۱۱:۰۵ - ۰۶ دی ۱۳۹۶ - 27 December 2017
کد خبر: ۴۸۱۷۹
معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی منتشر کرد:
با توجه به ضرورت بازنگری قانون نظام مهندسی ساختمان و در راستای تاکید وزیر راه و شهرسازی بر لزوم بازنگری در نظام مهندسی ساختمان و سیستم نظام فنی اجرایی کشور و تلاش برای یک پارچگی نظام مهندسی ساختمان کشور، لایحه قانون نظام مهندسی ساختمان کشور برای نظرخواهی کارشناسان منتشر می شود.
متن کامل لایحه قانون نظام مهندسی/ تاکید بر بازنگری در نظام مهندسی ساختمان و نظام فنی اجرایی کشور

با توجه به گذشت دو دهه از تصویب قانون نظام مهندسی ساختمان و درخواست کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون و در راستای تاکید وزیر راه و شهرسازی به ناکارآمدی سیستم مهندسی کشور، لایحه قانون نظام مهندسی ساختمان از سوی معاونت مسکن و ساختمان مورد آسیب شناسی قرار گرفت و با درس آموزی از تجربه های جهانی و انجام مطالعات تطبیقی و پس از طی کردن فرایند پژوهشی دو ساله و ارائه لایحه آن به دولت، اکنون برای نظرخواهی جامعه مهندسی کشور ، اساتید و سایر فعالین حوزه صنعت ساختمان کشور منتشر می شود.

برای آشنایی با لایحه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان کشور کلیک کنید


در ضرورت و اهمیت تهیه لایحه قانون جدید نظام مهندسی ساختمان کشور باید گفت ؛ شکل گیری و تحول قوانین در هر جامعه بازتاب نیازمندی های آن در ایجاد چهارچوب های مشخص برای انتظام بخشی زندگی مردم در حوزه های مختلف است. در واقع هدف از وضع این قوانین، تبیین معیارهایی است که رابطه حقوقی تضمین شده ای را میان افراد جامعه از یک سو و نظارت بر تحقق آن توسط حاکمیت را، از سوی دیگر تعریف نماید.

لذا مهمترین شاخصه های ماندگاری قوانین را می توان در بسط عدالت اجتماعی، صیانت از حقوق شهروندی، انعطاف و انطباق پذیری آن با شرایط جامعه در طول زمان، تضمین منافع ملی، عدم مغایرت با قوانین دیگر، و نهایتا"جامع و مانع بودن آن دانست، حال با توجه به انتقادهای وزیر راه و شهرسازی به دو سیستم نظام فنی و اجرایی کشور و ساختار نظام مهندسی ساختمان و نیز نقد مسوولان و مدیران در خصوص روند ساخت و ساز کشور ، طی سال های اخیر معاونت مسکن و ساختمان اقدام به تهیه لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی و آیین نامه کنترل ساختمان کرده تا بدین وسیله گامی برای اصلاح برداشته شود.


انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۷
0
0
با این خرد نگری در لایحه قانون، دیگه نیازی به آیین اجرایی هم نیست !!! هر مطلبی رو که قرار بوده بعدا در آیین نامه تشریح شود در متن این لایحه اورده شده!
خوبه اینجوری دیگه کسی هم بعدا مدعی نمیشه که آیین نامه با قانون مغایرت داره،چون قانون همون آیین نامه س.

تشکر از صما بابت آگاهی بخشی به جامعه مهندسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۸
0
0
اين اصلاحيه قانون كه عين آيين نامه پيشنهادي وزارت راه هست!!! خيلي هم جالب .... قانون فعلي نظام مهندسي رو هم كلا كن فيكون كرده، ""بيشتر شبيه به لايحه جديد قانون هست تا لايحه اصلاحي ...""
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۸
0
0
باید رتبه بندی شرکت های پیمانکاری در سازمان برنامه و بودجه محدود شود - خصوصا دریافت رتبه 5 ابنیه که به راحتی در بازار آزاد خرید و فروش میشود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar