۱۴:۵۲ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - 06 February 2018
کد خبر: ۴۸۷۲۰
مدیر کل راه ‌و شهرسازی تهران در گفت‌وگو با «صما»خبرداد:
در پی لازم الاجرا شدن لغو کسر 5 درصد از حق نظارت مهندسان، مدیر کل راه ‌و شهرسازی استان تهران از همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران در راستای اجرایی شدن این مصوبه وزیر راه و شهرسازی خبر داد.
اجرای مصوبه کسر 5 درصد حق نظارت در نظام مهندسی تهران/ فعالیت مهندسی در شخصیت حقوقی نظام مهندسی جایگاهی نداردنادر محمدزاده، مدیر کل راه ‌و شهرسازی استان تهران در گفت‌وگو با «صما» با اعلام این خبر تصریح کرد: در پی این ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی، ما نیز به طور مستقیم هم از طریق مذاکره و هم از طریق مکاتبه در این خصوص صحبت هایی را با مسئولان سازمان نظام مهندسی استان داشته ایم و از سوی این سازمان اعلام شده که از تاریخ مشخص شده، این مصوبه در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه سازمان های نظام مهندسی کشور و سازمان نظام مهندسی تهران در این رابطه نظرات خود را دارند، افزود: دستمزد ناظران توسط مالک پرداخت می شود و بعد به صورت مرحله ای در اختیار ناظر قرار می گیرد؛ از همین رو چون از هنگام دریافت تا مرحله نهایی که دستمزد ناظران پرداخت می شود، مدت زمان نسبتا طولانی زمان می برد و طول دوره نظارت بیش از یک سال است، انتظار مسئولان نظام مهندسی این است که در طول این مدت طی مذاکراتی که با وزارتخانه انجام می دهند و نظرات خود را به استحضار وزیر راه می رسانند، به نتیجه دلخواه خود برسند.

محمد زاده ادامه داد: با این اوصاف سازمان نظام مهندسی تهران اجرای این مصوبه را آغاز کرده؛ چون در هر صورت برداشت این 5 درصد از همان ابتدا انجام نمی گیرد و طبق مراحل پرداخت دستمزد مهندسان پیش می رود.

این مسئول با اشاره به اینکه طبیعی است که درخصوص هر دستورالعمل و بخشنامه ای که صادر می شود نظراتی وجود دارد و مسئولان نظام مهندسی هم نظرات خود را در این رابطه پیگیری می کنند، افزود: اما در حال حاضر نظام مهندسی تا زمان رسیدن به نتیجه ای متفاوت از آنچه که وزیر راه ابلاغ کرده، آن را اجرایی می کند.

بخشنامه وزیر راه برای ما و نظام مهندسی لازم الاجراست

وی همچنین درخصوص اختلاف نظرهای موجود در این زمینه بیان کرد: طبیعی است که هیئت مدیره نظامات مهندسی تمایل به برداشت این 5درصد را دارند، چون توان مالی سازمان ها را بالا می برد، اما اختلاف نظری وجود ندارد و بخشنامه وزیر راه هم برای ما و هم برای نظام مهندسی لازم الاجرا است و در اجرای آنها تردیدی وجود ندارد.

محمدزاده در عین حال با تاکید بر اینکه نظر وزیر راه و شهرسازی در خصوص لغو کسر 5 درصد دستمزد ناظران صحیح بوده و از آن استقبال شده است، گفت: سازمان نظام مهندسی یک شخصیتی دارد که در جایگاه آن شخصیت نباید به مجموعه ای تبدیل شود که خود می خواهد کار مهندسی انجام دهد.

وی افزود: اگر نظام مهندسی شخصیت حقوقی خود را حفظ کند، باید امورات خود را از طریق حق عضویت هایی که از اعضای خود می گیرد، بگذراند. همچنین می تواند با ارائه خدمات به مهندسان مثل آموزش و فعالیت های جانبی دیگر، از اعضای خود هزینه دریافت کند. اما به هرحال در حوزه مهندسی نباید شخصیت مهندس پیدا کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با ارائه مثالی تشریح کرد: شخصیت حقوقی نظام مهندسی درست مانند کانون وکلا یا نظام پزشکی نمی تواند شخصیت فعالیتی پیدا کند. برای مثال ما هرگز نمی توانیم بگوییم که کانون وکلا پرونده ای را وکالت می کند یا روی عملیات جزء وکیل کار می کند و در مورد نظام مهندسی هم این موضوع صادق است.

محمدزاده در ادامه تاکید کرد: بخشنامه وزیر راه و شهرسازی از این منظر به موضوع پرداخته و توضیحات کامل نیز توسط وزارتخانه و بخش های مختلف داده شده است، اما طبیعتا با توجه به اینکه بیش از یک دهه از اجرای این امر در سازمان های نظام مهندسی می گذرد، ایجاد تغییرات مقاومت هایی را به همراه خواهد داشت.

وی اعلام کرد: با این حال در آخرین مذاکره ای که با رییس سازمان نظام مهندسی تهران داشتیم، اعلام کردند از پولی که دریافت می کنیم، 5 درصد را برداشت نخواهیم کرد، اما درخواست های خود را پیگیری و تعقیب می کنیم.

محمدزاده ابراز امیدواری کرد: وزیر راه و شهرسازی به نتیجه و اهداف خود از این دستورالعمل ها و ابلاغیه ها دست یابد و سازمان نظام مهندسی در مسیر درست خود قرار بگیرد.

انتهای پیام/

کد خبر/0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar