۱۴:۵۹ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 18 February 2018
کد خبر: ۴۸۸۴۸
عضو شورای مرکزی نظام مهندسی در گفت و گو با «صما»:
عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به ابلاغیه حذف تعارض منافع وزیر راه و شهرسازی گفت: وقتی افراد شاغل در وزارتخانه‌ها ازجمله وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو و نفت و افرادی را که بنا به تخصص خود وارد این حرفه شده‌اند، از ادامه فعالیت حرفه‌ای منع می‌کنیم، یعنی به شکلی افراد حرفه‌مندتر را از چرخه کار حرفه‌ای خارج می‌کنیم.
منع فعالیت کارمندان دولتی موجب رفع تعارض منافع نمی‌شود/ دست مهندسان حرفه‌مند در حوزه طراحی باز باشداحمدرضا طاهری اصل در گفت و گو با «صما» ادامه داد: در اینجا این سوال از وزیر مطرح است که اگر حقوق پایه یک کارمند به هر دلیلی کفاف زندگی او را ندهد، آیا باید به دنبال شغل‌هایی مثل رانندگی، میوه‌فروشی و فعالیت‌هایی برود که مربوط به حرفه وی نیست و فعالیت حرفه‌ای خود را کنار بگذارد؟ آیا یک پزشک اگر در یک بیمارستان کار ‌کند، از دایر کردن مطب منع می‌شود؟

وی با انتقاد از اینکه با اجرای این ابلاغیه و منع کردن کارمندان از فعالیت ساختمانی، در حال حذف افراد حرفه‌مندتر از چرخه ساخت‌وساز هستیم، گفت: ما به این ترتیب افرادی را که می‌توانند در فعالیت‌های ساخت‌وساز نقش داشته و پل ارتباطی بین ساخت‌وساز با وزارتخانه متبوع خود باشند، از ادامه کار منع می‌کنیم.

طاهری اصل با بیان اینکه خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌های مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعالیت حرفه‌ای آنها است گفت: با این ابلاغیه، ما برخلاف اصلاح قانون نظام مهندسی که در آن بحث حرفه‌مندی را مطرح می‌کنند، عمل می‌کنیم.

وی افزود: شاید درست باشد که یک مهندس شاغل در یک ارگان، هم از نظر حقوقی درآمد داشته باشد و هم فرصت کافی برای نظارت نداشته باشد، اما او حداقل می‌تواند طراحی کند و خارج از ساعات فعالیت اداری خود به فعالیت حرفه‌ای در زمینه طراحی و مشاوره بپردازد.

پاک کردن صورت مسئله، راه درستی برای حذف فساد و رانت نیست

وی در پاسخ به اینکه با توجه به ارتباطات خاص و رانت‌هایی که در گرفتن پروژه‌ها از سوی شاغلان 9 نهاد مذکور وجود دارد، آیا اجرای این ابلاغیه می‌تواند گامی برای مبارزه با فساد باشد، گفت: ما نباید به دلیل اینکه جوابی برای این مسئله نداریم، صورت مسئله را پاک کنیم.

این مسئول با تاکید بر لزوم کنترل عملکرد کارمندان تصریح کرد: در هر صورت این ارتباطات بین کارکنان شهرداری‌ها و وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی که بتوانند یکسری پروژه‌ها را خود بگیرد، امکان دارد. می‌توان این دسته از کارمندان را از کار نظارت منع کرد، ولی باید دست آنها را در طراحی باز بگذاریم و باید چاره‌اندیشی کنیم، نه اینکه صورت مسئله را کاملا پاک کنیم.

وی با بیان اینکه حتی یک مهندس خود اگر فعالیت نکند، می‌تواند پروژه را بگیرد و با پروانه بقیه مهندسان کار کند، گفت: اگر مهندسی به عنوان کارمند شهرداری، وزارت کشور، نفت یا نیرو بخواهد تخلف کند، در زمره پروانه خود تخلف نمی‌کند، اما پروژه‌ها را به یکسری از دوستان می‌دهد و این رویه ای است که اکنون هم بعضا اتفاق می‌افتد.

طاهری اصل تاکید کرد: پس اگر بحث تخلف و گرفتن پروژه مطرح باشد، به هر طریقی می‌توانند این کار انجام دهند و بیش از ظرفیت کاری خود از ظرفیت بقیه استفاده ‌کنند. بنابراین دلیل موجهی نیست که افراد حرفه‌مند را از فعالیت حرفه‌ای خود معذور کنیم و کنار بگذاریم. چون در این حالت حقوق شهروندی را رعایت نکرده‌ایم.

کارمندان با حقوق 2 تا 3 میلیونی تامین مالی نمی‌شوند

وی با بیان اینکه نباید همه را به این چشم ببینیم که شاید فعالیت خلاف انجام دهند، یادآور شد: باید ببینیم که برای تامین درآمد آنها چه باید کرد. در حال حاضر برخی مهندسان سال‌هاست در وزارتخانه‌های نفت، نیرو و کشور با حقوق 2 تا 3 میلیون تومانی فعالیت می‌کنند که تامین مالی نمی‌شوند. آیا آنها باید فعالیت حرفه‌ای را کنار بگذارند و بعد از بازنشستگی کار حرفه ای خود را انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه پاک کردن صورت مسئله راهکار درستی نیست، افزود: راهکارهای بهتری می‌شد برای این موضوع اندیشید و روش‌های کنترلی بهتری را اجرایی کرد تا اینکه مهندسان مکلف شوند تا پروانه خود را تحویل وزارت راه و شهرسازی و یا اداره کل راه و شهرسازی بدهند.

رییس کمیسیون انرژی شورای مرکزی درخصوص راهکار پیشنهادی برای این منظور بیان کرد: اگر قرار باشد افرادی را که وقت نظارت و بازرسی ندارند، از کار منع کنیم، می‌توانند به فعالیت طراحی و مشاوره بپردازند. همچنین اگر احتمال تخلف گرفتن پروژه‌ها وجود دارد، ظرفیت مهندسان مشخص است و بیش از این ظرفیت، نباید اجازه فعالیت را به آنها بدهیم.

دست مهندسان حرفه مند در زمینه طراحی باز باشد

وی با بیان اینکه مهندسان اگر واقعا اهل کار حرفه ای باشند، می‌توانند از کل کشور در بخش طراحی سفارش کار بگیرند و در زمینه طراحی، دست مهندسان در کل کشور باز است، افزود: یا اینکه مهندسان می‌توانند پروانه خود را داشته باشند و در قسمت مشاوره فعالیت کنند. چون پروانه حق قانونی مهندسان است که به عنوان وجهه خود گرفته‌اند و شاید یک مهندس اصلا دوست داشته باشد، پروانه اشتغال خود را قاب بگیرد و بخواهد خود را به عنوان یک فرد حرفه‌مند معرفی کند.

طاهری اصل افزود: فرضا گرفتن گواهی‌نامه رانندگی افرادی که در تاکسیرانی مشغول هستند، چون احتمال دارد که تاکسی بخرند و مسافرکشی کنند، دلیل موجهی برای این کار نیست و لذا حق طبیعی مهندسان را نباید از آنها گرفت.

وی با ارائه یک مثال دیگر ادامه داد: به کدام پزشکی می‌توانند بگویند که چون در بیمارستان کار می‌کند، حق راه اندازی مطب و فعالیت خارج از بیمارستان را ندارد؟ او یک پروانه نظام پزشکی دارد که باید از آن استفاده کند و در برابر حرفه خود جوابگو باشد.

طاهری اصل با بیان اینکه دولت و ملت هزینه کرده‌اند که یک مهندس در خدمت آبادانی کشور خود باشد، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم به صرف اینکه فردی در یک ارگان دولتی کار می‌کند نمی‌تواند در جای دیگری کار کند.

وی با بیان اینکه تعارض منافع تعاریف مختلفی دارد گفت: یک جنبه تعارض منافع، این نیست که هر دو طرف در یک طرف میز قرار دارند. حذف افراد حرفه‌مند باعث رفع تعارض منافع نمی شود. بر این اساس از وزیر راه دعوت شده تا ضمن حضور در جلسه شورای مرکزی، منظور خود را از تعارض منافع به طور آشکار بیان کند و ما هم تعاریف خود را از آن ارائه دهیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
0
0
این صحبتها که جناب مهندس طاهری اصل فرمودند،سالهاست مو به مو در استان اصفهان زیر نظر ایشان وسایر حرفه مندان اجرا میشود،مشکل اینجاست که وقتی یک حرفه مند خوب حرفه ای شد،نتیجه آن میشود که الان در استان اصفهان شاهد هستیم:چند صد هزار متر مربع کار خارج از سیستم ارجاع توسط هیات رئیسه حرفه مندِ حرفه ای به دوستان بنده ونه دوستان خودشان واگذار کرده اند.تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل(اصولا تعریف حرفه مند که ایشان میفرمایند تعریفی است که بنده از توصیفش شرم دارم وآن چیزی نیست که در لغت نامه ها آمده است)
سرداري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۷
0
0
به اسم تعارض منافع بخشنامه ميدن بعد خودشون ميگن براي اشتغال زايي بوده.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar