۱۰:۰۷ - ۱۹ دی ۱۳۹۶ - 09 January 2018
کد خبر: ۴۸۳۳۳
در گفت‌و گو با«صما» مطرح کرد:
معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه دادستان تهران به موضوع گود های پرخطر ورود کرده است درعین حال نسبت به مخاطرات گود پرخطربرج میلاد خبرداد و خواستار اقدام ضرب العجل از سوی شهرداری برای دفع خطر از این گود شد.
پای دادستان تهران به گود برج میلاد بازشد/ بی پولی باعث شده گودها به امان خدا رها شوندبه گزارش خبرنگار ما مهندس حمیدرضا خوشدل ضمن بیان مطلب فوق درگفت وگو با خبرنگار «صما» با تاکید بر اینکه اخیرا سازمان نظام مهندسی تهران گزارش مفصلی از گودهای پرخطر در پایتخت را به شهرداری و شورای شهر گزارش داد در عین حال تاکید کرد: ارائه این گزارش باعث شد که مسوولان مربوطه نسبت به مخاطرات این گودها پیگیر باشند و انتظار می رود با توجه به این امر، هر چه سریع تر تمهیدات فوری برای دفع خطر از گودهای پرخطر و از جمله گود پرخطر اطراف برج میلاد در نظر گرفته شود.

معاون خدمات مهندسی نظام مهندسی تهران با یادآوری این موضوع که دو مولفه وقوع زمین لرزه احتمالی و قرارگیری برج میلاد برروی گسل لرزه خیز پردیسان ونیز وجود مجموعه های پردد درکنار گود برج میلاد،باعث شده است که این گود به یکی ازگودهای پر خطر پاییخت مبدل شود گفت: باتوجه به اینکه گود مذکور در مجاورت برج میلاد وساختمانهای پرتددی نظیر بیمارستان میلاد واقع شده است و از سوی دیگر بزرگراه همت نیز درکنار این گود رها شده است، می توان گفت که مخاطرات این گود مضاعف شده است.

وی با تاکید براینکه درهمین حال قرارگیری این گود و مجموعه آن در کنار گسل لرزه خیز پردیسان نیز از مخاطرات پنهان این گود است گفت: در صورت وقوع زلزله احتمالی که درحال حاضر درکمین پایتخت است، به دلیل قرارگیری برج میلاد و نیز گود پر خطر میلاد بر روی زلزله، با آثار زیانبار و جبران ناپذیری مواجه خواهیم بود.

خوشدل درادامه اظهارات خود با یادآوری این موضوع که در حال حاضر عمر مفید پایدار سازی گود برج میلاد به اتمام و تاریخ انقضای آن سررسیده است درعین حال تاکید کرد: اساسا باید درنظرگرفت که پایدارسازی سازه های مربوط به گود دارای یک عمر مشخص است و به صورت همیشگی نیست واصولا به صورت موقت است.

معاون خدمات مهندسی نظام مهندسی تهران با یادآوری این موضوع که پایداری سازی مجدد گود نیاز به بودجه دارد و معضلات بودجه ای سبب تعویق دفع خطر از این گود پرخطر می شود تاکید کرد: حتی اگر شهرداری بخواهد براساس تبصره 14ماده 55 قانون شهرداری‌های به این موضوع ورود پیدا کند، مشکلات بودجه ای باعث می‌شود که خطر زایي از این گود به تعویق بفتد.

وی درعین برلزوم ممانعت از تاثیرگذاري مشکلات بودجه ای برای خطرزایی ازاین گود تاکید کرد وگفت: مالک پروژه یا عوامل مسوول بواسطه ضعف بودجه نباید باعث شوند که چاره اندیشی برای حل بحران این گود به تعویق بیفتد ولازم است که دراین راستا راهکارهای مختلف بررسی شود ودرنهایت اقدامی عاجل برای حل بحران آن درنظر گرفته شود.

معاون خدمات مهندسی نظام مهندسی تهران تاکید کرد: اگر امکانات اجازه می دهد، بهترین وضعیت این است که مالک این برج نسبت به ادامه کار خود اقدام کند اما اگر چنانچه نمی‌تواند در شرایط فعلی کار پروژه را آغاز کند باید حتما نسبت به ایمن سازی این گود اقدام و در نهایت سیستم سازه نگهبان آن را مجددا مقاوم کند.

خوشدل با بیان اینکه اطلاع رسانی درباره گودهای پرخطرتهران باعث شد که دادستان تهران دراین زمینه ورود پیدا کند وازسازمان نظام مهندسی تهران دراین زمینه استعلام کند گفت: باتوجه به ورود دادستان به این موضوع به نظرمیرسد که ایمن سازی این گود حتما در دستور کار قرار بگیرد و مسوولان برای آن راهکاری فوری در نظر بگیرند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar