۱۰:۵۸ - ۱۶ دی ۱۳۹۶ - 06 January 2018
کد خبر: ۴۸۲۸۸
سرپرست شرکت عمران و بهسازی در گفت‌وگو با«صما»:
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بابیان اینکه محله به‌عنوان واحد برنامه‌ریزی اجرایی و عملیاتی در رویکرد جدید نوسازی بافت های فرسوده شهری مورد توجه است. گفت: در این راستا به‌منظور نوسازی و بازآفرینی، مقیاس محله مورد هدف است به‌نحوی‌که ابعاد اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی و کالبدی محله با مشارکت کلیه ذی مدخلان موردتوجه است.
استقبال از حضور توسعه‌گران در بازآفرینی شهری/ تشریح الزامات حضور پیمانکاران در بافت‌های فرسودههوشنگ عشایری بابیان مطلب فوق به «صما»گفت: در این رویکرد نقش دولت در قالب حمایت از نهاده‌های بازآفرینی در چارچوب برنامه اقدام مشترک و سهیم کردن سایر شرکا از طریق ابزارسازی‌های انگیزشی و تشویقی، تأمین مالی و حقوقی مدنظر است.

وی در خصوص نتیجه تشکیل فعالیت‌های نهادهای بازآفرینی گفت: برنامه‌ریزی برای تبیین ساختار نهاد توسعه گر در محلات هدف به‌عنوان نهاد تخصصی بخش خصوصی می‌تواند فعالیت‌های کلیدی متعددی ازجمله هماهنگ‌کننده کلیه مجریان، مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری، ضمانت کیفیت و خدمات حرفه‌ای (در محدوده‌های هدف)، تأمین‌کننده منابع مالی، مدیریت و راهبری برنامه‌های مشارکت با ساکنان و مالکان بر عهده داشته باشد.

عشایری تقویت نقش نهاد توسعه گر در فرایند بازآفرینی محلات را یک عنصر مهم در بازآفرینی دانست و در این خصوص گفت: بعد از نقش دولت در قالب حمایتی دومین حلقه مفقود در این فرایند که زمینه‌ساز حضور بخش خصوصی در عرصه اقدامات بازآفرینی شهری می‌شود نهاد توسعه گر است.

وی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چه بخش‌هایی از بافت فرسوده در دستان توسعه گران قرارگرفته و آیا در اصلاح این بافت‌ها موفق بوده‌اند؟ گفت: ما تاکنون تجربه ورود توسعه گر با این تعریف در فرایند بازآفرینی شهری نداشته‌ایم و درگذشته بیشتر پیمانکاران به‌عنوان مجری پروژه‌های خرد و یا مجموعه‌سازی نقش داشته‌اند.

عشایری با استقبال از حضور توسعه‌گران در بافت فرسوده گفت: توسعه گران به‌عنوان حلقه واسط بین سرمایه‌گذاران و سازندگان و مردم در این عرصه ورود خواهند داشت به‌نحوی‌که ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری در بخش ساخت مسکن و فروش آن‌ها و بخشی از خدمات انتفاعی را عهده‌دار خواهند بود.

وی در خصوص مهم‌ترین نیازها و الزامات برای حضور پررنگ توسعه گران در بازآفرینی گفت: تصویب دستورالعمل فعالیت نهاد توسعه گر در بافت‌های هدف بازآفرینی در ستاد، فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تدوین دستورالعمل تشخیص صلاحیت و نحوه اقدام توسعه‌تر در بافت‌های ناکارآمد و تدوین دستورالعمل تأمین مالی نهاد توسعه گر ازجمله الزامات برای حضور توسعه گران در بافت فرسوده است.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران همچنین گفت: در حال حاضر موانع مالی و حقوقی مهم‌ترین مشکل ورود توسعه گران است... البته موانع حقوقی مربوط به جانشین‌سازی نقش وکالتی توسعه گران از یک‌سو و تأمین مالی پایدار از سوی دیگر و همچنین بازگشت سرمایه تولید مسکن در قالب تقاضا است. به عبارتی تضمین فروش و نقد شوندگی تولیدات مسکن

وی در پاسخ به این سؤال که یکی از مشکلات بافت فرسوده عدم همکاری مردم در پروژه‌ها است در این خصوص چه تدابیری باید اندیشید؟ گفت: راه‌اندازی نهادهای توسعه محله جهت آموزش و ترغیب ساکنان مهم‌ترین ابزار جهت حضور مردم خواهد بود. از سوی دیگر سهیم شدن مردم در نوسازی محله در یک پروسه برد-برد-برد انگیزه حضور مردم را دوچندان می‌کند بنابراین رویکرد ما در برنامه بازآفرینی محله محوری ست، نه پروژه محوری.

سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ایران با تأکید بر ایجاد همدلی میان تمامی کنشگران محله در حوزه مدیریت و اجرا جهت اجرایی شدن پروژه‌های بازآفرینی گفت: این همدلی كه باعث ورود جدی تمامی بخش‌ها ازجمله دولت، شهرداری، بخش خصوصی و مردم به عرصه عمل شد، تلاش دارد تا درنهایت به نوسازی، ارتقای زیربناها كشور و توانمندی‌های اجتماعی منجر شود.

وی تشكیل ستاد ملی بازآفرینی در سطح ملی، استانی و شهرستانی و تهیه سند ملی بازآفرینی را از اتفاقات خوب این دوره دانست و گفت: موضوع بازآفرینی شهری نتیجه ۴ سال تدبیر و اندیشه بوده است كه امروز با حمایت‌های دولت محترم به عرصه عمل رسیده و در حال احیای مناطق ناكارآمد است.

سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ایران رویكر محله محوری بازآفرینی شهری را عاری از هرگونه نگاه سوداگرانه در شهر دانست و گفت: قطعا نگاه ما در این سیستم نگاه ویژه به نیازهای عمومی محله و خدمت‌رسانی به ساكنان آن خواهد بود.

این مقام مسئول حمایت از توسعه‌گران را اقدامی برای تأمین ابراز مالی پروژه‌های بازآفرینی دانست و افزود: اگر قرار باشد به هر واحد ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بدهیم باید سالانه ۵ هزار میلیارد تومان - نیمی از آن را دولت از محل منابع نزد دولت یا صندوق توسعه ملی و با سود صفر درصد و نیمی دیگر را نظام بانکی با سود ۹ درصد- تامین کند تا این برنامه ریزی عملیاتی شود.

عشایری همچنین منابع برنامه ملی بازآفرینی شهری در برنامه ششم به تفکیک دستگاه‌های عضو (موضوع بند الف ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه) را ارائه کرد که خلاصه آن در جداول زیر آمده است.

استقبال از حضور توسعه‌گران در بازآفرینی شهری/ تشریح الزامات حضور پیمانکاران در بافت‌های فرسوده

استقبال از حضور توسعه‌گران در بازآفرینی شهری/ تشریح الزامات حضور پیمانکاران در بافت‌های فرسوده
استقبال از حضور توسعه‌گران در بازآفرینی شهری/ تشریح الزامات حضور پیمانکاران در بافت‌های فرسوده
r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar