۱۲:۰۸ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - 27 January 2018
کد خبر: ۴۸۵۹۰
دو نماینده مجلس مطرح کردند:
وزیر راه و شهرسازی، دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان را فراهم می‌آورد، در ۴ بند همراه با جدول پیوست ابلاغ کرده است.

تاکید بر جلوگیری از حضور نمایندگان دو یا چند شغله مجلس در نظام مهندسی/ باید مجلس هم قانون منع دوشغلگی نمایندگان را تصویب کنددر همین زمینه رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان را موثر خواند و گفت: با اجرای این ابلاغیه فضای کار برای جوانان باز می‌شود و از طرفی تکلیف دو یا چند شغله‌ها نیز مشخص می‌گردد.

اقدام آخوندی منطقی و عاقلانه است

محمد جواد کولیوند با اشاره به دستورالعمل اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان اظهار داشت: در فضای کسب و کار فعلی کشور، جلوگیری از حضور دو شغله‌ها و چند شغله‌ها در نظام مهندسی ساختمان کار بسیار موثری است.

وی افزود: با اجرای این ابلاغیه فضای کار برای جوانان باز می‌شود و از طرفی تکلیف دو یا چند شغله‌ها نیز مشخص می‌گردد.

نماینده کرج، اشتهارد و فردیس تصریح کرد: با اجرای این حکم فرد چند شغله یا دو شغله باید بین نظام مهندسی ساختمان و شغل‌های دیگر یکی را انتخاب کند و عرصه‌ را برای حضور جوانان و مهندسان تازه‌کار باز بگذارد.

کولیوند این اقدام وزیر راه و شهرسازی را منطقی و عاقلانه خواند و درخواست کرد که وزارت راه و شهرسازی نیز در برابر مخالفت‌ها محکم ایستادگی کند تا شاهد رخ‌داد آن باشیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی و امور داخلی مجلس با بیان اینکه «قابلیت تنظیم چنین قانونی در قبال نمایندگان مجلس هم وجود دارد» تصریح کرد: یک نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به قدری درگیر کارهای مربوط به قانون‌گذاری و نظارت می‌شود که فرصت انجام کارهای دیگر را ندارد. تنها مورد قابل اقماض تدریس در دانشگاه‌ است.

نماینده مردم البرز با اشاره به لغو دریافت ۵ درصد مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان نظام مهندسی استان‌ها گفت: ارقام دریافتی از برخی پروژه‌ها ارقام عجیب و غریبی است که امیدواریم به یک جایگاه منطقی و معقول دست‌ یابد.

ابلاغیه آخوندی جلوی فساد اقتصادی و رانت در بخش ساخت و ساز را می‌گیرد

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که در مجلس نیز باید قانون منع دوشغلگی نمایندگان به تصویب برسد،گفت: در صورت تحقق این امر نمایندگان نیز تمام وقت به امور مربوط به مجلس و حوزه نمایندگی خود رسیدگی کرده که در نهایت موجب کارایی بهتر خواهد شد.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام موافقت خود با صدور ابلاغیه جدید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در ارائه خدمات مهندسی ساختمان بیان کرد: از آنجایی که منع دو شغلگی امری مهم بوده و درحال حاضر قانونی برای آن وضع شده است می‌توانیم بگوییم که تحقق این امر در سازمان نظام مهندسی ساختمان باعث افزایش کارایی و رسیدگی کامل به امور اجرایی در بحث ساختمان خواهد شد.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در ادامه افزود: قطعا اگر کارمندان نظام مهندسی به طور انحصاری وقت خود را بر روی اقدامات و امور اجرایی این حوزه صرف کنند ما در جامعه شاهد نتایج بهتری در این حوزه خواهیم بود.

به گفته این نماینده مجلس هرچند که با تحقق این امر حضور برخی کارگزاران نظام مهندسی در حوزه‌های مدیریتی دیگر کمرنگ‌ می‌شود اما باید این اتفاق را به فال نیک گرفت و به آن تن دهیم چراکه بدون شک باعث می‌شود تا مهندسان از عهده مسئولیت خطیر بخش ساخت و ساز کشور به بهترین شکل برآیند.

موسوی بیوکی همچنین اضافه کرد: زمانی که مهندسین تک موضوعی بر روی مسائل فکر کرده و به امور مربوطه بپردازند قطعا تمامی جوانب لازم را درنظر گرفته و از بروز فساد و رانت نیز جلوگیری خواهند کرد چراکه پیش از مشاهده فسادهای اقتصادی سازو کار فرآیند ساخت و ساز به خوبی بررسی و پیش می‌رود و نتایج بسیار بهتری برجای خواهد گذاشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود کمبود وقت برای رسیدگی به امور و عدم شفافیت را از دلایل اصلی بروز فساد در این حوزه دانست و گفت: امری واضح است که در صورت منع دو شغلگی و فراهم شدن زمان کافی برای رسیدگی به امور فساد حذف شده و شفافیت جای آن را خواهد گرفت.

وی همچنین اجرای این قانون برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز اقدامی خوب و مؤثر دانست و گفت: در صورت تحقق این امر نمایندگان نیز تمام وقت به امور مربوطه رسیدگی و کارایی بهتری خواهند داشت.

موسوی بیوکی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ابلاغیه آخوندی درخصوص حذف کسر ۵ درصد حق نظارت مهندسان نیز بیان کرد: به تصور من در ابتدا باید سیستم تامین منابع مالی مورد نیاز گردش کاری نظام مهندسی بررسی و سازوکار تأمین آن مشخص شود، سپس اگر نیاز به منابع بود روی میزان کسر درصد بحث شود./

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
0
0
کارمندان ومدیران چندشغله پتروشیمی شازند - پالایشگاه شازند - نیروگاه حرارتی شازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
0
0
✅ پیش‌نویس طرح تعارض منافع در شهرداری تهران

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
0
0
♈️ واکنش مشاور وزیر کار به آمار ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه: مرکز آمار باید در مورد آمار ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه اول امسال پاسخگو باشد/ باید بگویند این آمار را چگونه به دست آورده‌اند

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar