۱۱:۳۱ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - 21 January 2018
کد خبر: ۴۸۵۰۱
«صما» بررسی می‌کند:
صما- در آخرین روزهای آبان ماه سال جاری، وقتی مطلبی با عنوان «عوارض ۵ درصدی نظام مهندسی مشروعیت قانونی ندارد» در یکی از خبرگزاری ها منتشر شد، شاید کمتر کسی فکر می کرد که انتشار این مطلب، مقدمه ای باشد برای اینکه وزیر راه و شهرسازی به زودی دستور لغو دریافت 5 درصد حق نظارت واریزی به حساب سازمان های نظام مهندسی را صادر کند.
چرا دست نظام‌مهندسی از جیب ناظران کوتاه شد؟ / آیا حذف سیستم ارجاع کار، ابلاغیه بعدی وزیر راه است؟

در گزارش مذکور قید شده بود؛ از آنجایی که بر اساس قانون، مداخله سازمان های نظام مهندسی در امور صنفی اشخاص حقیقی و کلیه امور اشخاص حقوقی، غیرقانونی است، بنابراین دریافت عوارض پنج درصدی نظارت نیز توسط سازمان مذکور یک امر غیرقانونی است.

در همان روزها برخی روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان با انتقاد از این اظهارنظرها تاکید کردند که طبق نص صریح قانون و مبحث دوم، اخذ حق السهم ۵ درصدی از حق الزحمه مهندسان توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان مشروعیت قانونی دارد و کسانی که استدلال می‌کنند سازمان نظام مهندسی نباید این مبلغ را اخذ کند، استدلال خود را منطبق بر قوانین جاری ارائه دهند.

و حالا با گذشت حدود دو ماه از انتشار این مطلب، در روز ۲۶ دی‌ ماه آخوندی در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور و سرپرست اداره کل مسکن و شهرسازی سمنان، دستور لغو کسر پنج درصد مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان استان را از ۱۰ بهمن ماه سال جاری صادر کرد.

نظام مهندسی در شوک ابلاغیه جدید

به گزارش «صما» این ابلاغیه هم مانند ابلاغیه های پیشین وزیر راه و شهرسازی در خصوص ایجاد اصلاحات در بدنه سازمان نظام مهندسی ساختمان، ابتدا موجب شوک شد و سپس موجی از انتقادات مسئولان نظام مهندسی را به سوی این تصمیم وزارت راه روانه کرد.

به طوری که رییس سازمان نظام مهندسی کشور روز 27 دی ماه در اولین واکنش انتقادی نسبت به دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر لغو دریافت پنج درصد حق‌الزحمه مهندسان ناظر و واریز آن به حساب سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، در همایش ملی «نگهداری از ساختمان‌ها و حفاظت در برابر حریق» گفت: اینکه سازمان نظام مهندسی تصمیم بگیرد 5 درصد حق‌الزحمه مهندسان را دریافت کند یا خیر، از مسئولیت‌های درونی این سازمان است.

رجبی با تاکید بر اینکه این دستور وزیر راه در تقابل با ماده 37 است و باعث ایجاد درگیری می‌شود اظهار داشت: دو اتفاق برای سازمان نظام مهندسی افتاده، یکی اینکه توجه وزارت راه و شهرسازی به مسائل سطح پایین معطوف شده و دیگر اینکه نظام مهندسی اعتماد به نفس خود را از دست داده و به همین لحاظ از ظرفیت‌های قانونی استفاده نمی‌شود.

سوءاستفاده‌ مالی در پی یک دستورالعمل غیرقانونی

این انتقاد کافی بود تا مسئولان وزارت راه و شهرسازی درصدد حمایت و دفاع از ابلاغیه جدید وزیر راه برآیند و تصمیم وی را در چهارچوب مقررات و اختیارات قانونی مقام عالی وزارتخانه قلمداد کنند.

از دیدگاه این مسئولان از آنجایی که لغو اخذ ۵ درصد حق نظارت، از حبس نقدینگی در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان جلوگیری می‌کند، کاملا تصمیم درستی است. چراکه اخذ ۵ درصد حق نظارت، در پی دستورالعمل غیرقانونی معاون وزیر وقت در سال 84 عملیاتی و اجرایی شده است. درواقع براساس این ابلاغیه معاون وزیر وقت، تصور بر آن بود که کسر 5 درصد از حقوق مهندسان و واریز آن به حساب سازمان نظام مهندسی، می تواند فرصتی برای سازمان ایجاد کند تا با این سرمایه بتواند در رسیدن به اهداف خویش و در راستای اعتلای جایگاه مهندسان عمل کند.

اما با این وجود، پیامد اجرای این دستورالعمل، حبس حجم عظیمی از نقدینگی در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان بوده که در عین حال سازمان‌ها برای این ۵ درصد نیز نتوانسته اند برنامه ریزی کامل و صحیحی انجام دهند و بعضا سوءاستفاده‌های مالی هم در این فرآیند رخ داد.

دست کوتاه نظام مهندسی از جیب ناظران!

در همین راستا حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است: ما در این ابلاغیه مصوبه داخلی معاون وزیر وقت در این خصوص را حذف کردیم و تنها می‌خواهیم دستمان را از جیب مهندسان ناظر درآوریم تا خودشان برای پول خود تصمیم بگیرند، این مسئله قطعا آغازی برای بهتر شدن فرآیند‌ها و اصلاحات خواهد بود.

نکته جالب توجه این است که معاون وزیر راه و شهرسازی در حالی گفته که با توجه به پشتوانه مالی سازمان‌ها، احتمالا دیگر نیازی به چنین منبع درآمدی نباشد؛ که در این بین به گفته مسئولان نظام مهندسی استان ها، سازمان های نظام مهندسی با کسری بودجه مواجهند و با وجود دریافت این عوارض 5 درصدی از اعضای خود، همچنان نمی توانند امورات خود را اداره کنند.

مظاهریان همچنین این ابلاغیه جدید را پایانی برای مناقشه بر سر پنج درصد حق نظارت دانسته و اظهار کرده است: «مهندسان بارها تقاضای خود را بر دریافت حق نظارت به صورت مستقیم و بی‌هیچگونه واسطه‌ای اعلام کرده‌اند. دستوالعمل اخیر وزیر پاسخی به بخشی از این خواسته است و از این پس، مهندسان ناظر حق تصاحب همه دستمزد خویش را دارند.»

بر اساس این گزارش، فارغ از اینکه استفاده از واژه «تصاحب» از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی، برای دستمزدی که حق واقعی و قانونی مهندسان عضو نظام مهندسی است، چقدر صحیح است؛ از طرفی شاید این تصور را در ذهن عموم ایجاد کند که مهندسان باید برای دریافت حقوق قانونی خود از سازمان های نظام مهندسی، باید متوسل به زور شوند!

تلاش برای سلب مسئولیت ارجاع کار از نظام مهندسی

اما نکته مهم دیگری که در جریان ابلاغ این دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی به ذهن متبادر می شود، این است که این ابلاغیه هم مقدمه ای برای سلب مسئولیت ارجاع کار از سازمان های نظام مهندسی و واگذاری حق انتخاب مهندسان به مالکان و کارفرمایان است.

درواقع از آنجایی که مبلغ 5 درصد حق نظارت مهندسان، از محل خدماتی دیافت می شود که سازمان های نظام مهندسی در قبال ارجاع کار نظارت به اعضای خود ارائه می کنند، چنین به نظر می رسد که اگر مسئولیت ارجاع کار از سازمان های نظام مهندسی گرفته شود، دیگر این سازمان ها نمی توانند ادعایی هم در رابطه با دریافت این مبلغ 5 درصدی از محل حق نظارت مهندسان داشته باشند.

با این اوصاف به نظر می رسد که وزیر راه و شهرسازی با ابلاغیه جدید، هدف خود مبنی بر امکان انتخاب مهندسان توسط مالکان را –که بارها و بارها بر لزوم اجرای آن تاکید کرده است - پیگیری می کند و بر این اساس شاید به زودی منتظر ابلاغیه جدیدی از سوی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر لغو سیستم ارجاع نظارت توسط سازمان های نظام مهندسی باشیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
0
1
اگر صنف خشك شويي تصميم بگيرند 3 در صد از در آمد خود را به امور صنفي اختصاص دهند مثلا وزير صنايع بايد بيايد و آن را لغو كند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
1
0
خدا کنه سیستم ارجاع کار نظارت برداشته بشه تا بساط دلال ها و کارچاق ها به راه بیفتد و مهندسان ناظر هم بیکار بشوند مثل مهندسان مجری و صدای اعتراض همه مهندسان بلند شوند تا در نهایت سازمان نظام مهندسی را منحل کنند .
پاسخ ها
وحید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
آفرین چه راه حل خوبی!!!!
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
1
0
مدیران نظام مهندسی کارهای بزرگ رو برای خودشون برمی دارن هر چی خورده کاری می دن دست مهندس ها بعد 5 درصد هم ازشون می گیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
0
1
چرا وزیر متوجه نمیشود که وقتی 350 هزار نفر مهندس ناظر و مجری بیکار داریم - حذف سیستم ارجاع کار = افزایش دلال ها و کارچاق کن ها مگر اینکه سهمیه نظارت و اجرا کاهش پیدا کند تا هیچ مهندسی بیکار نباشد مثلا سهمیه نظارت پایه 3 از 8000 مترمربع به 1000 متر مربع و سهمیه اجرا پایه 3 از 1500 متر مربع به 1000 متر مربع کاهش یابد . حالا با این روش حتی اگر سیستم ارجاع کار نظارت برداشته شود اون قدر کار نظارت زیاد هست که هیچ مهندسی بیکار نباشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
0
1
حذف سیستم ارجاع = تخفیف گرفتن مالکان از مهندسان چون چیزی که زیاد است مهندسان بیکار است و نیازمند پول و اشتغال پس مهندسان حاضر میشوند کار بگیرند ولو با تخفیف 70 درصدی زیرتعرفه نظام مهندسی
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
0
1
با حذف سیستم ارجاع سازندگان هر طوری که دلشون بخواهد خونه ساخته وتحویل مردم میدن . چون ناظر حرف گوش کن (خیانتکار) رو برای پروژه شون انتخاب خواهندکرد . شک نکنید. خوش بحال بسازبندازها بعداز این!! چه شود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
0
1
به نظر منم ابدی بودن مسئولیت مهندس ناظر،غیر منطقی و ظلم به ناظر هست.
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
1
سایت صما شما چرا اینقدر دوست داری سیستم ارجاع کار برداشته بشه ؟؟ واقعا نمیدونید قبل از سیستم ارجاع نظارت چه آشفته بازار و چه دلال بازی بر سیستم نظارت حکمفرما بود و باید تخفیف های 60-70 درصدی میدادی ؟ تازه مالک از اول با ناظر طی میکرد که من ناظری میخام که اصلا بهم گیر نده
ناظر ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
1
0
باسلام آیاتاحالاکسی سوال کرده است نقشه های بالای 2000مترمربع دراجاع کار ازطرف نظام چه سرنوشتی داشته اند ؟ موضوع ارجاع کارسیستم کمونیستی اتحادجماهیر شوروی را تداعی میکند وسرنوشت کشورشوراها که چرنبیل هم یکی از ارمغانهای آن بوده است حالا سوال اینست که چه کسی این سیستم ارجاع ظالمانه را باب کرد باید پاسخ گو باشد که موجب ازبین رفتن حیثیت کاری پیشکسوتان گردیدجامعه ای که به دانش وتجربه پشکسوتان خود توجه نکندوسوابق علمی وتجربی افرادرا بارجاع کاربخاطر اخذ 5% مخدوش نماید راه به ناکجا آباد خواهد برد امیدوارم با بخشنامه دوم وزیر این معزل حل شود وهیات مدیره نظام مهندسیها که به دارایی مهندسان ناظر چنبره انداخته اند خلع ید شوند حق الزحمه ناظرین بدون قیدوشرط به حساب انان عودت داده شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
0
0
درصورت عدم کاهش ظرفیت های نظارت مهندس و متناسب نکردن عرضه با تقاضا در صورت حذف ارجاع قیمت نظارت به زیر متری ١٠٠٠تومان میرسد و کار فقط دست دلالهای شهرداری می ماند و اکثر مهندسان و شرکتها تعطیل و برشکست میشوند و همین خدمات و اعتبار نصفه و نیمه هم دیگر باقی نمی ماند ابتدا باید ظرفیتها کسر شود در مورد بند اجرای پیمانکار دارای صلاحیت نیز ابتدا باید قرار داد های مجریان در شهرداری ها سریال شود و کار های بدون حضور سازنده دارای صلاحیت متوقف گردد و شیوه نامه پیمانکار ساخت هم ارایه شود وگرنه تمام اینها در حد حرف و یک کاغذ و نامه باقی می مانند مانند اجرای قانون و ماده ٣٣ که سالهاس فقط اسم ان را شنیده این اگر قرار است کاری اسیس انچام شود بهتر است اصولی و کارشناسی باشد و گرنه رانت و فساد بزرگی در پیش است و کیفیت ساختنانها نیز به شدت افت پیدا میکن
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۷
0
0
◼️اختصاصی #دیده_بان : با سکوت معنادار هیات رییسه سازمان بیش از ۴۰۰ پروژه در هفته پایانی اسفند ماه سال گذشته توسط دلالان در سراسر استان بدون ثبت در دفاتر نمایندگی دور زده شد و وارد ارجاع هوشمند کار نشد !


◼️ در تاریخ ۲۳ اسفندماه سال گذشته بود که آخوندی وزیر راه و شهرسازی ابلاغیه ای را صادر کرد و دستور داد تا نظام ارجاع کار لغو شود . با وجود اینکه بسیاری از مهندسان فکر می کردند که سازمان ها تسلیم می شوند برعکس تسلیم نشدند و تا آخرین روز اسفند هم ارجاع ادامه داشت . اما همه می دانند که در هفته ها و روزهای پایانی سال بیشترین حجم پروژه ها برای ثبت وجود دارد و ابهامی که به وجود آمده این موضوع است که آیا همه این پروژه ها در دفاتر نمایندگی استان ثبت شده و برای ارجاع به مهندسان وارد نرم افزار هوشمند شده اند ؟؟
◼️ گزارش های دریافتی خلاف این امر را نشان میدهد . براساس گزارش های معتبری که توسط یک عضو اصلی هیات مدیره سازمان و برخی از مسئولان دفاتر شهرهای استان در اختیار دیده بان قرار گرفته نشان میدهد که حدود ۴۳۶ پروژه در هفته پایانی اسفند سال گذشته در دفاتر نمایندگی شهرهای استان ثبت نشده و توسط دلالان دور زده شد . این عضو هیات مدیره به دیده بان گزارش داد که برخی از این موارد به اطلاع رییس سازمان رسید اما هیات رییسه سازمان برخورد جدی از خود نشان نداد و عملا تضمین عملکرد دلالان را مهیا کرد .

ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۹
0
0
لغو ارجاع کار واقعا مسخرست!!!
ناظرینی که بخوان اصولی کار کنن عملا بیکار یا کم کار میشن.چون به نفع مالک نیست باهاشون کار کنه.
در ضمن مثل سابق باید با یک سوم تعرفه،کار امضا کنن.
دیگه بهتر از این نمیشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
0
0
به نام خدا

ابلاغيه جديد وزير راه و شهر سازي مساوي است با به زير پا گذاشتن عدالت

سالهاست كه شاهد هستيم طراح و مجري را كارفرما خود انتخاب مي كند به عبارتي اكثرا توسط عوامل دلال پيشه به كارفرمايان معرفي مي شوند و يا بعضا بساز و بفروشها دنبال ارزانترين و سهل گير ترين طراحان و مجريان مي باشند
حال اگر ناظر هم با ابلاغيه جديد، مشابه روش فوق انتخاب شود منجر به افزايش صوري شدن نظارت مي شود و اخلاق حرفه اي خواهد مرد و مهندسان با تعهد و متخصص از حرفه مهندسي به انزوا رانده خواهند شد و كيفيت ساخت بسيار تنزل خواهد نمود و بهره بردار نهايي ساختمان بسيار متضرر خواهد شد
بنابراين اين ابلاغيه با دغدغه جناب وزير جهت افزايش كيفيت خدمات مهندسي متناقض است
جهت افزايش كيفيت ساخت راهكارهاي مناسب و اجرايي قبلا به وزارتخانه ارائه شده است

بعد مساله بسيار مهم عدالت مطرح است
كه با ابلاغيه اخير جناب وزير به زير پا گذاشته شده است
يعني يك نفر صدها هزار متر كار را در انحصار خود بگيرد و به يك نفر حتي يك كار در طول سال به دلايلي كه ذكر شد مراجعه نشود
اين روش كه حرفه مهندسي را جهت جذب كار بيشتر توسط برخي قليل افراد به انحراف و منجلاب خواهد كشيد و قانون جنگل بر جامعه انساني حاكم خواهد شد،
البته ناگفته نماند براي سيستم هوشمند ارجاع كار نظارت لازم است در جهت نزديك تر شدن به عدالت و افزايش كيفيت نظارت بر روي ساختمانها اصلاحاتي صورت بگيرد
وانگهي يك نفر كه صد هزار متر كار نظارت امضاء نمايد مشخص است كه توان و زمان كافي جهت ارائه خدمات مطلوب را نخواهد داشت

برخي از انسانهاي ناآگاه ممكن است با ابلاغيه اخير، فريب دنيا را خورده و دوچار حرص و طمع بشوند و حتي از ابلاغيه دفاع نمايند تا سهم كار ديگران را نيز نصيب خود بنمايند و در انحصار خود قرار دهند و حتي تلاش امثال ما در جهت اجراي عدالت براي آنها عجيب جلوه نمايد، در پاسخ به آن عده مجبورم در اينجا يك پرانتز از اشاره اي به فلسفه آفرينش باز نمايم:
( به حق خود قانع نبودن عاقبت خير براي انسان نخواهد داشت
چون خداوند دعاي قنوت را به شرح زير براي عاقبت بخيري بندگانش راهنمايي فرموده است چرا كه ذات اقدس تعالي، خود بري و بي نياز است از عبادت بندگانش:
خدايا در دنيا به ما نيكي عطا فرما
و در آخرت به ما نيكي عطا فرما و از عذاب آتش دوزخ محفوظ دار
آنهايي كه به حيات و جاودانگي پس از مرگ و لحظه سخت عبور روح از جسم و وداع هميشگي با دنيا با مرگ خود، لحظه اي انديشه و تأمل بنمايند
هرگز حاضر به تضييع حقوق ديگران از روي خود خواهي و زياده خواهي و مانع اجراي عدالت نخواهند شد. "")

تحليلهاي كارشناسي بسيار در كانال انتظارات مهندسان و گروه
مشاركت انجام شده است كه همه آنها ابلاغيه جديد را از تمام زوايا كارشناسي و آسيب شناسي نموده است
متاسفانه از آيين نامه گرفته تا ابلاغيه اخير، برخي مفاد آن حرفه مهندسي و كيفيت ساخت را با چالشها و آسيبهاي بسياري مواجه خواهد نمود كه ادامه و اصرار بر آنها اصلا به صلاح كشور نمي باشد.
با احترام حسيني
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
0
0
ظرفیتها محدود خواهد شد و بیش از یکی دو کار نخواهد بود و با این سیستم هر کسی حداقل یک کار رو خواهد داشت نه اینکه اعضای هیأت مدیره و نور چشمیها چندین کار و بقیه بیکار یا کارای چهل متری
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
0
0
سلام مؤمن..
قرار نیست ناظر بیش از یکی دو کار بیشتر با کارفرما قرارداد داشته باشه ،
پس مطمئن باشید هیچ ناظری زیر قیمت قرارداد نمیبنده و به میل کارفرما کار نمیکنه
میثم حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
0
0
تو شهرهای کوچیک مثل شهر ما خواه ناخواه چه ارجاع باشه چه نباشه میشه امضا بزنی.ولی الحق و الانصاف اینکه دوستان میگن حق مهندسین باتجربه ضایع میشه با سیستم ارجاع حرف نپخته ایه.اولا که اگه به حق باشه گرفتن حقشونو تا حالا.ثانیا علم سازه یه چیز به روزیه و قطعا شمار مهندسین تازه تحصیل کرده ای که بار علمیشون نسبت به مهندسان قدیمی بیشتره .اگه به اندازه اینا نباشه کمترم نیس.باید دست برداشت از طرز فکر پوسیده فلان کاره ی با تجربه.هستن مهندسینی که یک عمر تجربه کسب کردن تو راهشون ولی به غلط.و کوله باری از تجربیات غلط دارن.
ساره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
خوبه دیگه قیمت مسکن که رفته بالا خودش انجام میدن به نفع خودشون و شرکت های حقوقی مهندسا هم بیکار میشن از این طریق ارجاع نظام باز مهندسا یه امیدی به اینکه کار دریافت کنن بود فقط روزنامه ها رو نگاه کنید با چه درصدهای کار ارجاع میدن چند برابر اون که نظام مهندسی بر میداشت چه لابی های دیگه ای راه انداختن که نظام مهندسی با این کارش جلوی خیلیا رو گرفته بود اصلا نظر مهندسا مهم نیست هر جور به نفع خودشان باشه واقعا متاسفم مهندسین متوجه هستن که چیکار کردی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
0
0
سیستم ارجاع اگه درست اجرا بشه خیلی بهتر از دلال و بازی و باند بازی هاییه که قبلا شاهدش بودیم و الانم تو بحث طراح درگیرشیم.
حدف ارجاع مشکلات زیادی به بار میاره و مهمترینشم از بین رفتن
اخلاق مهندسی و ارزش و احترام مهندسین در مقابل کارفرمایان هست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar