۰۹:۳۳ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۷ - 21 March 2018
کد خبر: ۴۹۱۳۰
«صما» گزارش می‌دهد:
مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان به‌عنوان یک رسانه تخصصی، همواره به دنبال آن بوده است که اخبار حوزه صنعت راه‌وساختمان و تحلیل‌های پیرامون آن را به مخاطبان خود عرضه کند.

دراین‌بین این مجتمع علاوه بر فعالیت‌های روزمره رسانه‌ای خود، سعی کرده است تا با اقدامات مختلف و حضور در محافل مرتبط با صنعت راه‌وساختمان، نقش تاثیرگذاری در این صنایع ایفا کند.

برگزاری سومین همایش ملی «ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی»، راه‌اندازی کمپین « مقابله با زمین‌خواری »، چاپ و توزیع گسترده کتاب مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای« اخلاق مهندسی»، برگزاری سلسله نشست‌های بررسی «آیین‌نامه کنترل ساختمان»، چاپ و توزیع کتاب «تاریخچه نظام‌مهندسی ساختمان» و برگزاری پنجمین جشنواره انتخاب «چهره سال صنعت راه‌وساختمان» را می‌توان از مهمترین اقدامات مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان در سال 96 دانست که به باور ناظران، این اقدامات در سطح ملی تاثیرگذار بوده است. جزئیات اقدامات مذکور به شرح ذیل می‌آید:

برگزاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی

در سال جاری مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی را با هدف اهمیت قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی؛ بررسی قوانین و آیین‌نامه‌های موجود در حوزه مدیریت انرژی در ساختمان؛ بررسی راهکارهای مهندسی به‌منظور مدیریت مصرف انرژی در صنعت ساختمان؛ ایجاد هم‌افزایی میان ارگان‌های ذی‌ربط جهت اجرای قوانین بهینه‌سازی مصرف انرژی؛ و ترویج بهینه‌سازی مصرف انرژی در میان بهره‌برداران و تاکید بر اهمیت انرژی و محیط‌زیست برگزار کرد.

این همایش 20آذرماه با حضور مسئولان عالی‌رتبه وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، وزارت نیرو و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی افتتاح و به مدت 2روز برگزار شد.

محمد شکرچی‌زاده، رییس مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی در این همایش ابراز امیدواری کرد که مباحث مطرح‌شده در این رویداد بتواند موثر و کارگشا در حوزه انرژی در بخش ساختمان کشور باشد.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر چالش انرژی در جهان به یک مبحث مهم مبدل شده است؛ گفت: یکی از شاخص‌های کارآمدی دولت در جهان مدیریت انرژی است.مسئله مهم دیگر اینکه انرژی فسیلی و تجربه‌ناپذیر در تمام دنیا محدود بوده و ما وظیفه داریم این مورد را از نسلی به نسل دیگر هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه انرژی فسیلی قیمت بالایی دارد خاطرنشان کرد: به‌جز گرانی آلودگی و تغییر اقلیم مسئله بسیار مهم برای محدود کردن مصرف انرژی فسیلی است. علیرغم عدم پیشرفت در شاخص‌های توسعه مصرف انرژی کشور رو به افزایش است که این مورد نیازمند بازنگری در مصرف و اجرای قوانین و مقررات ملی است.

وی با بیان اینکه کشور ما در سه بخش صنعت، حمل‌ونقل و تولیدات داخلی دچار پلشتی مصرف انرژی شده است گفت: در سه حوزه ذکرشده ما با شتاب مصرف انرژی روبرو هستم و این امر نیازمند چاره‌اندیشی است.

برگزاری هفت پنل تخصصی و بیش از10کارگاه آموزشی در همایش انرژی

در جریان برگزاری اولین روز همایش ملی «ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» نیز، 7پنل تخصصی با حضور مسئولان، متخصصان، صاحب‌نظران، کارشناسان، تصمیم گیران و متولیان حوزه انرژی به‌منظور ایجاد تبادل‌نظر بین دست‌اندرکاران حوزه انرژی برگزار شد.

همچنین مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان در دومین روز از همایش انرژی با همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی و دفتر مقررات ملی و کنترل و ساختمان بیش از10 کارگاه‌های آموزشی را با حضور مهندسان، کارشناسان، اساتید و متخصصان حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی، در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار کرد و به شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها گواهی‌نامه ارتقا پایه از طرف دفتر مقررات ملی و کنترل و ساختمان اهدا شد.

راه‌اندازی کمپین مقابله با زمین‌خواری

اما در آبان ماه سال جاری همزمان با برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات، مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان (صما- مجله ساختمان) با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان تهران باهدف ایجاد مطالبه مردمی و صیانت از اراضی ملی از کمپین «مقابله با زمین‌خواری» رونمایی کرد.

هدف اصلی این کمپین ایجاد هم‌افزایی و هم‌صدایی در بین مسئولان و همچنین آگاه‌سازی و ایجاد مطالبه اجتماعی برای مقابله و پیشگیری از پدیده زمین‌خواری در کشور بود که در این بین اکثر نمایندگان مجلس، مسئولان صنعت ساختمان، محیط‌زیست در حاشیه بازدید از غرفه «صما» در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، ضمن امضای لوح کمپین «مقابله با زمین‌خواری» ، حمایت خود را از این جریان رسانه‌ای اعلام کردند.

از جمله مسئولانی که به جمع حامیان کمپین «مقابله با زمین‌خواری» پیوستند را می‌توان به آیت‌الله سیدهاشم بطحایی گلپایگانی- عضو مجلس خبرگان رهبری، خداکرم جلالی- معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری، قدرت‌اله نوروزی - شهردار اصفهان، مهدی جمالی نژاد - شهردار یزد، حمید ظهرابی - معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست، سردار محمد ناظر - ریاست سازمان امور موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس، مصطفی کوکبیان، حشمت‌الله فلاحت پیشه، محمدعلی پورمختار و عبدالکریم حسین زاده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ... اشاره کرد.

برگزاری سلسله نشست‌های بررسی «آیین‌نامه کنترل ساختمان»

در شهریورماه سال جاری، مجتمع رسانه‌ای ساختمان سلسله نشست‌هایی را به‌منظور بررسی دقیق‌تر مواد آیین‌نامه کنترل ساختمان به‌صورت کارشناس محور برگزار کرد. پس از گذشت دو سال از تهیه آیین‌نامه موسوم به آیین‌نامه کنترل ساختمان؛ پیش‌نویس این آیین‌نامه اوایل سال جاری برای تصویب به هیئت دولت ارسال شد. اما انتشار متن پیش‌نویس آیین‌نامه با واکنش‌های موافق و مخالفی از اعضای جامعه مهندسی و دیگر بخش‌های فعال در صنعت ساختمان مواجه شد.

از این رو مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان با برگزاری 7 نشست آیین‌نامه کنترل ساختمان را موردبررسی قرار داد تا به‌جای اینکه به شکل هیجانی و احساسی کل آیین‌نامه رد یا قبول شود نقاط قوت و ضعف آن موردبررسی قرار گیرد تا نتیجه مطلوبی از گفت‌وگو‌ها به دست آید.

چاپ و توزیع گسترده کتاب اخلاق مهندسی و تاریخچه نظام‌مهندسی ساختمان

سال گذشته مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان همزمان با انجام اقدامات فرهنگی در زمینه اشاعه و نهادینه کردن اخلاق حرفه‌ای در صنعت ساختمان، اقدام به تهیه کتابی با عنوان مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای« اخلاق مهندسی» کرد. این کتاب شامل دو بخش مفاهیم اخلاقی و مصادیق اخلاقی است. در محتوای آن نسبت به مصاحبه با مدیران و پیمانکاران صنعت ساختمان اقدام شده تا آنها تجربیات اخلاقی خود را مطرح کنند.

این کتاب سال گذشته در مراسم روز مهندس با حضور وزیر راه و شهرسازی رونمایی و در بیستمین اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در تیرماه سال جاری به همراه کتاب «تاریخچه نظام‌مهندسی ساختمان» به‌صورت گسترده توزیع شد و مورد استقبال جامعه مهندسی قرار گرفت.

پوشش وسیع رویدادهای حمل‌ونقلی کشور

در سالی که گذشت، مجتمع ‌رسانه‌ای راه‌وساختمان در راستای وظیفه رسانه‌ای خود مبنی بر پوشش و جریان‌سازی مطلوب اخبار صنایع راه‌وساختمان؛ علاوه بر انتشار اخبار صنعت ساختمان به‌صورت وسیع اخبار حوزه حمل‌ونقل کشور را در چهار بخش مجزا (ریل، دریا، هوایی و جاده‌ای) را پوشش داد و با تهیه گزارش‌های تحلیلی و آماری از صنعت حمل‌ونقل کشور به تبیین عملکرد دولت در این حوزه پرداخت.

انتشار گفت‌وگوهای تفصیلی «صما» و « مجله ساختمان» با مسئولان اخبار حوزه حمل‌ونقل کشور در چهار بخش (ریل، دریا، هوایی و جاده‌ای) در سال 96 و حضور در نمایشگاه چهار روزه حمل‌ونقل و صنایع وابسته در آبان ماه 96 که با استقبال مسئولان و فعالان این صنعت قرار گرفت نیز از فعالیت‌های حمل‌ونقلی مجتمع ‌رسانه‌ای راه‌وساختمان در سال جاری است.

برگزاری پنجمین جشنواره انتخاب چهره سال صنعت راه‌وساختمان

همچنین به روال سال‌های گذشته برگزاری جشنواره انتخاب چهره سال صنعت راه‌وساختمان از برنامه‌های فرهنگی- رسانه‌ای پایان سال مجتمع ‌رسانه‌ای راه‌وساختمان است.

قرار است برای پنجمین بار انتخاب چهره سال 96 همانند چهار سال‌ها گذشته به همت دبیرخانه چهره سال راه‌وساختمان کشور برگزار ‌شود؛ این رویداد توانسته جایگاه خود را در میان فعالان و متخصصان عمران و ساختمان کشور به دست آورد، این انتخابات هرساله با فراخوان عمومی آغاز و با شرکت نامزدها در گروه‌های تعیین‌شده برگزار می‌شود.

انتخابات چهره سال 1396 راه‌وساختمان با تغییراتی شکلی در گروه‌های پنج‌گانه شهرداری، مدیران راه و شهرسازی، روسای نظام‌مهندسی استان‌ها، پروژه‏های شاخص و مطرح عمرانی و شرکت‌های حمل‌ونقل هوایی، ریلی و جاده‌ای انجام می‌گیرد و مخاطبان می‌توانند در هر دسته به یکی از کاندیداها رای دهند و در نهایت بالاترین رای در هر گروه به‌عنوان برترین آن گروه و دسته انتخاب خواهد شد.

برپایی جشن پایان سال صنعت راه‌وساختمان

از دیگر اقدامات مجتمع رسانه‌ای راه‌وساختمان که در روزهای پایانی اسفندماه از سوی این رسانه برگزار می‌شود، برپایی جشن پایان سال صنعت ساختمان با حضور فعالان حوزه عمرانی کشوراست. این جشن برای دومین بار در سطح کشور با هدف قدردانی از یک سال زحمات فعالان و متخصصان صنایع راه‌وساختمان و به‌منظور ایجاد همدلی و هم‌افزایی در جامعه بزرگ صنعت ساختمان کشور برگزار خواهد ‌شد.

در این مراسم «دبیرخانه‌ چهره سال صنعت راه‌وساختمان» ضمن معرفی چهره‌های سال که جزو منتخبان پنجمین دوره هستند، اقدام به اهدای تندیس و تقدیر از این منتخبان می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar