۱۴:۰۳ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - 10 February 2018
کد خبر: ۴۸۷۵۶
شهردار تهران در آئین اجرای عملیات برنامه ملي بازآفريني شهري اميد مطرح کرد:
صما- آئین اجرای عملیات برنامه ملي بازآفريني شهري اميد، روز پنجشنبه با دستور مستقیم رئيس جمهوراز طريق ويدئو کنفرانس در سراسر کشور از جمله تهران آغاز شد.
واگذاری 15 قطعه زمین به توسعه‌گرانبه گزارش«صما» به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ضمن حضور در وزارت راه و شهرسازی از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با استان‌های منتخب بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران،‌ خراسان رضوی و اصفهان دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد.

روحانی در این مراسم تصریح کرد: طرحی که امروز در پی آن هستیم برنامه اساسی دولت در حوزه مسکن است که برای سلامت جان مردم و به مفهوم دیگر به منظور آماده کردن مسکن برای خانه اولی ها و نیز نوسازی و بازآفرینی محلات فرسوده است.

وی با اشاره به مشکلات اجاره نشینی افزود: وظیفه بزرگ همه ماست که جوانانمان را هرچه زودتر خانه دار کنیم البته نمی خواهم بگویم از سال اول ازدواج حتما خانه دار شوند اما نگذاریم طولانی شود تا احساس آرامش پیدا کنند.

روحانی مسکن را برای مردم بسیار با اهمیت دانست و گفت: همه دولت ها طرح هایی برای ساخت مسکن داشته اند که برخی موفق و برخی ناموفق بوده اند ، همه تلاش کردند که راه حلی برای این مسئله بیابند اما تاکید می کنم که دولت خانه ساز خوبی نیست چنانکه تاجر و بنگاه دار خوبی هم نیست و جایی که بشود کارها را به مردم واگذار کرد؛ اگر این کار را به دولت بسپارند حتما ضرر می کنند پس باید کار را به مردم و بخش خصوصی واگذار کرد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مردم ساکن در بافتهای فرسوده باید با شرایط آسان به خانه امن برسند، گفت: به هر ساکن بافت فرسوده، مسکنی با 20 درصد زیر بنای بیشتر تحویل می شود.

دکتر روحانی گفت: زلزله اخیر صدای بسیار روشن و رسایی داشت و با توجه به اینکه بخشی از کشورمان روی گسل و خط زلزله قرار دارد، لازم است برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از آن آماده باشیم. لذا اولین هدف دولت در بافت‌های فرسوده در کنار نوآفرینی و احیاء این مناطق، صیانت از جان و حیات مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نوسازی بافت های فرسوده باید محله محور باشد، افزود: لازم است نقشه و ماکت محله بازآفرینی شده و پیش از آغاز عملیات اجرایی در ابتدای آن محله نصب شود تا مردم از آن اطلاع داشته باشند و باید به قدری مشوق ایجاد کرد که مردم مشتاقانه در این مسیر گام بردارند.

رئیس جمهور ضمن تقدیر از زحمات دستگاه هاي اجرايي و همكاري هاي شهرداري ها و شورا از جمله شهرداري تهران، تصریح کرد: طرح ملی بازآفرینی شهری، طرح دولتی نیست بلکه برنامه آن، برنامه دولت دوازدهم است و دولت با دراختیار گذاشتن زمین، به اجرای این طرح کمک خواهد کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برای ساخت واحدهای مسکونی جدید دولت نیازی به بودجه ندارد، البته بانک‌ها باید وارد عمل شوند و در این طرح دولت زمین رایگانی را در اختیار توسعه‌گر قرار می‌دهد و با توافقی که بین دولت و توسعه‌گر انجام می‌شود، حدوداً دو برابر خانه‌های فرسوده‌ای که تحویل داده شده، خانه جدید ساخته می‌شود و در ساخت این خانه‌ها همه تلاش دولت این است که مسایل بهداشتی، سلامت و کاهش مصرف انرژی در ساخت و ساز‌ها رعایت شود و به لحاظ مسایل فنی و مهندسی بتواند در برابر زلزله‌هایی با قدرت 7 یا 8 ریشتر مقاومت کند.

دکتر روحانی گفت: خواسته اصلی توسعه‌گر در بازآفرینی بافت‌های فرسوده این است که بتواند واحدهایی را که متعلق به خودش است بلافاصله به فروش برساند و در این راستا دولت تضمین می‌دهد با ارایه مشوق‌های لازم به مردم، توسعه‌گر بتواند 50 درصد متعلق به خود را در زمان کوتاهی بفروشد،ضمن اینکه در ساختمان‌هایی که توسعه‌گر آنها را احداث می‌کند، شهرداری هزینه پروانه اخذ نکرده و کمک‌های لازم را ارایه می‌دهد و همزمان بر اجرای ساختمان‌ها نظارت خواهد داشت و تمام امور زیرساختی محله بازآفرینی شده را دولت برعهده می‌گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بانک‌ها موظف هستند تسهیلات لازم را سریعاً در اختیار توسعه‌گر قرار دهد، گفت: براساس نامه‌ای که شهرداری و وزارت راه و شهرسازی به توسعه‌گر می‌دهد، بانک‌ها موظف هستند، بلافاصله تسهیلات لازم را در اختیار وی قرار دهند.

دکتر روحانی گفت: در هر منطقه‌ای که وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد که زمین مناسبی در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار دارد، این دستگاه‌ها مکلف هستند، آن زمین را به طور رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قراردهند و لذا زمین را دولت تهیه می‌کند و ساخت آن بر عهده توسعه‌گر است.

رئیس جمهور گفت: زوجین با سرمایه‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن، بیش از 6 برابر تسهیلات دریافت می‌کنند و دولت خود را متعهد می‌داند در توانمندسازی زوجین به آنها از طریق ارایه وام با کاهش تسهیلات بانکی کمک کند.

دکتر روحانی در ادامه به بانک مرکزی توصیه کرد هر زوجی که پولی را در صندوق پس‌انداز مسکن سرمایه‌گذاری می‌کند، تسهیلاتی با نرخ تسهیلات 8 درصد دریافت کند و اگر بخواهند در منطقه بازآفرینی خانه‌ای تهیه کند، نرخ تسهیلات برای آنها 6 درصد محاسبه شود.

واگذاری 15 قطعه زمین به توسعه گران

شهردار تهران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ۱۵ درصد جمعیت شهر تهران در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند، گفت: امروز در شهر تهران ۱۵ قطعه زمین برای بازسازی بافت‌های فرسوده در اختیار توسعه‌گران قرار می‌گیرد.

محمدعلی نجفی با بیان اینکه هدف از این طرح،‌ ارتقای کیفیت زندگی مردم در بافت‌های فرسوده است، بنابراین یک برنامه اقتصادی و اجتماعی است، اظهار کرد:‌ حدود پنج درصد وسعت شهر تهران را بافت‌های فرسوده تشکیل می‌شود.

وی در ادامه افزود: مساحت بافت‌های فرسوده تهران ۳۲۷۰ هکتار بوده و ۱۵ درصد جمعیت شهری تهران در این بافت‌ها زندگی می‌کنند که آسیب‌پذیری بیشتری در برابر زلزله دارند بنابراین احیاء و بازسازی این بافت‌های فرسوده لازم است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده تهران از دهه ۷۰ شروع شده است، بیان کرد: مجموعه‌ای از انتقادات به این طرح‌ها وجود داشته از جمله اینکه در این طرح‌ها محله به صورت یک مجموعه دیده نشده است اما در دوره جدید، شهرداری با هماهنگی با دولت، سه محور اصلی تامین توامان مسکن و خدمات، جلب مشارکت کامل ساکنین محلات فرسوده و استفاده از بخش خصوصی در بازسازی این محله‌ها در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه هفته گذشته شهرداری فراخوانی برای جلب مشارکت خصوصی برای بازسازی بافت‌های فرسوده را اعلام کرده است، گفت: امروز ۱۲ قطعه از زمین‌های شهرداری که شامل ۲۰ هکتار است برای اجرای مرحله اول این طرح آماده شده که قرار است حدود چهار هزار تا ۴۵۰۰ واحد در آن ساخته شود. همچنین وزارت نیرو سه قطعه زمین را در اختیار قرار داده است و امروز این ۱۵ قطعه زمین در اختیار توسعه‌گران قرار می‌گیرد.

تبدیل بافت فرسوده منطقه ۱۷ به فضای امن با تحویل ۴۵۰ واحد مسکونی آماده

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در آئین آغاز عملیات اجرایی بازآفرینی شهری امید خاطرنشان کرد: طرح بازآفرینی شهری امید با هدف فقرزدایی و با رویکرد اجتماعی بوده و با آنچه که به عنوان نوسازی بافت فرسوده در سال‌های قبل به خصوص در سال‌های بعد از انقلاب وجود داشت، متفاوت است.

سیدرضا میرصادقی در جمع خبرنگاران در حاشیه این مراسم که در منطقه ۱۷ تهران کلنگ‌زنی آن آغاز شد، گفت: در بهمن‌ماه با فرمان رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد ملی بازآفرینی شهری در کل کشور این اقدام آغاز شد و امروز نیز به شکل نمادین در نه استان از جمله تهران و هشت استان دیگر آغاز شد.

وی ادامه داد: این طرح با هدف فقرزدایی و با رویکرد اجتماعی بوده و با آنچه که به عنوان نوسازی بافت فرسوده در سال‌های قبل و به خصوص بعد از انقلاب وجود داشت، متفاوت است. این طرح به عنوان طرح بازآفرینی شهری در املاک و زمین‌هایی که متعلق به شهرداری‌ها و دولت است، ایجاد خواهد شد.

میرصادقی اضافه کرد: طرح‌هایی که اجرا خواهد شد، به منظور رفع نیازمندی محلات است و با توجه به شرایط ویژه‌ای که این طرح‌ها دارند، می‌توانند به عنوان تنخواه انجام نوسازی در بافت فرسوده باشد.

مدیرعامل سازمان نوسازی اظهار کرد: امروز در منطقه‌ای قرار گرفته‌ایم که قرار است در آن طرحی ایجاد شود و نیازمندی محلی محلات مجاور آن را که شامل محلات مقدم، زمزم، بلورسازی را با توجه به شرایط ویژه آنان تامین کنند. همچنین با توجه به ساخت و ساز سریع که در اینجا انجام خواهد شد، حدود ۴۵۰ واحد مسکونی در این زمین‌ها تحویل مردم داده خواهد شد و این اقدام به همین شکل در مناطق دیگر تکرار می‌شود تا بافت‌های فرسوده تبدیل به فضاهای ایمن و آماده برای سکونت شوند.

به گفته وی طبق برنامه‌ریزی انجام شده توسط سازمان نوسازی و هماهنگی‌های ایجاد شده میان شهرداری و دولت این پروژه برای دو سال در نظر گرفته شده است و بعد از امروز نیز حدود سه ماه مدت زمان آماده‌سازی عقد قرارداد خواهد بود.

میرصادقی با اشاره به اینکه فکر می‌کنم از اواسط بهار آینده این پروژه اجرایی شود، گفت: این ملک حدود ۱.۶هکتار است و تعدادی از این قطعات را در سطح شهر به صورتی پایلوت کرده‌ایم. این قطعات شناسایی شده‌اند و در اختیار قرار گرفته‌اند. هفته پیش نیز برای ارزیابی و شناسایی سرمایه‌گذاران فراخوان اعلام شد.

وی در پایان صحبت‌هایش اضافه کرد: نحوه فروش آن پیش‌بینی شده و در توافقات آتی اعلام خواهد شد.

سکونت ۴.۵ میلیون نفر در بافت فرسوده و حاشیه‌ تهران

در ادامه مقیمی استاندار تهران با بیان اینکه تهران ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده دارد که ۴.۵ میلیون نفر در این بافت ساکن هستند، تصریح کرد: طرح بازآفرینی شهری یکی از مهمترین تصمیمات رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید بوده که در ارتباط با مقاوم‌سازی شهرها در برابر زلزله توجه به مسائل اجتماعی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، عرصه اشتغال و ارتقای سطح زندگی مردم در این بافت‌ها است.

استاندار تهران گفت: ۶۶۰۰ هکتار از بافت فرسوده در شهرهای استان تهران و ۷۹۰۰ هکتار دیگر نیز در شهر تهران است که ۴.۵ میلیون نفر جمعیت در آن سکونت دارند.

به گفته وی یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار ساکن در این بافت‌ها هستند که ۶۵۰ هزار خانوار در شهرهای استان تهران و ۵۵۰ هزار در خود شهر تهران سکونت دارند و باید همه از جمله دولت و شهرداری باید کمک کنند. در قدم اول در شهر تهران ۸۰ هزار هکتار زمین برای ساخت ۱۲ هزار واحد مسکونی اختصاص خواهد یافت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar