۱۴:۳۲ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - 24 January 2018
کد خبر: ۴۸۵۶۵
عضو هیات مدیره گروه ساختمانی معلم عنوان کرد:
مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره گروه ساختمانی معلم بابیان اینکه بخش ساختمان نقش مهمی در رونق اقتصادی کشور ایفا می‌کند. گفت: در حال حاضر ساختار صنعت دچار دگرگوني در ماهيت شده است، به‌نحوي‌كه شركت‌هاي حرفه‌اي مي‌توانند نبض بازار را در دست خود گرفته و با مديريت بهينه جريان نقدينگي خود و ايجاد تمايز در حوزه ساخت و بهره‌برداري مي‌توانند شرايط مطلوبي را براي آينده خلق کنند.
دو استراتیژی شرکت‌های ساختمانی در دوران رکود

به گزارش «صما» امید علیجانی امروز در حاشیه پنجمین نمایشگاه املاک و مستغلات در جمع خبرنگاران افزود: لذا سرمايه‌گذاري در اين بخش از صنعت از طريق شركت‌هاي حرفه‌اي مي‌تواند جذابيت مورد انتظار سرمايه‌گذار را در بازه‌هاي زماني از پیش تعریف‌شده تأمين كند.

وی گفت: در سال مالي گذشته، زيربناي كل پروژه‌هاي در دست‌ساخت شركت ساختماني معلم بيش از 400 هزار مترمربع شامل 706 واحد تجاري، 135 واحد اداري و 259 واحد مسكوني بوده است. سهم بيشتر پروژه‌هاي در دست ساخت شركت در شهر تهران متمركز شده است، به‌نحوي‌كه قدرالسهم شركت در اين پروژه‌ها شامل 80،631 مترمربع كاربري تجاري، 58،138 مترمربع كاربري اداري، زيربناي 10،012 كاربري مسكوني و كاربري فرهنگي و ورزشي با زيربناي 13،550 مترمربع مي‌باشد. از مهمترين پروژه‌هاي در دست ساخت شركت مي‌توان به مگاپروژه چندمنظوره مگاپارس، پروژه تجاري و اداري نگين ميرداماد و پروژه تجاري و اداري سهند اشاره نمود.

علیجانی تاکید کرد: از طرفی، شركت به لحاظ تنوع‌بخشي به سبد كسب و كار خود از منظر جغرافيايي، توسعه سهم بازار و نيز ارتقاي برند خود، پروژه‌هايي در ساير شهرهاي كشور نيز در دست ساخت دارد.

عضو هیات مدیره گروه ساختمانی معلم گفت: اين پروژه‌ها شامل پروژه تجاري و اداري مينو واقع در ميدان شهداي شهر مشهد مقدس، برج‌هاي مسكوني يادمان واقع در شهر اردبيل، بازار ميوه و تره‌بار شهر بندرعباس و مجتمع خور ماهشهر هستند كه مشتمل بر 28،368 مترمربع كاربري تجاري، كاربري اداري 1،130 مترمربع و 12،495 مترمربع كاربري مسكوني هستند.

علیجانی در بخش دیگر سخنانش گفت: يكي از مراتبي كه به جهت تأمين مالي يك پروژه در زنجيرة ارزش ساختمان بطور سنتي ايفاي نقش داشته، تكيه بر پيش‌فروش بوده است. بطوري‌كه يك پروژه پس از پايان يافتن مرحلة اسكلت، اقدام به فراخوان براي پيش‌فروش نموده و معمولاً حجم منابع موردنياز پروژه از اين محل با عقد قرارداد با مشتريان و متقاضيان تأمين مي‌شد.

وی گفت: بنابر موارد مشروحه به جهت وقوع ركود بر صنعت ساختمان و ساير تغييراتي كه ماهيت زنجيره ارزش در صنعت را دگرگون نموده است، چرخة ساخت و پيش‌فروش بخوبي گذشته پاسخگوي نياز شركت‌ها نيست.

علیجانی با بیان اینکه از طرف ديگر بحث تسهيلات، هزينه‌هاي مالي ناشي از آن و مشكلات شركت‌ها در بازپرداخت اصل و سود تسهيلات دچار چالش اساسي شده است. خاطر نشان کرد: بنابراين تمامي ذي‌نفعان اين صنعت به فكر ارائه راه‌حل‌هايي منطبق با مدل كسب و كار و زنجيرة ارزش ساختمان بوده تا بتوانند پاسخگوي نيازهاي فعالان اين حوزه باشند.

وی گفت: شركت ساختماني معلم نيز با درك صحيحي از اين تغيير پارادايم در صنعت، يكي از استراتژي‌هاي اصلي خود را در زمينه بهره‌گیری از ابزارهای نوین تامین مالی قرار داده است.

علیخانی در پاسخ به این سوال که به نظر شما شرکت های ساختمانی چگونه می توانند سبد دارایی های خود را مدیریت کنند تا گفت: آن‌چه که در صنعت ساختمان میتوان تحت عنوان استراتژی و برنامه بلندمدت مطرح نمود، متوازن‌سازی سبد کسب و کارها، پروژه‌ها و کاربری‌های در دست ساخت است. لذا می‌توان با متنوع‌سازی و متوازن‌سازی این سبد، همواره از یک حاشیه امنی در شاخص‌های سودآوری و درآمدزایی برخوردار شد.

وی گفت: نظام «اجاره‌داری و بهره‌برداری» یکی از زمینه‌های جدید درآمدزایی است که می‌تواند به گردش مستمر دارایی‌های شرکت‌ها کمک شایانی نماید و منجر به کسب منفعت پایدار در آن‌ها شود.

علیخانی همچنین درپاسخ به این سوال که بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار مسکن به مرحله اشباع رسیده و شرکت ها باید به بازار های جدید برای ادامه فعالیت ورود کنند، استراتژی مجموعه شما برای این مقوله چیست؟ گفت: استراتژی شرکت ها برای بازار های جدید از دو طریق می تواند عملیاتی شود. اول اینکه در حوزه درون، تغییر دیدگاه داشته باشیم و به سمت موضوعات مغفول‌مانده مانند بافت فرسوده، مسکن بد و... برویم و سپس به سمت موضوع برون که صدور خدمات فنی و مهندسی است، حرکت کنیم. مسئله بعدی استفاده ازمنابع خارجی است.

وی ادامه داد: براي رسيدن به اين مهم و تمكان بهره لازم از دانش فني نیاز به شریک تجاری دارد که متاسفانه در این زمینه در سطح شرکت‌های ساختمانی چندان تجربه عملی و اجرایی در داخل کشور نداریم. وقتی می‌خواهیم پروژه بزرگی را اجرا کنیم، اصلی‌ترین بحث استفاده از منابع خارجی خواهد بود. چرا که منابع داخلی ما عمدتاً گران بوده و توجیه اقتصادی ندارد.

علیجانی در نهایت گفت: ولی استفاده از منابع خارجی یکی از راهکارهای برون‌رفت از حوزه کسری منابع سرمایه‌گذاری برای ساخت و ساز در داخل و خارج از کشور است.

برچسب ها رکود ، رونق ، صنعت ساختمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar