۱۵:۵۶ - ۱۲ دی ۱۳۹۶ - 02 January 2018
کد خبر: ۴۸۲۶۹
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران خبر داد:
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: در پروژه ۱۰۰ واحدی محله سیروس تهران سازنده در پایان ۲ سال ساخت و ساز اصل سرمایه به همراه ۱۸ درصد سود را از فروش واحدها بر می دارد.
سود ۱۸ درصدی سازنده از پروژه محله سیروس/ حمایت از توسعه‌گران در محلات هدف بازآفرینی

هوشنگ عشایری در حاشیه مراسم کلنگ زنی ساخت پروژه ۱۰۰ واحدی محله سرویس تهران اظهار داشت: برای اولین بار در کشور برنامه بازآفرینی شهری را برای ۳۳۴ محله تدوین کردیم که سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.

وی ادامه داد: این میزان سرمایه گذاری در ۴ محور ساخت و توسعه زیربناها، روبناها و مسکن و همچنین توانمندسازی ساکنان محله های هدف هزینه می‌شود. نقش دولت در این سرمایه گذاری ۳ به ۸ است. یعنی سرمایه ای که دولت به این موضوع خواهد پرداخت، اهرمی مطلق بوده و با سرمایه گذاری سالانه ۷ هزار میلیارد تومان در محلات هدف نوسازی می تواند در تامین مالی ۲۵ هزار میلیارد تومان نقش آفرینی کند.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران افزود: یکی دیگر از اتفاقات تازه ای که با این پروژه رقم خورد تغییر رویکرد در ساخت و ساز مسکن از پروژه محور به محله محور است. در گذشته در محلات هدف، واحدهای فرسوده را دولت خریداری و تسطیح می کرد اما پروژه ای در آن اجرا نمی شد.

عشایری ادامه داد: ولی در رویکرد جدید، دولت از این اراضی استفاده کرد و در صورت تصویب در لایحه بودجه سال آینده به صورت قانون درخواهد آمد. بر اساس این پیشنهاد در لایحه بودجه ۹۷، اراضی در اختیار توسعه گران قرار داده شده و بدون آنکه نفعی به دولت برسد، سازنده اقدام به ساخت مسکن خواهد کرد.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تاکید کرد: ۲۵ هزار واحد مسکونی ظرفیت ساخت و ساز در اراضی متعلق به دولت است که در بافت فرسوده واقع شده و شامل ۴۰ شهر و ۱۰۰ محله می‌شود.

وی ادامه داد: به استانها نیز ابلاغ شده تا بین یک هفته تا یک ماه تاخیر نسبت به کلنگ زنی پروژه محله سیروس تهران اقدام به ساخت و ساز در این شهرها کند و آن را در اختیار توسعه گران قرار دهد.

عشایری در خصوص نحوه طراحی و متراژ واحدهای پروژه ۱۰۰ واحدی محله سیروس تهران خاطرنشان کرد: این واحدها شبیه هم نبوده و بسته به بافت محله تغییر می کند. واحدهای این پروژه از ۶۵ تا ۱۱۰ متر مربع متغییر است ضمن اینکه ارائه خدمات عمومی و ساخت فضای سبز و باز برای تعامل مردم نیز در آن دیده شده است.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درباره تئوری زمین صفر برای واگذاری به سازندگان و ساخت و ساز در بافت های فرسوده اظهار داشت: قرار نیست زمین صفر به معنی حذف قیمت زمین و کاهش قیمت مسکن باشد بلکه سرمایه گذاران ترغیب می شوند که تا در بافت سرمایه گذاری کنند. در این صورت سرمایه گذار قیمت ساخت را از خریدار دریافت می کند و به این معنی نیست که پول زمین پس داده می‌شود بلکه دولت انتفاعی در آن ندارد.

وی افزود: زمین صفر به این معنی است که دولت سودی عایدش نخواهد شد و اگر قرار باشد دولت از واحدهای ساخته شده برای خود بردارد این کار را انجام نمی دهد. بلکه پیمانکار صرفا ۱۸ درصد سود ساخت می گیرد. به این معنا که سازنده هزینه سرمایه گذاری به همراه ۱۸ درصد سود خود را از قیمت فروش واحدها برخواهد داشت.

منبع: مهر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سید مجید نیک نژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
0
0
با سلام
البته در این طرح پایلوت نکات قابل توجهی وجود دارند.
1- بجای ایجاد توسعه گران مسکن و ساختمان بازهم تصدیگری دولتی واستفاده از پیمانکار آنهم پیمانکار خصولتی!!!!
2- جناب مهندس عشایری فرمودند سازنده بعداز دوسال سرمایه گذاری سرمایه آورده بعلاوه 18 درصد را برداشت مینماید، هزینه پول سرمایه یا تامین مالی بین24 تا30 درصد درسال هست که میانگین دو سال میشود یکسال وحداقل 24درصد با فرض اینکه مالیات موضوع ماده77 ق.م.م را ازپروژه پرداخت نمایند تکلیف مالیات عملکرد سازنده ازچه منبعی تامین خواهد شد؟ تا اینجا که در بهترین شرایط 24-18=6درصد ضرر هزینه پول سرمایه گذاری را تحمل نموده!گر مراحل ساخت،پایانکار،صورتمجلس تفکیکی و فروش چهار سال شود هزینه پول میشود حدود 55درصد! وضعیتی که اکثر انبوه سازان وپیمانکاران
ودشکسته اینروزها با آن دست و پنجه نرم میکنند!! یا گوشه زندان جاخوش کرده اند!در نهایت هست و نیست خود را از دست داده اند!
زیرا:بخش دولتی، مجلس و بویژه سازمان مالیاتی کشور اعتقادی به تورم وهزینه تامین مالی بخش خصوصی در تمامی عرصه های تولید ندارند!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar