۱۱:۲۷ - ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - 20 December 2017
کد خبر: ۴۸۰۹۲
رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد:
رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در اصلاح قانون نظام مهندسی جایگاه مهندسین ارتقا پیدا خواهد کرد، ادامه داد: امروز مهندسین در ساخت ساختمان نقش و اختیارات محدودی دارند که باید افزایش یابد.

محمدرضا رضایی کوچی در اولین همایش اخلاق حرفه ای در صنعت ساختمان در قم، با بیان اینکه مهندسان در عرصه سازندگی خدمات ارزشمندی برای نظام داشته اند، عنوان کرد: ایران در تعلیم و پرورش مهندس پنجمین کشور در جهان است و مهندسین ما از دانش، استعداد و تجربه لازم برخوردارند.

رضایی با بیان اینکه در هر زمان مشکلی پیش بیاید انگشت اتهام به سوی مهندسان است، گفت: این منصفانه نیست چراکه مهندس ساختمان را در ابتدا اختیارات کافی نداده ایم ولی او را پاسخگو می دانیم.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه ۹۷، ۱۲۷هزار میلیارد تومان ظرفیت عمرانی برای کشور در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: این پول باید توسط مهندسین در حوزه عمرانی صرف شود، این ظرفیت بزرگی است ولی آیا برای مهندسین فرصت بهره گیری از این ظرفیت ایجاد شده است.

رضایی با بیان اینکه در کشور ۱۸ هزار واحد مسکونی نیاز به مقاوم سازی دارد، افزود: با کمبود دو میلیون واحد مسکونی در کشور روبرو هستیم؛ ظرفیت تولید مسکن یک میلیون واحد در سال است که به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد افت داشته و در شرایط امروز در بهترین حالت ۲۰۰ هزار واحد بیشتر تولید نمی کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اگر انتظار ساختمان با کیفیت داریم لازم است به مهندس اختیارات بدهیم و سپس از او پاسخ بخواهیم، امروز مهندسان در ساخت ساختمان نقش و اختیارات محدودی دارند که باید افزایش بیابد.

وی با بیان اینکه ۱۹ میلیون نفر در بافت فرسوده و آسیب پذیر زندگی می کنند، گفت: پس از زلزله و تخریب مسکن مهر و بیمارستان تازه تاسیس هجمه گسترده به مهندسین شد، در حالی که این بی انصافی است و سایر بخش ها نیز باید پاسخگو باشند؛ قانون خلع دارد، دستگاه های نظارتی مشکل دارند و همه در آسیب ها نقش دارند.

رضایی گفت رقابت ناسالم با کم شدن صدور پروانه ساخت، زیاد شده است که این موضوع باید در قانون دنبال شود.

وی با بیان اینکه لازم است در فضای جامعه فرهنگ اعتماد به مهندسان نهادینه شود، گفت: در اصلاح قانون نظام مهندسی جایگاه مهندسان ارتقا پیدا خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar