۱۵:۱۶ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - 04 February 2018
کد خبر: ۴۸۶۸۰
در دومین جلسه کمیته راه و شهرسازی مطرح شد:
در دومین جلسه کمیته راه و شهرسازی بر لزوم توجه به شاخص بازآفرینی و همچنین مدنظر قرار دادن ارزیابی اداره‌های کل راه و شهرسازی بر مبنای معیارهای قانون خدمات و استخدامی کشوری در ارزش‌گذاری شاخص‌های جشنواره چهره سال صنعت ساختمان تأکید شد.
لزوم توجه به شاخص بازآفرینی شهری در جشنواره چهره سال راه و ساختمان/ ارزیابی اداره‌های کل راه و شهرسازی در ارزش‌گذاری جشنواره لحاظ شودبه گزارش صما، به نقل از دبیرخانه پنجمین جشنواره چهره سال راه و ساختمان، دومین جلسه کمیته راه و شهرسازی با محوریت اولویت‌بندی شاخص‌های موردبررسی با حضور حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، علی‌بخش رستمی مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی، مهدی امیدی نماینده معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، غلامعباس نظرخانی مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادها سازمان ملی زمین و مسکن، اصغر مجیدی مدیرکل سابق دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان ملی زمین و مسکن و مسئولان مجتمع رسانه‌ای ساختمان در دفتر مقررات ملی ساختمان برگزار شد.

ارزیابی اداره‌های کل راه و شهرسازی در ارزش‌گذاری جشنواره مدنظر قرار گیرد

در ابتدای جلسه علی‌بخش رستمی مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به برنامه‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: براساس بند ب ماده 3 آئین‌نامه اجرایی ماده 88 قانون خدمات و استخدامی کشوری شاخص‌هایی تعریف شده که ارزیابی ادارات راه و شهرسازی هر ساله تا قبل از بهمن‌ماه انجام می‌شود تا وضعیت برای تعیین بودجه مشخص شود.

وی ادامه داد: در سال 95 به‌عنوان آخرین سال اجرای برنامه توسعه 5 ساله، شاخص‌ها احصاء و براساس آن دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرارگرفته و زیرشاخه‌ها تعریف و روند ارزیابی‌ها مشخص شد که درنهایت برای معاونت‌های مختلف برش استانی موردنظر تعریف شد.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی بابیان اینکه در حوزه‌های پنج‌گانه‌‌ شاخص‌های مرتبط مدنظر قرار گرفت تصریح کرد: در حوزه شهرسازی سه شاخص تشکیل گروه ماده5، مطالعه طرح‌های توسعه عمرانی و نظارت بر ضوابط شهرسازی لحاظ شد، ضمن اینکه شاخص نسبت فروش ساختمان سازمانی و نسبت نظارت بر ساخت در حوزه مسکن و ساختمان در زمینه نظارت بر کیفیت ساخت لحاظ شد.

رستمی بیان کرد: در حوزه فنی و اجرایی شاخص‌های بررسی فنی طرح‌ها، نسبت جذب اعتبار پروژه‌ها به اعتبار تخصیصی و نسبت پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها و شاخص احداث پروژه‌های راه‌ها در حوزه ساخت‌وساز و شاخص‌های پنج‌گانه‌‌ای نیز در حوزه حقوقی از جمله حفاظت محیط‌زیست اعمال شد.

10 دستگاه در ارزیابی اداره راه و شهرسازی حائز رتبه عالی شدند

وی ضمن اشاره به در نظر گرفتن این روند در فرآیند ارزیابی عنوان کرد: 35 اداره کل در کلیه شاخص‌های عمومی و اختصاصی مورد ارزیابی قرار گرفتند که اداراتی که نمره بالای90 درصد اخذ کردند درجه عالی گرفتند که 10دستگاه را شامل می‌شد، و 22 دستگاه‌ دیگر هم که رتبه بین 75 تا 80 درصد کسب کرده بودند، موفق به کسب درجه خوب شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی افزود: دستگاه‌هایی که نمراتی بین60 تا 75 درصد داشتند جزء گروه متوسط قرار گرفتند که 3 دستگاه در این رتبه قرار داشتند و زیر60 درصد هم به‌عنوان دستگاه ضعیف معرفی می‌شدند که خوشبختانه هیچ دستگاه در این گروه نداشتیم.

رستمی ضمن معرفی10 استانی که حائز رتبه عالی شدند گفت: پیشنهاد می‌شود اطلاعات این ارزیابی در بررسی شاخص‌های جشنواره لحاظ شود و به‌عنوان مبنای ارزش‌گذاری شاخص‌های این کمیته مورد توجه قرار گیرد.

جشنواره چهره سال درصدد حساس‌سازی کنشگران در فرآیند بازآفرینی شهری باشد

در ادامه اصغر مجیدی مدیرکل سابق دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان ملی با اشاره به شاخص‌های کمیته راه و شهرسازی اظهار داشت: با یک خِرد جمعی شش شاخص حقوق شهروندی، تهیه و نظارت بر طرح‌های توسعه عمران و بازآفرینی شهری، حفاظت از محیط زیست و اراضی تحت پوشش وکیفیت ساخت و ساز و اجرای مقررات ملی ساختمانبه عنوان شاخص ارزیابی در این کمیته مدنظر قرار دادیم.

وی ضمن اشاره به اینکه شاخص‌های دیگری هم می‌توانست در کمیته مدنظر قرار گیرد اما با این فرصت کم بهترین شاخص‌ها را تعیین و ارزش‌گذاری کردیم ادامه داد: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان نکته مهم در بازآفرینی شهری است که جشنواره باید درصدد حساس‌سازی همه کنشگران در فرآیند بازآفرینی شهری باشد.

مدیرکل سابق دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان ملی با بیان اینکه فرصت کم ایراد اصلی جشنواره محسوب می‌شود گفت: انتظار این است سال‌های بعد در بازه زمانی زودتری کار شروع شود تا بتوانیم در جلسات نسبت به شاخص‌ها و اثرات آن در توسعه کلی کشور نظر دهیم و به اهداف جشنواره برسیم.

مجیدی در مورد اثرات جشنواره تصریح کرد: در مجموع برگزاری این جشنواره اتفاق خوبی است که می‌تواند مدیران کل استان‌ها را در عرصه عمومی و افکارسنجی مورد ارزیابی قرار دهد.

وی همچنین با اشاره به لزوم وزن‌دهی به شاخص‌های موردبررسی تصریح کرد: در بررسی شاخص‌های مورد برسی حفاظت از اراضی هم‌وزن مقررات ملی نیست و به نظر می‌رسد با توجه به زلزله اخیر باید به مبحث مقررات توجه بیشتری کرد.

بازآفرینی شهری به‌عنوان شعار سال وزارت راه و شهرسازی موردتوجه جشنواره قرار گیرد

مهدی امیدی نماینده معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی نیز با اشاره به اهمیت موضوع بازآفرینی گفت: با توجه به اهمیت توسعه عمرانی و بازآفرینی شهری که شعار سال وزیر راه و شهرسازی نیز هست، بهتر است این شاخص نیز مدنظر قرار گیرد.

وی از بازآفرینی شهری به عنوان اولویت اصلی دولت نام برد و گفت: با توجه به اختصاص 50 درصد برنامه‌ها به این مقوله و با توجه به جایگاه ویژه این ستاد در کشور، لازم است با تشکیل جلسات مرتب و با یک گفتمان صحیح به همفکری برسیم تا برای این موضوع برنامه‌ریزی و مشکلات را مرتفع کنیم.

نماینده معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ضمن اشاره به‌ضرورت ارزیابی کیفی سطح زندگی شهری اظهار داشت: ارزیابی ارتقای کیفیت سطح زندگی شهری مستلزم تعریف شاخص‌ها و معیارهایی در حوزه معماری و شهرسازی است.

امیدی با اشاره به اهمیت این موضوع در وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: تأکید آقای آخوندی همواره بر این موضوع بوده است که مسئله شهر باید به مسأله عمده ایران تبدیل شود.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم بررسی شاخص‌های معماری و شهرسازی به‌صورت جزئی گفت: تحقق این موضوع نیازمند این است که فرایند بازآفرینی را به این رویکرد اضافه کنیم، که خوشبختانه در سال‌های اخیر در دولت یازدهم و اکنون به یک جریان در دولت دوازدهم تبدیل‌شده است.

نماینده معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه اصل مهم در فرایند بازآفرینی، مطالبه گری است خاطرنشان کرد: باید مطالبه‌گری در زمینه نوسازی و بهسازی محیط زندگی به‌عنوان یک اصل در فرایند بازآفرینی بافت‌های فرسوده با هدف جریان‌سازی ارتقای سطح محیط زندگی شهروندان شکل بگیرد.

لزوم توجه به شاخص صیانت از زمین در جشنواره چهره سال راه و ساختمان

غلامعباس نظرخانی مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادها سازمان ملی زمین و مسکن نیز با بیان اینکه اساس همه طرح‌ها زمین است اظهار داشت: شاخص‌هایی در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت؛ البته با توجه به اینکه هر طرح عمرانی و سرمایه‌ای بسترش زمین است باید به موضوع نگهداری و بهره‌برداری از آن توجه کرد.

وی ضمن اشاره به لزوم حفظ و حراست از زمین بیان کرد: اگر به موضوع حفظ و صیانت از زمین توجه نشود باید آثار آن را پذیرا باشیم؛ به عبارت دیگر در صورت عدم توجه به این موضوع باید قبول کنیم که هیچ طرح عمرانی و سرمایه‌گذاری دیگری هم اتفاق نمی‌افتد.

مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادها سازمان ملی زمین و مسکن تصریح کرد: پایه و اساس همه طرح‌ها زمین است؛ از اینرو در جشنواره باید وزن آن بیشتر بوده و توجه بیشتری به این حوزه مبذول داشت.

نظرخانی ضمن اشاره به اهمیت موضوع زمین در همه استان‌ها خاطرنشان کرد: این موضوع در تمام استان‌ها اهمیت دارد منتها در استان‌های تهران، البرز، فارس و هرمزگان با توجه به شرایط و وضعیت زمین باید توجه بیشتری داشت.

دستیابی به اهداف وزارت راه وشهرسازی مورد توجه جشنواره چهره سال قرار گیرد

حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به هم‌راستایی شاخص‌ها و لزوم حرکت در جهت اهداف وزارت راه و شهرسازی تأکید کرد: هدف اصلی ارائه رویکرد مناسب جهت ارزیابی به منظور رسیدن به اهداف اصلی وزارتخانه است.

گفتنی است بر مبنای تعامل در این جلسه، شاخص بازآفرینی به شاخص‌های کمیته راه و شهرسازی اضافه شده، ضمن اینکه ارزیابی اداره‌های کل راه و شهرسازی بر مبنای معیارهای قانون خدمات و استخدامی کشوری نیز در ارزش‌گذاری شاخص‌ها لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar