۱۴:۳۲ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - 22 January 2018
کد خبر: ۴۸۵۳۱
رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان:
رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه امضافروشی مهندسان را نفی نمی‌کنم، گفت: نباید فراموش کرد که به مهندسان باید در مقیاس انسانی نگاه کنیم، هرچند که کم کاری و کم فروشی در هر صنفی وجود دارد و تنها مختص به مهندسان و ناظران نیست.

امضافروشی مهندسان را نفی نمی‌کنم

فرج الله رجبی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه پیش نویس لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی به مجلس ارجاع نشده است، گفت: با توجه به اینکه این پیش نویس مورد تایید صاحبنظران نیست مجلس وارد بررسی طرح خود خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ، با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی به مجلس نرسیده است، گفت: پیش نویس این لایحه بعد از کش و قوس های فراوان اکنون به هیات دولت رسیده و زمان ارجاع آن به مجلس هنوز معلوم نیست.

رجبی، با تاکید بر اینکه باید پیش نویس مذکور مراحل مقدماتی را در هیات دولت طی کرده و به تصویب نهایی برسد، افزود: با توجه به زمان بر بودن این موضوع و همچنین اذعان برخی کارشناسان امر در خصوص اینکه پیش نویس لایحه اصلاح قانون مهندسی منطبق با نیازهای جامعه نیست بررسی آن در مجلس بعید است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور، با بیان اینکه طرح کمیسیون عمران مجلس در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی پس از بررسی لایحه بودجه 97 کل کشور در مجلس بررسی خواهد شد، تصریح کرد: عدم استقبال از لایحه پیشنهادی دولت یکی از مهم ترین انگیزه ها برای ورود به طرح تهیه شده در مجلس است.

حق نظارت5 درصدی می تواند احیا شود

رجبی در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به لغو بخشی از شیوه نامه اخذ 5 درصد دستمزد مهندسان از سوی سازمان نظام مهندسی، گفت: این موضوع جزو اختیارات مجامع عمومی سازمان است و نباید با ابلاغیه و بخشنامه، موارد صریح قانونی را زیر سوال ببریم و به سازمان تنش وارد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه 5 درصد مذکور می تواند احیا شود، افزود: متاسفانه به وضوح دیده می شود که وزارت راه و شهرسازی شخصیت حقوقی سازمان ها را نادیده می گیرد.

رابطه نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی رابطه رئیس و مرئوسی نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: قطعا رابطه نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی رابطه رئیس و مرئوسی نیست بلکه تشکیلاتی است که در برخی حوزه ها با هم کار مشترک انجام می دهند.

رجبی با بیان اینکه صحبت های وزیر راه و شهرسازی در خصوص لغو 5 درصد دستمزد مهندسان از سوی سازمان نظام مهندسی از لحاظ قانونی قابل خدشه است، تصریح کرد: سازمان ها می توانند در مجامع سالیانه خود هر رقمی که خواستند را حتی بیش از 5 درصد تصویب کنند.

امضافروشی مهندسان را نفی نمی‌کنم

رجبی با تایید امضاءفروشی از سوی مهندسان ناظر اظهار کرد: با وجود اینکه از یک سو شاهد افزایش کیفیت ها در ساخت و ساز هستیم، نباید فراموش کنیم که به مهندسان در مقیاس انسانی نگاه کنیم، هرچند که کم کاری و کم فروشی در هر صنفی وجود دارد و تنها مختص به مهندسان و ناظران نیست.

وی با بیان اینکه حضور ناظر در ساختمان با مالک هماهنگ نیست، توضیح داد: مالک و ناظر قراری برای نظارت ندارند، به همین جهت وقتی گزارش مهندس ناظر برای مالک ارسال می شود و از تخلفات و ایرادهای سازه پرده‌برداری می‌شود، مالک چون ناظر را ندیده است تصور می کند ناظر برای دریافت پول چنین گزارشی را رد کرده، در حالی که ناظر تنها کار خود را انجام داده است.

به گفته وی، مانند هر اتفاق دیگری که هر جا ممکن است رخ دهد، امضا فروشی مهندسان ناظر نیز محتمل است، اما این کار جریان غالب نیست، بلکه به صورت استثنا با این موضوع مواجه هستیم.

رجبی به خانه ملت گفت: نفی نمی‌کنم مهندسان امضا فروشی می‌کنند یا کم کار و کم فروش هستند. معتقدم با تغییر آیین نامه نظام مهندسی می توان تا حدودی امضافروشی را کاهش داد.

منبع: تسنیم
r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
0
0
امضافروشی مهندسان ناظر به شکل اپیدمی و همه گیر شده
رضا
|
Netherlands
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
0
0
امضاء فروشی مهندسان واقعیتی انکار نا پذیر است. سوء استفاده هیئت مدیره ها از ارجاع کار موجب خدشه به خیثیت مهندسان است.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
0
0
چرا اعضای محترم شورای مرکزی وقت خودرا در ساخت هتل در شمال صرف می کنند این همه سرمایه از کجا آمده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
0
0
معرفی ناظر توسط کارفرما انجام میشود.
کارفرما برای راحتی کار خودش با شرکت حقوقی قرارداد میبندد تا درگیر سر و کله زدن با 4 شخص حقیقی نشود.
شرکت های حقوقی پروانه های ناظرین را با قیمت پایین اجاره میکنند.
اصل نظارت به شکل صوری خواهد بود چون دیگر عملا نظارتی وجود نخواهد داشت.
اشخاصی هم که به صورت حقیقی بخواهند کار کنند به خاطر رقابتی شدن کارها مجبورند زیر قیمت مصوب تا کمتر از یک چهارم قیمت واقعی کار کنند ، چون اگه قبول نکنند با توجه کمبود کار و ازدیاد مهندسین ناظر ، شخص دیگری با قیمت پایینتر همان کار را خواهد پذیرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar