۱۱:۲۳ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 March 2018
کد خبر: ۴۹۰۹۳
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با «صما» تاکید کرد:
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دستیابی به کیفیت در ساختمان سازی اتفاقی نیست، درخصوص راهکارهای ارتقای کیفیت ساختمان ها گفت: مسکن یک بخش فرابخشی است و در این حوزه باید استانداردها به روز رسانی شود.
چالش انتخاب ناظر، طراح و مجری در ساختمان‌سازی/ دست مالکان باید در انتخاب ناظر باز باشدمجید کیانپور در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تاکید کرد: بخش های ذیربط شامل تولیدکنندگان مصالح ساختمانی، سازمان استاندارد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همه باید تلاش کنیم تا استانداردهای روز دنیا درخصوص انواع مصالح ساختمانی از مرحله تولید تا زمانی که به اجرا می رسد، به طور دقیق کنترل شود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت به روز رسانی استانداردهای موجود اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا با استفاده از استانداردهای روز، مصالح باکیفیت و مناسبی را تولید کنیم و به کار بگیریم تا ضمن اینکه منجر به افزایش کیفیت ساختمان ها شود، ایمنی آنها را در برابر حوادث قهری و سایر حوادث نظیر آتش سوزی ارتقا دهد و ساختمان ها آسیب پذیر نباشند.

چالش انتخاب ناظر، طراح و مجری در ساختمان سازی

این نماینده مجلس در ادامه سخنان خود درباره نظریه وزیر راه و شهرسازی درخصوص واگذاری امر بازرسی به شهرداری ها و انتخاب بازرس توسط شهرداری و انتخاب ناظر توسط مالک گفت: بحث انتخاب ناظر، طراح و مجری، مشکل و چالشی است که معمولا در حوزه ساخت و ساز وجود دارد.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است، اجرای مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان است که باید الگو و دستورالخطاب باشد و تلاش شود که همان مباحث در ساخت و سازها اجرایی و عملیاتی شود. درواقع هر ساختمانی که احداث می شود، باید برمبنای مقررات ملی ساختمان و آیین نامه 2800 اجرا شود.

کیانپور در ادامه تصریح کرد: همچنین باید دست مالک را در انتخاب مهندس باز بگذاریم تا بتواند مهندس ناظر و طراح خود را انتخاب کند و از سوی دیگر تلاش کنیم تا ساختمان ها با کیفیت بهتری احداث شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در عین حال بیان کرد: درخصوص نظریه وزیر راه و شهرسازی هم باید این موضوع را آسیب شناسی کنیم تا درنهایت پس از بررسی چالش های موجود، بهترین راه را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه افراد در انتخاب پزشک دلخواه خود حق انتخاب دارند، عنوان کرد: در بخش مسکن هم باید این موضوع اجرایی شود و ناظر را مالک انتخاب کند.

کیانپور خاطرنشان کرد: منتهی باید توجه کرد که هر مهندسی قطعا یک ظرفیت و حدود و دامنه کاری مشخصی دارد و در چهارچوب آن باید کار خود را انجام دهد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در هر دو صورت باید پای کار باشیم و بازار مسکن را به سمت و سویی هدایت کنیم که هر ساختمانی احداث می شود؛ عمر کمتر از 100 سال نداشته باشد و عمر مفید ساختمان ها را به 100 سال برسانیم.

وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای تحقق این هدف اظهار داشت: باید برنامه ریزی مناسبی در این زمینه داشته باشم و تلاش کنیم که آن را اجرایی کنیم. اما در حال حاضر عمر مفید ساختمان در ایران حدود 30 سال است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
سرداري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
0
1
بساز و بفروش ها دوست دارند ناظر را خودشان انتخاب كنند . و ناظر هم هيچ وقت سر ساختمان نياد.
امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
0
1
قیاسشون مع الفارغه
همونطور که بیمار پزشکشو انتخاب میکنه مالک هم طراح و مجریشو انتخاب میکنه.ولی انتخاب ناظر توسط مالک غلطه.دست سازندگان غیر حرفه ای و بساز بفروشا باز میشه و با ایجاد بازار سیاه کار فروشی بین ناظرین ،کیفیت ساختمان و شان مهندسی پایین میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۶
0
1
کارفرما که کارش به شهرداری می افتد، توسط کارمندان شهرداری شکار می شود.
مثلا شما کروکی ترسیم می کنید و کارفرما به شهرداری می برد. آنجا کارمندان برای شکار او رقابت می کنند.
او را با جملاتی نظیر زیر قانع می کنند که کارش را به آنها بدهد:
خودم تو شهرداری کارت رو راه می اندازم.
اگر ببری مهندس های بیرون، کارت می لنگه.
خودم تو ماده ۱۰۰ کارتو راه می اندازم.
به ترکی: ماده ۱۰۰ ده گچیندیررم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
0
0
سوال بعدی:
اگر ناظری بیمار شود ادامه فعالیت کارگاه به چه صورت هست؟
آیا ناظر مرخصی دارد یا خیر؟
آخه در قانون کار برای همه حداقل مرخصی در ماه و سال در نظر گرفته شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
0
0
ناظرین در حال حاضر می‌توانند تا هشت تا کار بگیرند ، لذا تخفیف و دادن پورسانت به مالکان گرچه مذموم است اما توجیه پذیر است ، حال اکر فقط بتوانید یک و یا حداکثر دو تا کار نظارتی بگیرید آیا تخفیف و پرداخت پورسانت به مالکان, توجیه پذیر است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
0
0
اگر در نظر داشته باشید من بعد هر ناظر یک کار و یا حداکثر دو تا کار خواهد داشت که قطعا سعی خواهد نمود با توجه به داشتن محدودیت انتخاب, بهترین گزینه را انتخاب کند لذا هیچگاه دلالی بوجود نخواهد آمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
با قطع ارتباط مالی بین مالک و مهندس , گردش مالی با سازمان خواهد بود یعنی تخفیفات به مالکین داده نمیشه مگر ناظر پس از واریز حق نظارت به حسابش دست بکنه توی جیبش درصدی به مالک برگردونه که این مورد هم کمتر پیش میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
بنا به اطلاعات موثق، وزارت راه و شهر سازی در هفته آینده طی یک ابلاغیه با موضوع الحاقیه شیوه نامه دو مورد از نکات مهم شیوه نامه رو تعدیل یا تصحیح میکند.
1. ارجاع کار تحت نظارت مستقیم شهرداری زیر نظر نظام مهندسی انجام میگردد.
2. رابطه مالی ناظر و مالک ملغی و حق الزحمه مهندس بدون کسر هیچ گونه کارمزد تحت نظارت شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و چند حسابدار مالی مستقل توسط نظام مهندسی پرداخت می گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
0
1
الان به علت افزایش تعداد مهندسان , اگر برادر من تخفیف ندی کار رو میدن به یک نفر دیگه. چیزی که فراوونه مهندس. مالک دنبال کیفیت نیست .فقط دنبال کاهش هزینه و سود بیشتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
0
0
نیک می دانیم که علت شکستن تعرفه‌ها فقط و فقط زیاده‌خواهی برخی افراد و مقید نبودن ایشان به #اخلاق_حرفه‌ای و چشم داشتن ایشان به منافع شخصی زودگذرشان است.

▪️هیچکس مارا مجبور به شکستن تعرفه نکرده، اما رقابت ناسالم و غیراخلاقی باعث تنزل دستمزد خدمات مهندسی هست و اتفاقا دقیقا همینجاست که شان مهندسی زیر سوال میرود، نه با حذف ارجاع.

▪️کیان حرفه ما فقط به دست خود ماست. اینکه کدام ارگان و با چه سازوکاری چند صباحی متولی امور ساخت‌وساز شود نباید اینگونه جو حاکم بر صنف ما را آشفته سازد.

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
0
0
بند ۶ - ۳ از نظام نامه ارجاع کار مصوب و ابلاغی شورای مرکزی سازمان فقط می‌تواند پیشنهاد بیست نفر را به مالک عرضه کند نه فقط یکنفر در هر رشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
0
0
سلام ولی اینکه سامانه برداشته بشه و پولو مالک بخواد مستقیم تسویه کنه دیگه مالک ها انتظار تخفیف انچنانی دارن .همون منع مداخله کارمندان کافی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
0
0
شهرداری یا خزانه کل کشور یا وزارت راه و شهرسازی باید کل حق الزحمه مهندسان مجری را از مالک زمین دریافت کنند و سپس این پول بدون کم و کاست به حساب مهندسان واریز شود - تا امکان گرفتن تخفیف توسط مالکان ساختمان از بین برود - واقعا باید یک چاره اساسی برای جلوگیری از تخفیف گرفتن مالکان ساختمان پیدا کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
تهران متری 1000 تومن برگه طراحی امضا میکنن = تخفیف 80 درصدی زیر تعرفه نظام مهندسی= این مضرات حذف ارجاع کار است وقتی این همه مهندس بیکار داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
0
0
مالک با چه ناظری توافق می کند؟ ۱- ناظر ارزان ۲- ناظر مرتبط با دلال های شهرداری با وعده تخفیف گرفتن از شهرداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
0
0
. نظارت تمام وقت سازه الان حق الزحمه اش متری نه هزار تومن برای دو ساله ! آیا ابلاغیه گفته هر ناظر تمام وقت فقط یک کار؟ با چه قیمتی؟
تازه باز هم انبوه ناظران مشتری دفترهای دلال شهرداری میشوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
0
0
از معایب این طرح:
جلوی شهرداریها دفاتر دلالی افزایش خواهد یافت که معمولا کارمندان شهرداری آنها را مدیریت خواهند کرد.
همه کارها به آنجا هدایت خواهد شد.
رقابت بر سر پایین آوردن قیمت راه خواهد افتاد ....

البته مزایایی هم دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
0
0
اعضای شورای مرکزی نظاک مهندسی نه ارجاع را توانستند بصورت فراگیر عملیاتی کنند و نه مجری را توانستند بصورت همگانی اجرایی کنند بعد ادعا دارند متولی جامعه مهندسی کشور هستند ، برای دریافت حق السهم شورای مرکزی فقط وحدت رویه داشتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
0
0
شنبه سرنوشت ساز

شنبه مورخ 15/2/97 جلسه هیات مدیره هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بمنظور انتخاب ریاست جدید این سازمان خواهد بود

▪️عملا با انتخاب ریاست جدید، اعضای هیات مدیره مسیر آینده سازمان مبنی بر اجرای شیوه نامه های جدید کنترل ساختمان ابلاغی وزیر و کسر 5% حق الزحمه مهندسین ناظر را مشخص خواهند کرد .

▪️این انتخاب میتواند کل روند اجرای شیوه نامه های کنترل ساختمان در کشور را با تحولی جدید روبرو نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
0
0
گروه دوم کارفرمایانی که در کنار سودآوری ، بدنبال ساخت وسازهای باکیفیت و منطبق بر مقررات ملی ساختمان هستند. زیرا اعتقاد دارند عرضه مسکن با کیفیت نقش به سزایی در تامین سرنوشت ایشان در بازار رقابتی عرضه مسکن ایفا می کند. از این گروه میتوان انتظار داشت به بسیاری از تذکرات مهندسان ناظر (معرفی شده از طریق سیستم توزیع کار و یاغیر آن ) توجه لازم را مبذول دارند...
t.me/sedayememar

5⃣ گروه سوم کارفرمایانی هستند که بی توجه به آینده ضمن خودداری از اجرای اصولی ساختمان، بسیاری از اصول فنی، بهداشتی و استحکامی را رعایت نمی کنند و در این میان صرفا به دنبال مقاصد سود جویانه خود در کسب بیشترین آورده مالی به هر قیمت ممکن هستند. این گروه معمولا هیچ توجهی به تذکرات مهندسین ناظر اعمال نمی کنند برای ایشان تفاوتی ندارد، ناظر را خود انتخاب کرده باشند، یا سازمان در قالب فرایند توزیع کار ناظر را به ایشان معرفی کرده باشد. ایشان به انحاء مختلف ضمن ایجاد روابط با حوزه مراجع صدور پروانه به راحتی گزارشات مهندسین ناظر را دور می زنند یا در نهایت با تعویض ناظر به اهداف خود می رسند. غالب مشکلات مهندسین ناظر در حوزه ارائه خدمات نظارت به این گروه از کارفرمایان مرتبط است. معرفی ناظر به وسیله سیستم توزیع کار، حتی به فرض ارسال گزارشات مرحله ای باقید کامل مغایرتها به دلیل بی توجهی رایج مراجع صدور پروانه به این گزارشات هیچ تاثیری در فرایند ساخت این ساختمان ها ایفا نمی کند، درنهایت با تعویض ناظر مشکل خاتمه پیدا می کند، و کارفرمای محترم در سایه فقدان پیگیری و نظارت مراجع صدور پروانه و سازمانها، بدون رفع نواقص موفق به اخذ گواهی پایان کار میشود.
t.me/sedayememar

✅ مجددا تاکید می شود در حال حاضر ، کارفرما تصمیم گیرنده اصلی رعایت یا عدم رعایت مقررات ملی ساختمان است، انتخاب ناظر از سوی سازمان به روش توزیع کار دلیلی بر ارتقاء کیفیت ساخت ساختمان نیست... لازم است تغییر نگرش اساسی در زمینه محوریت مراجع صدور پروانه ساختمانی، حذف فرایند دو نقشه ای، اشتغال افراد صاحب صلاحیت در فرایند اجرا و الزام مهندسین طراح به ارائه جزئیات کافی و مناسب در کنار انتظام بخشی به روال نظارت بر ساختمان ها ایجاد گردد. علاوه بر این لازم است تعاریف دقیقی از جرائم افراد و اشخاص دخیل در ساخت ساختمان های بی کیفیت ارائه گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
0
0
تشبیه پزشک به مهندس ناظر ، عوامفریبیه . مطرح کنندگان این موضوع (مافیای ساخت وساز و هم سفره هاشون) توجه داشته باشند که طرف صحبتشون قشر تحصیلکرده هستند. با اینکه اکثریت قریب به اتفاق مهندسین از وضعیت ارجاع و رانت بازی های گسترده گله دارند، ولی انتخابی شدن ناظر یعنی از چاله به چاه افتادن
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
0
0
مالك خطاب به ناظر : چهل درصد حق الزحمه رو ميدم . ميلگرد ها هم همه رو تعديل ميكني حالا به جاي 18 ميزنيم 12 . اگر قبول ميكني به عنوان ناظر معرفيت كنم . قبوله ؟
مهندس ناظر : عزيزي ؛ هر كاري دوس داري كن ساختمون خودته سرمايه ي ملي كه نيست فقط برو زودتر منو به عنوان ناظر انتخاب كن قربونت برم !
رضا ولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
0
1
یک سوال ساده از وزیر دارم ، چرا برای پرداخت هزینه های پزشکی و طول درمان باید به پزشکی قانونی و پزشک معتمد هر سازمان مراجعه کرد ؟ چرا اینجا این حق رو نداریم ؟ خیلی ساده هست . چون این پول از جیب کسی دیگه می خواد پرداخت بشه . اگه وزارت راه و شهرسازی متوجه این موضوع بشه که پول نظارت رو خریداران پرداخت میکنند نه بساز و بفروش ها ، موضوع کاملا هضم میشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
0
1
هر موقع واردکننده مامورر گمرک را خودش و متهم یا حتی شاکی قاضی پرونده رو خودش انتخاب کرد انتخاب ناظر با حتی طراح توسط مالک یا سازنده(و نه بهره بردار نهایی از خدمات ایشان) قابل تصوره . اینکه مدام با هوچی گری و سفسطه بازی انتخاب پزشک توسط بیمار(بهره بردار نهایی از خدمات پزشک) را مشابه انتخاب ناظر توسط مالک دانست توهین به شعور مردم است.ضمن آنکه بواسطه منافع مالک یا سازنده غیر بهره بردارسود جو، انتخاب ناظر توسط ایشان مصداق بارز تعارض منافع خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
0
0
اصلی ترین دلایل تعرفه خدمات مهندسی بنظر اینجانب:
۱_ سهمیه های طراحی نظارت واجرای با متراژنجومی ونامتناسب با تقاضای بازار مخصوصا درمورد شرکت های حقوقی
۲_ وجودافراد چندشغله در سازمان و بین مهندسان
۲_ پذیرش دانشجو واعطای بی حساب کتاب پروانه اشتغالبکارمهندسی
۳- پایبندنبودن مسئولین مربوطه( وزارتخانه وسازمان نظام مهندسی) به مقررات ملی وارجحیت منافع شخصی ایشان به منافع قشر مهندسان
۳_ عدم مطالبه گری وبی تفاوتی مهندسان
جوون
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
0
0
این یک هفته مهلت مجلس و نظر نهایی دیوان کی میرسد. یک درامد کوچیک از ارجاع داشتم که او هم وزیر محترم اجر کردند.معلوم نیست با چه منافعی ایا بساز بفذوسا به وزارت نفوذ کردند.یا دوستیهای قدیمی با اونها..........برام خنده داره دکتر اخوندی میگه هر روز پیامکای زیادی در رضایت از بخشنامه برام میاد .چرا اعتراضات رو نمیبینه....بخدا از دست برخی مدیران بیکفایت این کشور سر ادم درد میگیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar