۱۲:۲۸ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - 15 March 2018
کد خبر: ۴۹۱۳۲
بسته‌خبری پنج شنبه‌های «صما»:
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی مهمترین اخبار حوزه صنعت ساختمان و راه را دراختیار مخاطبان این حوزه قراردهد.
استعفای غیرمنتظره شهردار تهران/ اظهارات پسااسیتضاحی وزیرراه در جمع همکارانش / وعده معاون وزیرراه درباره نوسازی سالیانه 270 محله درکشور/سقوط هواپیمای ترکیه‌ای در شهرکرداین هفته تقریبا برای حوزه صنعت راه وساختمان هفته ای پرحاشیه ودرعین حال پرخبری . حواشی استیضاح وزیرراه وشهرسازی و اعتماد پنج باره مجلس به وی،استعفای غیرمنتظره شهردار تهران،سقوط یک هواپیمایی ترکی درخاک ایران ،اظهارات جالب وزیرراه وشهرسازی یک روز پس ازجلسه استیضاح، وعده معاون وزیرراه مبنی برنوسازی سالیانه 270 محله درکشور و... از شاخص تراین اخبار حوزه صنایع و راه بوده اند که مشروح آنها به شرح ذیل می آید:

آخوندی پنجمین رای اعتماد از مجلس را دریافت کرد

دراین هفته نمایندگان با 152 رأی مخالف استیضاح،‌ به ادامه فعالیت عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دولت دوازدهم رأی مثبت دادند.نمایندگان مجلس در جلسات علنی (سه‌شنبه21/اسفند96) مجلس به بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی با امضای 40 نماینده پرداختند که در نهایت نمایندگان با92 رأی موافق، 152رأی مخالف و 2ممتنع استیضاح از مجموع246 نماینده حاضر در مجلس آخوندی را ابقاء‌ کردند.عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم، اولین رای اعتماد نمایندگان مجلس در سال ۹۲ را با ۱۵۹ رای موافق به خود اختصاص داد.آخوندی البته سه استیضاح را نیز از سرگذراند که نخستین آن در سال ۹۴ با امضای ۱۳ نفر از نمایندگان مجلس در پنج محورِ عدم انجام تعهدات زمان اخذ رای اعتماد، مشکلات حوزه عمومی وزارتخانه، مشکلات حوزه زمین، مسکن شهری و روستایی، مشکلات حوزه حمل و نقل و مشکلات حوزه مالی وزارتخانه بود که با پاسخ‌های وی در استیضاح نخست، وکلای ملت با ۱۷۵ رای موافق به ابقای آخوندی در وزارت راه و شهرسازی رای مثبت دادند.دومین استیضاح نیز در اسفندماه ۹۵ به دنبال حادثه تلخ تصادف دو قطار مسافری در هفت‌خوان دامغان که منجر به فوت ۴۹ تن شد رخ داد. با توضیحاتی که وزیر راه و شهرسازی ارایه داد نیز بار دیگر نمایندگان مجلس به وی با آرای بیشتری رای اعتماد دادند و در استیضاح دوم، وزیر راه و شهرسازی با ۱۷۶ رای موافق به ابقا، در سمت خود به عنوان وزیر راه و شهرسازی باقی ماند.در 29مرداد96 آخوندی با گرفتن رای اعتماد جدید از نمایندگان زمان حضور خود در ساختمان شهید دادمان را برای یک دوره چهار ساله دیگر تمدید کرد در این دوره از مجموعه ۲۸۸ رای ماخوذه آخوندی توانست ۱۸۸ رای موافق را به دست بیاورد تا در کنار ۷۵ رای مخالف، ۱۴ رای ممتنع و یک رای باطله بار دیگر سمت خود را در دولت حفظ کند.این بار نیز مجلس در 21اسفند96 برای بار پنجم با 92 رأی موافق، 152رأی مخالف و 2 ممتنع استیضاح از مجموع 246نماینده حاضر در مجلس آخوندی را ابقاء‌ کردند.

اظهارنظر جالب آخوندی یک روز بعد از جلسه استیضاح

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی یک روز بعد از جلسه استیضاح خود در جمع کارکنان وزارت راه و شهرسازی اظهارنظر جالبی بیان کرد.به گزارش ایسنا، عباس آخوندی امروز در جمع مدیران و کارکنان وزارت راه و شهرسازی گفت: "می‌گویند مرحوم بازرگان وقتی از زندان آزاد شد و در روزگاری که رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران بود هنگام ورود به دانشگاه دانشجویان به استقبال او آمدند. مهندس از همه تشکر کرد و گفت ممنون هستم که آمدید اما این مسئله برای شما نمره نمی‌شود و باید درس بخوانید. در همین خصوص باید عرض کنم که من از همه شما متشکر هستم اما باید برویم کارکنیم و آنچه مهم است "کار است و کار است و کار" و درواقع همه برمی‌گردد که چقدر برای ملت کار انجام دهیم و به آن‌ها خدمت کنیم. "او هم‌چنین با اشاره به ایام نوروز و برنامه‌های این وزارتخانه و شرکت‌های تابعه در این روزها گفت: نکته آخر این است که در آستانه عید نوروز هستیم و همه به دنبال استراحت و تفریح هستند. بااین‌حال همکاران من تازه‌کارشان شروع می‌شود و در شرایط سخت چه در جاده‌ها، راه‌آهن، هواپیمایی و بندرها حجم کار بسیار بالا و نوبت‌های متعددی خواهند داشت تا حضوری مؤثر درصحنه داشته باشند. از همکاران خودم خواهش می‌کنم که یک‌لحظه سستی را به خودمان راه ندهیم و برای خدمت و تلاش بیشتر آماده بشویم. افزون بر بحث‌های شب عید ما به مردم و تمام جمهوری اسلامی وام‌دار هستیم و باید تمام برنامه‌هایی که اعلام کردیم را آغاز کنیم و آماده بشویم در سال ۹۷ با جدیت و شور بیشتر و همراه با تعهد بیشتر کارها را انجام دهیم.او همچنین در خصوص جلسات پرسش و پاسخ خود در مجلس شورای اسلامی گفته است: نکته مهمی که در همه موارد مهم است صداقت، درستی و صمیمت است. من در همه این موارد چه در هنگام رأی اعتماد و چه در بحث استیضاح‌ها هیچ‌وقت تلاش نکردم امر غیرواقعی بگویم و مطلب خلافی را عرض کنم. همیشه از موضع صداقت و صمیمیت و درستی با نمایندگان مردم و چه با ملت مردم ورود کردم. این گفته مولا امیرالمؤمنین همیشه آویزه گوش من است که می‌فرمایند: «النجاه فی الصدق» که انسان اگر همواره راست بگوید و از جاده صداقت خارج نشود هیچ نگرانی بابت پاسخگویی وجود ندارد. کسی نگران است که بخواهد مطلب خلاف واقع بگوید و یک مطلب ناصحیح را صحیح جلوه بدهد. اگر همواره صادق باشیم بنابراین هیچ نگرانی بابت پاسخگویی نخواهیم داشت و انشاء ا... ما همواره این محورصداقت و راستی را در وزارتخانه ادامه بدهیم و با صداقت و پاک دستی با ملت ایران رودررو شویم و در روز واپسین هم در پیشگاه خداوند سرافراز و روسفید باشیم. آنچه می‌دانستیم درست است عمل کردیم و هیچ‌وقت از جاده درستی منحرف نشدیم.

استعفای غیرمنتظره شهردار تهران

دراین هفته خبر استعفای شهردار تهران، صبح روز چهارشنبه در حالی درصدر اخبار شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها قرار گرفت که علی رغم تایید و تکذیب‌های مکرر اعضای شورا شهر؛ نجفی استعفای خود را تایید کرده و به زودی شهرداری تهران را ترک خواهد کرد. در همین رابطه ساعت 12 چهارشنبه 23اسفندماه نجفی در صحن شورا در جلسه فوق العاده توضیحات خود را در خصوص استعفای ناگهانی اش ارائه خواهد کرد.بر اساس گزارش ها علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران با تکذیب برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران با موضوع بررسی استعفای نجفی، گفت:‌ جلسه امروز اعضای شورای شهر جلسه هم اندیشی برای جمع بندی عملکرد و پایان سال است.وی درباره استعفای نجفی نیز گفت: من به عنوان عضو شورا در حال حاضر از موضوع استعفا مطلع نیستم و نمی توانم تایید یا تکذیب کنم ولی اگر این موضوع صحت داشته باشد حتما به اطلاع شهروندان خواهیم رساند.اما از سوی دیگر ، حجت نظری و رسولی دو عضو شورای شهر تهران خبر استعفای شهردار تهران را تکذیب کرده اند، اما صدا و سیما و برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه، این استعفا را تایید کردند.ابهامات در این باره درحالی ادامه دارد که مهدی حجت معاون شهرسازی شهرداری صبح امروز نشست خبری خود را لغو کرد و ضمن عذرخواهی از خبرنگاران در مورد شایعه استعفای نجفی، گفت: من نیز در کانالهای خبری موضوع را خواندم و دفتر نجفی نیز جواب نداد. واقعا خبر رسمی خاصی ندارم و مثل بقیه شنیده ام و حوزه فعالیت من هم روابط عمومی نیست که اطلاع رسانی کنم و تا زمانی که خبررسمی منتشر نشود صحبت نمیکنم.

لغو مصوبه برج - باغ تاثیری بر بازار مسکن ندارد

درهفته ای که گذشت سخنگوی شورای شهر تهران درباره لغو مصوبه برج - باغ توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: لغو مصوبه برج - باغ تاثیری بر بازار مسکن ندارد.علی اعطا در حاشیه جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز با کسب اکثریت آرا و بدون مخالفتی مصوبه برج باغ لغو شد گفت: در یک دهه گذشته به واسطه این مصوبه ساخت و ساز درون باغات انجام شد و موجبات تخریب فضای سبز را فراهم کرد.وی با بیان اینکه مصوبه برج باغ که از سال 82 به تصویب رسیده بود لغو شد، اظهار کرد: البته در شورای شهر گذشته نیز تعدادی از افراد در خصوص لغو مصوبه برج باغ پیشنهاداتی داشتند اما متاسفانه نتوانستند اکثریت آرا را کسب کنند و این طرح مسکوت ماند؛ اما دراوایل کار شورای شهر پنجم اعضای شورای شهر این لغو را در کمیسیون سلامت بررسی کرده و سرانجام پس از ساعات‌ها کار کارشناسی این مصوبه لغو شد.سخنگوی شورای شهر تهران افزود: همچنین بر اساس مصوبه شورای شهر مقرر شد شهرداری تهران طی دو ماه یک لایحه جدیدی برای حفاظت و صیانت از باغات تهران به شورای شهر ارائه کند. البته در طرح لغو مصوبه برج باغ، فرصت یک ماهه به شهرداری تهران برای ارائه لایحه‌ای جایگزین داده شده بود که با تصمیم اعضای شورای شهر این فرصت دو ماهه تعیین شده است.وی با بیان اینکه سیزده سال این مصوبه اجرا شده و حالا مردم باید دو ماه صبر کنند تا لایحه جدیدی در دستور کار قرار گیرد گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن شرایط سکون را می گذراند به نظر نمی‌رسد لغو این مصوبه تاثیری بر بازار مسکن داشته باشد.

پایش گسل‌های تهران با دستگاه‌های شتاب‌نگار اروپایی

دراین هفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به نیاز کشور به ۳۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار، از پایش گسل‌های تهران با دستگاه‌های شتاب‌نگار اروپایی خبر داد.محمد شکرچی‌زاده در نشست خبری اعطای نظریه فنی به سیستم ساختمانی سبز،اظهار کرد: به طور کلی برای کشور نیازمند حدود 3 هزار و 100 دستگاه شتاب‌نگار هستیم که بالغ بر 100 دستگاه آن از یک کشور اروپایی خریداری شده است.وی با بیان اینکه با توجه به امکانات سال آینده تعداد بیشتری از این دستگاهها وارد کشور می‌شود افزود: برای پایش گسل‌های تهران 50 دستگاه با همکاری شهرداری تهران از اردیبهشت ماه سال آینده نصب می‌شود.شکرچی‌زاده با بیان اینکه 50 دستگاه دیگر نیز برای شهرهای بزرگ در نظر گرفته شده که به مرور نصب می‌شود یادآور شد: بر اساس تکلیفی که به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شده برای شهرهای کرمان، مشهد، کرج و تبریز نیز پایش گسل‌ها انجام می‌شود.رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با یادآوری اینکه موقعیت گسل‌های شمال شهر تبریز هفته گذشته نهایی شد تصریح کرد: این اطلاعات تا پایان سال به وزارت راه و شهرسازی ارسال می‌شود و معاونت معماری و شهرسازی نیز آن را تصویب خواهد کرد، پس از تصویب سال آینده این اطلاعات در نقشه تفصیلی شهر تبریز اعمال می‌شود.وی با بیان اینکه برای شهرهای مشهد، کرج و کرمان نیز تعیین موقعیت گسل‌ها در حال انجام است به ورود مرکز تحقیقات برای ارتقاء کیفیت نیوجرسی اشاره کرد و افزود: برنامه عملیاتی ایمنی جاده‌ها با نام نقشه ایمنی از طرق وزارت راه و شهرسازی به ریاست جمهوری ارسال شده است.رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به کیفیتنامناسب نیوجرسی‌های نصب شده در جاده‌ها گفت: با همکاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برنامه اعطای گواهینامه فنی به تولیدکنندگان نیوجرسی تصویب و اجرایی شده است. بر این اساس سازمان راهداری فقط از تولیدکنندگان معتبر که گواهینامه مرکز تحقیقات را دارند نیوجرسی را تامین خواهد کرد.

پیشنهاد بنیاد مستضعفان به کسبه برای خرید زمین ساختمان ۵ طبقه پلاسکو

درهفته ای که گذشت رئیس بنیاد مستضعفان از ضرورت تخریب ساختمان ۵ طبقه پلاسکو خبر داد و گفت:کسبه پلاسکو اگر می‌خواهند این ساختمان را بازسازی کنند زمین آن را از ما بخرند و بسازند، بنیاد مستضعفان به عنوان مالک، مسئولیت بازگشایی واحد‌های باقیمانده پلاسکو را نمی‌پذیرد.به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم،محمد سعیدی کیا در همایش بررسی عملکرد این بنیاد توسط جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه تهران اظهار کرد: کار اصلی بنیاد مستضعفان کمک به رفع استضعاف و کمک به محرومین با رویکرد اقتصاد مقاومتی است و در واقع در بخش های اقتصادی بنیاد تلاش می‌کنیم تا بودجه مورد نیاز برای فعالیت‌های محرومیت زدایی را تامین کنیم.وی با اشاره به افتتاح کارخانه فولاد خرمشهر و کارخانه آلومینیوم سازی مسجدسلیمان در استان خوزستان با هدف اشتغالزایی و محرومیت زدایی از مناطق کم برخودار کشور تصریح کرد: در شهرکرد نیز با سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان کارخانه تولید پارچه چادر مشکی با ظرفیت تولید 110 میلیون متر پارچه در سال فعالیت می‌کند؛ البته نیاز کشور به چادر مشکی چهار برابر ظرفیت تولید این کارخانه است که امیدواریم در فاز بعدی ظرفیت تولید آن افزایش یابد.وی با اشاره به اهداف راهبردی بنیاد در رابطه با افزایش سرانه مصرف ماهی و شیر در کشور گفت بدین منظور پروژه پرورش ماهی در قفس را شروع کرده‌ایم و تاکنون نیز 12 قفس در آبهای خلیج فارس رها شده اند که برداشت ماهی در قالب این پروژه تا یکی دو هفته آینده شروع می‌شود و امیدواریم که میزان تولید و برداشت ماهی طی ده سال آینده به یکصد هزار تن بالغ شود و در رابطه با افزایش سرانه مصرف شیر نیز با همکاری سازمان های موثر احداث دامپروری های بزرگ صنعتی در مناطق محروم ضمن اشتغالزایی و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی ان‌شاءالله با افزایش تولید سرانه مصرف شیر را سالانه یک کیلو افزایش خواهیم داد.وی همچنین با تاکید بر قانون مداری بنیاد مستضعفان و ضرورت تخریب ساختمان پنج طبقه برای ساخت ساختمان جدید پلاسکو گفت : ساختمان 5طبقه پلاسکو بر اساس ضوابط و مقررات سال 1349 هجری شمسی ساخته شده و بیش از 40سال قدمت دارد. این ساختمان هیچکدام از ضوابط ایمنی سازمان مهندسی و استاندارد های لازم را ندارد ، سازمان نظام مهندسی ساختمان میزان ایمنی واحد‌های باقی مانده پلاسکو بعد از وقوع آتش سوزی را تعیین کرده است.

الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار

دراین هفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: ورود بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار در کارگروه تخصصی تصویب شد و از ظرفیت این دو بندر به عنوان منطقه آزاد استفاده خواهیم کرد.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مراسم امضاء تفاهم‌نامه سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد.در این مراسم، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار داشت: حمل و نقل جزء مسائل اساسی در مناطق آزاد است و قطعاً در مناطق آزاد بدون این نوع ارتباطات و زیرساخت‌های آن، نمی‌توان پیشرفت مناسبی داشت.مرتضی بانک افزود: برای ایجاد بسترهای لازم فعالیت‌های اقتصادی و رونق مناطق آزاد، نیاز جدی به زیرساخت‌های حمل و نقل داریم، حمل و نقل هیچگاه به عنوان یک موضوع استراتژیک در توسعه اقتصادی حذف نمی‌شود.بانک با بیان اینکه صنعت حمل و نقل همچنان مهم‌ترین زیربنای توسعه اقتصادی کشور است، گفت: طبیعی است که اگر مناطق آزاد می‌خواهد پیشران فعالیت اقتصادی در کشور باشد نمی‌تواند از صنعت حمل و نقل دور باشد.وی ادامه داد: با ورود هر فعالیت نو در حوزه‌های مختلف حمل و نقلی کشور باید مناطق آزاد نیز از آن بهره‌مند شوند.وی افتتاح بندر شهید بهشتی چابهار را گام مهمی در فعالیت کریدور ترانزیتی شمال-جنوب عنوان کرد و گفت: سفر رئیس جمهور به هند این پروژه را تکمیل کرد و مقرر شد هندی‌ها در حوزه ریلی این منطقه نیز سرمایه‌گذاری کنند و شرایط مناسب‌تر خواهد شد.دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: در مسیرهای هوایی، ریلی، زمینی و دریایی نیازمندی‌های‌ کشورهای همسایه از نقطه‌ای استراتژیک نظیر ایران، امروز بیش از گذشته است و قطعاً هر نوع حرکت و برنامه‌ریزی در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، مسمرثمر است.بانک ادامه داد: در حوزه حمل و نقل هوایی دستاوردهای مناسبی حاصل شده و نوسازی ناوگان هوایی کشور آغاز شده است؛ وزارت راه پیشگام استفاده از جذب سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام بود.

سقوط یک فروند هواپیمای مسافری ترکیه ای درخاک ایران

درهفته ای که گذشت مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: تعداد مسافران هواپیمای سانحه دیده ترکیه‌ای که در خاک ایران سقوط کرد ۸ نفر بود و ۳ نفر نیز جزو کرو پروازی این هواپیما بودند.رضا جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تشریح آخرین جزئیات سانحه سقوط جت بمباردیه ترکیه‌ای در منطقه اردل شهرکرد توضیح داد: این هواپیمای جت شخصی 8 مسافر و 3 کرو پروازی داشت.وی ادامه داد: هواپیما از نوع بمباردیه چلنجر 60 است.مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: کمیسیون بررسی سانحه معمولا در خاک کشوری که سانحه رخ داده است، تشکیل می‌شود‌ بنابراین کمیسیون بررسی این سانحه در ایران تشکیل شد که به زودی به محل حادثه اعزام می‌شوند.

قیمت وام مسکن برای زوج‌ها از ۹ تا ۱۴ میلیون تومان

دراین هفته قیمت هر برگ از امتیاز تسهیلات مسکن در این روزها از ۶۴ تا ۶۸ هزار تومان داد و ستد می‌شود. زوج‌های تهرانی بدون احتساب وام جعاله باید حدود ۱۳.۵ میلیون تومان صرف خرید ۲۰۰ برگ تسه کنند. به گزارش ایسنا، در این مدت که به روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ نزدیک می‌شویم قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در فرابورس ایران منتشر می شود نسبت به ماه‌های گذشته در حال کاهش است. اما این اوراق نسبت به یک هفته گذشته چندان تفاوت قیمتی نداشته است در ساعاتی از معاملات فرابورس ایران قیمت هر برگ از تسه بهمن ماه ۱۳۹۶ حدود ۶۷ هزار تومان داد و ستد شد و قیمت هر برگ از تسهیلات مسکن مرداد ماه ۱۳۹۵ که زمان زیادی به ابطال آن نمانده کمی بیش از ۶۴ هزار تومان معامله شد.برخی از اوراق تسهیلات مسکن نیز تا حدود ۶۸ هزار تومان داد و ستد شدند در نتیجه کمترین قیمت اوراق تا بیشترین قیمت حدود ۴ هزار تومان می شد.اگر قیمت اوراق بهمن ماه ۱۳۹۶ که در ساعاتی از معاملات ۶۷ هزار تومان داد و ستد شد را مبنا قرار دهیم با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۲۰ برگ بهادار یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومانی خریداری کرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۱۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۴ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان‌ می‌شود.همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون و ۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند که برای دریافت ۱۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بپردازند. این زوج‌ها در مجموع برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۹ میلیون و ۳۸۰هزار تومان پرداخت کنند.

امکان بازنگری در امور دارای زمینه تعارض منافع

درهفته ای که گذشت منوچهر شیبانی اصلمدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از امکان بازنگری در امور دارای زمینه تعارض منافع، خبر داد و گفت: با توجه به برخی پیشنهادهای رسیده و موارد ابزاری برخی از مهندسان ذینفع در دستورالعمل منع تعارض منافع که اخیرا توسط مقام‌عالی وزارت ابلاغ شده است، موارد اعلامی در کارگروهی بررسی می‌شود و نهایتا نظر کارگروه به ایشان اعلام خواهد شد.منوچهر شیبانی‌اصل مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اظهار کرد: با توجه به برخی پیشنهادهای رسیده و موارد ابزاری برخی از مهندسان ذینفع در دستورالعمل منع تعارض منافع که اخیرا توسط مقام‌عالی وزارت ابلاغ شده است، موارد اعلامی در کارگروهی بررسی می‌شود و نهایتا نظر کارگروه به ایشان اعلام خواهد شد.منوچهر شیبانی‌اصل در خصوص بازنگری در این دستورالعمل نیز گفت: با ترتیبات فوق، امکان بازنگری در مفاد این دستورالعمل و بهینه‌سازی آن وجود دارد و اصولا ماهیت تعارض منافع امر ثابت و دائمی نیست که یکبار برای همیشه امور مربوط به زمینه تعارض منافع در مهندسی ساختمان تعریف شده و بدون تغییر باقی بماند.وی ادامه داد: طبعا هم امور مختلف مربوط در این حوزه، هم کارها، سمت‌ها و وظایف و هم دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در زمان‌های مختلف می‌تواند جنبه‌هایی از تعارض منافع را داشته باشد یا از آن خارج شود.شیبانی‌اصل اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی مانند همیشه از هرگونه اظهارنظر مستدل، منطقی و سازنده مهندسان، کاردانان و کلیه دست اندرکاران ساخت و ساز در این زمینه نیز استقبال می‌کند.وی یادآور شد: اشخاصی که نظر یا پیشنهادی نفیا یا اثباتا در این خصوص دارند، می‌توانند آن را به صورت مکتوب و در اسرع وقت به حوزه معاونت مسکن و ساختمان ارسال نمایند.

۸۰ درصد ظرفیت بنادر شمال کشور خالی مانده است

دراین هفته امضای تفاهم نامهمدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر این‌که بنادر کشور فقط محلی برای تخلیه، بارگیری و ترابری کالا نیستند، گفت: ظرفیت بنادر شمالی کشور حدود ۳۰ میلیون تن است که در حال حاضر از شش میلیون تن ظرفیت آن(۲۰ درصد) استفاده می‌شود و برای ارتقای این سهم، نیازمند استفاده از تسهیلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم.به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی که امروز با حضور مرتضی بانک - دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و همچنین رضا مسرور - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی - در دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد برگزار شد، اظهار کرد: با این رویه شاهد هم‌افزایی و مشارکت سازمان‌های مربوطه خواهیم بود که موجب تحول در بنادر کشور به ویژه بنادر شمالی می‌شود.ایسنا از قول راستاد نوشت: با هدایت دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و وزیر راه و شهرسازی توانستیم طی چند ماه اخیر مذاکراتی را در راستای هم‌افزایی سازمان بنادر و منطقه آزاد انزلی داشته باشیم تا استفاده از ظرفیت‌های موجود در دستور کار قرار گیرد.مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سرمایه‌های کشور باید به مرحله‌ بهره‌برداری برسند، خاطر نشان کرد: به واسطه ظرفیت‌ها و تسهیلات موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بنادر کشور می‌توانند به خوبی از این پتانسیل استفاده کنند و در مسیر پیشرفت گام بردارند. بنده مدیر منطقه بندری بودم و به خوبی می‌دانم تا چه حد می‌توان برای ارتقای خدمات در بنادر تجاری کشور گام برداشت و از ظرفیت بالقوه مناطق آزاد هم به واسطه شرایط خاصی که دارند شاهد رونق بنادر تجاری کشور خواهند بود.معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تاکید بر این‌که بنادر کشور تنها محلی برای تخلیه، بارگیری و ترابری کالا نیستند، گفت: فعالیت‌های تولیدی همراه با ایجاد ارزش افزوده باید در دستور کار بنادر قرار گیرد تا شاهد افزایش حجم تخلیه و بارگیری، رونق نوارهای ساحلی کشور و نیز تضمین در بخش بازاریابی باشیم.راستاد با اشاره به این‌که اراضی پس کرانه‌ای بنادر باید به سمت و سویی هدایت شود که فعالیت‌های تولیدی و ارزش افزوده‌ای به عنوان اولویت اصلی تلقی شود، بیان کرد: به طور مثال بندر کاسپین الگوی قابل قبولی در راستای اشتغال‌زایی و تولید است و در بندر چابهار چنین توسعه‌ای در دستور کار قرار گرفته و فاز اول آن با حضور رییس جمهور به بهره‌برداری رسید.

54 درصد پروازهای فرودگاه مهرآباد در بهمن امسال با تاخیر انجام شد

درهفته ای که گذشت سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: در بهمن ماه امسال 14 شرکت هوایی در مجموع 5 هزار و 807 پرواز در مسیرهای داخلی از طریق فرودگاه مهرآباد انجام دادند که 54 درصد آن با تاخیر انجام شده است.به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، از پنج هزار و 807 پرواز فرودگاه مهرآباد در بهمن ماه، سه هزار و 139 پرواز با تاخیر و 2 هزار و 668 پرواز به موقع انجام شد.با تاخیر 69 درصدی پروازها، شرکت هواپیمایی کارون در راس بیشترین تاخیرها قرار گرفت و و پس از آن شرکت زاگرس با 61 درصد و ایران ایر با 59 درصد در رتبه بعدی قرار گرفتند.در این ماه 58 درصد پروازهای شرکت هوایی آتا ایر، 55 درصد پروازهای کاسپین و 54 درصد پرواز شرکت های آسمان و تابان از فرودگاه مهرآباد با تاخیر انجام شده است. در بهمن ماه شرکت هواپیمایی آسمان با 983 مورد بیشترین پرواز را در مسیرهای داخلی از طریق فرودگاه مهرآباد انجام داد که 459 پرواز آن بموقع و 531 پرواز با تاخیر صورت گرفت.همچنین در این ماه تعداد پروازهای هوایی شرکت هواپیمای ماهان از فرودگاه مهرآباد 644 مورد بود که 356 پرواز آن بموقع و 288 پرواز آن با تاخیر انجام شد.در مدت یاد شده شرکت هوایی آتا ایر موفق شد 488 پرواز از مهرآباد داشته باشد که 207 مورد آن بموقع و 281 پرواز آن با تاخیر بود. شرکت هوایی ایران ایر نیز در این ماه 684 پرواز انجام داد که 279 پرواز آن بموقع و 405 مورد آن با تاخیر همراه شد.بر اساس این گزارش، در بهمن ماه امسال شرکت هوایی زاگرس ایر در مجموع 683 پرواز را از طریق مهرآباد انجام داد که 263 پرواز آن بموقع و 420مورد آن با تاخیر بود.شرکت هوایی کاسپین نیز در این ماه 395 پرواز از مهرآباد داشت که 179 مورد آن بموقع و 216 پرواز آن با تاخیر انجام شد.شرکت هوایی کیش ایر در بهمن ماه سال جاری در مجموع 447 پرواز از مهرآباد انجام داد که 225 مورد آن بموقع و 222 مورد آن با تاخیر بود. در این ماه شرکت هوایی قشم ایر نیز در مجموع 397 پرواز از طریق مهرآباد انجام داد که 162 مورد آن بموقع و 235 پرواز آن با تاخیر به مقاصد خود پرواز کردند.

سالانه 270 محله در کشور بهسازی می شود

دراین هفته معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سالانه 270 محله در استان های مختلف که در بافت فرسوده شهری واقع شده است، در قالب برنامه ملی بازآفرینی شهری، بهسازی می شود.به گزارش ایرنا، هوشنگ عشایری روز دوشنبه در هشتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم، افزود: به طور میانگین برای هر محله 900 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که سالانه باید تخصیص داده شود.وی اضافه کرد: بودجه 39 درصد این برنامه در حوزه های نوسازی و بهسازی توسط بخش خصوصی، 28 درصد توسط شهرداری ها و 33 درصد نیز توسط دولت که به طور عمده مسائل زیربنایی است، تامین می شود.وی با بیان این که برنامه ملی بازآفرینی شهری در 9 بُعد تدوین شده است، افزود: 6 بعد آن غیرکاربردی و مربوط به مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ظرفیت سازی و ترویجی است و سه بعد آن نیز به نوسازی، بهسازی، مسکن، توسعه خدمات زیربنایی و توسعه خدمات عمرانی مرتبط است.مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به این که برنامه ملی بازآفرینی شهری در ستاد ملی با حضور رئیس جمهوری تدوین شده است، اول خردادماه سال آینده را زمان آغاز به کار عملیات اجرایی و فیزیکی آن عنوان کرد.عشایری با بیان این که قم از محوری ترین نقاط عملیاتی برنامه ملی بازآفرینی شهری است، اضافه کرد: بهسازی 23 محله قم در این برنامه گنجانده شده است که سالانه 6 تا هفت محله در این شهر بهسازی خواهد شد.وی گفت: در این برنامه سعی شده است از جریان اجتماعی به عنوان یک نهاد تسهیل گر استفاده شود و نیازهایی که مردم محله های بافت فرسوده دارند به عنوان مطالبات ساکنان پیگیری شود که این مساله به توسعه غیرکالبدی شهر کمک می کند.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar