۱۱:۴۲ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - 14 February 2018
کد خبر: ۴۸۸۰۲
در گفت‌وگو با«صما» مطرح شد:
به دنبال اظهار نظر اخیر رئیس جمهوری درباره کاهش نرخ سود بهره بانکی برای خانه اولی ها در بافت‌های فرسوده، دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور گفت: برای کسب موفقیت در بافت‌های فرسوده باید سیاست های همه جانبه در این امر اعمال شود.

تامین منابع ملی بافت‌های فرسوده از محل صندوق توسعه ملی/ انتقاد ازعملکرد ستادهای استانی نوسازیبه دنبال اظهار نظراخیر رئیس جمهوری درباره کاهش نرخ سود بهره بانکی برای خانه اولی ها در بافت‌های فرسوده ، دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه برای کسب موفقیت در بافت‌های فرسوده باید سیاست های همه جانبه دراین امر اعمال شود گفت: نمی توان ازتوسعه گران دراحیای بافت‌های فرسوده غلفت کرد ؛امیدوارم که مصوبه استفاده از منابع توسعه ملی برای احیای بافت‌های فرسوده مصوب شود تا از این رهگذر روند توانمندی سازی بافت‌های فرسوده تسریع شود.

فرشید پورحاجت ضمن بیان مطلب فوق درگفت وگو با صما توجه دولت دوازدهم به احیای بافت‌های فرسوده را یک فرصت تاریخی قلمداد کرد و در عین حال بر لزوم فراهم شدن مقدمات لازم استفاده بهینه ازاین فرصت تاکید کرد و اظهارداشت: لازمه رونق احیای بافت‌های فرسوده توجه دوجانبه به سازندگان و بهره برداران به صورت توامان است و غفلت از تامین منافع و ایجاد مشوق برای هر یک از این دو سبب معوق شدن اهداف مورد نظر می‌شود.

سیاست های مالی بافت‌های فرسوده نباید تک بعدی باشند

وی تمهیدات دولت برای کاهش نرخ سود بانکی برای مالکان خانه اولی دربافت‌های فرسوده را نگاهی تک بعدی دانست وگفت: ازجمله ملزومات موفقیت دراحیای بافت‌های فرسوده که سبب ایجاد مشوق برای ورود توسعه گران به این حوزه می‌شود توجه به تسهیلات ساخت در بافت‌های فرسوده است.

دبیرکانون سراسری انجمن انبوه سازان کشور شرایط تسهیلات بافت‌های فرسوده را کاملا ناکارآمد ارزیابی کرد وگفت: ازپنج سال گذشته تاکنون مقررشده بود که یارانه ای برای پرداخت مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات بافت‌های فرسوده دراختیار بانک‌ها قرارداده شود اما این وعده هرگز محقق نشد و انبوه سازان با نرخ سود 18درصدی تسهیلات وام ساخت بافت‌های فرسوده را از بانک‌ها دریافت کرده اند.

پورحاجت در ادامه اظهارات خود همچنین از تعامل کانون سراسری انبوه سازان با اعضای کمیسیون عمران مجلس خبرداد وگفت: انبوه سازان به کمیسیون عمران مجلس پیشنهاد داده اند که دولت از محل توسعه صندوق ملی برای حمایت از احیای بافت‌های فرسوده استفاده کند.

دبیرکانون سراسری انجمن انبوه سازان کشوربا تاکید براینکه مصوبه برداشت از منابع توسعه صندوق ملی به زودی در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد خاطرنشان ساخت: انتظار می رود که نمایندگان مجلس به این مصوبه پاسخ مثبتی دهند وشرایط را برای احیای بافت‌های فرسوده آماده کنند.

وی همچنین سایرمکانیزمهای مشوق زا برای تشویق توسعه گران به روند احیای بافت‌های فرسوده را اینگونه تشریح کرد: لازم است قوانینی مصوب شود که اخذ مالیات دربافت‌های فرسوده به صفربرسد چرا که این تمهیدات نقش بسیاری بالایی در جذب انبوه سازن به توانمند سازی بافت‌های فرسوده دارد.

پورحاجت درعین حال خواستار استفاده ازتجارب مسکن مهر در فرآیند احیای بافت‌های فرسوده شد وگفت: درمسکن مهر برخی تجارب والگوهای موفق وجود دارد که بهره گیری ازآنها می تواند نقش موفقی درافزایش ضریب موفقیت احیای بافت‌های فرسوده داشته باشد.

ستادهای استانی احیا بسیار ناکار آمدند

وی با مقایسه شورای عالی مسکن در مسکن مهر با ستاد استانی احیای بافت‌های فرسوده گفت: به عنوان مثال شورای عالی مسکن مهر از چابکی وپویایی بالایی برخودار بود وهمین مساله سبب شده بود که بخشهای اجرایی مسکن مهر با سرعت پیش برود این درحالی است که درباره بافت‌های فرسوده این مساله مصداق ندارد وستادهای استانی احیا که زیرنظرفرمانداری هستند اغلب منفعل هستند.

اما درهمین زمینه علیم یارمحمدی – عضو کمیسیون عمران مجلس درگفت وگو با صما – با بیان اینکه پیشنهاد برداشت از منابع صندوق توسعه ملی به نفع احیای بافت‌های فرسوده بسیارخوب است بردوعامل مهم به عنوان دلیل رای مثبت نمایندگان به این مصوبه تاکید کرد وگفت: درحال حاضرمسکن درمحاق رکود رفته است وافزایش قمیت مسکن سبب ایجاد شکاف بین عرضه وتقاضای مسکن شده است ودرشهرهای بزرگ بسیاری از ساکنان فرصت خانه دارشدن را پیدا نمی کنند.

این نماینده مجلس همچنین کاهش فرصتهای اشتغالزایی را ازتبعات رکود مسکن ارزیابی کرد وگفت: درحال حاضر رکود مسکن باعث شده است که بسترهای اشتغالزایی بسیاری ازبین برود این درحالی است که وابستگی صدها مشاغل به صنعت مسکن باعث می شود که رونق این بخش ،سبب ایجاد فرصتهای شغلی شود.

رای مثبت نمانیدگان مجلس به برداشت از صندوق توسعه ملی

وی با تاکید براینکه با این نگاه هرسیاستی که باعث شود مسکن به سمت رونق رود باید مورد حمایت قراربگیرد درعین حال افزود: بدون شک حمایت تسهیلاتی از بافت‌های فرسوده باعث می‌شود که مسکن مجددا وارد فازرونق شود وبا این نگاه به نظرمیرسد که نمایندگان مجلس می بایست به یک اجماع کلی برای حمایت از مصوبه برداشت از منابع ملی برای احیای بافت‌های فرسوده برسند.

عضو کمیسیون عمران مجلس درعین حال توجه خاص دولت به روند احیای بافت‌های فرسوده که شامل انتخاب یک مشاور برای این حوزه ونیز تاکید مستقیم رییس جمهور برضرورت احیای بافت‌های فرسوده بوده است را فرصت بسیار مغتنمی برای ایجاد مقدمات لازم جهت تسریع درروند احیای بافت‌های فرسوده برشمرد وگفت: موضوع برداشت از صندوق توسعه منابع ملی به نفع احیای بافت‌های فرسوده ممکن است یا به صورت طرح ازسوی نمایندگان مجلس و یا به صورت لایحه ازسوی دولت به مجلس تقدیم شود که درهرصورت قطعا نمایندگان مجلس رای مثبت به آن خواهند داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar