۱۰:۵۵ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - 24 February 2018
کد خبر: ۴۸۸۸۴
«صما»گزارش می‌دهد:
صما – اولین جشنواره نشان تعالی HSE امروز 5 اسفند ماه 96 همزمان با روز بزرگداشت مقام مهندس با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی، سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری تهران آغاز به‌کار کرد.
اولین جشنواره نشان تعالی HSE  با حضور وزیر راه آغاز به‌کار کرد/ پیوند حوزه اجرایی و علمی ایمنی ساختمان ویژگی‌ بارز جشنواره HSE

به گزارش «صما» این جشنواره که به همت معاونت مسکن و ساختمان و دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی بر گزار شده است به مدت 3 روز تا 7 اسفند ماه برقرار است .

در این همایش عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حامد مظاهریان معاون مسکن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، پیروز حناچی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان، فرج‌الله رجبی رییس سازمان نظام‌مهندسی کشور و جمعی از اعضای وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام‌مهندسی، فعالان عرصه ساخت‌وساز و علاقه‌مندان حضور دارند و با محورهای متعدد همزمان با بزرگداشت روز مهندس در حال برگزاری است.

محورهای این همایش شامل؛ ارتقای جایگاه سلامت، ایمنی و محیط‌زیست در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی،- ترویج مباحث مقررات ملی ساختمان،طراحی ذاتاً امین در کاهش بار مالی و ارتقای اثربخشی در صنعت ساخت‌وساز و عمران کشور،نقش صنعت بیمه و قرارداد در توسعه HSE و انتقال ریسک در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی،ارتقای دانش، فرهنگ و توان عملیاتی HSE و انتقال ریسک در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی،- تحلیل مزایای به‌کارگیری مدل ارزیابی نشان تعالی HSE در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کشور،اعلام نتایج و دستاوردهای اولین دوره ارزیابی‌های نشان تعالی HSE در کارگاه‌ها و پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کشور،معرفی توانمندی‌های نوین علمی، فنی و خدماتی HSE در صنعت ساختمان و عمران کشور و حفاری ایمن در محیط‌های شهری است .

۴۵ درصد از حوادث حین کار مربوط به فعالیت‌های ساختمان است

در ابتدای این همایش حامدمانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان بابیان اینکه موضوع ایمنی در صنعت ساختمان آن‌طور که باید اجرایی نشده است گفت: آمارها حاکی از آن است که۴۵ درصد از حوادث حین کار مربوط به فعالیت‌های ساختمان است.

وی گفت:این جشنواره در این دوره به‌عنوان اولین فعالیت و رویداد انجام‌شده با نگاه ترویجی در خصوص HSE عملیاتی و در مرحله اجرا قرارگرفته است.

مانی فر در ادامه پیوند حوزه اجرایی و علمی در این رویداد را از مهم‌ترین ویژگی‌های جشنواره HSE دانست و گفت: قطعاً پیوند دستگاه اجرایی کشور (وزارت راه و شهرسازی) و حوزه علمی و تولید دانش (دانشگاه تهران) از مهم‌ترین و قوی‌ترین ویژگی‌های جشنواره فوق در کشور به شمار می‌رود که باید موردتوجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان ادامه داد: خوشبختانه این اقدام دارای پشتوانه‌ علمی قوی و عمیقی است که با انجام فعالیت‌های تحقیقاتی معتبری از سال‌ها قبل از سوی دانشگاه تهران آغازشده و امروز می‌بینیم که خروجی خوب و معتبری نیز به همراه داشته است.

وی بابیان اینکه کار نشان تعالی HSE یک فرایند ارزیابی است و یک فرایند بازرسی نیست، تصریح کرد: در نگاه بازرسی کارگاه‌های ساختمانی را مورد رصد قرار می‌دهیم و تنها اشکالات آن‌ها را می‌نویسیم و بعد از بابت نقص‌ها و کاستی‌ها که در این کارگاه‌ها ازنظر ایمنی وجود دارد، به آن‌ها تذکر می‌دهیم.

مانی فر بابیان اینکه نشان تعالی HSE از درجه‌بندی‌های مختلفی تشکیل‌شده و شامل تک‌ستاره تا هفت ستاره است، اظهار کرد: با توجه به امتیازی که کارگاه‌های ساختمانی دریافت می‌کنند، نشان تعالی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

وی در مورد نتایج ارزیابی کارگاه‌های ساختمانی بیان کرد: ارزیابی‌ها در محور‌های محیط‌زیست، سلامت و ایمنی بوده که در محور محیط‌زیست بیشترین کسر امتیاز را در بخش انرژی و مصرف آن داشتیم و کارگاه‌های ساختمانی نسبت به مصرف انرژی در ساخت‌وساز، توجه به کاهش مصرف انرژی و بهینه کردن آن توجه لازم را ندارند.

در ضمن تاکنون حامد مظاهریان، معاون مسکن و شهرسازی، حسن قربان خانی رییس سازمان نظام‌مهندسی تهران و رجبی رییس سازمان نظام‌مهندسی کشور به ایراد سخنانی پرداختند .

گفتنی است، افتتاحیه همایش فوق امروز ۵ اسفندماه در تهران در سالن همایش ایرانیان از ساعت ۸ تا ۱۲ در حال برگزاری است.

همچنین نمایشگاه، کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی این همایش نیز از ۵ تا ۷ اسفندماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به نشانی تهران، بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، جنب شهرک فرهنگیان، خیابان نارگل، خیابان شهید علی مروی، خیابان حکمت، برگزار می‌شود.

این خبر در حال تکمیل است


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar