۱۱:۲۳ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 March 2018
کد خبر: ۴۹۰۹۳
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با «صما» تاکید کرد:
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دستیابی به کیفیت در ساختمان سازی اتفاقی نیست، درخصوص راهکارهای ارتقای کیفیت ساختمان ها گفت: مسکن یک بخش فرابخشی است و در این حوزه باید استانداردها به روز رسانی شود.
چالش انتخاب ناظر، طراح و مجری در ساختمان‌سازی/ دست مالکان باید در انتخاب ناظر باز باشدمجید کیانپور در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تاکید کرد: بخش های ذیربط شامل تولیدکنندگان مصالح ساختمانی، سازمان استاندارد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همه باید تلاش کنیم تا استانداردهای روز دنیا درخصوص انواع مصالح ساختمانی از مرحله تولید تا زمانی که به اجرا می رسد، به طور دقیق کنترل شود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت به روز رسانی استانداردهای موجود اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا با استفاده از استانداردهای روز، مصالح باکیفیت و مناسبی را تولید کنیم و به کار بگیریم تا ضمن اینکه منجر به افزایش کیفیت ساختمان ها شود، ایمنی آنها را در برابر حوادث قهری و سایر حوادث نظیر آتش سوزی ارتقا دهد و ساختمان ها آسیب پذیر نباشند.

چالش انتخاب ناظر، طراح و مجری در ساختمان سازی

این نماینده مجلس در ادامه سخنان خود درباره نظریه وزیر راه و شهرسازی درخصوص واگذاری امر بازرسی به شهرداری ها و انتخاب بازرس توسط شهرداری و انتخاب ناظر توسط مالک گفت: بحث انتخاب ناظر، طراح و مجری، مشکل و چالشی است که معمولا در حوزه ساخت و ساز وجود دارد.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است، اجرای مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان است که باید الگو و دستورالخطاب باشد و تلاش شود که همان مباحث در ساخت و سازها اجرایی و عملیاتی شود. درواقع هر ساختمانی که احداث می شود، باید برمبنای مقررات ملی ساختمان و آیین نامه 2800 اجرا شود.

کیانپور در ادامه تصریح کرد: همچنین باید دست مالک را در انتخاب مهندس باز بگذاریم تا بتواند مهندس ناظر و طراح خود را انتخاب کند و از سوی دیگر تلاش کنیم تا ساختمان ها با کیفیت بهتری احداث شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در عین حال بیان کرد: درخصوص نظریه وزیر راه و شهرسازی هم باید این موضوع را آسیب شناسی کنیم تا درنهایت پس از بررسی چالش های موجود، بهترین راه را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه افراد در انتخاب پزشک دلخواه خود حق انتخاب دارند، عنوان کرد: در بخش مسکن هم باید این موضوع اجرایی شود و ناظر را مالک انتخاب کند.

کیانپور خاطرنشان کرد: منتهی باید توجه کرد که هر مهندسی قطعا یک ظرفیت و حدود و دامنه کاری مشخصی دارد و در چهارچوب آن باید کار خود را انجام دهد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در هر دو صورت باید پای کار باشیم و بازار مسکن را به سمت و سویی هدایت کنیم که هر ساختمانی احداث می شود؛ عمر کمتر از 100 سال نداشته باشد و عمر مفید ساختمان ها را به 100 سال برسانیم.

وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای تحقق این هدف اظهار داشت: باید برنامه ریزی مناسبی در این زمینه داشته باشم و تلاش کنیم که آن را اجرایی کنیم. اما در حال حاضر عمر مفید ساختمان در ایران حدود 30 سال است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
سرداري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
0
0
بساز و بفروش ها دوست دارند ناظر را خودشان انتخاب كنند . و ناظر هم هيچ وقت سر ساختمان نياد.
امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
0
0
قیاسشون مع الفارغه
همونطور که بیمار پزشکشو انتخاب میکنه مالک هم طراح و مجریشو انتخاب میکنه.ولی انتخاب ناظر توسط مالک غلطه.دست سازندگان غیر حرفه ای و بساز بفروشا باز میشه و با ایجاد بازار سیاه کار فروشی بین ناظرین ،کیفیت ساختمان و شان مهندسی پایین میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۶
0
0
کارفرما که کارش به شهرداری می افتد، توسط کارمندان شهرداری شکار می شود.
مثلا شما کروکی ترسیم می کنید و کارفرما به شهرداری می برد. آنجا کارمندان برای شکار او رقابت می کنند.
او را با جملاتی نظیر زیر قانع می کنند که کارش را به آنها بدهد:
خودم تو شهرداری کارت رو راه می اندازم.
اگر ببری مهندس های بیرون، کارت می لنگه.
خودم تو ماده ۱۰۰ کارتو راه می اندازم.
به ترکی: ماده ۱۰۰ ده گچیندیررم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
0
0
سوال بعدی:
اگر ناظری بیمار شود ادامه فعالیت کارگاه به چه صورت هست؟
آیا ناظر مرخصی دارد یا خیر؟
آخه در قانون کار برای همه حداقل مرخصی در ماه و سال در نظر گرفته شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
0
0
ناظرین در حال حاضر می‌توانند تا هشت تا کار بگیرند ، لذا تخفیف و دادن پورسانت به مالکان گرچه مذموم است اما توجیه پذیر است ، حال اکر فقط بتوانید یک و یا حداکثر دو تا کار نظارتی بگیرید آیا تخفیف و پرداخت پورسانت به مالکان, توجیه پذیر است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
0
0
اگر در نظر داشته باشید من بعد هر ناظر یک کار و یا حداکثر دو تا کار خواهد داشت که قطعا سعی خواهد نمود با توجه به داشتن محدودیت انتخاب, بهترین گزینه را انتخاب کند لذا هیچگاه دلالی بوجود نخواهد آمد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar