۱۰:۵۶ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - 08 February 2018
کد خبر: ۴۸۷۴۲
«صما»گزارش می دهد:
صما- دومین نشست سراسری مسئولان کمیته نظام پیشنهادات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان کشور با بحث و بررسی موارد مطرح‌شده از سوی اعضاء درزمینهٔ فراهم نمودن شرایط و امکانات لازم به‌منظور تشویق و ایجاد انگیزه در اعضا و بهره‌برداران خدمات مهندسی برای ارائه طرح‌های نو و خلاقانه در استان یزد تشکیل شد.

به گزارش «صما» دومین نشست سراسری مسئولان کمیته نظام پیشنهادات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان کشور روز چهارشنبه ۱۸ بهمن‌ماه با حضور محمدرضا جواهری دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، مجید جی افرام عضو هیئت‌رئیسه شورای مرکزی و مسئولان کمیته‌های نظام پیشنهادات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌های گیلان، گلستان، اردبیل، فارس، هرمزگان، تهران، چهارمحال بختیاری و یزد در سالن کنفرانس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان یزد برگزار شد.

دستاورد کمیته نظام پیشنهادات در سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان یزد بابیان اینکه دومین نشست سراسری مسئولان کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور به میزبانی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان یزد روز چهارشنبه 18 بهمن با شرکت مسئولان این کمیته از استان‌های مختلف برگزار شد. گفت: در ماده 80 آیین‌نامه اجرایی سه بخش در نظام پیشنهادات تعریف‌شده است.

فرشید رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان یزد بابیان مطلب فوق گفت: یکی از این بخش‌ها، بخش استانی است که بر اساس آن هر استان با توجه به شرایط اقلیمی و امکاناتش، می‌تواند پیشنهاداتی را ارائه دهد سپس همه پیشنهادات در نظام‌مهندسی استان جمع‌بندی می‌شود. پیشنهادات ارائه‌شده اگر در حدود صلاحیت‌های استانی است در همان استان عملیاتی و گزارش آن به شورای مرکز ارائه می‌شود و اگر قابلیت عملیاتی شدن در سطح ملی را داشته باشند در قالب نظام‌مهندسی استان جمع‌بندی و به شورای مرکزی و درنهایت به وزارت راه و شهرسازی ارائه و درنتیجه عملیاتی می‌شود تا درنهایت هدف‌گذاری قانون که مشارکت مهندسان و استفاده از دانش اعضا در جهت بهبود امور رخ دهد.

فرشید در خصوص اهمیت این کمیته گفت: هدف از برگزاری این نشست دست‌یابی به راهکارهایی در جهت تقویت روحیه همگرایی اعضای سازمان و طرح و بحث درباره شیوه‌های جذب پیشنهادهای اعضاء برای بهبود روند امور جاری سازمان و برنامه‌ریزی‌های درازمدت در این نهاد فنی تخصصی است.

وی گفت: کمیته نظام پیشنهادات می‌تواند به‌عنوان بخش مهم بدنه سازمان، مهم‌ترین راهکارها را درزمینهٔ های طراحی، نظارت و اجرا ارائه و پیگیری کند.

فرشید درنهایت گفت: نتیجه کلی از دومین نشست این کمیته اجرای شدن کمیته نظام پیشنهادات است و چکیده این نشست برای بحث کمیته نظام پیشنهادات کشور در نظر گرفته خواهد شد.

سه روش برای اخذ درخواست‌ها از طریق کمیته نظام پیشنهادات

در همین خصوص دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان در خصوص کمیته نظام پیشنهادات نظام‌مهندسی گفت: کمیته نظام پیشنهادات از بهمن‌ماه سال 89 در نظام‌مهندسی تهران شروع به کارکرد و شیوه‌نامه آن در سال 90 تصویب شد. این کمیته پس از برگزاری انتخابات گروه‌های تخصصی از اردیبهشت سال 92 آغاز به کارکرد. همچنین در پایان سال 92 نرم‌افزار سامانه نظام پیشنهادات راه‌اندازی شد.

مهیار فرنیا گفت: کمیته نظام پیشنهادات با توجه به شیوه‌نامه موجود، شرايط را براي تشويق مادي و معنوي پیشنهاددهنده در قبال عرضه پيشنهاد سازنده فراهم می‌کند که در این خصوص طی چند سال اخیر در روز مهندس از پیشنهاددهندگان برتر تقدیر و تشکر به‌عمل‌آمده است.

دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران همچنین خاطرنشان کرد: این کمیته 10 عضو دارد. از هر هفت رشته یک نماینده از هیئت‌مدیره در این کمیته حضور دارند.

عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به فرآیند کاری کمیته نظام پیشنهادات بیان کرد: دریافت پیشنهادات به سه روش ذیل صورت می‌گیرد؛ روش اول به‌صورت الکترونیکی از طریق سامانه نظام‌مهندسی، روش دوم صندوق‌های پیشنهادات که در طبقات سازمان قرارگرفته است و روش سوم دریافت پیشنهاد به‌صورت حضوری و ثبت در اتوماسیون اداری.

مهندس فرنیا در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی به پیشنهاددهندگان نیز گفت: پیشنهاد‌هایی که به‌صورت حضوری و ثبت در دبیرخانه سازمان موردبررسی قرارگرفته است پس از دریافت نتیجه نهایی با پیشنهاددهنده تماس تلفنی گرفته و نتیجه به اطلاع ایشان رسانده می‌شود.

دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران افزود: پیشنهاد‌هایی که از طریق ثبت در سامانه نظام پیشنهادات موردبررسی قرارگرفته‌اند پس از دریافت نتیجه نهایی، ابتدا از طریق سامانه برای پیشنهاددهنده پاسخ ارسال و سپس برای پیشنهاددهنده پیامکی جهت مشاهده پاسخ نهایی از طریق سامانه ارسال می‌شود.

نظام پیشنهادات اقدام مطلوب با اثرگذاری ملی

در همین زمینه مجید جی افرام عضو هیئت‌رئیسه شورای مرکزی هدف از فعال‌سازی کمیته نظام پیشنهادات را ایجاد زمینه مناسب برای تحقق مشارکت اعضا، کارکنان و بهره‌برداران در محیط‌های سازمانی دانست و گفت:مورد فوق ذکر عامل مهمی در جهت ارتقای بهره‌وری فرآیندها و بهینه‌سازی و تأمین رضایت اعضا و درنهایت ارتقاء کیفیت ساخت‌وساز و افزایش عمر ساختمان‌ها است.

جی افرام گفت: در نظام‌مهندسی تهران، چند سالی است کمیته نظام پیشنهادات تشکیل و حتی سامانه‌ای تحت عنوان نظام پیشنهادات طراحی و راه‌اندازی شده است تا روند دریافت و رسیدگی به پیشنهادات اعضا تسهیل شود.

وی درنهایت گفت: به‌طورکلی نظام پیشنهادات اقدام خوبی است که می‌تواند اثرات ملی داشته باشد هرچند تاکنون چندان به آن پرداخته نشده اما می‌توانیم از فرصتی که با تشکیل دومین نشست در این خصوص به‌دست‌آمده استفاده و تلاش کنیم اتفاقات بهتری در این زمینه رخ دهد

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar