۱۲:۴۵ - ۱۷ دی ۱۳۹۶ - 07 January 2018
کد خبر: ۴۸۳۰۶
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:
وزیر راه و شهرسازی در تشریح نکات اصلی آیین نامه کنترل ساختمان جدید اعلام کرد: انتخاب مهندس ساختمان توسط مالک، توجه به حقوق مهندس و الزامی شدن بیمه ساختمان توسط مهندس از نکات اصلی این آیین نامه جدید به شمار می روند.
بررسی آیین‌نامه کنترل ساختمان در کمیسیون زیربنایی دولت به پایان رسید/ تشریح 3 نکته مهم در آیین‌نامه جدید

عباس آخوندی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در تشریح چگونگی اجرای برنامه‌های بازآفرینی در سطح کشور اظهارداشت: مباحث مربوط به حوزه مسکن طی ۳۰سال گذشته همواره در امروزه ما باید زندگی را بار دیگر به بافت میانی شهرها بازگردانده و بافت تاریخی و فرهنگی آن را دریابیم، این مناطق دارای امتیازات فراوانی نسبت به یک بیابان برای اجرای پروژه‌های مسکنی هستند که جریان داشتن زندگی، وجود جمعیت و برخورداری آن‌ها از تمامی امکانات زیربنایی از جمله آن به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد:حاشیه شهر و یا شهرهای جدید برنامه‌ریزی و اجرا شده و در عین حال بافت مرکزی شهرها با تمامی ارزش‌های فرهنگی، اقتصادی و تاریخی مورد فراموشی قرار گرفته است.

آخوندی با اشاره به اجرای طرح مسکن مهر در حاشیه شهر نیز بیان کرد: ما امروزه باید زندگی را بار دیگر به این مناطق بازگردانده و بافت تاریخی و فرهنگی آن را دریابیم، این مناطق همچنین دارای امتیازات فراوانی نسبت به یک بیابان برای اجرای پروژه‌های مسکنی است که جریان داشتن زندگی، وجود جمعیت و برخورداری آن‌ها از تمامی امکانات زیربنایی از جمله آن به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی با طرح این پرسش که به واقع چگونه می‌توانیم زندگی را به مناطقی که بیش از ۳۰ سال به آن‌ها بی‌مهری شده است بازگردانیم گفت: خوشبختانه برخی از این مناطق در تعدادی از شهرهای کشور همچنان زنده و مورد توجه ساکنین قرار دارند اما تعداد بسیار زیاد دیگر به دلیل فرسودگی شدید تخلیه و گرفتار مشکلات فراوان شده‌اند.

وی ارتقای کیفیت زندگی و منزلت اجتماعی در این مناطق را اصلی‌ترین هدف وزارت راه و شهرسازی در برنامه ملی بازآفرینی در نواحی ناکارآمد اعلام کرد و افزود: به عنوان مثال محله سیروس در مرکز شهر تهران واقع شده و بسیاری از محلات تاریخی دیگر و بازار تهران نیز در اطراف آن قرار دارند که متأسفانه به دلیل گسترش شهر در نواحی پیرامونی و بی‌توجهی به این مناطق امروزه تبدیل به بیغوله‌ شده و وضعیت بسیار نابهنجاری پیدا کرده‌اند.

به گفته این مقام مسئول طی سنوات گذشته با هدف بازآفرینی شهری شروع به ارائه تراکم‌های بالا در این مناطق کردند که نه تنها آن را بهسازی نکرد بلکه موجب خفه شدن این نواحی و در حقیقت کمک به روند فرسوده‌سازی آن نیز شد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تأکید براینکه کیفیت زندگی در این نواحی مهمترین مسئله برای ما در این رویکرد جدید به شمار می‌رود گفت: اواخر دهه ۸۰ پروژه ای در محله سیروس با زیربنای ۱۰ هزار متر مربع و تعداد ۲۱۴ واحد ساخته شد که قطعا نسبت به ساختمان‌های مخروبه اطراف بسیار بهتر و مقاوم در برابر زلزله خواهد بود، این درحالی است که در پروژه جدید مسکونی محله سیروس قصد داریم با بهره‌گیری از رویکرد برنامه ملی بازآفرینی در زمینی به همان مساحت تعداد ۱۰۰ واحد را بنا کرده و تراکم را پایین بیاوریم.

وی در ادامه ارتقای کیفیت زندگی ساکنان را دلیل این تصمیم دانست و افزود: در بحث معماری نیز تصمیم گرفتیم تا با توجه به معماری ایرانی برای هر واحد یک حیاط اختصاصی و غیر مشرف ایجاد کنیم.

آخوندی در ادامه سخنان خود میزان جمعیت پذیری شهر تهران را ۱۰.۸ میلیون نفر و تعداد جمعیت آن را ۸.۷ میلیون نفر اعلام کرد و افزود: این ارقام و وضعیت فعلی شهر، همه حاکی از بدون طراحی کار کردن و عدم استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات خواهد بود که باید مورد توجه قرار بگیرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه سخنان خود ضمن ابراز تأسف نسبت به اینکه علی رغم آنکه محله سیروس قلب تهران بوده ولی امروز دچار آشفتگی‌ها و مشکلات فراوان است گفت: ما در برنامه ملی بازآفرینی قصد داریم تا ضمن اصلاح گذرها و معابر به بهسازی شبکه‌ها و تأسیسات زیربنایی و روبنایی (فضاهای عمومی مانند درمانگاه، مدرسه و ...) و همچنین نمونه‌های پروژه‌های مسکونی به ارتقای منزلت اجتماعی این نواحی کمک کنیم که در صورت تحقق آن ساکنین مناطق مذکور به صورت خودکار به نوسازی خانه‌های خود خواهند پرداخت.

هدف دولت خانه‌سازی در محلات فرسوده نیست

آخوندی با تأکید براینکه قطعا هدف دولت در این نواحی خانه‌سازی نبوده و این کار باید از سوی مردم صورت بگیرد گفت: بدون شک این اقدام از انتخاب ۳۰ هکتار زمین در حاشیه شهر و طراحی آن به نحوی دلخواه و برج‌سازی بسیار سخت‌تر است چراکه در این رویکرد ما با مردم کار کرده و به فعالیتی اجتماعی-اجرایی خواهیم پرداخت، اقدامی که جنبه اجتماعی آن بسیار بیشتر از جنبه فنی‌اش خواهد بود.

آخوندی با تأکید براینکه ما در این دوره به دنبال ساخت ساختمان‌های بی‌هویت و فاقد ارزش‌های انسانی در بیابان‌ها نخواهیم بود گفت: نمای ساختمان در پروژه ۱۰۰ واحدی سیروس که به تازگی مراسم کلنگ‌زنی آن به انجام رسید کاملا طبق معماری سنتی ایرانی بوده و حیاط به عنوان یک رکن مهم برای خانواده های ایرانی و استفاده از آجر در نما در آن در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی نمای این ساختمان‌ها را سنتی ولی در عین حال معاصر دانست و افزود: ما قصد نداریم در معماری به کارگرفته شده در این پروژه به ۲۰۰ سال گذشته بازگردیم ولی تصمیم داریم تا به وسیله آن خاطرات مردم را زنده کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه پروژه مذکور طی ۲ سال آینده به پایان خواهد رسید گفت: قطعا برای احیای کامل مناطق ناکارآمد در کشور به تعداد زیادی از این پروژه‌ها در کشور نیاز داریم، متأسفانه در حال حاضر به دلیل فراموش کردن این نواحی بافت‌های میانی و ارزشمند در ۵۴۳ شهر روبه خرابی رفته‌ و در مقابل مناطق پیرامونی رشد و گسترش پیدا کرده‌اند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: طبق برآورد صورت گرفته در برنامه ملی بازآفرینی کشور قرار است تا ۱۳۳۴ محله به طور میانگین سالانه ۲۷۰ مورد در برنامه پنج ساله ششم مورد احیا و بازسازی قرار بگیرند.

این مقام مسئول بازگشتن به الگوی معماری سنتیکشور، کار با مردم و ارتقای منزلت اجتماعی محلات ناکارآمد را از ویژگی‌های اصلی این روش اعلام کرد و گفت: دولت در روش اجرایی این طرح اصراری بر تملک زمین و ساخت خانه‌ها ندارد بلکه قصد دارد بااجرای نمونه در اراضی داخل شهر خود، این اقدام را از سوی مردم ادامه دهد.

آخوندی در این خصوص افزود: تجمیع پلاک‌ها از سوی ساکنین و یا ساخت به وسیله انبوه‌ساز روش های دیگری است که قطعا در این زمینه کارساز است چراکه در این اقدام دولت به احیا و اصلاح خدمات عمومی و مردم با کمک مشوق‌ها و تسهیلات موجود به ساخت واحدهای مسکونی خواهند پرداخت.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تأکید براینکه جلوگیری از خروج ساکنین از محله یکی از اهدافبسیار مهم ما در این طرح به شمار می‌رود گفت: قطعا اگر مردم از محله خارج شوند به مناطق حاشیه‌ای رفته و موجب گسترش آن می‌شوند.

به گفته این مقام مسئول دولت با خرید ملک و خارج کردن مردم مخالف بوده و به دلیل آنکه باید محله به محله و کوچه به کوچه انجام شود از یک پروژه صرف مهندسی بسیار سخت‌تر است.

وی در این راستا از وجود ۲۷۰۰ محله ناکارآمد در سطح کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۱۹ میلیون نفر در این مناطق زندگی می‌کنند که ما تلاش داریم به ارتقای زندگی آن‌ها در پایان برنامه برسیم.

برنامه‌ریزی برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در محلات هدف

وی با تأکید براینکه اگر خروج از شهر و ساخت هزاران خانه در این مناطق فایده‌ای داشت در طرح مسکن مهر شاهد آن می‌بودیم گفت: طبق برنامه ملی بازآفرینی شهری قرار است سالانه به ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات پرداخت شود.

همچنینآخوندی افزود : ساکنین این مناطق با پس‌انداز کوچکی می‌توانند پس از یک سال دو برابر، دوسال چهار برابر و سه سال ۶ برابر با سود ۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله تسهیلات دریافت کنند.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه تسهیلات این طرح سوبسیدی از دولت نگرفته و پس‌انداز خود مردم آن را تضمین می‌کند گفت: این برنامه برای قشر متوسط جامعه برنامه‌ریزی و به دنبال ارتقای زندگی این افراد در محلات مذکور خواهد بود.

به گفته وی اگر زوجین هر دو جهت دریافت وام پس انداز کنند می‌توانند با اخذ ۱۶۰ میلیون تومان، قدرت خرید خود را در تهران تا ۲۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها تا ۱۲۰ میلیون تومان ارتقا دهند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با تأکید براینکه هم‌اکنون نزدیک به ۲۵ هزار میلیارد تومان جهت خدمات دهی به مناطق ناکارآمد در کشور هزینه می‌شود گفت: با وجود هزینه شدن این رقم در بخش های مختلف آب، فاضلاب، گاز، برق و ... شاهد کیفیت کم زندگی مردم در این نواحی هستیم، لذا سعی می کنیم تا با اهرمی شدن فرآیند اجرایی با وجود بودجه کم بهره‌وری اقدامات را بالا ببریم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص چگونگی ورود بخش خصوصی به این عرصه نیز بیان کرد: ساکنان محلات هدف می توانند خود با تشکیل تعاونی اقدام به ساخت و نوسازی واحدهای خود کنند در غیر این صورت امکان استفاده از بخش خصوصی که ما آن را در این طرح توسعه‌گر نامیده‌ایم برای آن‌ها فراهم است به گونه‌ای که به عنوان واسطه‌ای بین مردم و بانک قرار گرفته و ضمن طراحی پروژه، تسهیلات مورد نظر را نیز از بانک دریافت می‌کنند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید دولت را در برنامه ملی بازآفرینی موظف به اصلاح معابر و تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی محلات و مردم و بخش خصوصی را مکلف به ساخت و نوسازی واحدهای مسکونی دانست و گفت: توسعه‌گران در این اقدام با دریافت وام‌های ساخت با سود ۸ درصد، آن را پس از تحویل واحدها به متقاضیان واگذار می‌کنند چراکه دولت در این طرح قصد ندارد جانشین ۱۹ میلیون بدمسکن در کشور شده و در خانه سازی برای آن ها تصمیم بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براینکه قطعا صدا و سیما می‌تواند نقش بسیار مهمی در معرفی و ترویج این رویکرد در کشور داشته باشد گفت: از آنجایی که این رویکرد اقدامی اجتماعی بوده و باید دائما در مورد آن با مردم گفتگو شود و خیلی مهم است که ما بتوانیم نمونه‌های خوب را به مردم نشان داده و شرایط یادگیری و بهره‌مندی از تجربیات موفق در سیار شهرهای کشور را برای آنها فراهم کنیم.

وی با اشاره به نقش ترویج و توسعه‌گری صدا و سیما در کشور اظهازر داشت: خیلی مهم است که صدا و سیما در راستای نشان دادن نمونه های موفق و معماری های درست به ما در احیای بافت های فرسوده کمک کند چرا که این سازمان نیز تا کنون به دنبال رویکرد پروژه‌ای بوده است در حالی که ما در این دوره تلاش داریم تا رویکرد محله‌محوری را دنبال کرده و به سراغ معماری ایرانی و کیفیت زندگی مردم برویم.

آخوندی در ادامه پیرامون بحث آیین نامه کنترل ساختمان نیز گفت: من آیین نامه جدید را در فروردین ماه گذشته به دولت پیشنهاد دادم که هم اکنون مراحل بررسی آن در کمیسیون صنعت و زیربنایی دولت به پایان رسیده و مجددا به جلسه دولت گزارش شده است، امیدوارم تا ضمن بحث در جلسات بعدی و همچنین اصلاحات دولت هر چه زودتر به تصویب رسیده و در اختیار مهندسان قرار بگیرد.

وی در تشریح نکات اصلی آیین نامه کنترل ساختمان جدید اعلام کرد: انتخاب مهندس ساختمان توسط مالک، توجه به حقوق مهندس و الزامی شدن بیمه ساختمان توسط مهندس از نکات اصلی این آیین نامه جدید به شمار می روند.

به گفته این مقام مسئول اگر مالک، خود مهندس را انتخاب کند موظف است تا تمامی اختیارات مهندسی طرح را به وی واگذار کرده و طرحی با برخوردار از تمامی مشخصات فنی و ایمنی لازم را تحویل بگیرد، از سویی دیگر الزامی شدن بیمه ساختمان توسط مهندس اقدام خوب دیگری است که کارایی را بالا برده و از حوادث بعدی حتی از بهره‌برداری و همچنین از زیان مالک جلوگیری می‌کند.

آخوندی در پایان درباره لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی نیز گفت: این لایحه هم اکنون تقدیم هیئت وزیران شده تا کم و کاستی‌ها بررسی و درصورت نیاز رفع شود.

انتشار یافته: ۳۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
0
پس مالک ساختمان هم باید مهندس را بیمه کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
0
0
حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان باید توسط مالکان ساختمان پرداخت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
0
0
انتخاب مهندس ساختمان توسط مالک ؟؟؟؟ حتما پرداخت حق الزحمه مهندس ساختمان توسط مالک هم اختیاری و دل به خواهی میشود .متاسفانه حق و حقوق مهندسان پایمال میشود و مالکان از مهندسان تخفیفات زیادی خواهند گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
0
0
تعیین شرایط بازنشستگی مهندسان با 60 سال سن و خروج آنها از سازمان و ابطال پروانه اشتغال آنها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
0
0
برای ساماندهی وضعیت نظام مهندسی باید در یک سامانه اینترنتی از همه مهندسان بیکار که تا کنون کار نظارت یا اجرا نگرفتند ثبت نام به عمل آید جهت اعطای وام خوداشتغالی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان توسط صندوق کارآفرینی امید
---------------------------------------------------------------
برای ارتقای پایه یا تمدید پروانه نظارت و اجرای مهندسان بالای ۶۰ سال باید ضوابط سخت گیرانه تری اعمال شود مثلا تست سلامت, ,تست بینایی سنجی, اکو قلب,....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
0
0
سیستم توزیع کار در سازمان نظام مهندسی باید اصلاح شود - ظرفیت کار مجاز نظارت 8000 و 12000 و 16000 و 20000 متر مربع برای مهندسان پایه 3 و 2 و 1 و ارشد باید برچیده شود و از دم به هر مهندس ناظر فقط 1000 متر کار نظارت بر اساس تعرفه متری 10 هزار تومان داده شود - میشود 10 میلیون تومان دستمزد و به اندازه یکسال برای هرمهندس , کار و درآمد ایجاد میکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
0
0
چرا پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری جز خدمات بیمه مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
0
0
۱۰ ماه از سال ۹۶ گذشت ولی هنوز افزایش تعرفه های نظام مهندسی در بخش نظارت و اجرا ابلاغ نشده که تنها منبع درآمد بسیاری از مهندسان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
0
0
لزوم رعایت حدود صلاحیت ؛
توسط شخص حقیقی و حقوقی
ارائه دهنده خدمات مهندسی در بخش نظارت و اجرا ( متراژ و تعداد طبقات )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
0
0
جالب اینه که نظام مهندسی سقف و محدودیت سنی نداره.چه در مورد بازنشسته ادارات و چه اعضای خودش... داشتیم ساختمونایی که ناظرشون بعلت کهولت سن و بیماری فوت شدن ! درحالیکه جوونای تحصیل کرده و پرانرژی بیکارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
1
0
, سیستم ارجاع نظارت ممکنه ایراداتی داشته باشه ولی حذف کامل سیستم ارجاع نظارت باعث تشدید فساد و رانت خواری و دلال بازی و تخفیف گرفتن مالکان از ناظران میشود, انتخاب ناظر توسط مالک زمانی امکان پذیره که سهمیه نظارت از ۸۰۰۰ متر به ۱۰۰۰ متر محدود بشه و تعداد کار همزمان ناظران از ۵ کار به ۲ کار در سال کاهش پیدا کنه, حداقل یه ذره برای کار خودمون ارزش قائل بشیم... نظارت که مثل پزشکی نیست... ناظر مثل قاضی میمونه....پس مردم نباید ناظر را انتخاب کنند همانطور که مجرم نمیتونه قاضی را انتخاب کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
0
0
هرچند جلوگیری از ورود دو شغله ها به نظارت واجرا وبقیه دستورات اقای وزیر مثبت باشه ...اما انتخاب ناظر توسط سازنده ( بسازوبفروش) میتونه تیشه به ریشه کیفیت ساختمان سازی بزنه .با این شرایط بهتره پیمانکاران نظام فنی واجرایی هم ناظر پروژه رو خودشان انتخاب کنند . اقای وزیر باید به این نکته بیشتردقت کنندکه نقش بسازوبفروش در ساخت وساز شهری مثل پیمانکار در پروژه های عمرانی است. یعنی سازنده در نهایت بهره بردار نیست.اگر بهره بردار وسازنده یکنفر بودند میشد استدلال وزیر را پذیرفت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
0
0
مهندس خوشدل معاونت خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران: شرح جزئیات تفاهم نامه با شهرداری تهران در خصوص حضور سازندگان ذیصلاح در پروژه های ساختمانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
0
0
از مجلس خبر رسیده که حدود ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس به دلیل انفعال آخوندی در مقابله با ریزش برف هفته پیش، قصد دارند تا او را استیضاح کنند

این استیضاح هم به سرانجام نخواهد رسید، اما سوال این است چرا #استیضاح آخوندی هیچ وقت موفق نمی‌شود؟!
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
بجای حذف سیستم ارجاع بهتره ارجاع توسط وزارتخانه انجام بشه چون سیستم فعلی خصوصا برای پروژه های بزرگ قاابل اعتماد نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
شاغلین دولتی ونیمه دولتی که با ابلاغیه وزیر مخالفت میکنند خیلی بی انصافن . الان منابع و تسهیلاتی که حق همه مردمه فقط بین کسانی تقسیم میشه که شانس استخدام رو داشتن . پس بقیه مردم مگه ادم نیستن؟ یک مهندس توی فلان سازمان حداقل ماهی ۵ میلیون به بالا حقوق میگیره . یک مهندس با همون شرایط چون استخدامش نکردن باید مسافرکشی کنه. بخدا بعضیا خیلی بی وجدانن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
0
مهندس قربانخانی: در آینده نزدیک خبرهای خوشی برای جامعه مهندسی در خصوص مجری ذیصلاح و اجرایی شدن ۴ ناظر برای کلیه ساختمان های استان تهران داریم.
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
0
0
خبر رسیده است آئین نامه از دستور کار دولت خارج شده است ؟خبری دارین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
0
0
نامه مهندس بدرى(سخنگوى كميسيون عمران مجلس به وزير راه و شهرسازى)
در خصوص ضرورت بكارگيرى مجريان_ذيصلاح در تمام ساختمان هاي مشمول قانون_نظام_مهندسى
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
0
0
اگه حاکمیت و نظام مهندسی روی ناظر خودش تسلط داشته باشه و کارهای ناظر رو زیر ذربین بزارن ، هیچ ناظری جرات تخلف رو نداره هرچند ساختمان مال برادرش باشه.!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
0
0
با سلام ، کاملا درست است خدمات مهندسی باید تمام وقت باشد و بعنوان یک شغل محسوب گردیده و ملاک پر داخت حق بیمه باشد ولی این موارد تا بصورت قانون و بخشنامه مصوب و مکتوب نشود .ضمانت اجرایی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
0
0
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران ادامه داد: 16 دستگاه اجرایی، بدون داشتن ساختار مناسب و خارج از شرح وظایف قانونی نسبت به اجرای پروژه اقدام کرده‌اند که در نتیجه آن نه‌تنها دستگاه‌ها از پرداختن به وظایف اصلی خود بازمانده‌اند بلکه به دلیل نداشتن توانایی، کیفیت اجرای پروژه‌ها کاهش پیداکرده و هزینه ساخت پروژه‌ها هم افزایش‌یافته است.

قوامی‌نژاد با بیان اینکه جلسات متعدد کارشناسی با مدیران کل 18 دستگاه اجرایی برگزار شد، توضیح داد: بر اساس قانون دو دستگاه اجرایی نوسازی مدارس و راه و شهرسازی مجری ساخت پروژه‌های ساختمان‌های دولتی هستند. شهریورماه 96 خروجی طرح مطالعاتی به صحن شورای فنی استان آمد و به تصویب رسید، بر اساس این مصوبه 11 دستگاه اجرایی (سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل محیط‌ زیست، اداره کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی، اداره کل استاندارد، اداره کل هواشناسی، اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان جمعیت هلال‌احمر، اداره کل فرهنگ اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اداره کل بهزیستی) از اجرای پروژه عمرانی منع شدند و استان از واگذاری پروژه به این دستگاه‌ها خودداری می‌کند.

وی افزود: پنج دستگاه اجرایی ورزش و جوانان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اداره کل اوقاف و امور خیریه هم فقط تا سال 97 فرصت دارند پروژه‌های خود را به اتمام برسانند، این دستگاه‌ها تا حدودی در ساخت‌وسازها موفق بوده‌اند اما از ابتدای سال 98 مجوز اجرای پروژه ندارند.

معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران تأکید کرد: حذف واگذاری پروژه‌ها باید در کل کشور اتفاق بیفتد، این اصلاح در قانون ابتدا از استان تهران آغازشده و هنوز 31 استان دیگر روند گذشته را دنبال می‌کنند. در بسیاری از چارت‌های ادارات دولتی همچون هواشناسی، ورزش و جوانان، شورای فنی وجود ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
0
0
در ایین نامه جدید که وزیر به هیت دولت داده کار طراحی به مسکن و شهرسازی و کار نظارت به شهرداری سپرده شده و مهندسان دارای صلاحیت که دوشغله همنیستن یعنی بیمه تامین اجتماعی رد نمیشه براشون میتونن قراداد کار معین با این ارگانها ببندندو بصورت تمام وقت و با حقوق اداره کار شروع به فعالیت نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
0
0
"نهِ "بزرگ اعضای سازمان نطام مهندسی اصفهان به عملکرد و بودجه هیات مدیره سازمان

هیچکدام ازگزینه ها رای نیاورد حتی چاپ اگهی های سازمان در روزنامه کثیرالانتشار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
0
0
تفاوت بارز پزشکان و مهندسین در این است که:
پزشکان در اول کار، از شما امضا می گیرند که هیچ مسئولیتی ندارند.
ولی مهندسین، در اول کار، به شما امضا می دهند که همه مسئولیت ها را می پذیرند!
روز مهندس مبارک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
0
0
تفاوت بارز پزشکان و مهندسین در این است که:
پزشکان در اول کار، از شما امضا می گیرند که هیچ مسئولیتی ندارند.
ولی مهندسین، در اول کار، به شما امضا می دهند که همه مسئولیت ها را می پذیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
0
0
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
0
0
به نام خدا

ديدگاه صرفا آموزشي وزير محترم راه و شهرسازي نسبت به سازمان نظام مهندسي

پرسشي كه جامعه مهندسي كشور از جناب وزير دارند اين است كه پس وظيفه وزارت علوم و وزارت آموزش و پروش چيست
كه جناب وزير فقط از نظام مهندسي توقع اعتلاي آموزشي دارند!
البته به نظام مهندسي هم در جاي خود نقد داريم
اين كه نمي شود وزارت علوم و آموزش و پرورش درست عمل ننمايند و خيل عظيمي با مدرك و كم سواد وارد جامعه بشوند بعد آنگاه نظام مهندسي فقط و تنها فقط به آموزش بپردازد!
چرا جناب وزير محترم راه، طي ده سال گذشته كه مدرك فروشي رواج يافته است هيچ اقدامي عليه آن انجام نداده اند و نمي دهند؟!

پرسش ديگر كه از جناب وزير داريم اين است اگر توزيع كار نظارت توسط نرم افزاري هوشمند كه جلوي سيستم دلالي و مهر فروشي صرف را مي گيرد و به هر كس در نهايت به اندازه زمان لازم براي ارائه خدمات درست كار ارائه مي شود كمونيستي است
آنگاه توزيع كار توسط دلالان با تخفيفات نجومي را ايشان چه مي نامند؟!
كدام را مي پسندند؟
البته سيستم ارجاع هوشمند كار،جا دارد كه عادلانه تر هم بشود؛

مهندسي كه درسيستم رانت و دلالي گذشته در بحث نظارت كه همچنان در طراحي و اجرا دلالي و رانت حاكم است دهها كار در طول ماه مهر مي نمود آيا اصلا فرصت ارائه خدمات درست و كافي را براي نظارت داشت ؟
نمي شود كه معضلات صنفي را ناديده گرفت و صرفا به نفع قشرخاصي بخشنامه نمود،
چرا اول جناب وزير محترم براي نواقص اصلي كه وجود دارد كه سيستم دلالي و ضعيف كشي را در توزيع كار طرح و اجرا موجب شده است براي آن راه و چاره اي نمي يابند؟
سيستم ارجاع كار نظارت آري يا خير را بين جامعه مهندسي پروانه دار كشور به رفراندم بگذارند ببينند چند درصد مهندسان خواهان برگشت دلالي و گدايي نمودن كار از شهرداريها و ...هستند و چند درصد خواهان اجراي عدالت و سيستم ارجاع كار هوشمند سالم در بخش نظارت هستند
هر چند كه در بخش طرح و اجرا هم بايد فكري با حال سيستم ارجاع كار فاسد كنوني نمود.
با احترام حسيني
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
0
0
در جدول بند «ج» ماده ۲، نظارت تنها بر عهده یکی از رشته های عمران یا معماری گذاشته شده و عملا رشته های عمران و معماری از نظر این شیوه نامه رشته ای واحد در نظر گرفته و مثلا به مهندس معمار اجازه اعمال نظر در مورد کیفیت سازه داده شده که تخصصی در آن ندارد. همچنین در ساختمانهای گروه الف، نظارت مهندسان تاسیسات برقی و مکانیکی حذف شده است. با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از ساختمانهای شهرهای کوچک در دسته الف قرار می گیرند، حذف مهندسان تاسیسات از پروسه نظارت می تواند منجر به اخلال جدی در فرآیند کنترل ساختمان از جنبه تاسیساتی شود
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۷
0
0
با حذف إرجاع نظارت بايد مجري ذيصلاح در رشته هاي تأسيسات برق و مكانيك هم اجباري بشه تا كار درست انجام بشه من خودم در رشته برق در طراحي و نظارت پايه يك دارم و تعداد كإرهايي كه بهم پيشنهاد ميشه كم نيست اما در اجرا واقعا مشكل داريم يك برقكار هرچقدر هم ماهر باشه نميتونه ساختمانهاي مثلا گروه جيم رو درست اجرا كنه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar