۱۴:۰۳ - ۲۵ دی ۱۳۹۶ - 15 January 2018
کد خبر: ۴۸۴۳۵
«صما» بررسی می‌کند:
فرصت آزمون و خطا و نیز اتلاف وقت برای اجرای بافت‌های فرسوده که حکم بمب ساعتی را برای شهروندان دارند دیگر ازدست رفته است و زنگ خطر نوسازی بافت‌های فرسوده خیلی وقت است توسط زلزله های مکرر در کشور به صدا درآمده است.

نوسازی بافت‌های فرسوده در انتظار اجماع دستگاه‌ها/ قرارگیری 2میلیون تهرانی بر روی بمب ساعتیاخیرا رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران گفته بعد از سال ها پیگیری هنوز بافت های فرسوده بازسازی نشده و دورنمای آن نیز مطلوب نیست.

همزمان با طرح این ادعا یک نماینده مجلس نیز درگفت وگو با خبرگزاری ها با انتقاد ازعملکرد دولت‌ طی 5 سال اخیر در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری، اظهار کرد: در رابطه با احیای بافت‌های فرسوده اتفاق خاصی روی نداده است. دامادی تصریح کرد ه است در این بخش دولت نتوانسته برنامه درست و منظمی داشته باشد و تاکنون برنامه‌ جامع و کاملی در رابطه با نوسازی بافت‌های فرسوده به کمیسیون عمران مجلس ارائه نشده است.

این درحالی است که سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری مدعی است که موضوع بازآفرینی شهری نتیجه چهار سال تدبیر و اندیشه بوده است که با حمایت‌های دولت به عرصه عمل رسیده و در حال احیای مناطق ناکارآمد است.

به گزارش خبرنگار «صما» درحالی عضو کمیسیون عمران مجلس بی برنامگی دولت درحوزه بافت‌های فرسوده را به چالش کشانده است که ریس نظام مهندسی تهران براین باوراست که در تهران ۵ هزار هکتار بافت فرسوده با جمعیتی حدود ۲ میلیون نفر وجود دارد و بافت فرسوده یعنی ساختمان هایی که اساسا قابلیت بهره‌برداری شان را از دست دادند و به طور طبیعی اگر زلزله‌ای اتفاق بیفتد، این نقاط بسیار آسیب پذیر خواهد بود.

به گفته حسن قربانخانی بیشترین بافت فرسوده نیز در مرکز تهران است و اگر زلزله شدیدی در تهران رخ دهد، این ساختمان‌ها اساسا قابلیت بهره برداری خود را از دست داده اند. راه مقابله با زلزله، بازسازی بافت فرسوده است.رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران درهمین حال عنوان کرده است که اساسا بعد از سال ها پیگیری هنوز بافت فرسوده ما با وجود این که کارهایی انجام شده، اما بازسازی نشده و دورنمای آن نیز خوب نیست.

قربان خانی درعین حال درباره انتصاب اکبرترکان به سمت مشاور رییس جمهور دربافت‌های فرسوده گفته شاید رییس جمهور احساس کرده نیاز است در رابطه با کسانی که در حوزه بافت های فرسوده فعالیت دارند، دخالت مستقیم پیدا کند. او تاکید کرد که در حکم رییس جمهور آمده از توان نظام مهندسی نیز استفاده شود و ما اعلام کردیم که هر کمکی از دست ما بر آید، انجام می دهیم.‌ حتی ما داوطلبانه تعرفه خدمات مهندسی را در حوزه بافت فرسوده کاهش دادیم.

همزمان با این اظهارنظرها حسن محتشم- عضو انجمن انبوه سازان استان تهران نیز اخیرا به نقد سیاست وعمکلرد دولت درحوزه بافت‌های فرسوده پرداخته و گفته یکی از اقدامات اساسی برای نوسازی بافت‌های فرسوده این است که شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با همکاری شهرداری‌ها تصمیم جدی بگیرند و این مسئله -نوسازی بافت‌های فرسوده- زمانی اتفای می‌افتد که انبوه‌سازان را وارد این کار کند.

وی با تاکید بر این‌که شرکت عمران و بهسازی با یک سری محدودیت‌ها و موانع قانونی مواجه است که باید آنها را حل کند، افزود: اگر این شرکت مصوبه مجلس یا هیئت دولت را اخذ کند می‌تواند موانع را که خیلی هم سخت نیست از پیش روی نوسازی بافت‌های فرسوده بردارد.وی با یادآوری این‌که مطابق قانون باید سالانه 10 درصد از بافت‌های فرسوده احیا می شد، تصریح کرد:‌نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور به صورت پراکنده انجام شده است.

با آن‌که شهرداری‌ها در این زمینه اتفاقا شرایط خوبی را فراهم کرده و امتیازات قابل قبولی را ارائه داده اما نوسازی بافت‌های فرسوده کافی نبوده است. بدین ترتیب درحالی حسن محتشم امتیاز دهی دولت به انبوه سازان برای سرمایه گذاری دربافت‌های فرسوده را ناکافی دانسته است که همزمان هوشنگ عشایری- سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری- تاکید کرده است که به ازای میزان سرمایه گذاری توسعه گران بافت فرسوده سود تضمین شده 18 درصد پرداخت می شود.

درباره سازوکار پرداخت این سود 18درصدی هنوز اما و اگرهای زیادی مطرح است و بسیاری از انبوه سازان براین باورند که باید مشخص شود که مکانیزم پرداخت این سود به چه صورت است درعین حال هنوز مشخص نیست که آیا این میزان سود برای انبوه سازان از جذابیت لازم برخوردارهست یا خیر؟

درهمین حال بی اعتمادی سازنده ها ومردم به سیاست‌های دولت در امرنوسازی بافت‌های فرسوده نیز موضوع دیگری است که از عوامل سنگ اندازی در مسیراحیای بافتهای فرسوده است.

نباید فراموش کرد که فرصت آزمون و خطا و نیز اتلاف وقت برای اجرای بافت‌های فرسوده که حکم بمب ساعتی را برای شهروندان دارند دیگر ازدست رفته است و زنگ خطر نوسازی بافت‌های فرسوده خیلی وقت است توسط زلزله های مکرر به صدا درآمده است.

براین اساس انتظار می‌رود که تمامی دستگاه های ذی ربط در این زمینه بایکدیگرتعامل داشته باشند، تا طلسم احیای بافت‌های فرسوده شکسته شود هرچند که نباید از این امر غفلت ورزید که علاوه بردولت، مردم و نهادهای عمومی نیز از ارکان اصلی نوسازی بافت‌های فرسوده هستند و درکنار آن تسریع در حل پیچیدگی های حقوقی مربوط به بافت فرسوده نیز از مسایل بسیار مهم دراین فرآیند است که لازم است تدابیرلازم برای رفع حل آنها درنظرگرفته شود.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar