژی دارند.

وی مانیتورینگ، اتوماسیون و کنترل، مدیریت انرژی، امنیت و ایمنی را از جنبه های مختلف ساختمان هوشمند دانست و خاطر نشان کرد، برقراری ارتباط بین سیستم های مستقل، کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش حامل های انرژی، مدیریت متمرکز واحدهای مرتبط، برنامه پذیری سیستم ها با توجه به شرایط گوناگون، کاهش استهلاک و افزایش عمر مفید سیستم ها، برنامه ریزی برای شرایط بحرانی، جمع آوری و نشر اطلاعات بصورت متمرکز و هدفمند، کاهش نیاز به نیروی متخصص برای نگهداری و راهبری سیستمهای موجود در تاسیسات، افزایش ضریب ایمنی در شرایط بحرانی و کنترل از راه دور از مزایای اصلی هوشمندسازی ساختمان‌ها است.

سپس ایشان مانیتورینگ انرژی در ساختمان را به سه دسته مانیتورینگ برق، مانیتورینگ گاز و مانیتورینگ آب تقسیم بندی کرد و بیان کرد پتانسیل کاهش مصرف انرژی از 5 تا 15 درصد از مهمترین مزایای مانیتورینگ انرژی در ساختمان است.

سیستم روشنایی هوشمند، سیستم تهویه مطبوع هوشمند، سیستم موتورخانه هوشمند و سیستم هوشمند تهویه پارکینگ از جمله جنبه های مختلف هوشمند سازی در یک ساختمان است که میرشمس به آن اشاره کرد و توضیحات تفصیلی در این خصوص ارایه نمود.

وی در پایان، به پتانسیل صرفه جویی هرکدام از تکنولوژی های هوشمندسازی در ساختمان اشاره کرد و تجهیز ساختمان ها به تجهیزاتی که کارایی و بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهد و محیطی مطبوع برای ساکنان آن ایجاد می‌کند را از اولویت های اجرایی در عصر حاضر نامید.


استارت آپ‌ها فیلد مطلوب برای سرمایه‌گذاری در مبحث انرژی

در ادامه همین پنل مصطفی صفری عضو هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های خدمات انرژی ایران با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان «موج استارت آپی و تحول در بازار بهره‌وری انرژی در ساختمان»، پس از ارائه آماری از وضعیت استارتاپ‌های حوزه انرژی در اروپا و امریکا گفت: به عنوان مثال، در یکی از وبسایتهای معتبر امریکایی، بیش ۷۰۰ استارتاپ و بیش از ۱۲ هزار سرمایه گذار در حوزه بهینه سازی انرژی ثبت شده که ارزش متوسط این استارتاپها ۴.۸ میلیون دلار است.به همین منظور معتقدم استارتاپ‌ها قادرند با تکیه بر ماهیت چابک، نوآور و بانشاطی که دارند و با استفاده از ابزارهای نوین دنیای فناوری تحول بزرگی در بازار خدمات انرژی ایجاد کنند.

وی در تعریف استارتاپ و ویژگی‌های آن گفت: استارتاپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که یک مساله مشخص و بارز را شناسایی می‌کنند، بر روی آن متمرکز می‌شوند، راه حلی نوآورانه برای آن خلق می‌کنند و سپس به سرعت -و معمولا با سرمایه گذاری اندک- محصول اولیه خود را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. مراحل توسعه محصول نیز در فرایند رفت و برگشت سریع و هوشمندانه با بازار شکل می‌گیرد، لذا نرخ رشد استارتاپ‌ها بسیار سریع‌تر از کسب و کارهای معمولی است و علاوه بر آن مدل کسب و کار استارتاپ‌ها «مقیاس پذیر» است، به این معنا که با رشد چندین برابری بازار نیازی نیست که زیر ساخت‌ها هم چندین برابر شود!

وی سپس به بیان تعریف اکوسیستم استارتاپی پرداخت و در این خصوص گفت: اکوسیستم یا زیست بوم استارتاپی یعنی مجموعه عواملی که لازم است در یک محیط جغرافیایی شکل بگیرند تا استارتاپ‌ها بتوانند در آنجا متولد شوند، زنده بمانند و رشد کنند. برخی از این عوامل عبارتند از: کارآفرینان، سرمایه گذاران خطرپذیر، منتورها یا مربیان، نیروی انسانی نخبه و متخصص، نهادهای پشتیبانی کننده حاکمیتی و قانونی و ... است.

صفری در ادامه با بیان ویژگی‌های این اکوسیستم، به نکته بسیار مهمی اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من ویژگی‌هایی از قبیل «سخاوتمندی در آموزش و انتقال تجربیات»، «سهولت در ایجاد هم افزایی، همکاری و اتحاد بین استارتاپ‌ها» و «جذب نخبگان و متخصصان»، سبب شده که اکوسیستم استارتاپی به عنوان یک پارادایم جدید در فضای کسب و کار کشور مطرح شده و امیدها را برای برون رفت از فضای رکود و رخوت فعلی زنده کند.

عضو هیات مدیره «انجمن صنفی خدمات انرژی ایران» بابیان اینکه حوزه بهره وری انرژی دچار مشکلات متعدد اقتصادی، فنی، مالی، حقوقی، فرهنگی و .. است خاطرنشان کرد: متأسفانه مجموع این عوامل دست به دست هم داده تا بازاری برای عرضه و تقاضا در این حوزه شکل نگیرد. وی افزود: در حال حاضر در کشور دو راه حل‌ قابل ذکر برای گره گشایی از این حوزه ارائه شده که یکی «ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر» است که امکان خرید صرفه جویی را برای دولت فراهم می‌نماید و دیگری «طرح ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست» است که بر اساس تفاوت قیمت انرژی برای مصرف کننده‌های مختلف بنا شده و امکان صرفه جویی در سمتی که انرژی ارزان‌تر است و فروش حواله آن در سمتی که انرژی گران‌تر است را فراهم می‌آورد.

صفری ادامه داد: این دو راه‌کار گرچه به لحاظ نظری، مناسب بوده و گامی به جلو محسوب می‌شوند اما برای عملی شدن نیاز به سازوکارهای هوشمندانه و زیرساخت‌های فناورانه بسیاری دارند که در شرایط عادی نمی‌توان در آینده نزدیک بدان خوشبین بود. درست در اینجاست که استارتاپ‌ها به کمک می‌آیند و با استفاده از ابزارهای نوین و ماهیت پرشتاب و بن بست شکن خود قادر خواهند بود فرصت‌های بیشماری را برای ایجاد بازار خدمات انرژی و رونق بخشی به آن خلق نمایند. لذا بهبود راه‌کارهای فعلی و خلق راه‌کارهای جدید، چیزی است که از استارتاپ‌ها انتظار می‌رود.بر اساس یک برآورد معتبر اندازه بازار فناوری های پاک یا cleantech تا سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۳ تریلیون دلار است و آمارها حاکی از جولان موج استارتاپی در این بازار است بطوریکه به عنوان مثال بیش از ۷۰ درصد شرکتهای حوزه انرژهای نو در چین بعد از سال ۲۰۱۰ تاسیس شده اند و یا ۷۵ درصد بازار سلول خورشیدی در هند در اختیار کارآفرینان جوان است.

وی در خاتمه ضمن هشدار نسبت به بی توجهی صاحبان کسب و کار به موج استارتاپی، مژده داد: با رشد اکوسیستم استارتاپی، آینده فضای کسب و کار ایران نه تنها در حوزه خدمات انرژی بلکه در تمام عرصه‌های اقتصادی روشن و نویدبخش است.

شایان ذکر است در پایان این پنل برگزار کنندگان پنل پاسخ گوی سوالات حاضر و علاقمندان این پنل شده اند.


انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar