۱۵:۵۲ - ۰۹ دی ۱۳۹۶ - 30 December 2017
کد خبر: ۴۸۲۱۷
دکتر رستم گل‌محمدی؛ مديرعامل شرکت مهندسي پويش آواسينا
آلودگي صدا، به سطحي از وجود امواج صوتي در محيط گفته مي‌شود که بتواند سبب اختلال در آسايش افراد، ايجاد آزار عصبي-رواني، اختلال فيزيولوژيک يا بيماري شود.
آلودگي صدا در ساختمان‌ها و روش‌هاي کنترل آنمجله ساختمان: مواجهه با صدا ميتواند هم اثرات شنوايي و هم غيرشنوايي را در پي داشته باشد. آلودگي صدا ميتواند علاوه بر ايجاد احساس عدم آسايش، کارايي ذهني را نيز تحت تاثير قرار دهد و حتي سبب اختلالات فيزيولوژيک و بروز بيماري شود. احساس آزار صدا، کاهش تمرکز، کاهش حافظه، سردرد و خستگي و حتي اختلال بينايي و تعادل نيز از پيامدهاي استرس و تنش ناشي از آلودگي صدا است.

تايلهاي آکوستيک با توجه به روش توليد داراي شکل و رنگ محدود بوده و تنوعپذيري آنها براي مشتريان داراي محدوديت است و نکته بسيار مهم اينکه براي تامين ضريب جذب صوتي موثر بايد هنگام نصب با سقف يا ديوار فاصله زيادي داشته باشند، اما پانل هاي آکوستيک داراي ضريب جذب صوتي بالاتر از تايلها بوده و ميتوانند با دارا بودن عمق نفوذ سهبعدي براي جذب بهتر صدا و متوسط ضريب جذب صوتي بيش از 5/0 مستقيما روي ديوار يا سقف نصب گردند.

مواجهه با سطوح بالاتر از 60 دسيبل صدا ميتواند باعث تغييرات در امواج مغزي و افزايش فشارخون و ضربان قلب شده و هيجان و پرخاشگري را به دنبال داشته باشد. اختلال در خواب، اختلال در درک مکالمه و افت شنوايي نيز ميتواند از اثرات آلودگي صدا باشد.

صداي مزاحم ميتواند توسط منابع خارجِ بنا از جمله: صداي ترافيک، صداي ساختوساز و صداهاي زمينهاي متفرقه و منابع داخلي بنا شامل صداي موتورخانه، آسانسور، واحدهاي مجاور، تردد افراد در بين طبقات، لوازم صوتي و تصويري و نوازندگي، لوازم آشپزخانه و لولهکشي ساختمان ايجاد شود.

براي کنترل صدا در ساختمانها دو راهحل وجود دارد. يکي عايقبندي ساختمان و ديگري کنترل باز تابشهاي مزاحم صدا در داخل بنا. حتي اگر ساختمان از نظر عايقبندي وضعيت خوبي داشته باشد اغلب ساکنان از تشديد صداي مزاحم داخل بنا شکايت دارند.

دکوراسيون داخلي بناهاي جديد اغلب از مواد سخت و بازتابش دهنده صدا تشکيلشده است که بهصورت آزاردهندهاي باعث سلب آسايش مي شود. هرچند استفاده از مبلمان و پردههاي پارچهاي ميتواند تا حدودي اين مشکل را برطرف نمايد اما اغلب نميتواند براي سالنهاي پذيرايي و دفاتر باز اداري کافي باشد. استفاده از تايلهاي آکوستيک سقفي و پانلهاي آکوستيک ديواري و سقفي ميتواند بهخوبي محيط بازتابشي را به يک فضاي آرامشبخش تبديل کند.

آلودگي صدا در ساختمان‌ها و روش‌هاي کنترل آن

تايل آکوستيک و پانل آکوستيک هرچند تا حدودي مشابه يکديگر عمل مي کنند اما تفاوتهاي مهمي نيز در ساخت و کاربرد دارند. تايل آکوستيک بهصورت يکلايه يکپارچه شامل مصالح متداول مانند گچ، فوم فشرده، مقوا يا کامپوزيت است.

البته درهرحال بايد متوسط ضريب جذب صوتي در فرکانسهاي مکالمه براي اين مصالح بيش از 4/0 باشد. پانلهاي آکوستيک قابليت طراحي متناسب با محيط استفاده را دارا است و اين ويژگي براي بناهاي داراي محدوديت ارتفاع يا محدوديت حجم بسيار حائز اهميت است. تنوع در لايهبندي، شکل، رنگ و جنس مصالح از برتري هاي پانل آکوستيک نسبت به تايل آکوستيک است.

انتخاب در تايلهاي آکوستيک محدود و در مورد پانلهاي آکوستيک بسيار وسيع است زيبايي ظاهري و تناسب دقيق آن با محيط استفاده از برتريهاي پانل آکوستيک است. تفاوت عمده ديگر پانل و تايل در اين است که تايلهاي آکوستيک اغلب فقط جاذب صوت هستند اما در مورد پانلها امکان طراحي وسيع براي جذب و عايقبندي همزمان صدا وجود دارد.

هرچند قيمت تمامشده پانل هاي آکوستيک در تمام جهان بالاتر از تايل است اما قابليتهاي آن در کنترل صداي مزاحم هم به همان ميزان بالاتر استپانلهاي آکوستيک آواسينا حاصل سالها تحقيق و توسعه علمي بوده و براي اولين بار در ايران به شکل تخصصي و حرفهاي براي کنترل صداهاي مزاحم در محيطهاي مختلف قابلاستفاده است..

آلودگي صدا در ساختمان‌ها و روش‌هاي کنترل آن

اين پانلها در انواع، ابعاد و رنگهاي متنوعي عرضه شدهاند تا انتخاب را براي شما با توجه به کيفيت موردنظر و طراحي و بودجه شما آسان کنند. پانلهاي آکوستيک آواسينا با روکش پارچه، چرم مصنوعي و چوبي داراي ساختار لايهبندي متنوع از جنس فومهاي پليمري آکوستيک، الياف معدني (پشم سنگ/شيشه) و الياف سنتتيک و يا به صورت پانل هنري (طرح دلخواه) قابل طراحي و ساخت هستند. براي اطلاعات بيشتر به سايت AvaSina.ir مراجعه فرماييد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar