۱۶:۲۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - 12 February 2018
کد خبر: ۴۸۷۷۹
گفت‌وگوی دبیرخانه چهره سال راه و ساختمان با شهرداران:
شهرداران یزد، اردبیل و ارومیه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احیای بافت‌های فرسوده، بر ضرورت همراهی مردم و مسئولان جهت احیای این بافت‌ها و تحقق مناسب بازآفرینی شهری تأکید کردند.

شهرداران یزد، اردبیل و ارومیه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احیای بافت‌های فرسوده، بر ضرورت همراهی مردم و مسئولان جهت احیای این بافت‌ها و تحقق مناسب بازآفرینی شهری تأکید کردند.

شهرداری‌ها در ایران چندان مطلوب عمل نمی‌کنند

لزوم تغییر نگرش دولت و مجلس به شهرداری‌ها / ضرورت همراهی جامعه و مسئولان جهت احیای بافت‌های فرسودهبه گزارش صما به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره چهره سال راه و ساختمان کشور، محمد حضرت‌پور شهردار ارومیه با اشاره به عدم بهره‌گیری شهرداری‌ها از درآمدهای پایدار شهری اظهار داشت: کسب درآمدهای پایدار شهری از جمله مسائلی است که دارای اهمیّت بسیار است؛ اما متأسفانه همانطور که بخش اعظمی از بودجه کشور از درآمدهای نفتی تأمین می‌شود، بخش اعظمی از درآمدهای شهرداری‌ها نیز از قِبل صدور پروانه پایان کار صورت می‌گیرد

وی با بیان اینکه میزان مشارکت‌های مردمی در اداره شهرهای ایران فاصله بسیاری با استاندارهای جهانی دارد تصریح کرد: مشاهده اجمالی بسیاری از شهرها در دنیا نشان می‌دهد که شهرداری‌ها در ایران چندان مطلوب عمل نمی‌کنند و در بهترین حالت مشارکت مردمی را می‌توان حدود 2درصد برای تهران دانست که آن‌هم در بخش عوارض نوسازی و پسماند است؛ این درحالی است که در ترکیه و ارمنستان این میزان مشارکت به 31درصد و در فرانسه به 65درصد می‌رسد.

شهردار ارومیه افزود: در گذشته شهرداری‌ها برای اقدامات خود، از محل کاربری‌های مسکونی سهمی را دریافت می‌کردند، که متأسفانه اکنون 90درصد پروژه‌های عمرانی از طریق فروش زمین‌هایی که در اختیار شهرداری‌ها بوده و بابت آن اجاره دریافت می‌کرده است، تأمین می‌شود.

حضرت‌پور با بیان اینکه شهرداری‌ها برای اداره شهر همه سهم خود را از فروش مستغلات و دارایی‌ها در حوره تجاری فروخته‌اند تصریح کرد: وجود درآمد پایدار برای شهرداری‌ها می‌توانست مانع از فروش این مستغلات شود امری که بهترین منبع درآمدی برای مجموعه مدیریت شهری در تمام دنیا محسوب می‌شود.

وی سپس با اشاره به ضرورت ورود شهرداری‌ها در حوزه‌های سرمایه‌گذاری ادامه داد: در حال حاضر شهرداری استانبول به واسطه حمایت بخش دولتی در 160 شرکت کشتیرانی سرمایه‌گذاری، و مشارکت فعال دارد که سهم بسیاری را برای این شهرداری به ارمغان آورده است، امری که در ایران چندان به آن توجه نشده است.

شهردار ارومیه با اشاره به بی‌مهری مجلس و دولت در انجام وظایف ذاتی خود نسبت به شهرداری‌ها گفت: دولت برای مدت طولانی است که قیمت بنزین را 1000 تومان در هر لیتر تعیین کرده است؛ اما همچنان در پرداخت سهم 10درصدی خود به شهرداری‌ها با همان مبلغ 400 تومان عمل می‌کند،و علاوه بر این مجلس نیز حوزه ارزش افزوده و دستورالعمل‌ها به شهرداری به عنوان یک فرزند ناتنی نگاه می‌کند.

حضرت‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت بخش گردشگری در توسعه منابع درآمدی پایدار اظهار داشت: توسعه گردشگری تنها برای شهر قابلیت درآمدزایی دارد و برای شهرداری هیچ‌گونه بهره و درآمدی به همراه ندارد؛ چرا که تمام زیرساخت‌های گردشگری متعلق به افراد حقیقی و بخش خصوصی است.

وی در پایان با اشاره به تلاش شهرداری ارومیه برای ایجاد معاونت توسعه گردشگری خاطرنشان کرد: از آن‌جا که ارومیه در افق 1400 به عنوان مقصد گردشگری بین‌المللی نام گرفته، ما نیز تمام تلاش خود را برای توسعه این امر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بخش برای مردم خود خواهیم داشت؛ هرچند این امر هیچ درآمدی برای شهرداری به همراه ندارد.

شهردار یزد: فرسودگی در بافت شهری یزد متوجه بافت‌های حاشیه‌ای است

لزوم تغییر نگرش دولت و مجلس به شهرداری‌ها / ضرورت همراهی جامعه و مسئولان جهت احیای بافت‌های فرسودهمهدی جمالی نژاد نیز با اشاره به اینکه خوشبختانه در حال حاضر وسعت بافت فرسوده در شهر یزد به نسبت بسیاری از شهرهای کشور کم بوده و بخش اعظم بافت قدیم شهر، تاریخی و ارزشمند محسوب می‌شود، اظهار داشت: فرسودگی در بافت شهری در یزد به طور عمده متوجه بافت‌های حاشیه‌ای شهر است.

وی ادامه داد: برای بهبود وضعیت بافت فرسوده و البته بافت تاریخی و ارزشمند شهر همچنین به ‌منظور ممانعت از گسترش فرسودگی‌ها، اقدامات کالبدی و غیرکالبدی مدنظر شهرداری قرار گرفته است، ضمن اینکه در ارتباط با ایمن‌سازی در این‌گونه بافت‌ها، نظارت بیش از پیش بر حسن اجرای قوانین ساخت‌وساز از جمله مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه ۲۸۰۰ می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

شهردار یزد با بیان اینکه بخش اعظمی از بافت قدیم شهر یزد ارزشمند و تاریخی بوده و در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است، تصریح کرد: به این دلیل نمی‌توان تمامی ضوابط موجود را به این بافت تسری داد و در نتیجه مشارکت در انجام پژوهش‌هایی در باب مصالح بومی پایدار، به ‌گونه‌ای که ضمن پاسخگویی به هویت این محدوده نیازهای مقاوم‌سازی و ایمنی را پوشش دهد، الزامی است.

جمالی‌نژاد ادامه داد: در امر بهسازی چه در محلات فرسوده شهر و چه در محلات جدید به‌ویژه در محلات تاریخی شهر، طرح‌های احیا و بازآفرینی مراکز محلات پیگیری می‌شود، به ‌علاوه نیازسنجی در سطح محلات شهری و انجام اقداماتی فراخور نیاز امروز شهروندان و توجه به معاصرسازی در توسعه فضاها و خدمات شهری، پاسخی بهینه به این امر است.

وی با بیان اینکه ظرفیت بالای شهر یزد در زمینه گردشگری و صنایع‌دستی، زمینه مناسبی برای تحقق درآمد پایدار شهرداری است، گفت: در صورتی‌که تأمین زیرساخت‌های توریستی و گردشگری مدنظر شهرداری قرار گیرد، مشارکت شهرداری با بخش‌های خصوصی و دولتی در گسترش فضاهای اقامتی و هتل‌ها، می‌تواند درآمد جاری سازمان را پایدار کند.

شهردار یزد عنوان کرد: متأسفانه در شهر یزد، با وجود تأمین خدمات فضاهای توریستی و گردشگری توسط شهرداری، عوارضی که از بازدیدکنندگان و مراجعه‌کنندگان گرفته می‌شود در اختیار این ارگان قرار نمی‌گیرد؛ این در صورتی است که این موضوع، قسمتی از هزینه‌های شهرداری را به خود اختصاص می‌دهد از این‌رو سهیم بودن در عوارض این مکان‌ها در قبال تأمین هرچه بهتر خدمات و زیرساخت‌ها از سوی شهرداری، می‌تواند بخشی از هزینه‌های پرداخت شده را بازگرداند.

جمالی‌نژاد همچنین با اشاره به اینکه منابع طبیعی آلودگی هوا نسبت به سایر شهرهای کشور بسیار ناچیز است، تصریح کرد: متأسفانه بخش عمده آلودگی شهر ناشی از منابع انسانی به‌ویژه آلاینده‌های حاصل از حرکت خودروها است، در این راستا توسعه انواع مدهای حمل‌ونقلی به‌گونه‌ای که در شریان‌های اصلی شهر تکمیل‌کننده یکدیگر باشند، بسیاری از مشکلات مربوط به آلودگی هوا را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به ‌صورت توسعه و ترویج فرهنگ پیاده‌مداری و استفاده از دوچرخه تأکید کرد: شهرداری از سویی به دنبال ایجاد زنجیره‌ای به هم‌پیوسته و تکامل‌یافته از مدهای حمل‌ونقلی پایدار بوده و از سوی دیگر، اقدامات فرهنگی در راستای توسعه و ترویج استفاده از این مدل‌های عمومی را در دستور کار خود قرار داده است.

شهردار یزد خاطرنشان کرد: از دیگر مواردی که در کاهش آلودگی هوای شهرها مفید است، توسعه شهر از درون و کاهش فواصل سفر است؛ با توجه به اینکه شهر یزد پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه از درون دارد، این امر می‌تواند با ممانعت از گسترش بیش از اندازه شهر و محدود کردن ساخت‌وسازها به اراضی درونشهری، کارساز باشد.

شهردار اردبیل: طرح جامع شورابیل در راستای ایجاد درآمد پایدار اجرایی می‌شود

لزوم تغییر نگرش دولت و مجلس به شهرداری‌ها / ضرورت همراهی جامعه و مسئولان جهت احیای بافت‌های فرسودهحمید لطف‌اللهیان شهردار اردبیل با اشاره به منبع تأمین درآمدهای شهری اظهار داشت: منابع درآمدی داخلی آن دسته از درآمدهایی هستند که مستقیماً توسط شهرداری‌ها و به‌صورت عوارض و بهای خدمات گوناگون که بیشتر مربوط به اراضی و املاک هستند وصول می‌شوند، که توافق بر سر زمین آهن‌فروشان، زمین برای ساماندهی مشاغل مزاحم، تملک زمین‌های اطراف مجموعه توریستی شورابیل و زمین در ورودی شهر را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: منابع درآمدی خارجی از جمله درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مشارکت با شهرداری در اجرای پروژه‌های مختلف، فروش اوراق مشارکت، کمک‌های دولتی که موجب کاهش هزینه و ایجاد درآمد پایدار می‌شود که می‌توان به پروژه‌های زمین چمن مصنوعی، پروژه تجاری مسکونی و خدماتی شهریار، تیراژه، مروارید و پروژه‌های تفریحی و توریستی هتل سلامت، زیپ‌لاین، کافی‌شاپ شناور، بزرگ‌ترین مسیر سلامت کشور نزدیک 8 کیلومتر و.. در اردبیل اشاره کرد.

شهردار اردبیل با اشاره به کاهش 30 درصدی هزینه خدمات شهری تصریح کرد: با برقراری انضباط مالی در شهرداری اردبیل از طریق تدوین و راه‌اندازی نرم‌افزارهای مختلف و کنترل‌های انجام‌یافته و کاهش هزینه روزانه از جمله کاهش حداقل 30 درصدی هزینه خدمات شهری، افزایش کیفیت و کمیت خدمات شهری را به دست آوردیم.

لطف‌اللهیان با اشاره به اینکه هزینه‌های شهرداری صرف بخش عمران می‌شود گفت: احداث پارک گالری در مجموعه توریستی شورابیل از جمله پروژه‌هایی است که با لحاظ بخش‌هایی از پروژه به‌صورت انتفاعی می‌توان هزینه‌های اجرای آن را از این طریق تامین کرد.

وی در مورد توسعه درآمدهای پایداری شهری بیان کرد: عمده فعالیت توسعه استان اردبیل کشاورزی است که با بررسی و مطالعه سایر زمینه‌های توسعه استانی و به‌ویژه شهر اردبیل و شناسایی پتانسیل‌های گردشگری اقدام به تدوین و اجرای پروژه‌های عمرانی همسو با شهر انسان‌محور صورت گرفت که می‌توان به بازآفرینی شهری در کنار اثر جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیل، پروژه‌های متعدد در مجموعه گردشگری شورابیل، بهسازی مسیر کنار رودخانه بالیخلو، احیای ساختمان قدیمی شهرداری اردبیل و تبدیل به چندین موزه مشاغل، میراث فرهنگی و... اشاره کرد.

شهردار اردبیل همچنین با اشاره به ظرفیت دریاچه شورابیل اظهار داشت: دریاچه شورابیل به‌عنوان تنها دریاچه درون‌شهری طبیعی ایران با مساحت 200 هکتار یکی از مناطقی است که توجه عده زیادی از توریست‌ها را در تمام فصول سال به خود جلب کرده که شهرداری اردبیل در جهت فراهم کردن بخشی از نیازهای مراجعه‌کنندگان و ایجاد درآمد پایدار از این مجموعه اقدام به تهیه و تصویب طرح جامع شورابیل کرده است.

لطف‌اللهیان در مورد توسعه حمل‌ونقل عمومی در استان خاطرنشان کرد: مطالعه، تدوین و به تصویب رساندن طرح جامع ترافیک شهر اردبیل، تهیه طرح تفصیلی ترافیک با بهره‌گیری از طرح بالادست در هسته مرکزی شهر و اجرایی کردن مهم‌ترین طرح تقاطع غیرهمسطح در راستای روان‌سازی ترافیک شهری، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و اجرای طرح بی‌آر‌تی در دستور کار قرار دارد.

گفتنی است زمان رای‌گیری انتخابات پنجمین جشنواره چهره سال راه و ساختمان از 7 تا 15 اسفندماه امسال است و هدایای چهره‏های برتر نیز در مراسمی 17 اسفندماه اهداء می‌شود.

تلفن تماس: (داخلی 108)02122853530

آدرس سایت: topsama.ir

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar