۱۲:۱۲ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - 04 February 2018
کد خبر: ۴۸۶۷۳
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگوی اختصاصی با «صما»:
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه حدود ۹۷ هزار تعاونی در کشور فعال است گفت: متأسفانه فرهنگ تعاون هنوز در کشور پایین است. قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه سهم بخش تعاون در کشور به 25 درصد برسد اما هنوز این سهم 5 تا 6 درصد است.
تشکیل تعاونی‌های مسکن از دل اهالی بافت فرسوده/ نقش موثر احیای بافت‌های‌ فرسوده در بهبود اشتغال

سید حمید کلانتری علت رشد نیافتن بخش تعاون را در کشور به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد و تحریم‌هایی دانست که از دولت قبل بر کشور سایه افکنده بود و ادامه داد: این در حالی است که بخش خصوصی هم از رشد قابل‌توجهی برخوردار نبوده است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: برای توسعه بخش تعاون عزم ملی نیاز است که مردم را برای فعالیت‌های اقتصادی به‌سوی بخش تعاونی سوق دهد.

کلانتری هزینه ایجاد اشتغال را در بخش تعاون یک‌چهارم اشتغال متعارف در کشور دانست و گفت: حتی در برخی از مشاغل تعاونی‌ها این میزان به یک‌ششم هم می‌رسد.

بافت‌های فرسوده فرصت مناسب برای اشتغال

معاون امور تعاون وزارت کار بابیان اینکه تا امروز 50 تعاونی توسعه عمران شهرستان ثبت‌شده است و کار خود را شروع کرده‌اند. اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال تعداد تعاونی‌های توسعه عمران شهرستان به 80 تعاونی افزایش یابد به‌طوری‌که در هر شهرستان یک تعاونی تشکیل شود.

کلانتری بابیان اینکه اصلاح بافت فرسوده می‌تواند در بهبود اشتغال مؤثر باشد گفت: نوسازی، بهسازی و اصلاح بافت‌های فرسوده یکی از منابع اشتغال و خروج از رکود بخش ساخت‌وساز‌است. و باید با ارائه تسهیلات ویژه و ارزان‌قیمت این مورد فرصت سوزی نشود.

وی بافت فرسوده را فرصت مناسب برای حضور تعاونی‌ها دانست و گفت: در این زمینه وزارت تعاون که عضو شورای عالی احیای بافت های فرسوده نیز هست، پیشنهاد داده تا برای تقویت بافت های فرسوده و نوسازی این پهنه‌ها، تعاونی‌هایی با مشارکت اعضای همان مناطق و محل‌ها تشکیل شود تا این بافت‌ها با حضور خود اهالی احیا شوند.

ایجاد 65 هزار شغل با اجرای طرح روستا-تعاون

وی در ادامه از ایجاد 65 هزار شغل با اجرای طرح روستا-تعاون در سال جاری نام برد و گفت: برای طرح یادشده 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی منابع در نظر گرفته‌شده است؛ با اجرای این طرح یک هزار تعاونی در یک هزار روستا ایجاد می‌شود. برای اجرای این طرح 300 روستا نیز تاکنون شناسایی‌شده‌اند.

صادرات بخش تعاون

کلانتری با اشاره به صادرات بخش تعاون گفت: امسال صادرات بخش تعاون صد درصد رشد داشت به‌طوری‌که سهم ادارات از 990 میلیون دلار سال گذشته امسال به 2.1 میلیارد دلار افزایش یافت.

ایجاد تعاونی نیازمند ترویج فرهنگ تعاون

کلانتری گفت: برای ایجاد تعاونی نیاز به ترویج فرهنگ تعاون داریم درحالی‌که نباید از آموزش نیز غفلت کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه گرایش به تعاونی در حال افزایش است. تعاون می‌تواند نه‌تنها اشتغال ایجاد کند بلکه در کاهش فقر و ایجاد عدالت اجتماعی نقش ارزشمندی را عهده‌دار شود.

ثبت 16 هزار و 800 تعاونی در 4 سال

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طی چهار سال گذشته ١٦٨٠٠ تعاونی در کشور ثبت‌شده‌اند که ٢٤٦ هزار شغل ایجاد کرده‌اند.

کلانتری اضافه کرد: طی چهار سال گذشته استان‌های فارس با ١٩٠٠ تعاونی، خراسان رضوی با ١٥٠٠ تعاونی و تهران با ١٠٠٧ تعاونی برتر شدند و استان تهران به لحاظ سرمایه‌گذاری برترین تعاونی کشور در چهار سال گذشته بود.

وی همچنین بیان داشت: از هفته تعاون سال گذشته تا هفته تعاون امسال ٣٣٠٠ تعاونی در کشور با ٥١ هزار و ٥٠٠ فرصت شغلی با ٨٣ هزار عضو فعال شدند.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar