۰۹:۲۲ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - 01 February 2018
کد خبر: ۴۸۶۵۳
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
بخشنامه ها و دستورالعمل های جدید وزارت راه و شهرسازی که پشت سر هم برای سازمان های نظام مهندسی صادر شد، ظاهرا به یک کلاف سردرگم تبدیل شده و سازمان های نظام مهندسی را در هاله ای از شوک و ابهام نسبت به اجرای این ابلاغیه ها فرو برده است.
خروج گسترده هیئت‌مدیره‌ها از چرخه نظام‌مهندسی/ سازمان‌های نظام‌مهندسی در شوک مصوبات پیاپی وزیرراهبخشنامه ها و دستورالعمل های جدید وزارت راه و شهرسازی که پشت سر هم برای سازمان های نظام مهندسی صادر شد، ظاهرا به یک کلاف سردرگم تبدیل شده و سازمان های نظام مهندسی را در هاله ای از شوک و ابهام نسبت به اجرای این ابلاغیه ها فرو برده است.

برخی از این مصوبات نظیر کسر 5 درصدی حق نظارت مهندسان، از آنجایی که جزو مصوبات درون سازمانی نظام مهندسی محسوب می شود و در مجامع به تصویب رسیده است، اجرای آن با چالش هایی روبه رو است. از سوی دیگر مصوبه منع حضور افراد دوشغله و چند شغله در سازمان های نظام مهندسی، اگرچه از یک طرف منجر به ایجاد فرصت اشتغال برای مهندسان بیکار را فراهم می آورد، اما در عین حال به گفته مسئولان نظام مهندسی، هیئت مدیره بودن در این سازمان ها هم شغل محسوب نمی شود.

ابلاغیه‌های وزارتخانه نابهنگام بود

در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس و نیز عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، با انتقاد از ابلاغیه های اخیر وزیر راه و شهرسازی درخصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: در شرایط کنونی شاید بهتر این بود که تمام جوانب در ارائه این ابلاغیه ها سنجیده می شد.

شهرام کوسه غراوی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: ارائه همزمان چندین مصوبه و بخشنامه شامل آیین نامه کنترل ساختمان، اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان، لغو کسر 5 درصد حق نظارت مهندسان از سوی سازمان های نظام مهندسی و همچنین ابلاغیه اخیر مبنی بر منع به کارگیری افراد دو یا چند شغله در سازمان های نظام مهندسی، منجر به بروز شوک شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی می توانست با مشاوره بیشتر و طی زمان بندی مناسب تر، بهتر از روال فعلی عمل کند. چون با این وضعیت این احتمال وجود دارد که قشر عظیمی از اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی، از چرخه نظام مهندسی خارج شوند.

نماینده مجلس بودن شغل نیست

غراوی در عین حال در خصوص پیشنهاد منع حضور افراد دو شغله در جایگاه نمایندگی مجلس بیان کرد: نماینده بودن شغل نیست و بعد از چهار سال تکلیف نماینده ها چه خواهد بود. ضمن اینکه هنوز چنین ابلاغیه ای صادر نشده و بهتر است اظهار نظر در این رابطه را به بعد موکول کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه ابلاغیه ها از سوی وزارت راه و شهرسازی در زمان مناسبی ارائه نشده است تاکید کرد: این موضوعات نیاز به یک بحث جدی و واکاوی خاص دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به تهدیدها و فرصت های حاصل از اجرای مصوبات و دستورالعمل های وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: باید سودها و ضررها و نقاط قوت و ضعف ابلاغیه های وزیر راه و شهرسازی مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد تا مشخص شود که عملیاتی شدن آنها چه کسانی را تهدید می کند و در مقابل برای چه کسانی ایجاد فرصت می کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar