۱۳:۵۷ - ۲۳ دی ۱۳۹۶ - 13 January 2018
کد خبر: ۴۸۳۸۹
عضو هیات مدیره نظام‌مهندسی تهران درگفت وگو با «صما»:
اخیرا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در نامه‌ای سرگشاده به محمدعلی نجفی شهردار تهران، بر لزوم حضور سازندگان صاحب صلاحیت در کلیه پروژه‌های ساختمانی تاکید کرد.
مجری ذی‌صلاح،آزمون ادعای قانون‌مداری شهرداری است/ الزام ورود قوه قضاییه به موضوع مجری ذی‌صلاححسن قربانخانی در این نامه با اشاره به سیاست‌های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۸۴، قوانین پنج ساله توسعه کشور، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مواد متعدد از مقررات ملی ساختمان، الزام حضور سازنده صاحب صلاحیت در تمامی پروژه‌های ساختمانی را از وظایف اصلی نهادهای ذیربط در صنعت ساختمان دانست و رعایت این امر را از اصول دارای اولویت مهم در ساخت ساختمان‌های ایمن، استاندارد و با کیفیت برای تامین آرامش و امنیت تمام شهروندان عنوان کرد.

وی هم‌چنین اظهار امیدواری کرد تا شهرداری تهران با توجه به تهدیدات لرزه‌ای تهران همگام با سایر نهادهای تاثیرگذار در صنعت ساختمان و در راستای استقرار کامل سیاست‌های کلان ملی و مقررات ملی ساختمان، همکاری لازم با سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران را اجرایی کند.

در این زمینه بیژن خطیبی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درگفت وگو با خبرنگار «صما» با اشاره به تغییراتی که دربدنه مدیریتی شورای شهر و شهرداری تهران ایجاد شده است، گفت: امیدوارم که مکاتبات و پیگیری های نظام مهندسی برای اجرایی شدن قانون مجری ذی صلاح مثمرثمر باشد.

خطیبی تاکید کرد: انتظار داریم که موضوع قانون مجری ذی صلاح فارغ ازنگاه های سیاسی مورد مداقه مسوولان شورای شهر ونیز شهرداری قرار بگیرد و به این موضوع به صورت یک امری کاملا فنی و مهندسی نگاه کنند و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به جزء اجرای بند به بند قانون هیچ مطالبه دیگری ندارد.

وی گفت: ریس نظام مهندسی تهران در نامه ای که خطاب به شهردار تهران نوشته است به صراحت به مفاد قانونی قانون مجری ذی صلاح اشاره کرده است و از شهرداری تهران در خواست کرده اند که به مفاد قانون عمل شود، براین اساس انتظار ما از افرادی نظیرمعاون معماری وشهرسازی شهرداری تهران که به عنوان پیشکسوت حوزه نظام مهندسی هستند ونیز از شهردار تهران که وعده داده اند مجری ذی صلاح راطبق آیین نامه کنترل ساختمان اجرایی کنند نسبت به اجرای این قانون عمل کنند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره این موضوع که گفته می شود صوری کاری بهانه اصلی شهرداری برای عدم تمکین این قانون است تاکید کرد: حتی اگرپاره ای ازتخلفات توسط عده ای وجود داشته باشد ،این نمی تواند دلیل منطقی باشد که بخواهیم از کل اجرای قانون سرباز بزنیم.

خطیبی با تاکید براینکه اگر ادعایی مطرح می‌شود و شهرداری بر این باور است که قانون مدار است می‌بایست نسبت به اجرای قانون مجری ذی صلاح اقدام کند در همین حال درباره رای دیوان عدالت که باعث شد بسیاری از دستگاه ها از اجرای قانون مجری ذی صلاح سرباز بزنند تاکید کرد: رای دیوان عدالت به هیچ وجه نمی‌تواند ملاک عمل برای عدم اجرایی قانون باشد چرا که دراین رای،رای به تنوع مجری در مراحل مختلف ساختمانی داده شده است و به هیچ وجه رای برعدم اجرای قانون صادرنشده است.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین در ادامه درباره اینکه فراهم نبودن زیرساخت‌ها نیز عامل دیگری برای عدم اجرای قانون مجری ذی صلاح است تاکید کرد: در سازمان نظام مهندسی و شهرداری همه نوع زیر ساختی برای اجرای مجری ذی صلاح وجود دارد و به اعتقاد ما زیرساخت‌های الکترونیکی لازم برای اجرای قانون مجری ذی صلاح فراهم است و این بهانه هم نمی تواند دستاویزی برای عدم اجرای قانون مجری ذی صلاح باشد.

وی گفت : درحال حاضر زمان آن رسیده است که شهرداری تهران اثبات کند که می خواهد در مدار قانون حرکت کند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین درباره اینکه تعامل وزارتخانه راه و شهرسازی می‌تواند نقش مثبتی در تسریع دراجرای قانون مجری ذی صلاح داشته باشد گفت: ارتباط وتعامل دوسویه وزارت راه وشهرداری و شهرداری تهران می‌تواند کاتالیزوری برای اجرایی شدن این قانون باشد اما کفایت نمی‌کند و باید عزم راسخ برای اجرای قانون مجری ذی صلاح وجود داشته باشد.

وی درباره اینکه اگر مکاتبه ریس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با شهردار تهران دربردارنده نتیجه ای نباشد ،گام بعدی سازمان چیست ؟ تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی تهران تمام توان خود را برای اجرایی شدن قانون مجری ذی صلاح انجام داده ات و حتی از قوه ازقوه قضاییه هم درخواست ورود به این موضوع را کرده است وامیدواریم قوه قضاییه درموضوع اجرای قانون ذی صلاح ورود پیدا کند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
0
0
دیوان ناعدالت اداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
0
0
شهردار اصلاح طلب تهران باید قانون مجریان ذیصلاح ساختمانی را اجرا کند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar