۰۹:۲۹ - ۱۷ دی ۱۳۹۶ - 07 January 2018
کد خبر: ۴۸۳۰۳
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- تلاش دولت تدبیر و امید برای حفظ ثبات اقتصادی در طول چند سال اخیر، هرچند منجر به تداوم رکود در بخش مسکن و ساخت و سازها شده بود؛ اما حداقل این امیدواری را در بین اقشار فاقد مسکن ایجاد کرده بود که دیگر شاهد جهش ناگهانی قیمت ها در بازار مسکن نباشند و حتی درصورت تداوم ثبات اقتصادی در سال های پیش رو، بتوانند راهی برای خرید مسکن و صاحبخانه شدن پیدا کنند.
نگرانی‌ها از اثرگذاری رشد قیمت دلار بر افزایش قیمت مسکن/ احتیاط فروشندگان در پی هراس از جهش قیمت‌ها

به گزارش «صما» اما خبر افزایش 15 درصدی قیمت مسکن در آذرماه 96 این تصویر ذهنی مردم را به هم ریخت و دوباره موجب نگرانی آنها از جهش قیمت مسکن در ماه ها و سال های آتی شد. به طوری که افزایش مراجعات مردم به دفاتر املاک را به دنبال داشت تا تکلیف خود را در بازار مسکن روشن و هرچه سریعتر اقدام به خرید خانه کنند.

اگرچه اقتصاد ایران همواره تحت تاثیر فاکتورها و عوامل متعدد، با نوسان رو به رو بوده و این بی ثباتی اقتصادی، تاثیر خود را روی سایر بخش ها از جمله بخش مسکن و ساختمان هم گذاشته است، اما به گفته کارشناسان یکی از مسائلی که مستقیما در افزایش قیمت ها در بازار مسکن اثرگذار است، تاثیر روانی ناشی از زمزمه های افزایش قیمت انرژی و سوخت در سال 97 و همچنین رشد 15 درصدی نرخ دلار در هفته های اخیر بوده است.

ورود سرمایه گذاران به بخش ساخت و ساز

در همین رابطه کارشناسان اقتصادی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت دلار ابتدا تاثیر خود را بر روی بازارهای نقدشونده همچون طلا می‌گذارد و با فاصله‌ زمانی باعث رشد قیمت مسکن می شود، معتقدند: اگرچه عوامل اجتماعی و اقتصادی مختلف، نقشی تعیین ‌کننده در بازار مسکن دارند، اما اگر به سوابق گذشته نگاه کنیم معمولا بالا رفتن تورم، در بازارهایی مثل سکه و ارز که نقدشوندگی بالایی دارند، زود تاثیر می‌گذارد و همان میزان تورم را با فاصله‌ زمانی در بخش مسکن خواهیم داشت.

علاوه بر این، تولیدکنندگان مسکن نیز افزایش نرخ ارز و دلار را عاملی برای بالا رفتن قیمت تمام شده مسکن دانسته و آن را زنگ خطری برای افزایش قیمت مسکن در آینده دانسته اند. به عقیده آنها نوسانات نرخ ارز به طور قطع بر بخش مسکن تاثیرگذار است و افزایش نرخ دلار بر قیمت سایر کالاها و مصالح ساختمانی مرتبط با ساخت و ساز مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

در این بین مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک هشدار داده است که در صورت ادامه روند افزایش نرخ دلار، به یقین قیمت مسکن نیز به سرعت افزایش خواهد یافت و از همین رو دولت باید به منظور کنترل نرخ دلار و پیشبرد طرح های دیگر خود همچون مسکن اجتماعی، تدبیری بیندیشد. چرا که در دولت های نهم و دهم، علیرغم تلاش برای جلوگیری از جهش قیمت مسکن، اما در سال 91 با افزایش بیش از سه برابری نرخ دلار، قیمت مسکن نیز به شدت افزایش یافت.

افزایش نرخ دلار و حرکت سرمایه ها به بخش مسکن

به گزارش «صما» در این میان برخی تحلیل ها حاکی از آن است که با افزایش نرخ دلار، ناگزیر ارزش سپرده های بانکی کاهش می یابد و به همین علت، سپرده گذاران سرمایه خود را از بانک ها خارج کرده و به بازار مسکن و ساختمان منتقل می کنند و یا در جریان ساخت و سازها به کار می برند.

البته این در حالی است که موضوع به کارگیری سرمایه ها در بخش مسکن و ورود مجدد انبوه سازان و سرمایه گذاران حوزه مسکن به بخش ساخت و ساز، آنطور هم که به نظر می رسد، ساده نیست. چون در حال حاضر یکی از مهمترین چالش های سازندگان و انبوه سازان، بالا بودن نرخ سودهای بانکی است که مانع از تمایل انبوه سازان برای دریافت این وام ها جهت تولید مسکن می شود.

درواقع علی رغم تلاش بخش خصوصی برای ورود به بازار مسکن، اما تسهیلات مناسب و منابع مالی خوبی برای تولید مسکن فراهم نشده و این در حالی است که سیستم تولید مسکن، وابستگی کاملی به تسهیلات بانکی دارد. چون در شرایط کنونی نرخ سود تسهیلات برای تولید و ساخت مسکن، به ۲۳ درصد می رسد که این رقم بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار است. از سوی دیگر تنها کانالی که بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات ساخت در نظر گرفته، اوراق حق تقدم مسکن است که هزینه این اوراق نیز بسیار بالا است.

تاثیر متفاوت رشد نرخ دلار در رکود و رونق مسکن

اما صرف نظر از این مسئله، گروهی دیگر از کارشناسان در شرایط خوشبینانه بر این باورند که به دلیل رکود مسکن، افزایش قیمت دلار روی بازار مسکن تاثیر چندانی ندارد. درواقع از آنجایی که پیش بینی می شود تب قیمت دلار به زودی فروکش ‌کند و مهار شود، پس صعود نرخ دلار تاثیری روی این بازار ندارد. یعنی رشد نرخ دلار تنها در شرایطی می‌تواند اثر تورمی در بخش مسکن ایجاد کند که بازار مسکن در شرایط رونق به سر ببرد.

اما این در حالی است که اگر جنبه منفی این موضوع را درنظر بگیریم و فرض را بر این قرار دهیم که قیمت دلار بالا خواهد رفت، بدون تردید این رشد قیمت ها بر روی قیمت مصالح و دستمزدها تاثیر می‌گذارد، کما اینکه افزایش نرخ دلار تاثیرات سریع خود را در روزهای اخیر به دنبال داشته است.

حال در چنین شرایطی اظهارات اقتصاددانان حاکی از آن است که افزایش قیمت دلار، علاوه بر تاثیر روانی کوتاه مدتی که در بازار مسکن دارد، تاثیر بلندمدت هم دارد.

یعنی در کوتاه مدت به دلیل ابهامی که از آینده بازار مسکن در ذهن مردم ایجاد شده، هم اکنون موجب شده تا مالکان و فروشندگان، با احتیاط بیشتری مسکن را برای فروش عرضه می کنند، چون این نگرانی را دارند که قیمت‌ها در آینده افزایش پیدا کند. از سوی دیگر در بلندمدت رشد نرخ دلار باعث افزایش قیمت آپارتمان و خانه های نوساز خواهد شد. زیرا به علت افزایش نرخ دلار، قیمت مصالح و دیگر شاخصه های ساخت مسکن افزایش می یابد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar