۱۵:۳۱ - ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 17 January 2018
کد خبر: ۴۸۴۵۸
مسئولان حاضر در نشست کمیته مدیران راه‌و شهرسازی درگفت‌وگو با «صما»:
صما اولین نشست کمیته مدیران راه و شهرسازی عصر روز گذشته با حضور جمعی از مسئولان و کارشناسان وزارت راه و شهرسازی و مجتمع رسانه ای ساختمان، در دفتر مقررات ملی ساختمان برگزار شد.
برگزاری سازمان‌یافته جشنواره چهره سال، آن را به برند تبدیل می‌کند/ حفظ اراضی ملی، شاخص مهم برای ارزیابی عملکرد مدیران راه‌و شهرسازیدر این نشست، چهار رویکرد شامل «حقوق شهروندی»، «تهیه و نظات بر طرح های توسعه عمران»، «حفاظت از محیط زیست و اراضی تحت پوشش» و همچنین «کیفیت ساخت و ساز و اجرای مقررات ملی ساختمان» به تصویب رسید.

بر این اساس مدیران کل راه و شهرسازی استان ها بر طبق عملکرد خود در چهار حوزه مذکور مورد ارزیابی قرار می گیرند و درنهایت به عنوان چهره های منتخب در معرض رای عموم و داوران قرار می گیرند.

ارتقای مسئولیت پذیری مدیران با برگزاری انتخابات چهره سال

در همین راستا مدیر کل دفتر مقررات ملی ساختمان درخصوص تاثیرات برگزاری جشنواره چهره سال راه و ساختمان کشور گفت: اینکه ما روی موضوعات مورد فعالیت تمرکز و ایجاد حساسیت هم برای خودمان و هم برای مردم می کنیم، موجب می شود که بسیاری از ناگفته ها و نادیده ها و مسائلی که تا به امروز به آنها دقت نمی کردیم، برای ما روشن شوند.

حامد مانی فر در حاشیه برگزاری اولین نشست کمیته مدیران راه و شهرسازی در گفت وگو با «صما» افزود: اقداماتی از این طیف که ما کار را به نظرسنجی میان مردم می بریم و نظر آنها را می گیریم، در این زمینه شرایط بسیار بهتری ایجاد می کند، به لحاظ اینکه سطح مطالبه عمومی مردم را بالاتر می برد.

وی اضافه کرد: همچنین این قبیل اقدامات یک پیوند جدی تری را بین مسئولان و افرادی که به عنوان مدیر فعالیت می کنند، با بدنه جامعه برقرار می کند. در این شرایط مدیران نگاه مردم را نسبت به عملکرد خود می بینند و مردم هم کمابیش آگاهی بیشتری از فعالیت های مدیران پیدا می کنند.

مانی فر تاکید کرد: درمجموع اینگونه اقدامات بسیار مفید و موثر و لازمه یک جامعه ای است که می خواهد مسیر خود را به سمت رشد طی کند و قصد دارد اصلاحات رو به جلویی را برای خود انجام دهد. بنابراین این روش می تواند برای جامعه ما بسیار کمک حال باشد.

مدیر کل دفتر مقررات ملی ساختمان همچنین در ارزیابی خود از رویکردهای مشخص شده در اولین نشست کمیته مدیران راه و شهرسازی گفت: ما رویکردها را معمولا به سمت موضوعاتی می بریم که در آنها ضعف داریم و قصد داریم که نقاط ضعف خود را در این بخش ها رفع کنیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که روی این نقاط ضعف تاکید و درباره آنها نظرخواهی می شود و نگاه عمومی هم نسبت به آنها لحاظ می شود، از این جهت برای رفع نقاط ضعف و مشکلات موجود می تواند بسیار کمک کننده باشد. از همین رو رویکردهایی که در این نشست مصوب شد، موضوعات مهمی است که باید بیشتر به آنها دقت و توجه کنیم.

مانی فر همچنین اظهار کرد: هرچه این جشنواره به صورت سازمان یافته تر برگزار شود، می تواند به برندی تبدیل شود که درنهایت همه بخواهند این برند را از آن خود کنند و این برند بتواند در ارتقای مسئولیت پذیری مدیران تاثیرگذار باشد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت دفتر مقررات ملی ساختمان در زمینه ارزیابی عملکرد ادارات کل راه و شهرسازی استان ها گفت: در این فهرست، کارشناسان ما با تهیه جدولی به بررسی عملکرد مدیران راه و شهرسازی پرداخته اند و باید این امتیازات را در سنجش چهره های برتر سال در حوزه وزارت راه و شهرسازی لحاظ کنیم.

موضوعات باید به صورت جزئی مورد توجه قرار گیرد

همچنین مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان ضمن تقدیر و تشکر از بانیان برگزاری این جشنواره، درخصوص مباحث مطرح شده در این نشست بیان کرد: اعضای حاضر در این جلسه از صاحب نظران در خانواده وزارت راه و شهرسازی هستند و لذا مباحث خوبی در این جلسه مطرح شد و جمع بندی آن مطلوب بود.

علی بخش رستمی در گفت وگو با «صما» ادامه داد: درواقع هم اصلاحاتی که در حوزه رویکردها انجام شد، کار بسیار پسندیده ای بود و مسیری هم که برای رسیدن به هدف که تعیین و تهیه چک لیستی از آن دسته از مدیران راه و شهرسازی است که عملکردهای برتری در تمامی حوزه های ماموریت خود در وزارت راه و شهرسازی داشته اند، به خوبی ترسیم شده است.

وی در پاسخ به اینکه این گونه ابزار تشویقی چقدر به اهداف موردنظر در این زمینه کمک می کند گفت: این موضوع بستگی به گستردگی جامعه مخاطبان رسانه صما دارد و باید دید به غیر از جامعه مهندسی فعال در صنعت ساختمان، آیا جوامع دیگر کشور هم جزو مخاطبان و یا خوانندگان این رسانه هستند و جواب این پرسش می تواند کمک کند به اینکه چنین اقداماتی چقدر می‌تواند فراگیر باشد.

این مسئول تاکید کرد: استنباط و برداشت ما این است که نباید به موضوعات مدنظر شما به صورت جزئی نگاه کرد و باید به صورت کلی به این مسائل نگاه کرد. چون آن رویکردهایی که مبنای سنجش افراد برتر ما خواهد بود که به مدیران ارائه دهیم، درواقع به عنوان سیاست های کلان و کلی کشور مطرح است.

رستمی تاکید کرد: پس این موضوعات صرفا مربوط به صنعت ساختمان نیست و حتی همه آنها در حیطه ماموریت وزارت راه و شهرسازی هم نمی گنجد و بسیار کلانتر و وسیعتر است. پس باید تلاش کنید تا جامعه مخاطبان رسانه صما افزایش یابد و جریان سازی رسانه ای و به کارگیری سایر رسانه ها در این مسیر می تواند به ما و شما کمک کند.

ایجاد انگیزه برای بهترین عملکرد در جایگاه مدیریتی

علاوه بر این مشاور معاونت حفظ کاربری سازمان امور اراضی کشور با ارزیابی مثبت از برگزاری جشنواره انتخاب چهره سال 96 تاکید کرد: این جشنواره می تواند در جامعه ای که مهندسان و کارشناسان و مدیران آن در حال فعالیت در زمینه های مرتبط هستند، برای عملکرد هرچه بهتر در بین آنها ایجاد انگیزه کند تا این انگیزه را بتوانند به بخش های دیگر هم سرایت دهند.

اسداله محتشمی در گفت وگو با «صما» تاکید کرد: انگیزه از این بابت که هر کسی بتواند در نهاد تحت مدیریت خود بهترین عملکرد و فعالیت را داشته باشد.

وی در خصوص رویکردهای مصوب شده در این جلسه اظهار داشت: بیشتر رویکردهای تخصصی مثل رعایت مقررات ملی مدنظر ماست. همچنین موارد مرتبط به حفظ محیط زیست هم چون با آحاد جامعه سر و کار دارد، می تواند جزو رویکردهای مثبتی باشد که مشخص شد.

محتشمی ادامه داد: میزان حفظ اراضی ملی و جنگل ها و مراتع به عنوان سرمایه های ملی و جلوگیری از تصرف آنها از جمله نکات بسیار مهمی است که باید شاخص ارزیابی مدیران مربوطه باشد.

وی با اشاره به ضرورت اخذ سند مالکیت برای اراضی ملی و دولتی گفت: باید برای اراضی ملی و دولتی سند مالکیت اخذ کنیم تا افراد سودجو نتوانند با جعل اسناد اقدام به تصرف و تغییر کاربری آنها بکنند. چون در حال حاضر بسیاری از اراضی کشاورزی تغییر کاربری داده شده اند و مراجع قضایی هم به این مسئله به عنوان بحث زمین خواری وارد شده اند.

جشنواره چهره سال، مردم را متوجه اهمیت حقوق شهروندی می کند

مدیر کل سابق دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان ملی زمین و مسکن هم در این باره گفت: ارزیابی و تعیین شاخص برای انجام فعالیت هر فرد و دستگاهی یکی از پارامترهایی است که می تواند پیش برنده آن دستگاه و یا فرد باشد. بنابراین در لزوم برگزاری چنین جشنواره ها و اقداماتی که بتواند افراد برتر و اقدامات برتر را نشان بدهد، هیچ تردیدی وجود ندارد.

اصغر مجیدی در گفت وگو با «صما» تاکید کرد: نکته مهم این است که برای تعیین شاخص ها و تعیین افراد و شخصیت های حقیقی و حقوقی برتر، واقعا شاخص ها و نکات دقیق موضوع را رعایت کنیم که به ضد خودش تبدیل نشود. چراکه ما اگر در این زمینه بدون توجه به نکات ظریف اقدام کنیم، ممکن است اثرات سوء خود را برجای بگذارد.

وی افزود: این اقدامی که مجتمع رسانه ای ساختمان انجام می دهد، بسیار کار پسندیده ای است و امیدواریم هرسال رو به جلو حرکت کنید و بتوانید با تکامل این طرح به اهداف عالیه خود برسید.

مجیدی درخصوص تاثیرات برگزاری این جشنواره در تحقق حقوق شهروندی اظهار داشت: با توجه به اهمیتی که ریاست جمهوری و مقام عالی وزارت راه و شهرسازی برای حقوق شهروندی قایل هستند، طبیعتا این جشنواره می تواند در جهت تنویر افکار عمومی در نشان دادن اهمیت مساله حقوق شهروندی بسیار موثر باشد.

وی تحقق حقوق شهروندی را یک موضوع اساسی برای جامعه برشمرد و اضافه کرد: در جامعه ای که می خواهد در قرن 21 شانه به شانه کشورهای دیگر حرکت کند، اما هنوز فرهنگ سازی به شکل کامل آنجام نشده است، هنوز درابتدای راه قرار داریم و امثال این جشنواره ها باید بتواند مردم را متوجه اهمیت بحث حقوق شهروندی بکند.

مجیدی خاطر نشان کرد: باید بتوانیم مردم را با حقوق متقابل خود نسبت به دستگاه های اجرایی آشنا کنیم و این اصل را پیاده سازی کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar