۱۱:۰۶ - ۲۳ دی ۱۳۹۶ - 13 January 2018
کد خبر: ۴۸۳۸۰
«صما»گزارش می‌دهد:
صما- در صورتی‌که شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمانی در فصل زمستان کمتر از ماه‌های پاییز باشد، می‌توان گفت روند افزایشی تورم نقطه‌به‌نقطه در فصل زمستان متوقف‌شده و باثبات یا کاهش قیمت همراه خواهد شد.
پیش‌بینی قیمت نهاده‌های ساختمانی در ماه‌های آخرسال/ بررسی درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت مصالح ساختمانی

به گزارش «صما» شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران، بر مبنای سال پایه ١٣٩٠، در فصل بهار ١٣٩٦ برابر با ١٩٧,١ بوده و با افزایش ٧.٣ درصدی در فصل تابستان سال موردبررسی به عدد ٢١١.٦ رسید. البته اطلاعات کسب‌شده از بازار نهادهای ساختمانی حاکی از آن است که از ابتدای پاییز تاکنون در برخی از نهاده‌ها ثابت و در برخی دیگر رشد نامحسوس داشته است.

متوسط شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در نیمه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل رشد ١٠.٣ درصدی را نشان می‌دهد. درصد تغییرات این شاخص در فصل تابستان ١٣٩٦ نسبت به فصل تابستان ١٣٩٥، تورم نقطه‌به‌نقطه، ١٣,٤ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه‌به‌نقطه در فصل­ بهار سال جاری (٧.٢) افزایش چشمگیری داشته است.

افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه

بر اساس آمارهای بانک مرکزی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در آبان ماه به ۶/ ۹ درصد رسیده است. این رقم در مهرماه ۴/ ۸ درصد ثبت‌شده بود و نشان می‌دهد که طی یک ماه ۲/ ۱ واحد درصد به نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه افزوده‌شده است. این آمار نیز تائید می‌کند، نرخ تورم آبان ماه، نقطه عطفی در مسیر تورم اقتصاد ایران در سال ۹۶ محسوب می‌شود. نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه در فروردین‌ماه سال جاری ۷/ ۱۲ درصد ثبت شد و پس ‌از آن یک مسیر نزولی را آغاز کرد، به‌نحوی‌که تا پایان نیمه نخست سال جاری نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه به ۴/ ۸ درصد رسیده است. در مهرماه نیز نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در سطح ۴/ ۸ درصد قرار داشت، اما آمار آبان ماه مسیر تورم را عوض کرد و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مسیر افزایشی قرار گرفت.

همچنین بر اساس آمار اتخاذشده از مرکز آمار ایران نرخ تورم کل، مناطق شهری و روستایی کشور در آذرماه سال‌ جاری را به ترتیب ۸، ۷.۸ و ۹.۲ درصد اعلام کرد که تمامی نرخ‌ها نسبت به آبان افزایش داشته است.

حال با بررسی و تحلیل روند تورمی شاخص این بخش پیش‌بینی می‌شود درصورتی‌که تورم فصل زمستان١٣٩٦ کمتر از ماه‌های پاییز باشد روند افزایشی تورم نقطه‌به‌نقطه در فصل زمستان متوقف‌شده و باثبات یا کاهش همراه خواهد شد.

قیمت نهاده‌های ساختمانی در سال 96

درصد تغییرات متوسط شاخص در چهارفصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٦ نسبت به متوسط شاخص در چهارفصل منتهی به فصل تابستان سال قبل ٩,٩ درصد است؛ که نسبت به همین اطلاع در فصل بهار سال موردبررسی (٧.٣ درصد) افزایش نشان می‌دهد. با مقایسه و تحلیل روند این نوع از درصد تغییر یا تورم با تورم فصلی، درصورتی‌که شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی (مسکونی) در شهر تهران در فصل پاییز سال جاری نسبت به فصل تابستان ١٣٩٦ به‌طور تقریبی بیش از ٠.٥ درصد افزایش داشته باشد، روند افزایشی تورم متوسط شاخص در چهارفصل منتهی به فصل پاییز نسبت به متوسط شاخص در چهارفصل منتهی به فصل تابستان سال جاری حفظ خواهد شد.

بررسی درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت گروه‌های اصلی در فصل بهار و تابستان سال جاری نشان از این دارد که در فصل بهار گروه «خدمات و دستمزد نیروی انسانی در بخش ساختمان»، با افزایش ٥,٠ درصدی نسبت به فصل قبل و در فصل تابستان گروه آهن‌آلات، میلگرد و پروفیل درب، پنجره و نرده« با افزایش ٢٧,٨ درصدی نسبت به فصل قبل به ترتیب بیشترین سهم را در افزایش شاخص قیمت در فصل‌های مذکور داشته‌اند.

لازم به ذکر است مطالعات قیمتی این طرح از طریق آمارگیری و بخش دیگر مطالعات (میزان اهمیت اقلام) از طریق سازمان نظام‌مهندسی استان تهران جمع‌آوری‌شده‌اند. البته در پاییز قیمت نهادهای ساختمان با رشد بسیار نامحسوسی همراه شد.

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال 1396 ارائه‌شده است به شرح ذیل است:

شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران بر مبنای سال پایه 1390، در فصل تابستان 1396 برابر با 6.211 که نسبت به فصل قبل (1.197)3.7 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل)5.186 4.13 درصد افزایش داشته است.

درصد تغییرات شاخص کل در چهارفصل منتهی به فصل تابستان سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل 9.9 درصد بوده که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل 6.7 درصد) با افزایش روبه‌رو بوده است.

شاخص گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» در فصل تابستان 1396 برابر با 2.215 است که نسبت به فصل قبل 5.12 درصد افزایش داشته است. شاخص گروه «گچ و گچ کاری» در فصل تابستان 1396 برابر با 3.201 است که نسبت به فصل قبل بدون تغییر بوده است.

شاخص گروه «انواع بلوک سفالی و آجر» در فصل تابستان 1396 برابر با 9.178 است که نسبت به فصل قبل 4.1 درصد افزایش داشته است. شاخص گروه «موزاییک، کاشی و سرامیک» در فصل تابستان 1396 برابر با 1.190 است که نسبت به فصل قبل 0.3 درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه «سنگ» در فصل تابستان 1396 برابر با 0.205 است که نسبت به فصل قبل 4.0 درصد کاهش داشته است. شاخص گروه «آهن‌آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره» در فصل تابستان 1396 برابر با 1.190 است که نسبت به فصل قبل 8.27 درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه «چوب» در فصل تابستان 1396 برابر با 7.195 است که نسبت به فصل قبل 0.4 درصد افزایش داشته است. شاخص گروه «ایزوگام، قیرگونی و آسفالت» در فصل تابستان 1396 برابر با 7.189 است که نسبت به فصل قبل 5.3 درصد کاهش داشته است.

شاخص گروه «شیرآلات بهداشتی» در فصل تابستان 1396 برابر با 9.275 است که نسبت به فصل قبل 9.6 درصد افزایش داشته است. شاخص گروه «تأسیسات مکانیکی و انواع عایق‌های حرارتی» در فصل تابستان 1396 برابر با 9.225 است که نسبت به فصل قبل 0.3 درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه «یراق‌آلات درب و پنجره» در فصل تابستان 1396 برابر با 3.248 است که نسبت به فصل قبل 4.0 درصد کاهش داشته است.

شاخص گروه «نقاشی ساختمان» در فصل تابستان 1396 برابر با 9.253 است که نسبت به فصل قبل 5.2 درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه «تأسیسات برقی» در فصل تابستان 1396 برابر با 1.248 است که نسبت به فصل قبل 2.5 درصد افزایش داشته است.

شاخص گروه «شیشه » در فصل تابستان 1396 برابر با 4.183 است که نسبت به فصل قبل 2.2 درصد افزایش داشته است

درنهایت شاخص گروه «خدمات» در فصل تابستان 1396 برابر با 1.229 است که نسبت به فصل قبل 6.2 درصد افزایش داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar