۱۲:۳۸ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - 12 March 2018
کد خبر: ۴۹۰۸۵
شركت تعاونی عمرانی احیاء و نوسازی غدیر در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و كارشناسان، نخبگان و اعضای جامعه حرفه‌ای حمایت خود را از اقدامات وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد.

متن نامه شركت تعاونی عمرانی احیاء و نوسازی غدیر به نمایندگاه مجلس شورای اسلامی وكارشناسان، نخبگان و اعضای جامعه حرفه‌ای

به شرح زیر است:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

كارشناسان، نخبگان و اعضای جامعه حرفه‌ای

با سلام و احترام

بی‌شك موضوع بافت‌های فرسوده شهری و سكونت‌گاه‌های غیررسمی، در این مقطع زمانی یكی از مهم‌ترین مسائل در مقیاس ملی، میهن عزیزمان می‌باشد. زندگی حدود بیست میلیون ایرانی در ده‌ها هكتار از بافت‌های ناكارآمد شهری و همچنین مشكلات و آسیب‌های موجود در این گونه بافت‌ها، اهمیت پرداختن به این محدوده‌ها را صدچندان می‌كند.

جان میلیون‌ها ایرانی در این گونه بافت‌ها در معرض خطر بلایای طبیعی از جمله زلزله بوده و همچنین حق برخورداری از زندگی با كیفیت برای ساكنان این گونه بافت‌ها به علل مختلف در طول ده‌ها سال گذشته، مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته است.

چالش‌های قابل توجه امروز محلات هدف طرح‌های نوسازی و بهسازی، محصول ده‌ها سال بی‌توجهی، بی‌تدبیری و رویكردهای غلط و غیركارشناسی بوده و حل و فصل آن نیازمند اراده‌ای جدی والبته بینش و رویكردی صحیح و منطقی است.

اقدام شایسته و بایسته برای بازآفرینی این محلات كه چیزی جز رویكرد مردم پایه و هدفی به غیر از ارتقا كیفیت زندگی ساكنان ندارد، نه تنها خطرات و آسیب‌ها و نابه سامانی‌ها فعلی را چاره می‌نماید. بلكه تهدید را به فرصتی بی‌نظیر مبدل كرده و با ایجاد سرمایه اجتماعی، سایر چالش‌های موجود محلات از جمله مشكلات اقتصادی را نیز با محوریت توانمندسازی واقعی مردم در مسیر بهبود، قرار می‌دهد.

تغییر رویكرد نهاهای متولی دولتی در مواجه با مسائل بافت‌های فرسوده و تحول در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های اجرائی و مدیریتی به نفع ساكنان این محدوده‌ها و حذف نگاه‌های امرانه و از بالا به پایین، از جمله اقدامات موثری بوده است كه در زمان وزارت جناب آقای دكتر آخوندی در این حوزه بسیار گسترده و حیاتی، اتفاق افتاده است.

بی‌انصافی است كه سیاست‌ها و رویكردهای مردم محور در برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات در بافت‌های فرسوده كه در چند سال گذشته، وارد ادبیات مهندسی و مدیریتی كشور شد را نادیده انگاشت. رویكرد صحیح، علمی و منطبق با آموزه‌های اسلامی و ایرانی و توجه به كیفیت زندگی ساكنان و كمك به رفع دغدغه‌ها و نیازهای انسان‌ها در طرح‌ها و برنامه‌ها، امروز در دستور كار وزارت راه و شهرسازی و شركت عمران و بهسازی شهری ایران قرار گرفته و اقداماتی نیز در حال اجراست. این نهاد محلی شهادت می‌دهد كه این رویكردها در اقدامات نوسازی كاملا به نفع مردم بوده و نمونه آن پروژه‌ای موفق و نمونه در محله همت آباد است كه با حمایت‌ها و حضور چندباره وزیر محترم راه و شهرسازی، به ثمر نشسته و در حال اجرا می‌باشد.

حال كه در این زمان، قطار بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به عنوان یكی از موثرترین سیاست و برنامه برای ارتقا كیفیت زندگی ۲۰ میلیون ایرانی، با رویكرد مردم محور و احترام به حقوق و دغدغه‌های آنان به حركت افتاده و شتاب گرفته و نویدبخش آینده‌ای بهتر برای ساكنان این گونه بافت‌هاست، نباید با تغییر مدیریت در وزارت راه و شهرسازی كه مبدع و راهبر این امر مهم بوده، آن را با چالش و توقف مواجه نمود.

شركت تعاونی عمرانی احیاء و نوسازی غدیر

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar