۰۹:۴۷ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - 06 March 2018
کد خبر: ۴۹۰۲۲
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با «صما»:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور بسیار گران اداره می شود. گفت: حدود 87 درصد بودجه کشور تا 30 سال گذشته صرف بخش عمرانی کشور می‌شد درحالی که اکنون این میزان به کمتر از 17 درصد رسیده است و دولت و مجلس قدرت مانور چندانی در بودجه ندارند.
بودجه عمرانی فدای حقوق کارمندان شده است/ بودجه‌ ریزی‌ های کنونی خلاف عدالت استحسینعلی حاجی دلیگانی با بیان مطلب فوق به «صما» گفت: فروش نفت، اخذ مالیات و واگذاری سهم شرکت های دولتی زمانی به ثمر می رسد که این منابع مالی در حوزه عمرانی کشور صرف شود علاوه بر این موضوع، منابع بودجه سال آتی بیشتر صرف اعداد و ارقامی می شود که قابل توجیه نیست.

وی با بیان اینکه بودجه کنونی قدرت مانور را از مجلس و دولت گرفته است خاطر نشان کرد: کمتر از یک سوم بودجه مختص بخش عمرانی است و بیش از 70 درصد آن مربوط به هزینه های جاری و اسناد خزانه و اوراق مشارکت است.

نماینده حوزه انتخابیه شاهین‌شهر با بیان اینکه باید عقبگردی به بودجه های سال های گذشته داشته باشیم، گفت: در چند سال اخیر بخش اعظمی از بودجه کشور توسط کارمندان دولت از دو جهت تعداد و حقوق های نجومی بلیعده می شود.

وی گفت: به هرحال به جز دغدغه های ذکر شده مدیریت این تعداد کارمند نیازمند نهاد چابک است.

انطباق مواد لایحه با برنامه توسعه کم است

حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه بودجه ریزی های کنونی خلاف عدالت است، ادامه داد: گاز و نفت متعلق به همه ملت است و همه احاد مردم ایران حق دارند از این سهم ببرند بنابراین با این شیوه بودجه ریزی با مشکل مواجه خواهیم شد.

عضو برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه مجلس حداکثر می تواند 10 درصد تا 15 درصد تغییرات را در لایحه اعمال کند گفت: برابر برنامه ششم توسعه باید سالانه 15 درصد از حجم دولت کاهش یابد اما این مسئله در لایحه بودجه رعایت نشده است علاوه بر این موضوع، انطباق مواد لایحه با برنامه توسعه کم است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با بیان اینکه برخی از پروژه‌های عمرانی که نیمه‌تمام مانده‌اند در حال تبدیل شدن به آثار باستانی هستند، افزود: دولت باید به این نکته توجه داشته باشد که کاهش بودجه عمرانی موجبات ایجاد رکود در کشور می شود.

وی با بیان اینکه دست درازی دولت به بودجه عمرانی موضوع تازه ای نیست گفت: اعتبارات سرمایه‌گذاری‌های عمرانی (موسوم به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده (درواقع تنها ۱۶ درصد از مصارف بودجه عمومی کشور صرف توسعه زیرساختی می‌شود) که در مقایسه با رقم قانون سال ۹۶ (۷۱ هزار میلیارد تومان) حدود ۱۵ درصد کاهش داشته است. البته با توجه به اینکه آنچه در حوزه اعتبارات سرمایه‌ای در عمل تخصیص داده می‌شود کمتر از عدد مصوب است، شاید بتوان چنین نتیجه گرفت که این کاهش در راستای افزایش دقت بودجه دولت صورت گرفته است.

کاهش بودجه عمرانی چه معنایی دارد ؟

وی گفت: طی سال‌های ۹۶-۷۶ نسبت عملکرد اعتبارات عمرانی به اعتبارات هزینه‌ای به‌رغم نوسانی بودن، در مجموع سیر نزولی داشته است. به نحوی كه به‌تدریج از 45 درصد در سال ۷۶ به حدود ۱۹ درصد در سال ۹۶ خواهد رسید. این امر بدین معناست كه به‌تدریج سهم عمده‌ای از منابع بودجه عمومی دولت صرف امور هزینه‌ای شده و سهم اعتبارات عمرانی كاهش یافته است. متوسط درصد تحقق بودجه‌های عمرانی در ۲۰ سال گذشته حدود ۶۷ درصد و برای بودجه‌های جاری حدود ۹۷ درصد بوده است.

حاجی دلیگانی همچنین تاکید کرد: در سال ۹۶ مقرر شده بود تعداد ۲۹۹ طرح با اعتباری برابر با ۱.۸۱۵ هزار میلیارد تومان به اتمام برسد از این تعداد ۴۶ طرح با اعتباری برابر ۹۱.۶ میلیارد تومان به اتمام رسید و ۲۵۳ طرح با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان برای سال ۹۷ و سایر طرح‌ها با اعتباری برابر با ۶.۵ هزار میلیارد تومان برای سال‌های آتی به لایحه ۹۷ منتقل شده‌اند. گفتنی است تعداد ۲۵ طرح از طرح‌های مندرج در قانون ۹۶ (با سال خاتمه بعد از ۹۶) از لایحه ۱۳۹۷ حذف شده‌اند.

وی در خصوص نکته بعدی خاطر نشان کرد: در بخش طرح‌هاي تملک دارايي‌های سرمايه‌ای، نوع نگاه دولت در طرح‌های مشاركتی و خروج منابع حاصل از حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از لايحه بودجه ۹۷ باعث شده ميزان اعتبارات طرح‌های عمرانی فصل صنعت و معدن از محل منابع عمومي بودجه با ۴۴ درصد كاهش مواجه شود. اين در حالي است كه اين ميزان كاهش از منابع عمومي تخصيصی به سازمان‌های توسعه‌ای مانند ايدرو و شهرك‌های صنعتی را در ايفای تعهدات قانونی كه نيازمند منابع تملكی از محل بودجه عمومی يا منابع داخلی هستند با مشكل روبه‌رو خواهد كرد، چرا كه در طرح‌های مشاركتی، موضوع تسهيلات مطرح است كه با موضوع منابع مورد نياز تملكی كاملاً متفاوت است.

پروژه های عمرانی نیمه تمام در حال استهلاک است

وی همچنین گفت: به هر حال در سال ۹۷، ميزان استقراض دولت (بدون احتساب برداشت از صندوق ذخیره ارزی) ۳۸.۵ هزار ميليارد تومان (معادل ۱۰ درصد منابع عمومی) در نظر گرفته شده است كه نسبت به ۳۴.۵ هزار ميليارد تومان در سال گذشته ۱۱.۴ درصد رشد داشته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در ادامه تصریح کرد: پیش از اینکه پروژه‌های عمرانی کلید خورده مستهلک شود باید فکری به حال آنها شود.

وی ادامه داد: امروز در سال های اول ابلاغ سند چشم انداز نیستیم بلکه در سال های پایانی هستیم تا سال 1404 چقدر فرصت مانده است. پس کی و از کجا می خواهیم شروع کنیم. آیا با این بودجه نویسی میخواهیم به جایگاه اول اقتصادی و علمی منطقه و جنوب آسیا برسیم. آیا ما که به استناد سند چشم انداز در سال 1404 به اشتغال کامل برسیم با دادن چند میلیارد وام به جوانان فارغ التحصیل بیکار به دنبال اشتغال کامل هستیم.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه تمام جهت گیری های کشوربه سمت افزایش تعداد کارمندان است در نهایت تاکید کرد: تشویق به کارمند شدن بدنه کنونی کشور را سنگین، پرهزینه و بدون انعطاف کرده است.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
0
0
قرارگاه خاتم الانبیا سپاه رقیب بخش خصوصی در پروژه های پلسازی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
0
0
اگر دولت به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار است باید شرکت های نظامی مثل شرکت راهسازی و عمران ایران یا قرارگاه خاتم الانبیا سپاه را از پروژه های عمرانی خلع ید کند و مناقصات عمرانی به بخش خصوصی واقعی واگذار شود, الان ساخت پل میدان شریعتی اراک توسط قرارگاه خاتم الانبیا بعد از گذشت ۳ سال همچنان بلاتکلیف مانده و علاوه بر ترافیک و راه بندان در خیابان شریعتی اراک باعث بلندشدن گرد و خاک به هوا شده, همین تاخیر در پروژه های عمرانی عامل نارضایتی مردم اراک در دی ماه امسال بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
0
0
تمام بودجه مملکت صرف پرداخت حقوق کارمندان دولت شده, به همین دلیل فساد گسترده در بخش دولتی وجود دارد, اقتصاد کشور قفل شده, نارضایتی مردم از سیستم به اوج خود رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
0
0
صرفه جویی در بودجه جاری دولت = باید پرداخت حق اضافه کاری به کارمندان دولت لغو شود چون کارمند بی تعهد و بی مسیولیتی که در ساعات اداری نتواند کار خود را به درستی انجام دهد قطعا در وقت اضافه هم این کار را انجام نخواهد داد,
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
0
متاسفانه پرداخت بن پوشاک به کارمندان بانک ها و پرداخت بن لباس ورزشی به کارمندان پتروشیمی از بودجه عمرانی دولت وجب تر شده!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
0
0
متاسفانه تمام منابع کشور در خدمت مستخدمین و حقوق بگیران دولتی وحکومتی قرارگرفته و بقیه اصناف و مردم به حال خودشون رها شدن. هرکی زرنگ تر وقلدر ترباشه بیشترگیرش میاد. رعایت حلال وحرام واخلاق حرفه ایی مساویه با بی پولی .مهندسی بخش غیردولتی در فلاکت بارترین وضعیت تاریخی ممکن قرارگرفته. بطوریکه درآمد کاشت ناخن و دستفروشی از مهندسی بیشترشده. راست میگن که توی جوامع عقب افتاده و فاسد در آمد وکلا وپزشکان ودلالان زیاده ودر جوامع متعالی وتوسعه یافته درآمد مهندسان .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
0
0
کوچک سازی بدنه دولت باعث صرفه جویی در بودجه جاری دولت میشود, واگذاری پالایشگاه امام خمینی شازند به بخش خصوصی, واگذاری آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وزارت راه و شهرسازی به بخش خصوصیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
0
0
وزیر نفت، ۵تن از معاونین خود را با میانگین ۸۰۰ میلیون تومان بازنشسته و دوباره به کار گرفته است!

↩️قاضی‌پور نماینده مجلس:
✅اخبار واصله حاکی از این است که وزیر نفت در روزهای پایانی سال ۹۶ پنج تن از معاونان خود را بازنشست کرده و به‌صورت میانگین ۸۰۰میلیون تومان به هر کدام از آنها پاداش پایان خدمت پرداخت کرده است.

✅بعد از پرداخت پاداش پایان خدمت مجددا در سال جدید با این افراد قرارداد همکاری منعقد شده است. این اقدام وزارت نفت با روح سیاست کلی دولت آقای روحانی همخوانی ندارد؛ این افراد یا نباید بازنشسته می‌شدند و اگر بازنشسته شده‌اند نباید مجددا قرارداد همکاری با آنها بسته می‌شد.

✅پاداش پرداختی به این افراد بین ۶۰۰میلیون تا ۱ میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه سقف پرداخت پاداش پایان در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان است این افراد را قبل از سال ۹۷ بازنشسته کرده‌اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
کاهش بودجه عمرانی = بیکاری و فقر
باید عوارض آلایندگی هوا که از پتروشیمی و پالایشگاه گرفته میشود صرف تکمیل طرح های عمرانی شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
0
0
باید افزایش بهره وری در ادارات دولتی در دستور کار قرار گیرد, باید جلوی مفت خوری برخی کارمندان گرفته شود, مرخصی استحقاقی کارمندان دولت از ۲.۵ روز در ماه به ۱.۵ روز در ماه کاهش یابد, پرداخت حق تحصیل, حق اضافه کاری, حق ایاب و ذهاب و حق ویلای شمال, حق ناهار و شام, حق پوشاک .....به کارمندان دولت قطع شود _قرارنیست تمام بودجه مملکت به جیب عده کمی از مردم به نام کارمندان دولت برود, و بقیه ملت بیکار و بی پول باشند و غاز بچرانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
آقای استاندار محور اراک فرمهین سالهاست بدون پیشرفت چشمگیر در چهار خطه شدنش و تکمیل تقاطع غیرهمسطحش با کنارگذر اراک،موجب وارد آمدن خسارت های مالی و جانی متعدد به مردم شهرستان های اراک،فراهان،تفرش،آشتیان،کمیجان و خنداب شده است.
با توجه به ارتباطات خانوادگی فراوان مردم اراک با ساکنین روستاهای این مسیر،به کرات شاهد عزادار شدن مردم این مناطق به خاطر از دست دادن عزیزانشان هستیم،تاکی میخواهید پیشرفت لاک پشتی تکمیل این پروژه را ادامه دهید(گرچه لاک پشت هم اگر بود با این همه پیوستگی و آهستگی در حرکتش در این همه سال می توانست این مسیر را تکمیل کند)
آقای استاندار محترم استان مرکزی
تکمیل آزادراه کنارگذر شمالی اراک وعده ی دولتی است که شما نماینده ی آن هستید،احداث آزادراه سلفچگان اراک(تکرار می کنم اراک) را وعده دادید و ما منتظریم اجرایی شدن آن را ببینیم. آقای استاندار محترم استان مرکزی
تکمیل آزادراه اراک-خرم آباد وعده ی رییس جمهور به مردم در ورزشگاه تختی خرم آباد بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
0
0
امکانات رفاهی برای کارمندان دولت و بانک های دولتی چرا باید از مالیات و بیت المال تامین شود.
حق سایر افراد و اصنافی که مالیات می دهند چه طور قابل توضیح هست.
دایی بنده که کارمند دولتی بانک مسکن هست به لطف بیمه تکمیلی، تمام هزینه های دندان پزشکی پرداخت می شود.
ولی برای کسی که اشتغال دولتی ندارد و مجبور هست با پرداخت مالیات، حقوق کارمندان بخش دولتی را فراهم کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
0
0
نماینده مردم نور و محمودآباد در تذکری به رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی کشور بزرگ بودن بدنه دولت است، گفت که بزرگ بودن دولت ۸۵ درصد از بودجه کشور را به خود اختصاص داده است
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar