۱۰:۵۵ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - 13 March 2018
کد خبر: ۴۹۱۰۰
گزارش «صما» از تاثیر لغو مالیات بر ارزش‌افزوده در بازار اجاره:
صما- بسیاری از کارشناسان اخذ مالیات ارزش‌افزوده بر مسکن را ظلم آشکار بر مستأجر دانسته و این موضوع را یکی از دلایل مهم در رکود بازار مسکن و افزایش اجاره‌بها می‌داند.بنابراین خواستار حذف این مقوله در دوران رکود هستند.
به گزارش «صما» اهمیت مسکن از جایی نشات می‌گیرد که بسیاری از نیازهای اولیه فرد همانند خوراک، استراحت و … در آن تأمین می‌شود. این اهمیت زمانی دوچندان می‌شود که علاوه بر جنبه‌های اقتصادی که درصد بالایی از درآمد خانوار را به خود اختصاص داده از حیث روانی و اجتماعی در خلق افراد تأثیرات مستقیمی دارد؛ اما آنچه امروز شاهد آن هستیم، افزایش قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید بسیاری از افراد جامعه است که خرید خانه را به خواب خوش ابدی تبدیل کرده است. دراین‌بین بر اساس آمارهای اخذشده از بانک مرکزی هرساله بر تعداد مستأجران افزوده می‌شود.

اگرچه دلایل زیادی برافزایش مستأجران و هزینه‌های اجاره است اما برخی ازجمله رییس اتحادیه مشاوران املاک مالیات ارزش‌افزوده بر مسکن را ظلم آشکار بر مستأجر دانسته و این موضوع را یکی از دلایل مهم در رکود بازار مسکن، افزایش اجاره‌بها و رکود کسب‌وکار مشاوران املاک می‌داند.

حذف ماليات ارزش‌افزوده براي مستأجران

در همین راستا یک کارشناس ساخت‌وساز بابیان اینکه حکایت قانون مالیات بر ارزش‌افزوده که امروزه بلای جان سیستم تولید و خدمات کشور شده ، حکایت لباسی شده که کسی نه آن را دیده و نه دوخته و همه از لزوم و وجود آن تعریف می‌کنند. گفت:در سال‌های اخیر و در پی رکود در بازار خریدوفروش ملک ، بیشتر متقاضیان و مشتریان املاک به سمت بازار رهن و اجاره ساختمان رفتند.

ایمان رفیعی بابیان مطلب فوق به «صما»گفت: در روزهای اخیر اخباری مبنی بر رایزنی به جهت حذف مالیات بر ارزش‌افزوده از مستأجران منتشرشده که اگر به واقعیت بپیوندد می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های تحمیل‌شده به مستأجران باشد.

وی بابیان اینکه البته اگر نگاه کلی به مسئله داشته باشیم، اجرای این طرح بیشتر از آنکه به نفع مستأجران باشد بار دولت را سبک می‌کند. گفت: بخش قابل‌توجهی از اسناد اجاره به دلیل عدم تمایل به پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده و ترس از افشای اطلاعات مالی و ملکی، هنوز به‌صورت عادی تنظیم می‌شود که در مورد املاک رهنی، هنگام اتمام قرارداد عادی و پس گرفتن املاک مشکلات زیادی برای مالکان و صاحبان پول ودیعه ایجاد می‌کند که موجب ارجاع به دادگاه‌های حقوقی و هزینه‌های زیادی برای دولت می‌شود.

وی درنهایت گفت: البته برای تأثیرگذاری بیشتر این طرح می‌بایست دولت از طریق رسانه‌های عمومی اطلاع‌رسانی کافی را به مردم انجام دهد تا از سوءاستفاده بنگاه‌های املاک جلوگیری شود.

حوزه مالیات مسکن نیازمند بازنگری است

در همین راستا یک کارشناس اقتصادی مسکن بابیان اینکه مالیات ارزش‌افزوده تأثیر منفی بر معاملات اجاره دارد گفت: اگرچه رقم 9 درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده رقم قابل‌توجهی نیست اما این رقم برای قشر ضعیفی مانند مستأجران بسیار سنگین و غیرمنصفانه است.

بیت‌الله ستاریان بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: اگرچه اخذ مالیات از املاک در تمامی کشورها عمومیت داشته و تأثیر بسزایی در تعدیل قیمت‌ها دارد اما این مورد در کشور ما باید بر اساس منطق و اقتضای زمانه انجام بگیرد.

این کارشناس اقتصاد مسکن بابیان اینکه شرایط کنونی مسکن برای اخذ مالیات به‌هیچ‌وجه مناسب نیست تأکید کرد: حذف مالیات ارزش‌افزوده در این برهه زمانی به سود بازار مسکن و اجاره است.

ستاریان گفت: در حال حاضر بازار مسکن با مشکل تولید و عرضه روبرو شده و نیازمند بازنگری در خصوص عوامل بازدارنده‌ای مانند مالیات است.

این کارشناس اقتصادی مسکن بابیان اینکه تا زمانی که حاشیه‌نشینی و بد مسکنی حل نشود کشور ما درگیر مشکلات مرتبط با مسکن است خاطرنشان کرد: معافیت مالیاتی مسکن می‌تواند مشوقی برای تولیدکنندگان باشد.

ستاریان گفت: در حال حاضر علاوه بر مالیات 9 درصدی در ابتدای عقد قرارداد یکی مالیات سالانه نیز بر دوش موجر است که به‌صورت سالانه از وی اخذ می‌شود؛ اما در حقیقت متضرر اصلی این قراردادها مستأجران هستند زیرا موجران زیان خود را از مستأجران به‌صورت نامحسوس و با کشیدن قیمت روی ملک خود اخذ می‌کنند.

این فعال ساختمانی بابیان اینکه هیچ‌کس منکر اخذ مالیات از بخش مسکن نیست تأکید کرد: برهه کنونی برای این نوع مالیات مناسب نیست.

وی درنهایت گفت: نقش مالیاتی در بازار مسکن در حال حاضر به‌صورت علمی نیست. سیاست‌های مالیاتی بازار مسکن می‌بایست در شرایط رکود و رونق با یکدیگر فرق داشته باشد که در حال حاضر این‌گونه نیست و در همه شرایط به یک‌میزان مالیات اخذ می‌شود.

اجاره مسکن در سیطره 8 مسئله مهم

در همین راستا یک کارشناس شهرسازی بابیان اینکه افزایش نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده باعث افزایش رکود در بخش مسکن شده است گفت: در حال حاضر بازار رونق ندارد؛ چراکه نسبت درآمدها به نسبت قیمت‌ها به‌هم‌خورده است و مردم پول برای هزینه کردن ندارند.

محمدعلی مهری کرد: افزایش نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده به 9 درصد مشکلات بازار و اقتصاد را مضاعف می‌کند و قیمت‌ها را بالا می‌برد.

وی گفت: در حال حاضر ایرانی‌ها سالانه بیش از ١٢‌میلیون تومان برای سکونت خود خرج می‌کنند. بررسی آمارهای بانک مرکزی بیانگر آن است که به‌طور میانگین هر خانوار ایرانی سالانه ٣۵‌درصد از کل هزینه‌های ناخالص خود را به مسکن اختصاص می‌دهد. درواقع هر خانوار ایرانی سالانه ١٢‌میلیون و ٣۴٩‌هزار تومان برای سکونت خود هزینه می‌کند.

مهری در ادامه افزود: یکی از دلایل مهم ایرانی‌ها برای اصرار به خرید مسکن ناشی از به‌صرفه نبودن اجاره‌نشینی است. در حال حاضر بخش اجاره در سیطره چند مسئله ازجمله مالیات، رشد نرخ تورم، عدم‌حمایت دولت از مستأجران، عدم اجرایی شدن طرح‌های مسکن دولتی استیجاری، عدم اجرای مالیات بر خانه‌های خالی، کاهش نرخ سود بانکی و درنهایت طمع موجران قرارگرفته است.

این کارشناس شهرسازی یکی از دلایل مهم رویکرد مردم برای خرید را در هزینه‌های بالایی اجاره و هزینه‌های جانبی آن دانسته و گفت: در حال حاضر تمام مستأجران از ابتدای ورود به یک دفتر معاملاتی نقره‌داغ شده و مجبور است برای سکونت یک‌ساله در یک واحد هزینه‌های متعددی ازجمله مالیات 9 درصدی، هزینه مشاور املاک و غیره را بپردازد؛ که این مورد باعث شده مستأجران به دنبال مالک شدن باشند.

وی بابیان اینکه حمایت از مستأجران معافیت‌های مالیاتی باید دوطرفه باشد گفت: بدون تردید معافیت‌های مالیاتی بر مسکن باید از دو سمت موجر و مستأجر صورت بگیرد زیرا اگر این معافیت تنها از سمت مستأجران باشد مالکان ضررهای خود را از طریق مستأجر جبران خواهد کرد.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar