۱۳:۰۴ - ۱۳ دی ۱۳۹۶ - 03 January 2018
کد خبر: ۴۸۲۷۶
«صما» گزارش می دهد:
صما- آیین‌ نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها اخیرا در حالی از سوی هیئت‌ وزیران تصویب شده است که هدف اصلی آن ارتقای بهره‌وری انرژی و کاهش آلاینده‌های زیست ‌محیطی است.
اتفاق نظر وزارت راه و نظام مهندسی بر خروجی آیین‌نامه انرژی/ فضاهای شغلی جدید در انتظار مهندسان

به‌موجب این آیین‌نامه، وزارت راه موظف شده تا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها، حداکثر ظرف سه ماه نسبت به بازنگری مقررات ملی ساختمان به‌منظور ممیزی، تعیین رده انرژی و چگونگی تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم با جهت‌گیری به‌سوی ساختمان سبز اقدام کند.

در این بین از آنجایی که اجرای این آیین‌ نامه نیازمند اعتبارات و منابع مالی است، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت طی نامه ای به نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خواستار پیش بینی اعتبار موردنیاز در لایحه بودجه سال 97 برای اجرایی شدن این آیین نامه اجرایی شدند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه طبق این آیین نامه تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف شده اند تا حداکثر ظرف دو سال پس از ابلاغ مقررات ملی ساختمان، نسبت به ممیزی انرژی و تعیین وضعیت ساختمان خود اقدام کنند و نیز برنامه‌های اجرایی برای بهبود مصرف انرژی را تهیه و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به اصلاحات ساختمانی و تعبیه تجهیزات و سامانه‌های کنترلی لازم اقدام کنند، برای این منظور نیاز به متخصصان این رشته جهت فعالیت در این حوزه و دستیابی به اهداف مذکور بدیهی است.

بر این اساس، در شرایطی که به واسطه رکود ساخت و سازها بسیاری از مهندسان با کمبود اشتغال مواجهند، برخی صاحب نظران بر این باورند که اجرایی شدن این آیین نامه می تواند باب جدیدی را برای اشتغال مهندسان باز کند.

زمینه های اشتغال برای چهار رشته مهندسی

اتفاق نظر وزارت راه و نظام مهندسی بر خروجی آیین‌نامه انرژی/ فضاهای شغلی جدید در انتظار مهندساندر همین رابطه معاون دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه آیا این آیین نامه می تواند جایگاه مهندسان را در ساخت و سازها تثبیت کند و منجر به توسعه اشتغال آنها در بخش ساختمان سازی شود گفت: به طور قطع اجرایی شدن این آیین نامه، ایجاد زمینه های اشتغال برای مهندسین را به دنبال دارد.

رضا شیخ انصاری در گفت وگو با «صما» ادامه داد: در سال تولید و اشتغال، علاوه بر اینکه اجرایی شدن این آیین نامه منجر به اشتغال زایی برای مهندسان در چهار رشته معماری، برق، مکانیک و سازه که درگیر مباحث و مسایل بهینه سازی مصرف انرژی هستند، می شود.

وی افزود: علاوه بر این، خروجی دیگر این آیین نامه تولید انرژی است که هرچند شاید ملموس نباشد، اما درواقع بهینه سازی مصرف انرژی و جلوگیری از هدررفت آب و انرژی خود نوعی از تولید انرژی است و اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی اجرایی شدن این آیین نامه را با قوت پیش ببرند، ابتدا تولید انرژی و در کنار آن اشتغال زایی برای مهندسان و افرادی ایجاد می شود که در شرکت های خدمات انرژی در زمینه بهینه سازی فعالند.

شیخ انصاری در عین حال تاکید کرد: با این حال اگر این آیین نامه اجرایی و از پتانسیل عظیم مهندسان برای این منظور استفاده شود، فراتر از ظرفیت اشتغال زایی که می تواند برای مهندسان به همراه داشته باشد، می تواند کاهش مصرف منابع، بازیافت انرژی و جلوگیری از هدررفت منابع آبی و انرژی را به در پی داشته باشد که ذخیره و اندوخته ای برای سرمایه های ملی است.

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان خاطر نشان کرد: البته بهتر است بگوییم که اجرای این آیین نامه، بیش از اشتغال زایی، فضاسازی برای بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش مصرف منابع برای کشور را فراهم می کند.

سنجش انرژی ساختمان ها با اجرای آیین نامه

اتفاق نظر وزارت راه و نظام مهندسی بر خروجی آیین‌نامه انرژی/ فضاهای شغلی جدید در انتظار مهندسانعلاوه بر این عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور در این زمینه گفت: آیین‌نامه انرژی باید از 7 سال پیش تاکنون تصویب می‌‍شد که نشد و در حال حاضر هم که تصویب شده همچنان به آن شکلی که همه انتظار و تمایل داشتند، تصویب نشده است.

احمدرضا طاهری اصل در گفت وگو با «صما» افزود: ولی با این حال همین که در آن تاکید شده بازنگری مقررات ساختمان به منظور ممیزی انرژی، به منظور تعبیه سامانه‌های کنترلی، به منظور رده‌بندی انرژی ساختمان با جهت‌گیری به سمت ساختمان سبز الزامی است، این خود یک ارزش است.

وی تاکید کرد: اجرای این آیین نامه ابتدا برای بهره‌برداران مهم است که ساختمان آنها مورد ممیزی قرار می ‌گیرد و از لحاظ مصرف انرژی یک رده‌ای برای ساختمان تعیین می‌شود و خریدار آگاهانه ساختمانی را می‌خرد که می‌داند مصرف انرژی آن بالا یا پایین است.

طاهری اصل با ارائه یک مثال ادامه داد: همانطور که در هنگام خرید خودرو، خریدار میزان مصرف سوخت آن را به‌ازای هر صد کیلومتر در نظر می‌گیرد؛ در ساختمان هم با این آیین‌نامه می‌توانیم بگوییم که به‌ازای هر سال، چه میزان انرژی در هر مترمربع از ساختمان مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه این موضوع اولا برای بهره‌برداران و دوما برای جامعه و حفظ محیط‌زیست و کاهش استفاده از منابع خوب است امتیاز مالی هم به دنبال دارد، اظهار داشت: همچنین برای دولت خوب است که می‌تواند حامل‌های انرژی را با قیمت‌های جهانی به فروش برساند، به جای اینکه در مملکت هزینه و صرف و باعث آلودگی محیط‌ زیست شود.

رئیس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه با اشاره به ظرفیت های شغلی ناشی از اجرایی این آیین نامه گفت: از این طریق در حوزه مهندسین یک فضای شغلی جدید در حوزه انرژی ایجاد می‌شود.

وی با بیان این که در این حوزه مهندسان عضو سازمان‌های نظام مهندسی می‌توانند با ممیزی انرژی و ارائه راهکارهای بهینه ‌سازی مصرف انرژی، یک حوزه تخصصی را در دست بگیرند و این مسیر را آغاز کنند، خاظرنشان کرد: لذا اجرای این آیین نامه می‌تواند یک اشتغال‌زایی خوب برای مهندسان و همچنین شرکت‌های خدمات انرژی ایجاد کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar