۰۹:۵۹ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - 12 March 2018
کد خبر: ۴۹۰۷۶
انتقاد رییس نظام مهندسی فارس در گفت و گو با «صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی استان فارس با تاکید بر اینکه تمامی مباحث مقررات ملی ساختمان از ارزش و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: مبحث 22 مقررات ملی ساختمان هم جزو مباحثی است که در بحث تعمیر و نگهداری ابنیه و ساختمان ها بسیار تاثیرگذار است.
مقررات ملی با منافع کارفرمایان و سرمایه‌گذاران گره خورده‌است/ حذف خدمات مهندسی، ابزار شهرداری برای رشد صدور پروانه ساختمانیغلامرضا نامورچی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: وقوع زلزله های متعدد در کشور این موضوع را نشان داد که تعمیر و نگهداری ساختمان‌ها تا چه حد در کاهش خطرپذیری زلزله و همچنین خسارات ساختمان‌ها مهم است.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در بخش تعمیر و نگهداری ساختمان ها تاکید کرد: در زمینه تعمیر و نگهداری ساختمان ها ابتدا باید فرهنگ‌سازی و زمینه اجرایی شدن مبحث 22 مقررات ملی را فراهم کنیم.

نامورچی با اشاره به چالش های اجرای مبحث 22 تاکید کرد: تا زمانی که مباحث مقررات ملی ساختمان با منافع بعضی از کارفرمایان و سرمایه‌گذاران گره خورده است، مقداری مقاومت از سوی کارفرمایان در خصوص اجرای این مقررات انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که در این زمینه فرهنگ‌سازی انجام دهیم و کارفرمایان و سرمایه‌گذاران بپذیرند که رعایت مقررات ملی ساختمان نه تنها یک تهدید نیست، بلکه یک فرصت است تا بتوانیم کمترین آسیب را در ساختمان‌ها شاهد باشیم و بهره‌برداران در ساختمان های خود احساس امنیت کنند.

بی‌توجهی سازمان‌های متولی در پی تنوع قوانین

رییس سازمان نظام مهندسی استان فارس عدم فرهنگ‌سازی در این حوزه را یک ضعف دانست و تاکید کرد: نکته دوم تنوع قوانین در این زمینه است و تنوع ضوابط و مقررات مختلف باعث شده تا علاوه بر اینکه مقاومتی از سوی سازندگان انجام می‌شود، خود نهادها و سازمان‌هایی که متولی این موضوع هستند و باید در این زمینه به وظایف خود عمل کنند، آنها هم نسبت به وظایف خود بی‌توجهی کنند.

وی افزود: پس ابتدا باید سرمایه‌گذاران و کارفرمایان و در گام بعدی دستگاه ها و سازمان‌هایی که مرتبط با موضوع هستند و باید اقدامات لازم را در این بخش انجام دهند، در این حوزه ورود و به اجرایی شدن مبحث 22 کمک کنند تا این قضیه اجرایی شود. درنهایت اگر این دو موضوع در کنار هم محقق شود، می‌توانیم مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را اجرایی کنیم.

نامورچی همچنین درخصوص نقش مالکان به عنوان بهره‌برداران ساختمان ها در حوزه تعمیر و نگه‌داری ساختمان ها بیان کرد: تا زمانی که شهرداری به خدمات مهندسی یا بحث تعمیر و نگه‌داری، به عنوان ابزاری در جهت خارج شدن رکود از صدور پروانه های ساختمانی نگاه می‌کند، ما قطعا این مشکلات را داریم.

چهره سال 96 صنعت راه و ساختمان در این راستا تشریح کرد: فرضا اگر قرار است حذف خدمات مهندسی و حذف مقررات ملی ساختمان توسط برخی سازمان‌ها از جمله شهرداری‌ها صورت بگیرد که بتوانند جذب سرمایه‌گذار داشته باشند و از این طریق امتیازی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند، این مسائل پیش می‌آید.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین نهاد‌ها و سازمان‌های دخیل در این قضیه باید روند عملکرد و تفکر خود را اصلاح کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar