۱۰:۲۵ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - 11 March 2018
کد خبر: ۴۹۰۶۷
شهردار تبریز در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
شهردار تبریز چهره سال96 صنعت راه و ساختمان در بخش شهردار کلان‌شهرها حاشیه‌نشینی را بزرگ‌ترین مشکل استان‌های کشور دانست و گفت: در حال حاضر یک‌سوم جمعت کلانشهر تبریز حاشیه‌نشین و بد مسکن هستند.
مجری ذی‌صلاح، آزمون ادعای قانون‌مداری شهرداری‌ها است/ حذف حاشیه‌نشینی با مشارکت شهرداری و بخش خصوصیایرج شهین‌باهر بابیان این‌که شهرداری‌ها هیچ‌گاه پیمانکار خوبی نبوده است به «صما»گفت: در راستای حل مشکل حاشیه‌نشینی باید از توان شرکت‌های داخلی و خارجی استفاده شود و شهرداری‌ها نیز می‌تواند با اعطای رایگان پروانه برای تمامی کاربری‌ها در بافت حاشیه‌نشین ایفای نقش کند.

حذف حاشیه‌نشینی با مشارکت شهرداری و بخش خصوصی

وی بابیان این‌که هدفمان از مشارکت با بخش خصوصی برای بازآفرینی بافت حاشیه‌نشین نباید کسب درآمد و سود باشد مطرح کرد: با بارش برف و باران و زمین‌لرزه خفیف خانه‌های واقع در بافت حاشیه‌نشین کشوردچار ریزش می‌شوند و ازاین‌رو بازآفرینی این مناطق حاشیه‌نشین و احداث خانه‌های محکم و باکیفیت ضرورت دارد.

شهین‌باهر بابیان این‌که برداشتن قدم اول مهم است، اظهار کرد: اگر قدم اول در بازآفرینی بافت حاشیه‌نشین محکم برداشته شود، ادامه‌دار می‌شود.

فقدان مجری‌ذی‌صلاح ساختمان‌ها را جوانمرگ می‌کند

وی یکی از دلایل فرسودگی ساخت‌وساز و جوان‌مرگ شدن آن‌ها را نبود مجری ذی‌صلاح دانست و گفت: متأسفانه ساخت‌وسازهای ما در بحث مجری ذی‌صلاح جدی گرفته نمی‌شود و این مبحث دارای ضعف قوانین گسترده است.

شهین باهر گفت: در حال حاضر ساخت‌وسازهای کشور دچار پارادوکس دو سویه شده از یک طرف قانون ما اجبار به وجود مجری ذی صلاح میکند از طرف دیگر سازندگان فاقد صلاحیت بخش بزرگی از ساخت وساز کشور را در دست دارند.

این شهردار کلان‌شهر در ادامه افزود: دلیل عمده این پارادوکس ناشی از عدم نظارت دقیق برفعالیت مجریان ذی‌صلاح است. البته در این خصوص آیین نامه ها ناقص و با مشکلاتی روبرو است.

مجری ذی‌صلاح، آزمون ادعای قانون‌مداری شهرداری‌ها است

شهردار کلان‌شهر تبریز بابیان اینکه مجری ذی‌صلاح، آزمون ادعای قانون‌مداری شهرداری‌ها است. گفت: اگرچه فعالیت بحث مجری ذی‌صلاح بر عهده سازمان نظام‌مهندسی است اما شهرداری‌ها با نظارت دوره‌ای بر عملکرد این مهندسان می تواند در بهبود ساخت وساز موثر باشند؛ اما به‌طورکلی شهرداری‌ها در کنترل خدمات نظام‌مهندسی نقشی ندارند.

شهین باهر گفت: با همه این اوصاف فعالیت کنونی مجریان ذی‌صلاح در ساخت‌وسازهای کشور صد در صد مطابق با قانون نبوده و بخشی از این فعالیت‌ها به شکل امضا فروشی در ساخت‌وسازها دیده می‌شود.

دانش مهندسی با نیازهای ساخت و ساز به روز شود

شهین‌باهر با اشاره به این‌که مشکلات جامعه مهندسی صرفاً فارغ‌التحصیلان بیش از اندازه این رشته نیست، اظهار داشت: زیرساخت‌های شهر تبریز هنوز جا برای کار دارد و ما نیازمند مهندسان کار بلد هستیم.دانش مهندسی می‌تواند مطابق نیازهای حوزه مسکن پیش برود که این امر درگرو مدیریت صحیح ساخت‌وسازها است.

وی در ادامه در خصوص درآمد پایدار شهرداری تبریز گفت: اصولاً درآمد هر شهرداری در قبال خدماتی است که به شهروندان عرضه می‌کند اگر درآمد یک شهرداری کاهش پیدا می‌کند به علت رواج نوعی بی‌عدالتی در ارائه این خدمات است در حال حاضر برخی از افرادی که خدمات بسیار زیادی دریافت می‌کنند پرداختی بسیار اندکی به شهرداری دارند. بر این اساس باید اخذ عوارض بر اساس میزان ارائه خدمات به اصناف، اقشار و افراد صورت بگیرد.

شهرداری تبریز را با 1100 میلیارد تومان تحویل گرفتم

شهین باهر بابیان اینکه شهرداری تبریز را با 1100 میلیارد تومان تحویل گرفتم گفت: بخشی از این بدهی ها مربوط به اوراق مشارکت، اخذ وام از بانک و حق پیمانکاران است.

وی گفت: در دوره‌های قبل برای اتمام برخی از پروژه‌ها وام‌هایی از بانک‌ها اخذ شده که قسمتی از بدهی شهردار کنونی تبریز مربط و به این بدهی ها است.

شهردار این کلان‌شهر بابیان اینکه این رقم بسیار سنگین است خاطرنشان کرد: اما باتدبیر و برنامه‌ریزی‌ها این مشکلات قابل‌حل بوده چنانچه مقررشده تا پایان سال بدهی تمامی پیمانکاران به‌صورت غیر نقدی پرداخت شود.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar