۱۳:۵۱ - ۲۴ دی ۱۳۹۶ - 14 January 2018
کد خبر: ۴۸۴۰۷
«صما» بررسی می‌کند:
صما- همواره عدم تخصیص بودجه تعیین شده به بخش حمل و نقل یکی از معضلات رشد اقتصادی و توسعه کشور بوده است در سال جاری مجموع اعتبارات نقدی و اسنادی که تا امروز به بخش حمل و نقل تخصیص داده شده، كمتر از ۱۷ درصد از بودجه مصوب است.
سهم حمل‌و نقل چهارگانه از بودجه 97/ نحوه تعیین بودجه بخش حمل و نقل چگونه است

به گزارش «صما» محاسبات نشان می‌دهد که هر ۱۰۰ میلیون تومان کاهش سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل موجب کاهش ۱۶۰ میلیون تومانی در ظرفیت تولید کل اقتصاد می‌شود. وقتی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بخش حمل‌ونقل با کاهش ۱/۳ هزار میلیارد تومانی مواجه شود، به این معنی است که تولید کل اقتصاد ایران نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان کاهش خواهد یافت.

بودجه ۱۶۰۰ میلیاردی حمل و نقل هوایی

دولت دوازدهم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای توسعه حمل و نقل هوایی در قالب برنامه ششم توسعه در نظر گرفته است.

براساس این لایحه در قالب بودجه‌های عمرانی توسعه و تجهیز امکانات فعلی و ساخت امکانات جدید در حوزه هوایی بخش اصلی این منابع اعتباری را شامل می‌شود.

براین اساس تاکنون در چند مرحله اعتبارات صنعت حمل و نقل هوایی تزریق شده است که تا پیش از آغاز برنامه پنجم توسعه ۳۹۱ میلیارد تومان، در طول این برنامه ۳۳۰ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۰ میلیارد تومان و در قالب بودجه سال ۱۳۹۷ نیز حدود ۹ میلیارد تومان به این بخش تخصیص خواهد داده شد.

در طول برنامه ششم توسعه نیز حدود ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار به این بخش تزریق می‌شود.

احداث فرودگاه سقز و مشارکت در تکمیل فرودگاه‌هایی مانند رامسر، ولیعصر و امام خمینی (ره) و همچنین خرید هواپیمای آزمایش استاندارد پرواز بخش اصلی این برنامه‌ریزی را شامل می‌شود.

حوزه‌ای که بیشترین سهم را در قالب برنامه ششم توسعه خواهد داشت فرودگاه امام خمینی (ره) است که در نهایت باید بیش از ۱۱۴ میلیارد تومان اعتبار دولتی در این حوزه دریافت کند و بناست در سال‌های آینده بیش از ۶۰ میلیارد تومان از این اعتبارات در نظر گرفته شده به این فرودگاه مهم بین‌المللی اختصاص یابد.

بودجه ۷۵ هزار میلیارد تومان حمل و نقل هوایی

همان‌طور که از قبل مشخص بود دولت بار دیگر در بودجه سال ۱۳۹۷ نیز سهمی قابل توجه به توسعه حمل‌ونقل ریلی اختصاص داده و در لایحه‌ سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۷۵ هزار میلیارد تومان منابع اعتباری برای این حوزه تا پایان برنامه ششم توسعه در نظر گرفته است.

طبق اطلاعات ارائه شده در جدول بودجه عمرانی لایحه سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۰ پروژه توسعه حمل‌ونقل ریلی در نظر گرفته شده است که در این رابطه اتصال چند مرکز استان، توسعه و بهسازی خطوط فعلی و بهبود شرایط برخی از خطوط قدیمی در نظر گرفته شده است.

طبق براوردهای صورت گرفته تا پیش از آغاز برنامه پنجم توسعه حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به حمل و نقل ریلی اختصاص یافته است و در طول این برنامه نیز راه آهن بیش از ۹۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرده است. صنعت ریلی در سال ۹۶، ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب دریافت کرده و در سال ۹۷، نیز حدودا ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه خواهد داشت. هچنین برنامه ریزی شده در طول زمان برنامه ششم توسعه تا پایان طرح های مدنظر حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان تزریق جدید به این بخش صورت خواهد گرفت.

اتصال اردبیل به شبکه ریلی، اتصال ایلام و چابهار به این شبکه، اتصال مرز دوغارون به شبکه و بهبود و ساخت خطوط دوم، سوم و چهارم در بعضی از حوزه‌ها بخش اصلی محور بودجه عمرانی توسعه حمل‌ونقل ریلی را تشکیل می‌دهد.

در این حوزه راه‌آهن بوشهر، راه‌آهن آستارا، راه‌آهن ارومیه و قطار حومه‌ای فرودگاه امام خمینی (ره) قرار گرفتند. برای برقی کردن راه‌آهن تهران – مشهد بهسازی ناوگان ریلی، بهسازی ایستگاه‌ها، نوسازی علائم و ارتباطات و رفع گلوگاه‌های ظرفیتی خطوط راه‌آهن نیز منابع اعتباری خاص در نظر گرفته شده است.

دولت همچنین پیشنهاد داده که برای افزایش ظرفیت حمل مسافر نیز منابع اعتباری خاصی برای شبکه ریلی در بودجه سال ۱۳۹۷ در نظر گرفته شود.

بخش قابل توجهی از ردیف‌های بودجه وارد شده در این بخش به دو شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور و راه‌آهن تخصیص داده می‌شود.

بودجه 148 هزار میلیارد تومان حمل و نقل دریایی

در لایحه پیشنهادی بودجه سال 97 کل کشور، بودجه طرحهای دریایی با حذف دو ردیف و پایین آوردن اعتبار دیگر ردیف‌ها، با کاهشی بالغ بر 3.850 میلیارد ریال برآورد شده است.

کل اعتبار برآورد شده برای طرحها و پروژه‌های مختلف دریایی در 5 فصل (بخش دفاعی، حمل و نقل، صنعت و معدن، آب و گردشگری) لایحه بودجه سال 97 نسبت به بودجه ای که دولت سال گذشته به مجلس تقدیم کرد و برای امسال اجرایی شد 3 هزار و 850 میلیارد و 500 میلیون ریال (3.850.500.000.000) کاهش یافت.

گفتنی است برای کل طرحهایی که در بخش بودجه طرح های دریایی آمده یک هزار 485 میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار پیش بینی شده است که در مقایسه با 5 هزار و 696 میلیارد و 300 میلیون ریال بودجه سال 96 کاهشی بالغ بر 3000 میلیارد ریالی دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش اعتبارات ردیف‌های مختلف، دو ردیف احداث زیرساختهای ناوگان دریایی عمان و خلیج فارس حذف شده است.

در فصل حمل و نقل بودجه طرح های دریایی 5 ردیف آن به طرحها، پروژهها و مباحث دریای اختصاص یافته است. بر این اساس، برای «مشارکت در احداث پل خلیج فارس (قشم)» 95 میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است که در صورت تصویب به سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم به عنوان دستگاه متولی اختصاص خواهد یافت. این در حالی است که اعتبار این ردیف در بودجه قبل 228 میلیارد و 400 میلیون ریال بوده است.

در همین فصل، 820 میلیارد ریال برآورد اختصاص اعتبار به شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به منظور احداث «کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور – کنارک تا شلمچه شامل مسیرهای کنارک- بندر عباس، کشتیسازی – سه راه خمیر، بندر خمیر – بندر لنگه – عسلویه، کنگان – خور موج – چغادک، بوشهر – گناوه – دیلم – هندیجان، هندیجان – ماهشهر – آبادان و پل شهدا – شلمچه» پیش بینی شده است.

در فصل حمل و نقل ذیل بخش برنامه توسعه حمل و نقل دریایی نیز سه ردیف قرار دارد که شامل احداث بنادر صیادی، بهسازی بنادر صیادی و ساماندهی بنادر صیادی است. به گونه‌ای که در ردیف احداث بنادر صیادی 80 میلیارد ریال اعتبار برای سازمان شیلات ایران برآورد شده است که در بودجه قبل 121 میلیارد و 200 میلیون ریال بوده است.

برای ردیف احداث بهسازی بنادر صیادی نیز در صورتی برآورد اعتبار 120 میلیارد ریال شده است که در بودجه سال 96 برای این ردیف 137 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار به سازمان شیلات ایران اختصاص یافته بود.

علاوه بر این دو ردیف نیز، برای ساماندهی بنادر صیادی نیز در لایحه پیشنهادی بودجه 97 دولت به مجلس با کاهش 33 میلیارد و 600 میلیون ریال نسبت به بودجه 96 حدود 100 میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.

بودجه هزار و 680 میلیارد تومان حمل و نقل جاده ای

مجموع اعتبارات عمرانی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در ردیف‌های پیوست و متفرقه در بودجه سال ۹۷ کاهش یافته که ۸ / ۶ درصد کم‌تر از رقم اختصاص یافته بودجه سال ۱۳۹۶ است.

اگرچه اعتبارات سازمان در پیوست بودجه در آیتم‌هایی چون راههای فرعی مختصر و اندکی افزایش داشته است ولی در مجموع اعتبارات عمرانی این سازمان در ردیف‌های پیوست و متفرقه از رقم ۱۸۰۴ میلیارد تومان سال جاری به ۱۶۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ کاهش یافته که ۸ / ۶ درصد کم‌تر است.

گره کور بودجه با طرح های نیمه تمام

حال باید اذعان داشت بخش بزرگی از مشکلات بخش حمل‌ونقل به طرح‌های نیمه‌تمام در حوزه‌های مختلف زیرساخت برمی‌گردد که مشکل بودجه‌ای و تأمین اعتبارات دارد. با توجه به اینکه درحال‌حاضر، طرح‌های نیمه‌تمام دچار عارضه تصمیم‌گیری در نهاد متولی اجرایی (وزارتخانه‌ها) برای اختصاص بودجه است، درنتیجه وزارت راه‌وشهرسازی به‌عنوان متولی این بخش، با انبوهی از طرح‌های نیمه‌کاره مواجه است. هم‌اکنون، هیچ فهرست قابل استنادی از این طرح‌ها در وب‌سایت‌ها یا نهادهای مسئول وجود ندارد. ارائه یک فهرست از طرح‌های نیمه‌تمامی که اتمام آنها طولانی شده است، برای تعیین تکلیف و ‌به‌ثمررساندن آنها موضوعی بسیار ضروری است. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این‌باره بر نظارت و پیگیری برای به‌نتیجه‌رساندن طرح‌های نیمه‌تمام حوزه زیرساخت تأکید کرده است.

در لایحه بودجه سال آینده مهم این است که ارقام بودجه مصوب تخصیص داده شود و بتوان با اتکای به آن فعالیت‌ها و ماموریت‌های محوله به ویژه نگهداری از راه‌های كشور و سایر برناه‌های راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در پروژه‌های در دست انجام را ادامه داد و پاسخ‌گوی هم‌وطنان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودمتاسفانه در سال جاری مجموع اعتبارات نقدی و اسنادی که تا امروز به این سازمان تخصیص داده شده، كمتر از ۱۷ درصد از بودجه مصوب است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227


برچسب ها بودجه97 ، حمل و نقل ، جاده ، ریل ، هوا ، دریا
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مهندس کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
0
0
بیش از ده سال است که از تصویب طرح مسیر راه آهن ساحلی بندرامام بوشهر می گذرد و هنوز از اختصاص اعتبار و اجرای آن خبری نیست . باتوجه به اینکه 120 کیلومتر آن در محدوده خوزستان است که با اعتبارات آنها ساخته می شود. و تنها 200 کیلومتر آن در استان بوشهر است نیاز به اعتبار کمی دارد. که دستیابی به آن در کوتاه مدت ممکن است. و لازم است مورد توجه قرار گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar